Potápěčská základna Diving Jesenný pořádá 9. ročník akce spojené s ukázkami záchranných technik pod vodou, na vodě a v jejím nejbližším okolí v podání jednotlivých složek IZS. Celorepublikovou premiéru bude mít obojživelné pásové vozidlo HZS LK Hägglunds BV 206 švédské výroby, které se zde poprvé představí ve vodě.

Pro děti zde bude po celý den připraven bazén, ve kterém si pod vedením zkušených instruktorů budou moci vyzkoušet potápění s přístrojem. Ani dospělí však co se týče potápění nepřijdou zkrátka, ti se budou moci seznámit s potápěčskými výcvikovými systémy a případně se i přihlásit do potápěčského kurzu. Pro děti zde bude také připraveno velké množství soutěží.

Hlavní program

Během dne se v areálu lomu představí několik složek integrovaného záchranného systému:
– Vodní záchranná služba Jablonec předvede záchranu tonoucího ze člunu i ze břehu
– Hasiči Libereckého kraje představí nejen obojživelníka, ale předvedou i kontejner, který slouží jako zázemí pro hasiče při delších akcích
– Psovodi se psy záchranáři – záchranářští psi předvedou záchranu tonoucího, v prostoru lomu vyhledají zasypanou osobu a předvedou ukázky výcviku a poslušnosti
– SDH Jesenný – ukázka historické hasičské techniky a zásahů s ní
– Český červený kříž ukáže ošetřování simulovaných zranění

Program vyvrcholí okolo 12. hodiny seskokem parašutistů do vod lomu, na ty budou čekat přítomní záchranáři, kteří předvedou záchranu tonoucích parašutistů.
K vidění zde bude také historické a současné potápěčské vybavení a ukázka potápění v něm. Jablonečtí modeláři zde předvedou své lodní modely.

Doprovodný program

Po celý den se zde také budou promítat filmy s potápěčskou tematikou a k vidění budou i živočichové, kteří lom v Jesenném obývají.

V lomu každoročně na podzim pořádají také fotografickou soutěž. Loni se zúčastnilo 14 fotografů a již všichni soutěžili v kategorii digitální fotografie, do kategorie dia se již nikdo nepřihlásil. "Je tedy jasně vidět trend, kdy většina fotografů přechází na používání digitálních fotoaparátů," poznamenal Michal Černý z klubu Diving Jesenný. Fotografové rozdělili na dvě skupiny, z nichž jedna fotila přímo v lomu v Jesenném a druhá v nedaleké řece Kamenici. Porota rozhodla o následujícím výsledku: Hlavní cena Grand prix a s ní spojená putovní trofej jesenského raka putuje do Prahy. Získal jí fotograf Milan Benc za fotografii štiky, kterou pořídil v Jesenském lomu.Hlavní cena Grand prix 2008. Foto: Milan Benc

2. místo 2008. Foto: Milan Benc

2. místo 2008. Foto: Ivan Vychodil

1. místo 2008. Foto: Petr Fatka