Výstava krásně barevných zhruba 150 cm vysokých dřevěných postaviček z pověstí Českého ráje a Euroregionu Nisa. Vznikly v řezbářské dílně paní Jarmily Haldové a barvami jim vdechla život akademická malířka Barbora Kyšková.

Staňte se na chvíli poutníky po Českém ráji a objevte kouzlo pověstí! Postavičky z pověstí Českého ráje Vás provedou malebným krajem skalních měst, hradů, romantických zřícenin, zámků, roubených staveb, rybníků, studánek, lesů, míst s nádhernými rozhledy a lidové řemeslné tradice. Tak již pojďte a vydejte se s Černým rytířem do Hruboskalského skalního města, s loupežníky na Maloskalsko či s vílou Jizerýnou do Horního Pojizeří.

Ve Votrubcově lomu na svahu Kozákova vám jistě skřítci kamenáři pomohou najít nějakou achátovou pecku. Za čertem po pekla musíte ke kapličce na Zebín a za hodným vodníkem Čeperkou zase do okolí Kopidlna. Prohlédněte si v Prachovských skalách květinové zahrádky skřítka Pelíška i pískovcové skály nedaleko Mnichova Hradiště, které podle pověsti získaly jméno po hodném obrovi. Zastavte se na chvíli u studánky nedaleko zámku Humprecht, kterou hlídá sobotecký had.

Na Mladoboleslavsko se podíváte se statečným postilionem. Budete-li mít štěstí, na bývalém nádvoří kumburského hradu potkáte bílou paní a třeba uslyšíte, co vypráví meluzína, když se prohání mezi čedičovými věžemi hradu Trosky. Dnes již z obou věží, Panny i Baby, Můžete obdivovat krásu Českého ráje, stačí se jen rozhlédnout. Vidíte?