Neděle 18. března

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 12 hodin. XXIII. Otevřeno 2018. Přehlídka pantomimy a pohybového divadla – mezikrajové kolo.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 15 hodin. Rodinný dýchánek s Kašpárkem pro děti s rodiči či prarodiči. Loutková pohádka od Loutkářského souboru Popelka.Putování zámkem plným pohádek. Pečení lívanců. Seváčkova hernička. Skákací hrad. Malování.SD Jilm, Jilemnice, od 17 hodin. Rok na vsi. Románová kronika bratří Mrštíků, která popisuje události ve fiktivní moravské vesničce během jednoho roku v posledním desetiletí 19. století. Na pozadí zvyků, svátků a tradic prožívají obyvatelé Habrůvky svoje komické, dojemné i kruté osudy. Ačkoliv má soubor historizující kostýmy, hraje své vlastní osudy. Příběhy dnešních životů. Představení koncipuje jako mši za člověka, za jeho duši a činy, krásu i špínu, která se z nich rodí. Pohlédne Bůh ještě jednou na svoje děti? Bude mu to stát za to? Režie: Jan Sklenář.

Pondělí 19. března

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 15.30 hodin. Komiksové Velikonoce. Městská knihovna zve mladé čtenáře od 8 do 15 let do literárního klubu.

Úterý 20. března

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Zdeněk Izer – autokoliktiv. Setkání s jedinečným a nezaměnitelným humorem.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Starci na chmelu. První československý filmový muzikál v činohře Městského divadla v Mostě. Známé písně, láska, svoboda i naděje ve slavném muzikálu ze šedesátých let. To vše s živou kapelou! Nadčasový příběh z chmelové brigády vypráví o silné lásce a víře v druhého člověka i v sama sebe, o rozechvění a rozbolavění z čerstvé lásky mezi půvabnou Hankou a čestným Filipem. Hrají: Ondřej Dvořák, Kristýna Hulcová, Jakub Koudela, Andrea Traganová, Jiří Kraus, Zita Benešová a další.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Oldřich z Chlumu - Román a skutečnost. Poutavě vyprávět o životě, své literární tvorbě a o životě našich předků bude spisovatel a historik Vlastimil Vondruška.Zámek, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Společenský večer: Manželé Fajtovi. Tradiční společenský podvečer. K tanci, zpěvu i poslechu hrají manželé Fajtovi. Zámecký bar zajištěn. Vystoupení Slunečnice v podání dam z pohybového kroužku SVČ Sluníčko. Předání Pamětních listů lomnickým studentům Virtuální univerzity 3. věku z rukou místostarosty města Ing. Zdeňka Rajma.

KC Golf, Semily, od 18 hodin. Jarní koncert ZUŠ Semily. Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci.

Středa 21. března

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Jan Páleníček - violoncello a Jitka Čechová - klavír. V loňském roce oslavilo 20leté jubileum duo klavíristky Jitky Čechové a violoncellisty Jana Páleníčka. Jejich vrcholné umění bylo v uplynulých letech oceněno mnoha prestižními hodnoceními odborné kritiky české i zahraniční. Hudbymilovná veřejnost jim projevuje vřelou přízeň po celou dobu jejich působení. Na interpretaci pozoruhodné umělecké dvojice je vyzdvihováno absolutní hudební splynutí duší, emocionální náboj, hluboká expresivita projevu. Z bohaté studnice repertoáru dua můžete vybírat skladby, které byly v jejich interpretaci mnohokrát vyzdviženy na nahrávkách – Beethovenovy sonáty, Brahmsovy sonáty, Rachmaninova sonáta, Martinů sonáty a řada dalších drobnějších kompozic z pera romantických a novodobějších skladatelů. Večery jsou zpestřeny průvodním slovem umělců, přibližujícím vznik děl a osobní pohled interpreta. Koncert se koná v rámci projektu Rodáci Jablonecka.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Pohovka – Jan Čenský. V březnu si v pořadu Pohovka bude Josef Klíma povídat s nejznámějším českým pohádkovým princem Janem Čenským, který hrál nejen v desítkách oblíbených pohádek. Pražský rodák Jan Čenský vystudoval hudebně dramatický obor na konzervatoři a již během studií začal dostávat příležitosti před filmovou kamerou. Jeho první zásadnější role byly překvapivě záporné, nicméně jeho mladá a hezká tvář přispěla k tomu, že začal být obsazován do pohádek, a to často právě do rolí princů. Nevyhýbá se ani účinkování v divadle či v televizních seriálech. V současné době se věnuje především moderování (Miss České republiky). Hudební doprovod obstará Klíma Band, Pavel Půta a Andy Seidl.Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 9 a 10.30 hodin. Pohádka do dlaně. Příběh dvou sněhových vloček, které v zimě přistály na zemi, se odehrává se v průběhu celého roku. Na jaře roztály a v létě se pak vypařily kamsi do vzduchu. Že by smutný konec pohádky? Ale kdeže… Vždyť zima už je zase na spadnutí a s ní na zem padají opět staré známé sněhové vločky. Veršovaná pohádka o koloběhu ročních období. Hrají: Diana Čičmanová, Michaela Homolová, Veronika Košvancová, Miroslava Bělohlávková, Markéta Sýkorová, Adam Kubišta a Marek Sýkora.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Trabantem napříč Afrikou. Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. Přednáška Dane Přibáně o cestě, kterou prý nejde uskutečnit.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. iShorts; 25. Český Lev. To nejlepší z české krátkometrážní scény je opět tady! Jako každý rok vám přinášíme krátké filmy nominované na cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Přijďte se podívat na naši filmovou juniorskou ligu a zkuste si tipnout, kdo v příštích letech ovládne české stříbrné plátno!

KC Golf, Semily, od 18 hodin. Podvečer s dechovkou. Úspěšný projekt veřejných zkoušek dechového souboru Semilská 12 bude i nadále pravidelně pokračovat! Místní dechový soubor chce překvapit své příznivce novinkami ve svém repertoáru. Nechte se překvapit novinkami v jejich repertoáru a vylosujte si sami oblíbenou skladbu. Můžete se stát prvními posluchači a zpříjemnit si s dobrou dechovkou podvečery. Pro zájemce o tanec je k dispozici taneční parket. Setkání se budou konat ještě ve středu 25. dubna a 30. května.

Kino Sféra, Turnov, od 18 hodin. Pavel Svoboda: Rusko a Mongolsko. Multimediální přednáška fotografa Pavla Svobody z velké cesty "Napříč Asií" - sedm měsíců dobrodružství na trase Moskva - Bangkok. Rusko je obrovská země s prostorem pro neuvěřitelná dobrodružství. Projedeme mystickou Transsibiřskou magistrálou napříč největší zemí světa. Přes ruské pohoří Altaj do extrémně odlehlého Mongolského Altaje se stále živou tradicí sokolnictví. Pěšky k nejvyšším horám i ledovcům země Čingischána. Nekonečné písčité duny v poušti Gobi či romantické jezero Chovsgol. Buddhistické kláštery v Mongolsku i ruském Burjatsku. Podzim na Sibiři je jako exploze barev. Mystické jezero Bajkal je po letní sezóně pusté a drsné. V pohoří Sajany již mrzne a napadl sníh. Po pravoslavné mši v Irkutsku odjíždíme vlakem na konečnou nejdelší vlakové trati světa - do Vladivostoku. Ivan, samovar, baňa, kaviár a lososi. Sibiř si zamilujete.

Čtvrtek 22. března

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 8.30 a 10.30 hodin. Pipi Dlouhá punčocha. Pipi je malá holka, která žije sama ve vile Vilekule. Vedle ní bydlí dvě hodné děti Anika a Tomy. Společně zažívají různá dobrodružství. Inscenace vychází ze známé knihy známé švédské autorky Astrid Lindgrenové, která patří ke klenotům světové literatury. Hrají: Tereza Karásková, Jitka Raková, Petr Čulík, Anne-Francoise Joseph, Tomáš Alferi.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30 hodin. Pacific Rim: Povstání. Poprvé jsme je dokázali zastavit. Jenže to, co mimozemští tvorové Kaiju napáchali na Zemi v prvním díle akčního sci-fi Pacific Rim byla jen předehra k tomu, co si pro lidstvo připravili teď. Hvězda Star Wars John Boyega a Scott Eastwood z Rychle a zběsile vedou tým, který je poslední nadějí na přežití planety. Členy tohoto týmu jsou piloti ovládající Jaegery, obří roboty, kteří jsou svou velikostí a vybavením schopní konkurovat stejně vybaveným Kaiju. Jake Pentecost (John Boyega) k nim dlouhou patřil, jenže pak se vykašlal na svůj talent i na odkaz svého otce, jenž v boji proti Kaiju obětoval vlastní život. Raději přežívá v ilegalitě a na živobytí si vydělává nejrůznějšími aktivitami za hranou zákona. Při jedné takové akci narazí na patnáctiletou Amaru, která dokázala ukrást a rozchodit původně k likvidaci určeného Jaegera. Než se tihle dva stačí pořádně seznámit, mají v patách Zákon. Aby unikli trestu, začlení se do programu výcviku nových pilotů Jaegerů. Jake po boku svého bývalého parťáka Lamberta (Scott Eastwood) jako instruktor a Amara jako nadějná pilotka. Všichni doufají, že si tréninkové schopnosti nikdy nebudou muset vyzkoušet v reálné válce. Jenže ta přichází. Dřív, než si všichni přáli, a ze směru, odkud ji nikdo nečekal.Městská knihovna, Semily, od 17 hodin. Emoční inteligence s Ing. Kuželou. Jak dosáhnout psychické rovnováhy a pochopit jednání své i druhých představí odborník na emoční inteligenci Ing. František Kužela.

SD Jilm, Jilemnice, od 19.30 hodin. Proč muži neposlouchají a proč ženy neumí číst v mapách. Divadelní hra, která Vám pomůže k tomu, abyste vedli šťastnější, zdravější a harmoničtější život. Muži a ženy jsou odlišné bytosti. Mnohé vztahy končí špatně, protože muži nechápou, proč se ženy nemohou chovat více jako muži, a ženy očekávají, že jejich muži se budou chovat stejně jako ony. Autoři: Allan a Barbara Peaseovi.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Malina Brothers. Na koncertě zazní průřez všech tří alb kapely, včetně toho aktuálního, na kterém vzniklo v uvolněné atmosféře na chatě v Jizerských horách. Bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef (Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs), se společně sešli na pódiu v unikátním projektu nazvaném Malina Brothers, ke kterému přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku (Spirituál kvintet). Za několik posledních dekád se objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech tohoto žánru u nás. Mj. spolupracovali s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, Charliem McCoyem (Bob Dylan, Elvis Presley) aj. Mají za sebou řadu koncertů v USA, natočili dvě řadová CD a právě představují nové album, na které přijala pozvání zpěvačka Kateřina García.

Zpěvačka česko – španělského původu Kateřina García, je považována za jednu z nejvýraznějších osobností irského zpěvu u nás. Narodila se v Praze, vyrůstala v Barceloně a nyní žije v Dublinu. Od roku 2001 spolupracuje s Lubošem Malinou. Obě alba Woven Ways a Before Dawn, jejich společného projektu Garcia, byla nominována na žánrové ceny Anděl. Kateřina spolupracovala s řadou muzikantů (Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavel Bobek, Steve Walsh, Alan Doherty a další). V roce 2013 natočila se svou sestrou Bárou a skupinou Kon Sira album sefardských a balkánských písní. Kateřina je hispanistka a v současné době přednáší na Department of Hispanic Studies, Trinity College Dublin.

19. až 22. března

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou. Festival Jeden svět 2018. Festival Jeden svět během dvaceti let vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě. Pořádá jej společnost Člověk v tísni. Festival pracuje s širokou definicí lidských práv, a proto v programu najdete nejen filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu.

Pátek 23. března

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Spolu. Vynikající autorská hra oceňovaného dramatika Tomáše Vůjtka, držitele mnoha cen české divadelní kritiky. Hra o dvou hvězdách předválečného filmu, Lídě Baarové a Adině Mandlové. Skvěle vystavěný emotivní příběh nejen o dvou obdivovaných i zatracovaných ženách, ale i o těch, kteří je milovali i nenáviděli. Hrají: Iva Chaloupková a Zdislava Bohuslavová.Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Jack Cannon band. Energický blues-rockový kvartet z Maďarska v čele se zpěvákem a foukačkářem Zozó. Kapela Jack Cannon Band začala hrát na podzim roku 2006, ze začátku jen jako duo v podání Adama Biró (kytara) a Zozó (harmonika, zpěv). Na jaře 2007 přišel na jeden z jejich koncertů Péter Gyergyadesz (basa), a natolik se mu styl jejich hraní zalíbil, že se ke kapele přidal. Kvarteto doplnil bubeník Attila Lakatos.
Neprve spolu hráli jako malá neznámá kapela po malých hospodách a hudebních klubech, ale brzy se jejich hudební kariéra začala zprudka měnit. Kdybychom se podívali zpětně do historie kapely, našli bychom dva hlavní okamžiky, které podstatně změnily jejich budoucnost. Prvním z nich je vítězství v maďarské pop-rockové soutěži. Hlavní cenou soutěže byla možnost vydat vlastní CD. Nahrané CD Trendi, však nakonec bohužel z nevůle nakladatele nikdy nevyšlo. Druhým a velmi důležitým bodem zvratu bylo vítezství v nejprestižnější bluesové soutěži v České republice, Blues Aperitivu. Díky tomuto vítězství získala kapela nejen možnost dvakrát vystoupit na festivalu Blues Alive, jež je považován za jeden z nejvýznamnějších bluesových festivalů ve Střední Evropě, ale také začala jejich spolupráce s managerem, jež je jedním z hlavních představitelů českého bluesového života. Díky tomuto vítězství se kapele otevřela světová bluesová scéna.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 18.30 hodin. Cesta za Rychlými šípy aneb Večer s Andersenem. Večer plný her a soutěží pro děti a rodiče. Vstup pro děti do 12 let a pouze v doprovodu rodičů.

Pátek 23. až neděle 25. března

Městské muzeum, Železný Brod, od 9 hodin. Velikonoční trhy na Bělišti. Jarmark v národopisné expozici se koná každoročně týden před Velikonocemi, a jelikož Velikonoční pondělí v roce 2018 připadá na 2. dubna, uskuteční se letos těsně po nástupu jarní rovnodennosti. Může se stát, že bude Běliště zapadané vrstvou sněhu, a tak se budeme snažit vytvořit jarní atmosféru alespoň uvnitř domu. Kromě bohatého výběru velikonočního a řemeslného zboží – jarních dekorací, kraslic, pomlázek, řehtaček a perníčků – se můžete jarně naladit některou z doprovodných akcí. V pátek od 16 hodin vystoupí s dechovými nástroji žáci ZUŠ pod vedením Rudy Müllera a v sobotu od 10 hodin divadlo Rolnička z Liberce zahraje osobitě zpracovanou a o lidové písničky doplněnou pohádku O kohoutkovi a slepičce. Chybět samozřejmě nebudou výrobky z dílny SZdP Železný Brod, tradiční Bělišťák, koláče, mazance, jidáše a další dobroty. Děti se zabaví v prvním patře domu, kde pro ně SVČ Mozaika připraví výtvarnou dílnu. Akce bude zpestřena předváděním řemesel. Obdivovat můžete paličkování krajek, výrobu kraslic, patchwork, pletení pomlázek a artyčokovou techniku.

Sobota 24. března

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Muerti &Volxsturm. Oipunkový garážový disharmonický jablonecký kvartet a německý punk r´n´r band.

Sportovní areál Břízky, Jablonec nad Nisou, od 11 hodin. Mistrovství ČR v biatlonu mužů a žen a EXHIBICE.

Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou, od 9 hodin. Velikonoční dílna. I když se to možná nezdá, je právě nejvyšší čas nachystat ty správné dekorace pro zpestření blížících se Velikonoc. Muzeum skla a bižuterie připravilo pro všechny, kteří si chtějí pohrát s fantazií a propojit ji s troškou šikovnosti, zdobení velikonočního vajíčka. Jelikož je letošní rok plný významných výročí naší republiky a s ohledem na zaměření muzea, budeme zdobit samozřejmě vajíčko skleněné, a to perličkami v barvách národní trikolóry. Tvůrčí dílna u nás v muzeu je určena všem věkovým kategoriím.Zámek Lomnice nad Popelkou, od 14 hodin. Slavnosti vína 2018. Další ročník ochutnávky vín v zámeckém sklepení. Na slavnosti vína se představí, se svými víny v bohaté nabídce, vinaři z vinařských oblastí Moravy, podoblasti mikulovské, slovácké a velkopavlovické (Vinařství Bařina, Rodinné vinařství Košut, Vinařství Lukáš Hlinecký, Víno Sýkora, Vinařství Roman Zapletal, Vinařství Emil Štohandl, Vinařství roku Pazderků, Víno Hruška, Modré vinařství, Vinařství Josef Novotný).

Sloupová síň, Jilemnice, od 18 hodin. Shirim Ashirim – koncert. Krkonošské muzeum, Jilemnice. Pilíře života. Výběr z malířské tvorby Marie Klustové. Umělkyně dnes žije především v Dánsku, kde se jejím půvabným dílům dostalo zasloužené pozornosti i uznání. Výstava potrvá do 29. dubna.

Muzeum a Podjizerská galerie, Semily, od 9 hodin. Velikonoční jarmark. Již tradiční velikonoční jarmark se uskuteční v 1. poschodí semilského muzea. Najdete tu vše, co ke svátkům jara neodmyslitelně patří – kraslice, pomlázky, dekorace, ale i dobroty a drobné dárky.

Městská hala, Železný Brod, od 8.30 hodin. Hospoda Cup 2018. Srdečně zveme na obnovený 11. ročník tradičního turnaje v sálové kopané. Prezentace družstev v čase 8.00–8.25 hodin.

Hasičárna na Daliměřicích, Turnov, od 16 hodin. Turnovanka. Posezení při dechovce.

Kostel sv. Josefa, Hrubá Skála, od 16 hodin. Jarní koncert pěveckého sboru Antonín Dvořák.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30 hodin. Giacomo Puccini - Bohéma. Paříž, hýřiví umělci, velká láska, krutý osud. Opera Bohéma z roku 1896 je nejoblíbenější operou Giacoma Pucciniho, jehož dílo patří do kmenového repertoáru všech světových operních scén. Opera v kině.

Kulturní kavárna KUS, Turnov, od 19 hodin. Nothingham a Ondřej Halama. U příležitosti neformálních oslav 110. výročí založení turnovského gymnázia vystoupí v průběhu roku, v kulturní kavárně KUS několik kapel, které jsou personálně spojené s touto školou. Na prvním koncertu vystoupí skupina Nothingham spolu s evangelickým farářem a pedagogem Ondřejem Halamou. Přehlídku zahájí reprízou vloni úspěšného rockového oratoria „Jan Křtitel“, které se dočkalo a dozajista ještě dočká mnoha repríz. V dubnu se potom můžete těšit na koncert experimentálního dua Tam dole tma a rock ´n ´rollových Snap Call. Koncert. Vstupné dobrovolné.

KD Kacanovy, Turnov, od 20 hodin. Na Stojáka - live. Tomáš Měcháček, Arny a Petr Vydra v oblíbeném pořadu.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 14 hodin. Vratislavické Velikonoce 2018. Velikonoční trhy s pletením pomlázek, tvořivými dílničkami, vystoupením dětí z MŠ a burzou knih.

Neděle 25. března

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. Sněhurka a sedm trpaslíků. Klasická pohádka o zlé královně, která touží být tou nejkrásnější bytostí na celém světě a je ochotna pro svou krásu udělat cokoliv. Ale dobro nakonec zvítězí. Hrají: Martina Pavelková, Petr Nožička, Olga Rezková, Bohuslav Vejnar, Eva Benešová a další.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 14 hodin. Táboranka. Taneční odpoledne s dechovým orchestrem.

Severočeské muzeum, Liberec, od 13 hodin. Velikonoce u muzea. Muzeum sice nemá otevřeno, ale pořád žije! Zveme Vás na zábavné velikonoční odpoledne v muzejním parku. Těšit se můžete na řadu pohybových velikonočních aktivit určených zejména pro rodiče s dětmi a najde se prostor i na malé tvoření, nezapomeňte si na něj donést rozpůlené skořápky od vajíčka. Po celou dobu si budete moci také nakoupit staročeské pečivo.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Vražda v orient expresu. Mimořádná filmová projekce v době rekonstrukce a digitalizace městského kina.SD Jilm, Jilemnice, od 19.30 hodin. V Paříži bych tě nečekala, tatínku. Komedie Jeana Barbiera (originální název Ma fille travaille a Paris) o pařížském dobrodružství sympatického venkovana ze Spáleného Poříčí nad Seinou nabízí dvě hodiny emocí a smíchu. V současné době nejznámější autor konverzačních komedií ve Francii je pokračovatelem tradice bulvárního divadla ve stylu Feydeaua a Labiche.
Hrají: Petr Nárožný, Jana Malá nebo Týna Průchová, Jarmila Švehlová, Simona Postlerová nebo Miroslava Pleštilová, Barbora Šťastná Petrová nebo Malvína Pachlová, František Skopal nebo Martin Sochor, Jan Šťastný nebo Jan Čenský.

KC Kino, Železný Brod, od 18.15 hodin. Opuštěná společnost. Místní skupina České křesťanské akademie – Český ráj srdečně zve na přednášku novináře Erika Taberyho ml. a následnou besedu s ním na téma: Opuštěná společnost.
Pár slov o přednášejícím: Erik Tabery ml. (*13. 6. 1977), český novinář, šéfredaktor týdeníku Respekt. V redakci začal pracovat jako elév v roce 1997. Je synem herce Erika Taberyho st. a režisérky Kristýny Taberyové (roz. Štěpánkové, dcery herce Zdeňka Štěpánka). Šéfredaktorem týdeníku Respekt je od ledna 2009. S redakcí začal spolupracovat v roce 1997, o dvě léta později se stal kmenovým redaktorem. Píše zejména politické komentáře. V roce 2003 za komentáře získal cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Je autorem knih Vládneme, nerušit (získal za ni prestižní cenu Toma Stopparda, byla také nominována na cenu Magnesia Litera) a Hledá se prezident, která byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. Podle první z nich se natočil dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. Publikace: Vládneme, nerušit – Opoziční smlouva a její dědictví (Paseka, Praha 2006), Hledá se prezident – Zákulisí voleb hlavy státu (Respekt Publishing, Praha 2008), Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše (Paseka, 2017).

Sál restaurace, Podháji u Turnova, od 18 hodin. Láska mezi nebem a zemí. Spolek divadelních ochotníků z Rovenska pod Troskami vás zve na divadelní představení britské autorky Pam Valentine. Svižná, vtipná, romantická komedie o tom, jak důležité je mít pro co žít a nepromarnit tak ani jeden okamžik života.

Sobota 24. a neděle 25. března

Zámek Sychrov, od 9 hodin. Velikonoční trhy na Sychrově. Akce spojená s ukázkami řemesel a prodejem tradičního zboží.

Pondělí 26. března

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Ilona Csáková - Nechte zvony znít. Přibližně 90minutový koncert složený z osvědčených hitů stálice naší populární hudby, která svoji kariéru začínala s kapelou Laura a její tygři. Na svém kontě má desítky písniček, původních, ale i převzatých. Její vystoupení je vždy velmi příjemně stráveným časem, během kterého posluchači uslyší písně jako např. Tornero, Proč mě nikdo nemá rád, La isla bonita, Nechte zvony znít, Amsterdam a další.

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Hana Zagorová a Petr Rezek. Podle beznadějně vyprodaných sálů, v nichž zpívají Hana Zagorová a Petr Rezek, by se mohlo zdát, že se píše například rok 1979. Diváci s nimi zpívají a tleskají vestoje i dnes – po čtyřiatřiceti letech. Koncert doprovodí skupina BOOM!BAND Jiřího Dvořáka.

Základní škola Turnov II, od 18 hodin. Ďábel Valdštejn aneb Pozoruhodný osud vévody frýdlantského. Pořad o nadčasové osobnosti Albrechta z Valdštejna z různých a méně známých úhlů pohledu na tuto historickou postavu našich dějin. Pořadem provází slovem i hudebním doprovodem a písněmi Josef Pepson Snětivý, šéfredaktor nakladatelství Čas, edice Český Čas.

Úterý 27. března

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18.30 hodin. Kvíz Na Rampě. Poskládejte 2-8členný tým a otestujte své znalosti!

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. A tohle už jste četli? Čtení známých i méně známých biblických textů.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Dračí námluvy. Marionetová pohádka, kterou sehraje loutkářský soubor Popelka.

Středa 28. března

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 17.30 hodin. Workshop afrického bubnování. Od 17.30 začátečníci, od 19.15 pokročilejší. Vede Tomáš Kerle, specialista na tradiční i moderní západoafrické rytmy, hráč na klasickou bicí soupravu, basové bubny, djembe a rozmanité perkuse.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Kiss me, Kate. Slavný swingový americký komediální muzikál jako divadlo v divadle. V hlavních rolích budou partneři Petra Janečková a Milan Němec. Herecké obsazení a bohatou taneční company na jevišti doprovodí neméně početný živý orchestr.
Děj se odehrává v zákulisí provinčního divadla v Baltimoru 40. let minulého století. Herci malé soukromé společnosti zkoušejí Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy. Vášnivá přitažlivost i nesmiřitelná nesnášenlivost se odehrávají nejen na jevišti mezi divadelními postavami Kateřinou a Petrucciem, ale i v zákulisí mezi jejich představiteli, herečkou Lilli a jejím bývalým manželem Fredem. Fred momentálně touží po pozornosti mladší kolegyně a Lilli se hodlá vdát za nehorázně bohatého a vlivného muže a chce divadlo opustit. Ale třeba dopadne všechno jinak…

Dialogy působí vskutku brilantně, všechny složky muzikálu jsou v mistrovské rovnováze. Na pozadí několika vtipných zápletek zazní geniální melodie klasika jazzové písně Colea Portera. Velká sborová taneční a pěvecká čísla, step, strhující písně, temperamentní komediální výstupy a mnoho dalšího zaručuje jediné: nezapomenutelnou zábavu!

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou. Velikonoční čtení. Čtení o Velikonocích pro děti ze základních škol.

SVČ Sluníčko, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Dítě a pes. Jaké nebezpečí vzniká, když je dítě v přítomnosti psa? Jak se chovat, když potkáte cizího psa/dítě? To a mnoho dalšího se dozvíte na přednášce Štěpánky Žváčákové.

SD Jilm, Jilemnice, od 19 hodin. 4TET. Koncertní verze IV. B Jedná se o rozšířený program IV. o nové skladby

Kulturní kavárna KUS na Střelnici, Turnov, od 19 hodin. O literatuře: Emil Hakl. Březnovým hostem Petra Viziny v literárním pořadu O literatuře bude spisovatel Emil Hakl. Ten se narodil v roce 1958 v Praze, kde dosud žije. V 80. letech se věnoval psaní veršů, dramatizaci knižních předloh a jejich realizaci v různých amatérských divadelních formacích, prózu začal psát v roce 1998. V roce 2010 získal Cenu Josefa Škvoreckého za Pravidla směšného chování. V roce 2013 vyšel román Skutečná událost, za který získal svou druhou Magnesii Literu za nejlepší prózu. Poslední román Emila Hakla Umina verze předjímá to, k čemu technověda směřuje už delší dobu – výrobu umělého člověka. Vstup zdarma.

VÝSTAVA v ZUŠ Lomnice nad Popelkou - 28. 3. až 11. 4., otevřeno po - pá od 12 do 18h.

28. 3. v 16.30 Vernisáž výstavy žáků výtvarného oboru Jany Vojtíškové s názvem Vesmír.
Inspirováno filmem Star Wars a knihou Malý princ. V rámci vernisáže uslyšíte malý klavírní recitál. Žáci výtvarného oboru vás v malém divadelním představení Star Wars přenesou s jejich keramickými loutkami a vesmírnými koráby do předaleké galaxie. Nejstarší žákyně se představí jako princezny z neznámých a vzdálených planet a předvedou čelenky a oděvy.

Čtvrtek 29. března

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. ZVA 12-28 Band. Originální a vtipná blues-rocková kapela z města Zvolen. "Zetvéáčka“ se svým melodickým a rytmickým pojetím, celkovým zvukem kapely a rukopisem Noro Červenáka vymykají z typického středoevropského blues-rockového klišé. Písně vychází z původní bluesové tradice, ale využívají i moderní a originální prvky shuffle & boogie, latiny, funky, s autentickými slovenskými texty, které jsou sice drsné, ale i o lásce, samotě, zradě, alkoholu. Tyto příběhy prožívají různí outsideři nebo komické postavičky běžného lidského života. Kapela ale na otázku zda v jejich textech vítězí spíše démon alkoholu, nebo láska, odpovídá po svém –„Nadhľad a humor.“
V roce 2018 uplyne 28 roků od vzniku a prvního koncertu této kapely, celou dobu se lídrovi Norbertu Červenákovi o basový kontrapunkt stará bratr Laco Červenák, 13 let mu rytmicky kryje záda hráč na bicí nástroje Peter Krško a již sedm roků do kapelního kotle intenzívně přikládá houslista Stanislav Fakan. Autor textu Norbert Červenák na posledním albu “Šibenica frajerka“ částečně reflektuje i svůj pobyt v ČR. Reálie a historky prožité v Táboře osobitě vykresluje do originálních obrazů, je nad věcí a vtipně popisuje občas obtížné situace každodenního života. Člen kapely a bubeník ZVA 12-28 Band, Peter Krško, dodává, že lze vysledovat ještě jeden odkaz na Českou republiku na novém albu. „Podľa mňa sú na albume aj piesne, ktoré sú ovplyvnené myšlienkami a atmosférou českého bigbítu a undergroundu.“ Všechny tyto atributy však kapela zpracovala po svém a svojí poctivostí a filozofií doplnila v nezaměnitelný výsledek.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 9.30 a 17 hodin. Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu. Mimořádná filmová projekce v době rekonstrukce a digitalizace městského kina.

Muzeum a Pojizerská galerie, Semily, od 17 hodin. Přednáška secese ve světě i ve Semilech. Secese je posledním univerzálním zdobným slohem, který zakončil století 19. a otevřel století 20. Jaké podoby měl v zahraničí, v Čechách i v našem městě si povíme na přednášce Jany Farské Hájkové.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 20 hodin. Dvojkoncert: Mirai + Poetika Tour 2017. Kapely Mirai a Poetika, jež patří mezi nadějné mladé skupiny současnosti, vydají na podzim debutová alba, která svým posluchačům představí na společném turné. To čítá osm zastávek a hned druhá bude ve vratislavických Desítkách.
Mirai a Poetika nejsou na hudební scéně úplnými nováčky. Mají za sebou několik rádiových hitů, milionová přehrání svých videoklipů na YouTube a bohatou zkušenost z malých i velkých pódiích. Navíc je spojuje láska k hudbě a živému hraní.
Mirai o sobě dali poprvé vědět singlem Cesta z města, ke kterému postupně přidali Robotí, Divadlo a hit letošního léta, Když nemůžeš, tak přidej. Na svém prvním albu spolupracují s Ondřejem Fiedlerem (autorem hitu Hearts zpěvačky Lenny nebo Toulavé pro Sebastiana), Honzou Balcarkem z Light & Love či Martinem Ledvinou (Jelen).
Poetika – trio z Vysočiny o sobě dalo svým pop rapem poprvé vědět na jaře 2016, kdy představilo hit Zkouším žít. Na jeho úspěchy jak v rozhlasovém éteru, tak na internetu, navázal i další singl Každou vteřinou a že má Poetika hitový potenciál, dokazuje i aktuální novinka Trinity.

Pátek 30. března

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Sækədʒəwiːə & Compromysh. Jarní turné r´n´r a rockové kapely.
Sækədʒəwiːə - čtyři kamarádi z Ostravy a okolí spolu v létě 2014 založili kapelu. Hrají energický a zároveň špinavý rock'n'roll, který se mísí s dalšími žánry od punk-rocku až k jazzu. Charismatický a osobitý zpěv zpěváka Mata dodává hudbě to pravé kouzlo a mírně připomíná anglický garážový Subways a Kings of Leon z americké Tennessee. V listopadu 2017 vydala kapela debutové album "Temporary Thing", které natočili ve vídeňském studiu Listencareful pod taktovkou producenta Alexandera Lausche. Z alba pochází také singl Enlisted, na který kapela natočila koncem roku videoklip a který se samovolně přenesl do názvu turné.
Compromysh - kapela byla založena v roce 2005 v Příbrami a hraje melodický punk-rock s popovým nádechem. Začátkem roku 2017 kapela nahrála v legendárním klatovském studiu ExAvik svoje nejnovější album “…mezi vším“. K novému albu vytvořila kapela lyric video k písni Královny letních nocí a připravuje nový klip k písni Automat na štěstí.

Kostel sv. Jakuba Většího, Železný Brod, od 11 hodin. O nejslavnějším zmrtvýchvstání. Premiéra nového představení v podání Studia Hamlet Železný Brod se uskuteční na farní zahradě u kostela.
Na Velký pátek jsme pro vás připravili jeho pašijové hry s názvem O nejslavnějším zmrtvýchvstání. A co řekl sám autor o svých pašijových hrách? „Převzal jsem tradiční scény, které k pašijím patří. Autorským přínosem jsou pak samotné verše a možná trochu lehčí humor v nich. Samozřejmě ale vycházím z osmislabičného českého verše, v němž byly pašije tradičně psány. Ukřižování Krista je sice velké sakrální téma, ale dneska už zapomínáme, že pašijové hry ho podávaly i dost humorně. Všichni jsme se přece ve škole učili o Mastičkáři, který byl komickou figurou už ve velikonoční hře ze 14. století, kdy tahle pašijová postava parodovala pochybné pražské léčitele. Mastičkáře uvidí i diváci tady, obecně mám ale na lidových pašijích hrozně rád scény typu, kdy apoštolové běží ke Kristovu hrobu, aby se přesvědčili, že skutečně vstal z mrtvých, ale cestou vedou poměrně „zásadní“ řeči na různá témata. Třeba o tom, které pivo je nejlepší, kde dávají špatnou míru, nebo z kterého piva jsou větší průjmy. Krásné je, jak naši předkové dokázali, tak velký příběh ztvárnit tak lehkou formou.“ Přejeme vám krásné prožití blížících se svátků velikonočních a na viděnou na Velký pátek poněkud atypicky mimo prostory železnobrodského divadla.

Sokolovna Těpeře, Železný Brod, od 11 hodin. Selské hody.

Husův sbor, Turnov, od 19 hodin. Pašijové hry. Na Velký pátek velikonoční, 30. března bude v Husitském sboru v Turnově obnovena tradice pašijových her. Hru „O nejslavnějším zmrtvýchvstání“ od dramaturga úspěšného ostravského divadla Aréna Tomáše Vůjtka zahrají herci z Turnova, Malé Skály a okolí a Železného Brodu.

28. až 30. března

Mírové náměstí, Jablonec nad Nisou, od 10 do 18 hodin. Velikonoční slavnosti. Tradiční jarní akce, která se pravidelně koná na Škaredou středu, Zelený čtvrtek a Velký pátek. Pro širokou veřejnost je sestavován bohatý kulturní program ve folklorním duchu, který osloví všechny věkové kategorie od nejmenších až po nejstarší generaci občanů Jablonce nad Nisou. Program ve folklórním duchu, stylový stánkový prodej, velikonoční dílny.

Škaredá středa 28. 3.

10:00   Zdobení májek dětmi z jabloneckých MŠ
10:00   Speciální MŠ
10:15   DPS Pod Peřinkou
10:30   DPS Skřivánek
10:45   MŠ Mšeňáček
11:00   DPS Jablíčko
11:15   MŠ Slunečnice
11:30   Žlutá školka
12:15   Hudební studio Kokos
13:30   Brass Jablonec
14:15   Bilbo Compagnie: Maringotka – divadlo
15:00   Dechový orchestr ZUŠ Jablonec n. N. – známé lidové melodie 
16:00   Oficiální zahájení slavností primátorem města, panem Ing. Petrem Beitlem
16:05   Nisanka a Malá Nisanka – folklórní soubory
            Zpěváčci – dětští zpěváci lidových písní soutěže Zpěváček

Zelený čtvrtek 29. 3.

10:00   Divadlo eMILLIon: Perníková chaloupka
11:00   Nautica
13:00   Venkovská dudácká muzika Bedrník – písničky z jižních Čech 
14:00   Cimbálová muzika Bohuslava Eliáše – folklor z jižní Moravy
15:00   Divadlo eMILLIon: Jak šlo tele do světa
16:00   Venkovská dudácká muzika Bedrník

Velký pátek 30. 3.

10:00   Divadlo Formela: Mořský svět – pohádka
11:00   Plzeňský Mls – malý lidový soubor s velikonočními koledami a melodiemi
13:00   Staropražští pardálové – staropražské a lidové písně
14.00 Spolek jabloneckých dam a pánů –  taneční vystoupení
14.20 FSPT Jiskra z Plzně – tradiční folklor jihozápadních Čech
15.15 Spolek jabloneckých dam a pánů s hudebními hosty, kramářské písničky a písně starého Žižkova
16.15 FSPT Jiskra z Plzně

Stylový stánkový prodej
Denně 9–18 hodin na Mírovém nám., nám. Dr. Farského a v ul. Podhorské,

Velikonoční výtvarná dílna a malování na obličej
Denně 15–18 hodin, v hlavním stanu na Mírovém nám. v režii Jablíčka – centra pro rodinu. V případě velmi nepříznivého počasí dílna nebude.

Velikonoční dílna v Ekocentru
Čtvrtek a pátek, 9–17 hodin, areál Eurocentra
Zdobení vajíček různými technikami, výroba velikonočních ozdob z přírodních materiálů

Sobota 31. března

KC Střelnice, Turnov, od 20 hodin. Barbora Poláková. Nenechte si ujít Jarní turné Báry Polákové. V březnu a dubnu můžete vidět živě Barboru Polákovou s kapelou na TOUR 2018. Objedou celkem 12 koncertů napříč Českou republikou a jednou zavítají také na Slovensko. Můžete se těšit na písničky z nové desky Země, která vyjde v polovině března, ale dočkáte se i některých skladeb z prvního alba.

Pátek 30 a sobota 31. března

Zámek Lemberk, od 9.30 hodin. Velikonoce na zámku Lemberk. Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple s průvodcem v 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 a 14.30 hodin. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty.

KINA

Kino Jas Tanvald

28. 3. od 19 hodin: Máří Magdaléna. Britský výpravný historický film o nejzáhadnější biblické postavě Máří Magdaléně. Obraz přímé svědkyně umučení a vzkříšení Ježíše Krista. V hlavních rolích Rooney Mara a Joaquin Phoenix.

30. 3. od 17 hodin: Cesta za králem trollů. Americký sci-fi thriller režiséra Stevena Spielberga. Lepší realita tě teprve čeká. Zběsilý virtuální závod o nalezení Velikonočního vajíčka pohltí celý svět. V hlavních rolích Olivia Cooke, Tye Sheridan a Simon Pegg. České znění.

30. 3. od 19 hodin: Ready Payer One: Hra začíná 3D. Pacific Rim: Povstání. Americký akční sci-fi film. Kaiju versus Jaegeři. Boj monster z vesmíru proti obřím robotům zase začíná. Zachrání se planeta Země?

31. 3. od 17 hodin: Cesta za králem trollů. Americký sci-fi thriller režiséra Stevena Spielberga. Lepší realita tě teprve čeká. Zběsilý virtuální závod o nalezení Velikonočního vajíčka pohltí celý svět. V hlavních rolích Olivia Cooke, Tye Sheridan a Simon Pegg. České znění.

31. 3. od 19 hodin: Ready Payer One: Hra začíná 3D. Pacific Rim: Povstání. Americký akční sci-fi film. Kaiju versus Jaegeři. Boj monster z vesmíru proti obřím robotům zase začíná. Zachrání se planeta Země?

KC Kino Železný Brod

27. 3. od 19.30 hodin: Planeta Česko. Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky, stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě zblízka ukazuje fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás.

30. 3. od 19.30 hodin: Rudá volavka. Dominika Jegorovová má mnoho tváří. Je milující dcerou, primabalerínou, kterou dovedla její dravost až na absolutní hranici sil. Mistryní ve svádění a manipulaci. A především je špičkově vycvičenou agentkou ruské tajné služby, i když - možná - tak trochu proti své vůli.

31. 3. od 15.00 hodin: Sherlock Houmes. Kdo by chtěl krást trpaslíky? Je to skutečně praštěná otázka, pokud ovšem taky zrovna nejste sádrová ozdoba nějaké zahrádky a nejde vám tím pádem o kejhák. Naštěstí se po okolí potuluje jistý detektiv Sherlock, který se do řešení téhle záhady pustí s nasazením sobě vlastním. Škoda jen, že je taky ze sádry.

31. 3. od 19.30 hodin: Ready Player One: Hra začíná. V roce 2045 se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality. Jeho zakladatel právě zemřel a rozhodl se odkázat své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět…

Kino Junior Jablonec

27. 3. od 17.15 hodin: Tři billboardy kousek za Ebbingem. Mildred Haynesové (Frances McDormand) zavraždili dceru. A protože se vyšetřování už několik měsíců bezvýsledně vleče, rozhodne se jednat. U vjezdu do města vylepí na tři billboardy velmi kontroverzní vzkazy adresované váženému šéfovi místní policie (Woody Harrelson). Komediální drama plné černého humoru režiséra Martina McDonagha již získal ocenění na festivalech v Benátkách a Torontu a je považován za jednoho z adeptů na blížící se Oscary.

27. 3. od 20.00 hodin: Planeta Česko. První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi!.

28. 3. od 18.00 hodin: Švéd v žigulíku. Automobilka Lada v Toljatti měla v sedmdesátých letech západnímu světu ukázat zázrak sovětské prosperity. Byla dokonalou utopií, o které se nikdo neodvážil pochybovat. O více jak čtyřicet let později prodělává miliardy rublů ročně a pomalu se rozpadá. A nikdo se jí neodváží dotknout. Švédský krizový manažer má v upadající továrně předvést zázrak kapitalistického obchodního modelu. Bo Inge Andersson, bývalý voják, který už jednu ruskou automobilku vzkřísil, přichází do Toljatti s malým týmem a velkým cílem. Stát se prvním cizincem, který společnost dovede k zisku. A nikdo se mu neodváží vzdorovat. Zatím. 

28. 3. od  20.00 hodin: Dej mi své jméno. Když si rodiče sedmnáctiletého Elieho pozvou do své velké italské vily na léto hosta, jejich syn z toho není vůbec nadšený. Zpočátku se zdá, že toho s pohledným americkým 24letým studentem Oliverem nemají mnoho společného, když však spolu začnou trávit více času, začne mezi nimi vznikat něco mnohem hlubšího než je přátelství…

29. 3. od 17.15 hodin: Tlumočník. Hlavními hrdiny svérázné roadmovie jsou dva staří páni (Jiří Menzel a Peter Simonischek), kteří cestují napříč Slovenskem, aby poznali pravdu o vlastní minulosti. Během cesty se dostávají do bizarních situací, potkávají rozmanité lidi a postupně si skládají mozaikovitý obraz světa, který se navenek mění, ale v hloubce ukrývá nevyřešené konflikty. Díky poznání života toho druhého, začínají chápat vlastní činy a přehodnocují i svou identitu.

29. 3. od 20.00 hodin: Nic jako dřív. Teovi, Renatě, Aničce a Nikole je 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje své hrdiny v situacích, kdy středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje?

30. 3. od 10.00 hodin: Paddington. Náš kamarád Paddington se už šťastně usadil s rodinou Brownových a je oblíbeným členem místní komunity. Aby mohl koupit ten nejlepší dárek ke 100. narozeninám jeho tety Lucy, začne pracovat. Cesta za dobrodružstvím začne, když je tento dárek ukraden…

30. 3. od 15.00 hodin: Pračlověk. Příběh animované komedie Pračlověk se odehrává v dávné době, kdy po naší zemi ještě kráčeli mamuti a lidé si vážili svých rodných jeskyní. Britské studio Aardman Animations v čele s oscarovým režisérem Nickem Parkem po takových filmech jako jsou Slepičí úlet, Wallace a Gromit a Ovečka Shaun přichází s filmem o střetu civilizací. Vyhraje doba kamenná nebo bronzová?

30. 3. od  17.30 hodin: Lady Bird. Kdybyste si chtěli Christine jednoduše zaškatulkovat, zařadili byste ji mezi rebelky. Není nijak zvlášť hezká a obličej plný akné maskuje růžovými vlasy. Lady Bird je neobyčejný příběh o obyčejném dospívání holky, která zoufale hledá to, co všichni ostatní – kluka a smysl života. Film patří mezi nejlepší snímky roku 2017 a herečka Saoirse Ronan za svůj výkon získala Zlatý glóbus.

30. 3. od 20.00 hodin: Nikdys nebyl. Joe je válečný veterán, který si nese celou řadu jizev. Nejen z nasazení v Afghánistánu, ale i z dětství, kdy musel čelit brutálnímu otci, a ze své kariéry agenta jednotky FBI pro boj s prostitucí. Významný senátor si ho najme, aby přivedl zpět jeho nezletilou dceru, která skončila v jednom z anonymních domů, v nichž kvete dětská prostituce. Film Lynne Ramsay je velmi svéráznou variací noir detektivky a procedurálního thrilleru.

31. 3. od 15.00 hodin: Planeta Česko. Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky - stačí se jen dobře dívat!

31. 3. od 17.00 hodin: Dej mi své jméno. Když si rodiče sedmnáctiletého Elieho pozvou do své velké italské vily na léto hosta, jejich syn z toho není vůbec nadšený. Zpočátku se zdá, že toho s pohledným americkým 24letým studentem Oliverem nemají mnoho společného, když však spolu začnou trávit více času, začne mezi nimi vznikat něco mnohem hlubšího než je přátelství…

31. 3. od 20.00 hodin: S láskou Vincent. Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že “může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci.

1. 4. od 15.00 hodin: Coco. Navzdory prazvláštnímu rodinnému zákazu muziky se Miguel touží stát uznávaným muzikantem, jako je jeho idol, Ernesto de la Cruz. V touze dokázat svůj talent se Miguel souhrou neuvěřitelných okolností ocitne v překrásné a barevné Říši zesnulých. Tam potká okouzlujícího šejdíře Hectora a společně se vypraví na strhující cestu odhalit skutečný příběh Miguelovy rodiny.

1. 4. od 18.00 hodin: Planeta Česko. Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky - stačí se jen dobře dívat!

1. 4. od 20.00 hodin: Tvář vody. Trochu jiný příběh o lásce si pro nás přichystal mistr vyprávění Guillermo del Toro. Němá uklízečka se v tajné vládní laboratoři sblíží s podivuhodným vodním tvorem a s pomocí své nejlepší kamarádky, souseda a několika špiónů naplánuje jeden z nejpodivuhodnějších a nejromantičtějších únosů v dějinách filmu.

2. 4. od 14.30 hodin: Cesta za králem trollů. Že jsou trollové jen malé roztomilé bytůstky? Ani nápad! Král trollů je zlověstný a hrozivý obr z hor, který dříme ve své jeskyni a čeká na to, až se některá z princezen do svých osmnáctých narozenin nestihne provdat, aby ji mohl lapit a sníst.

2. 4. od 17.15 hodin: Tlumočník. Hlavními hrdiny svérázné roadmovie jsou dva staří páni (Jiří Menzel a Peter Simonischek), kteří cestují napříč Slovenskem, aby poznali pravdu o vlastní minulosti. Během cesty se dostávají do bizarních situací, potkávají rozmanité lidi a postupně si skládají mozaikovitý obraz světa, který se navenek mění, ale v hloubce ukrývá nevyřešené konflikty. Díky poznání života toho druhého, začínají chápat vlastní činy a přehodnocují i svou identitu.

2. 4. od 20.00 hodin: Já, Tonya. Černočerná komedie přináší divoký a stěží uvěřitelný příběh, který by vydal hned na několik životů. Vzestup z ničeho až na vrchol, touhu, vášeň, pád na samotné dno a jeden z největších skandálů sportovní historie. Tonya Harding patřila svého času mezi nejlepší krasobruslařky světa, všichni si ji ale budou navždy pamatovat ve spojení s šokujícím útokem na její soupeřku Nancy Kerrigan. Snímek provází bezpočet filmových cen a nominací, včetně nominace na Zlatý Glóbus pro Nejlepší film v žánru komedie nebo muzikál.

Kino Radnice Jablonec

27. 3. od 17.30 hodin: Padesát odstínů svobody. Fenomén Padesát odstínů vstupuje do třetí, závěrečné fáze. Anasasia Steele a Christian Grey se dobrovolně zřekli své svobody a před svatebními svědky řekli rozhodné „Ano“. Žít šťastně až do smrti jim ale nebude dopřáno. Režisér James Foley okořenil pikantní erotickou romanci pořádnou dávkou thrilleru a svým hrdinům připravil několik nečekaných a nepříjemných překvapení.

27. 3. od 20.00 hodin: Tátova volha. Kostýmní výtvarnice Eva (Eliška Balzerová) nečekaně ovdověla. Ludvík se jí ani nestačil svěřit s tím, že kromě jejich dcery Terezy (Tatiana Vilhelmová), má ještě stejně starého nemanželského syna. To alespoň naznačuje pečlivě ukrytá a náhodně objevená dětská kresba. Eva je rozhodnutá nečekané odhalení velkoryse ignorovat, ale Tereza, které se vlastní život sype pod rukama, se k přízraku nevlastního bratra upne.

28. 3. od 14.30 hodin: Padesát odstínů svobody. Fenomén Padesát odstínů vstupuje do třetí, závěrečné fáze. Anasasia Steele a Christian Grey se dobrovolně zřekli své svobody a před svatebními svědky řekli rozhodné „Ano“. Žít šťastně až do smrti jim ale nebude dopřáno. Režisér James Foley okořenil pikantní erotickou romanci pořádnou dávkou thrilleru a svým hrdinům připravil několik nečekaných a nepříjemných překvapení.

28. 3. od 17.00 hodin: Máří Magdaléna. Máří Magdaléna patří k nejzáhadnějším biblickým postavám. Je opředena mnoha mýty, z nichž ten nejčastější z ní dělá bývalou prostitutku, kterou napravilo setkání s Ježíšem Kristem, a ten nejodvážnější jí přisuzuje úlohu jeho manželky. Garth Davis, režisér na Oscara nominovaného dramatu Lion, se z ní rozhodl tuhle mýtickou slupku sejmout a natočil dojemný a působivý příběh ženy, jež se provinila tím, že se narodila do špatné doby. V hlavních rolích historického dramatu hrají na Oscara nominovaní Rooney Mara (Máří Magdaléna), Joaquin Phoenix (Ježíš Kristus) a Chiwetel Ejiofor (apoštol Petr).

28. 3. od 20.00 hodin: Pacifik Rim: Povstání. Kaiju versus Jaegeři. Monstra z vesmíru versus pilotovaní obří roboti. Druhé kolo. Ve výpravném akční sci-fi Pacific Rim: Povstání se znovu hraje o planetu Zemi a my prohráváme. Poprvé jsme je dokázali zastavit. Jenže to, co mimozemští tvorové Kaiju napáchali na Zemi v prvním díle akčního sci-fi Pacific Rim, byla jen předehra k tomu, co si pro lidstvo připravili teď. Hvězda Star Wars John Boyega a Scott Eastwood z Rychle a zběsile vedou tým, který je poslední nadějí na přežití planety.

29. 3. od 17.30 hodin: Tátova volha. Kostýmní výtvarnice Eva (Eliška Balzerová) nečekaně ovdověla. Ludvík se jí ani nestačil svěřit s tím, že kromě jejich dcery Terezy (Tatiana Vilhelmová), má ještě stejně starého nemanželského syna. To alespoň naznačuje pečlivě ukrytá a náhodně objevená dětská kresba. Eva je rozhodnutá nečekané odhalení velkoryse ignorovat, ale Tereza, které se vlastní život sype pod rukama, se k přízraku nevlastního bratra upne.

29. 3. od 20.00 hodin: Ready Player One: Hra začíná. Děj nového filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance).

30. 3. od 10.00 hodin: Příšerákovi. Wishbonovi nejsou právě šťastná rodinka. Máma Emma má knihkupectví, které je před krachem, táta Frank je přepracovaný a každý den trpí pod tyranským šéfem. Dcera Fay je nešťastná, stydlivá teenagerka a syn Max je sice matematický genius, ale ve škole ho ostatní šikanují. Jenže ty opravdové trable Wishbonovy teprve čekají. Animovaná rodinná komedie o prokletí, které možná pomůže jedné ne právě spokojené rodince najít štěstí.

30. 3. od 14.30 hodin: Králíček Petr. Rebelský králíček Petr žije veselý bezstarostný život spolu s ostatními zvířátky na farmě. Nový majitel statku se však o svůj životní prostor dělit nemíní - a už vůbec ne se zvířaty. A tak začíná bizarní válka o teritorium - mezi ním a obyvateli zahrady.

30. 3. od 17.00 hodin: Ready Player One: Hra začíná. Děj nového filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance).

30. 3. od 20.00 hodin: Eric Clapton. Dokumentární film přináší divákům  intimní pohled na umělcův osobní život, kariéru, vzestupy a pády. Celý dokument je věrohodný i díky tomu, že je doplněn o vyprávění samotného kytaristy a jeho blízkých sestavené z historických i nově zaznamenaných rozhovorů.

31. 3. od 14.30 hodin: Cesta za králem trollů. Že jsou trollové jen malé roztomilé bytůstky? Ani nápad! Král trollů je zlověstný a hrozivý obr z hor, který dříme ve své jeskyni a čeká na to, až se některá z princezen do svých osmnáctých narozenin nestihne provdat, aby ji mohl lapit a sníst.

31. 3. od 18.45 hodin: Takové jsou všechny – W. A. Mozart. Phelim McDermott se do Met vrací s novou inscenací Mozartovy komedie Così fan tutte, kterou bude řídit David Robertson. Děj přenesl na americký Coney Island do 50. let 20. století. V hvězdném obsazení se představí Amanda Majeski jako věrná Fiordiligi, která svému svůdci nakonec podlehne, Serena Malfi jako její sestra Dorabella a držitelka ocenění Tony Award Kelli O’Hara v roli jejich vynalézavé služky Despiny. Ben Bliss s Adamem Plachetkou zpívají Ferranda a Guglielma, snoubence obou sester, a Christopher Maltman ztvární roli cynického Dona Alfonsa. Inscenace Così fan tutte vznikla v koprodukci s Anglickou národní operou. 

1. 4. od 14.30 hodin: Králíček Petr. Rebelský králíček Petr žije veselý bezstarostný život spolu s ostatními zvířátky na farmě. Nový majitel statku se však o svůj životní prostor dělit nemíní - a už vůbec ne se zvířaty. A tak začíná bizarní válka o teritorium - mezi ním a obyvateli zahrady.

1. 4. od 17.00 hodin: Ready Player One: Hra začíná. Děj nového filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance).
 

1. 4. od 20.00 hodin: Pacifik Rim: Povstání. Kaiju versus Jaegeři. Monstra z vesmíru versus pilotovaní obří roboti. Druhé kolo. Ve výpravném akční sci-fi Pacific Rim: Povstání se znovu hraje o planetu Zemi a my prohráváme. Poprvé jsme je dokázali zastavit. Jenže to, co mimozemští tvorové Kaiju napáchali na Zemi v prvním díle akčního sci-fi Pacific Rim, byla jen předehra k tomu, co si pro lidstvo připravili teď. Hvězda Star Wars John Boyega a Scott Eastwood z Rychle a zběsile vedou tým, který je poslední nadějí na přežití planety.

2. 4. od 14.30 hodin: Planeta Česko. První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka.

2. 4. od 17.00 hodin: Máří Magdaléna. Máří Magdaléna patří k nejzáhadnějším biblickým postavám. Je opředena mnoha mýty, z nichž ten nejčastější z ní dělá bývalou prostitutku, kterou napravilo setkání s Ježíšem Kristem, a ten nejodvážnější jí přisuzuje úlohu jeho manželky. Garth Davis, režisér na Oscara nominovaného dramatu Lion, se z ní rozhodl tuhle mýtickou slupku sejmout a natočil dojemný a působivý příběh ženy, jež se provinila tím, že se narodila do špatné doby. V hlavních rolích historického dramatu hrají na Oscara nominovaní Rooney Mara (Máří Magdaléna), Joaquin Phoenix (Ježíš Kristus) a Chiwetel Ejiofor (apoštol Petr).

2. 4. od 20.00 hodin: Tátova volha. Kostýmní výtvarnice Eva (Eliška Balzerová) nečekaně ovdověla. Ludvík se jí ani nestačil svěřit s tím, že kromě jejich dcery Terezy (Tatiana Vilhelmová), má ještě stejně starého nemanželského syna. To alespoň naznačuje pečlivě ukrytá a náhodně objevená dětská kresba. Eva je rozhodnutá nečekané odhalení velkoryse ignorovat, ale Tereza, které se vlastní život sype pod rukama, se k přízraku nevlastního bratra upne.

Kino Sféra Turnov

27. 3. od 19.30 hodin: Červená. Celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené je příběhem ženy, jejíž malé dějiny byly ovlivněny velkými dějinami Evropy 20. století.

29. 3. od 10.00 hodin: Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Určitě ale platí, že film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci je komedie, ze které vyplývá, že co se týče lásky, tak… i když je vám hrozně, i když jste k smíchu, tak to prostě nesmíte vzdát!

29. 3. od 19.30 hodin: Ready Player One: Hra začíná. Děj nového filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance).

30. 3. od 17.00 hodin: Tátova volha. Tátova volha je vlastně taková cesta po ženském osudu. Emotivní střídá komické, dramatické se často mění v úsměvné a naopak. 30. 3. od 19.30 hodin: Ready Player One: Hra začíná. Děj nového filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance).

31. 3. od 14.30 hodin: Sherlock Koumes. Kdo by chtěl, proboha, krást trpaslíky? Je to skutečně praštěná otázka, pokud ovšem taky nejste sádrová ozdoba nějaké zahrádky a nejde vám tím pádem o kejhák. Naštěstí se po okolí potuluje jistý detektiv Sherlock 24. 3. od 17.00 hodin: Tomb Raider. Lara Croft v novém podání Alicie Vikander.

31. 3. od 19.30 hodin: Tátova volha.

1. 4. od 14.30 hodin: Sherlock Koumes.

1. 4. od 17.00 hodin: Planeta Česko.

1. 4. od 19.30 hodin: Máří Magdaléna. 

Kino 70 Jilemnice

27. 3. od 19.30 hodin: Archa světel a stínů. Zapomenutý příběh dokumentárních průkopníků, Martina a Osy Johnsonových, z doby kdy filmování v Africe bylo nebezpečnější než lvy či malárie…
30. 3. od 17.30 hodin: Králíček Petr. Rebelský králíček Petr žije veselý bezstarostný život spolu s ostatními zvířátky na farmě. Nový majitel statku se však o svůj životní prostor dělit nemíní - a už vůbec ne se zvířaty. A tak začíná bizarní válka o teritorium - mezi ním a obyvateli zahrady.

30. 3. od 17.30 hodin: Eric Clapton. Dokument. 

Zámek Lomnice nad Popelkou

29. 3. od 9.30 a 17 hodin. Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu. Mimořádná filmová projekce v době rekonstru