Autor Václav Landovský uvádí výstavu ve spolupráci s projektem Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha za účasti Marie Goretii, generální představené kongregace sester Královny apoštolů a zakladatelky projektu Adopce na dálku v Indii.

Beseda na téma Adopce na dálku v Indii od 18 hodin

V úvodu představí Jarmila Lomozová, vedoucí Rozvojového střediska ADCH Praha, projekt Adopce na dálku a další činnost Rozvojového střediska. Aktuální informace o projektu Adopce na dálku v Indii přímo z Indie přiveze sestra Daphne, vedoucí partnerské organizace Dharma Jyothi Social Centre v indickém Mangalore Besedu zaštítí sestra Maria Goretii, nynější generální představená kongregace sester Královny apoštolů a zakladatelka projektu Adopce na dálku v Indii.Tlumočení do češtiny zajištěno.

Historie projektu Adopce na dálku v České republice sahá do roku 1993

Tehdy podpořila Arcidiecézní charita Praha prvních 100 dětí z indické Kalkaty v jejich vzdělávání. Později projekt rozšířila do dalších indických svazových států i dalších rozvojových zemí světa. V současné době spolupracuje s 38 zahraničními partnerskými organizacemi v 7 zemích světa a podporuje více než 17 000 dětí ve vzdělávání. Projekt Adopce na dálku se navíc postupem let rozvinul ve velmi účinný nástroj pomoci, který působí komplexně - nepodporuje jen vybrané jedince, ale i celé komunity (vesnice, rodiny, školy).
Z částky, kterou dárce poskytne na vzdělání dítěte, je hrazeno školné, školní pomůcky, školní uniforma a základní či neodkladná zdravotní péče. Před začátkem nového školního semestru/trimestru posílá Arcidiecézní charita Praha finanční prostředky partnerským organizacím. Školné je hrazeno přímo daným školám, učebnice, tužky, sešity a další potřebná školní výbava jsou dětem distribuovány za pomoci sociálních pracovníků.

Výstava fotografií Byli jsme dětmi

Motto výstavy autora Václava Landovského “naše pozemské bytí je rozprostřeno od dětství ke stáří a zkušenosti z dětství nás provází po celý tento život” naznačuje souvislost tématu výstavy právě s projektem Adopce na dálku. Portrétní fotografie jsou uspořádány záměrně tak, aby se návštěvník výstavy mohl zamyslet a imaginativně prožít, jak se dětství mění v dospělost a stáří, a jaké jsou potřeby těchto rozdílných životních období. Jsou místa, která nám svým kouzlem a odlišností od prostoru, ve kterém se běžně pohybujeme, připomenou buď cosi dávno zapomenutého, nebo dají zažít něco nového. "To nás pak obohatí a ovlivní v pohledu na náš vlastní život. Takovým místem je pro mě Indie, jednak pro rozdílnost téměř ve všem s čím se člověk setkává v Evropě, jednak pro přívětivost, sdílnost a náboženské založení lidí. V neposlední řadě pak pro to, že se tam život odehrává z větší části na ulici a je možno jednoduše být při tom," uvádí autor snímků Václav Landovský.

Fotografie byly pořízeny v letech 2005-2008 v Jižní Indii ve státech Tamilnadu a Kerala. Jižní Indie a tedy i Tamilnadu a Kerala jsou státy tradičních řádů pramenících z náboženství, které je tady velmi živé a setkáte se s ním na každém kroku. Určujícím náboženstvím s nejdelší tradicí je hinduismus. Žijí tu ale i muslimové a největší procento křesťanů v Indii, jako pozůstatek portugalské a anglické kolonizace. Náboženství je tu součástí každodenního života a promítá se velmi silně do všech mezilidských vztahů a značně ovlivňuje i denní rytmus. Vlastně ani není mnohdy zřejmé kde tento vliv končí, neboť je skutečně silnou a přirozenou součástí života zejména na vesnicích. Tato směsice náboženství, dodržování dávných tradic a rituálů, vytváří poměrně stabilní a klidné prostředí a dává jakýsi souzvuk a jednoznačnost celému prostoru, který je v současnosti pod silnými „civilizačními“ impulsy. Do značné míry tu tato „oduševnělost“, jak autor uvádí, dává životu radostný prvek i přes velmi prosté, až těžké životní podmínky. Do těchto oblastí je též mimo jiné směrována charitativní pomoc projektu Adopce na dálku.