Předposlední přenos ze scény newyorské MET letošní sezoně si vychutnají milovníci opery i v jabloneckém kině Radnice tuto sobotu od 18.45 hodin.
Za dirigentský pultík se postaví maestro James Levine a přenese posluchače do radostného a srdceryvného díla. Così fan tutte – Takové jsou všechny. Průvodkyní přenosem do kin celého světa bude opět Renée Fleming.

Hlavních rolí dvou přátel, kteří se rozhodnou otestovat věrnost svých milovaných, a jsou tak původci bláznivě komických situací, se ujmou americký tenorista Matthew Polenzani a ruský barytonista Rodion Pogossov. Role zkoušených milenek a sester se chopí vycházející hvězdy Met Susanna Philips a Isabel Leonard. Jako kurážná služebná Despina se představí Danielle de Niese, vynikající svými hereckými schopnostmi.

Maestro Levine a jeho návrat do Met

Byla to právě Mozartova opera Così fan tutte, kterou dirigent James Levine loňského 24. září oslavil svůj dlouho očekávaný návrat do čela orchestru Metropolitní opery, po své vleklé zdravotní indispozici. Za svou dvaačtyřicetiletou kariéru tento věhlasný dirigent odřídil na půdě Metropolitní opery bezmála dva a půl tisíce představení a nemá zde konkurenta.

Mozartův komický opus již v Met dirigovat na šedesátkrát, poprvé v roce 1982 a nověji v roce 2006. Tuto sezonu v Metropolitní řídí tři představení – vedle Falstaffa, uvedeného rovněž v této sezoně do kin v rámci série HD Live, i operu Wozzeck.

„Důležitější než ohromující čísla však je to, že z orchestru Metropolitní opery vycizeloval hudební těleso, které je mnohými považováno za jedno z nejlepších na světě," napsal Mike Silverman pro AP po Levinově podzimním comebacku.

V příští sezoně přenosů z Met se na maestra Levina můžeme těšit při uvedení Mozartovy Figarovy svatby a Wagnerových Mistrů pěvců norimberských.

Vycházející hvězdy Mozartovi svědčí

Představitelka Fiordiligi Susanna Philips, jež debutovala v Met jako Musetta v Bohémě (a ve stejné roli byla k vidění v předchozím přenosu z 5. dubna) má na svém repertoáru v Met dvě další mozartovské role. V roce 2010 získala prestižní cenu Metropolitní opery pro pěvce do 40 let, pojmenovanou po americké sopranistce Beverly Sills.

V druhé hlavní ženské úloze Dorabelly uvidíme mezzosopranistku Isabel Leonard, jež v Met účinkuje rovněž ve třech Mozartových kusech. Jako Cherubino ve Figarově svatbě vystoupí v říjnovém přenosu příští sezony. Také ona je držitelkou Beverly Sills Artist Award.

Danielle de Niese debutovala v Met jako devatenáctiletá v roli Susanny ve Figarově svatbě. Despinu ztvárnila poprvé v sezoně 2010-11. „Ohromná a temperamentní Danielle de Niese si v roli přidrzlé a životaznalé Despiny celé představení téměř přivlastnila," rozplýval se nad jejím výkonem Anthony Tommasini v New York Times.

Americký tenorista obrovského nadání Matthew Polenzani, jehož hlas je něžný, vřelý a suverénní i v závratných výškách,  již ztvárnil v Met 31 rolí a má zde za sebou přes 250 vystoupení. „Jeho medový hlas a rozplývající se pianissima vynikly zejména ve skvostné árii Un'aura amorosa," napsaly New York Times o jeho výkonu v roli Ferranda.

Klasická inscenace plná života

Zatímco v České republice jsme měli možnost zhlédnout na scéně Moravskoslezského divadla Mozartovu komickou operu se skvěle přebásněným libretem od Jarka Nohavici, příští přenos z Met nabídne veskrze klasické nastudování režisérky Lesley Koenig v původním italském znění libretisty Lorenza Da Ponte, jehož český překlad (vytvořený speciálně pro tento přenos) diváci budou moci sledovat v titulcích pod plátnem.

Inscenace Così fan tutte, jež pochází z roku 1996, podle kritika New York Times nejvíce pulzuje životem a oplývá mistrnými a přitom přirozenými výkony, jimiž předčí všechna dosavadní nastudování. 

Ještě v kině Radnice v letošní sezoně uvidíte 
v sobotu 10. května  od 18.45 hodin Popelku. 
Na programu je tentokrát opera La Cenerentola od Gioacchino Rossiniho.