Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Rytíře se v srpnu prohání exotická zvířata

Liberec /VÝSTAVA, FOTOGALERIE/ - Výstava čtyř fotografů v Galerii U Rytíře láká na překrásnou přírodu a roztomilá zvířata. Fotografie pořídili dva veterináři a dva technici.

8.8.2012
SDÍLEJ:

FOTOGRAFIE PŘÍRODY v Galerii U Rytíře. Snímky Jiřího Janouška.Foto: Jiří Janoušek

Galerie U Rytíře se na měsíc proměnila v překrásnou krajinu, do které ještě nezasáhla lidská ruka a prohánějí se v ní různá exotická zvířata. Krokodýl se rochní v bahně, rodinka lvů hledí do dáli, lama cválá po poušti, medvěd se jde vykoupat a ulovit nějakou tu rybku. Naprostá idyla.

Tenhle exotický výlet vás nebude stát moc peněz ani času. Do tohoto neporušeného světa můžete proniknout v Galerie U Rytíře, kde poprvé vystavují čtyři fotografové, z nichž dva jsou veterináři a dva technici. Jejich výstavu si návštěvníci galerie mohou prohlédnout do pátku 31. srpna.

Fotografové se vzájemně doplňují

„Jsme neformální skupina čtyř fotografů. Jsme dva veterináři kolega Martin Kareš a já, a dva inženýři bratři Jiří a Vladimír Janouškové, kteří mají technické vzdělání. Hodně cestujeme a obsáhli jsme velkou část zeměkoule: Austrálie, Nový Zéland, Asie, Indonésie, Jižní Amerika, Severní Amerika, Aljaška, Afrika," představil sebe a své kolegy jeden z fotografů veterinář Vladimír Jurek.

Každého člověka jeho povolání jistým způsobem deformuje. „My veterináři bereme fotografování spíše emocionálně. Setkáváme se se zvířaty dnes a denně ve velmi zajímavých situacích. Bohužel většina fotografií, které by z toho mohly vzniknout, nevzniknou, protože máme ruce od krve a zrovna něco děláme. Ale zase víme o zvířatech více než člověk s technickým vzděláním. Oni zase naopak vidí fotografii z hlediska té techniky. Tento rozdílný přístup nakonec vyústí ve snahu udělat co nejlepší fotku," vysvětluje fotograf.

Třikrát zvířata, jednou krajina

Na velkoformátových fotografiích představují svůj pohled na zvířata a přírodu. Tři z nich Jiří Janoušek, Jiří Jurek a Martin Kareš se zaměřili hlavně na zvířata.

„Fotografuji, kde se dá. Fotek mám příliš mnoho, největší problém je pak výběr těch nejlepších. Dělám to spíš náhodně. Jsem člověk střelec, který to zkouší. Snažím se chodit, zkoumat. Nejsem typ který je schopný někde dlouho čekat. Sázím na náhodu," řekl Martin Kareš.

Čtvrtý fotograf Vladimír Janoušek pohádkově nafotil krajinu. „Moji kolegové fotí zvířata, při tom vnímají i krajinu. Pro mě je ale krajina to, na co cílím. Ze všeho nejradši se pohybuji na horách. Chodím po nich v jakémkoli ročním období. Na výstavu jsem vybral tři témata Korsiku, Švýcarské Alpy a něco málo odtud z Čech," představil svou tvorbu Vladimír Janoušek.

Jeho bratr Jiří Janoušek také v poslední době pronikl do světa astrologie a začali ho zajímat jako fotografické objekty hvězdy a jejich pohyb. „Nedávno jsem propadl astrofotografii. Není to focení planet, ale pohyb hvězd. Fotografie vznikaly exponováním krátkých úseků. Baví mě na tom to, že to můžu dělat kdykoliv se zcela minimálními náklady a kdekoliv," prozradil Jiří Janoušek.

AUTOŘI

(Fotografové Picture Natura - www.picturenature.cz)

Jiří JANOUŠEK Ing. *1963
Vedle své hlavní činnosti strojního inženýra se autor ve volném čase věnuje fotografování zvěře a ptáků v divoké přírodě, makrofotografii a krajinné fotografii. V poslední době také poodhaluje nekonečná tajemství a kouzlo astrofotografie. Jako témata si nejraději vybírá volně žijící zvířata, ale i zvířata chovaná člověkem, krajinu nejbližšího, ale i vzdáleného okolí a další zajímavé pohledy na dnešní rozmanitý svět. Oblíbené lokality pro realizaci fotografických témat jsou např. Jizerské Hory, Český ráj, ZOO Liberec, Jižní Afrika, Norsko atd.
Velkou inspirací byly a jsou pro autora setkání s ostatními fotografy na různých fotografických workshopech pořádaných např.výborným fotografem a člověkem Rostislavem Stachem. Pro autor je fotografování nevyčerpatelným zdrojem pozitivní energie, možnost hledání nových a neopakovatelných pohledů na svět a možnost setkání se zajímavými lidmi a situacemi. Vzrušující je pro něho nejen vlastní akt vzniku fotografie při stisku spouště, ale také snaha o následné perfekcionalisticky pojaté zpracování digitální fotografie.
Jiří Janoušek je také autorem a správcem webových stránek fotografického sdružení www.PictureNature.cz.

Vladimír JUREK MVDr. *1953
Veterinární lékař Veterinární kliniky Růžodol a Zoo Liberec. Z profesních setkání se zvířaty v nejrůznějších situacích přirozeně vyplynula snaha o jejich zachycení. Přes grafiku a malířské pokusy se fotografie ukázala jako mnohem vhodnější výrazový prostředek, lépe slučitelný s hektickým povoláním. Pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí se ukázalo zajímavé nejenom z výtvarného hlediska, ale pomáhá pochopit medicínské problémy potenciálních pacientů v zoo. Část života prožitého za železnou oponou je mocným stimulem k cestám do nejodlehlejších koutů naší planety a tím současně bezděčně přispívat k jejich zániku. Podíl na kultivaci autorova fotografického projevu mají Ondřej Prosický a Rostislav Stach, naši přední fotografové divoké přírody. Autorův vztah k fotografování nejlépe vystihuje poznámka na jeho adresu: „ všimněte si , že občas zapomíná dýchat, ale fotit ne."

Martin KAREŠ MVDr. *1964
Veterinární lékař pracující na Veterinární klinice Růžodol v Liberci. Osloven klasickou fotografií v časném mládí.
Fotografie mu jednak pomáhají zachycovat situace a případy v běžné denní pracovní činnosti a jednak zaznamenat prchavé okamžiky zapomenutých míst. Fotografování zvířat je velkou výzvou a přináší s sebou dobrodružství loveckých výprav našich předků.

Vladimir JANOUŠEK Ing. *1958
Povoláním strojní inženýr s celoživotním zájmem o cestování a fotografování krajiny. S fotoaparátem a stativem nejraději stoupá do hor bez ohledu na roční dobu a počasí po svých, na lyžích a nebo na kole. Mezi oblíbené fotolokality patří Jizerské hory, Krkonoše, Šumava, Českosaské Švýcarsko … z těch vzdálenějších Korsika, Alpy. Autorův fotografický růst v „éře kinofilmu" ovlivnilo několikaleté působení v libereckém Fomaklubu, kde za své vzory nejvíce vnímal fotografy E.Archalouse a Z.Lína. V současnosti se novými impulsy k dalšímu růstu stávají mimo "internetového fotopřívalu" workshopy s uznávanými fotografy jako je třeba J. Stránský.
Fotografování je neoddělitelnou součástí autorova života a jeho pohledu na okolní svět v němž stále více lidí ztrácí kontakt s přírodou a schopnost žasnout nad její krásou. Vedle krajiny jsou pro autora výzvou i sportovní reportáže a makrofotografie.

Autor: Hana Langrová

8.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Policie. Ilustrační foto.

Ženu nejprve okradl, pak ji v jejím bytě několikrát napadl

Po letech znovu otevřou štolu pod hrází jablonecké přehrady

Jablonec nad Nisou – V sobotu 21. října se štolou pod hrází přehrady Mšeno opět ponesou hlasy a kroky mnoha lidí. Od 10 do 16 tu proběhnou komentované prohlídky.

Kam za sportem o víkendu 20.–22. říjen

Na Jablonecku se sportuje naplno. Nechybí fotbal, hokej, volejbal, házená a další sporty. Na prosečských kurtech se bude hrát tenis o 15 000 dolarů.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení