Kvůli deštivému počasí přišlo jen 70 až 80 zájemců o život těchto nočních savců. Seznámili se s výzkumem a ochranou netopýrů a dosavadními poznatky o životě těchto zajímavých živočichů v rámci letošní Evropské noci pro netopýry. Ta se koná pravidelně na přelomu srpna a září na řadě míst po celé Evropě.

Ani neskutečná průtrž mračen je nezastavila. Pro netopýry se brodili bahnem a odolávali rozmarům počasí. Vtěsnali se pod přístřešky a společnými silami ze střechy vodu.Tak to vypadalo na Evropské noci pro netopýry, kterou liberečtí jeskyňáři uspořádali tradičně v hanychovském Panském dole.

„Je to celoevropská akce, na které se podílí desítky dalších zemí,“ řekl jeskyňář Daniel Horáček, který akci organizoval. Už cestu tam ale zvládli jen odolnější, neboť vedla do kopce a blátem. Dobré boty člověk ocenil, stejně jako pláštěnku. V nárazech totiž přicházel velice vydatný déšť, který měnil půdu ve slatinu.

Odborník na netopýry Miroslav Jóža ale pod celtou přednášel dál. Jeho diapozitivy lidem odhalily všechno možné ze života netopýrů – jak žijí, kde zimují, čím se živí, kde je najdeme? Otázek byla spousta.

„Stavy netopýrů se pomalu začínají dostávat na úroveň, na jaké by měly být,“ prohlásil Jóža. Netopýry podle Jóži stále ohrožují neohleduplní lidé a chemické postřiky na polích.