Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden, víkend a další prázdninový týden? Tady je naše nabídka akcí až do příštího víkendu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

6.8.2017
SDÍLEJ:

Městské muzeum Železný BrodFoto: archiv

Pondělí 7. srpna

Hrad Trosky, od 19 do 22 hodin. Návrat do středověku. Večery plné šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby. Bude i fireshow a překvapení nakonec. Baterky s sebou. Od 19 do 22 hod. Vstupné: plné 130 Kč, snížené 90 Kč.

Hrad Valdštejn, Turnov, od 11 hodin. Prohlídky s loupeživým rytířem. Prohlídky pro děti s místním loupeživým rytířem spojené s hledáním pokladu a zlomením kletby. Začátky prohlídek v 11 a ve 14 hodin. Upozornění: V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Úterý 8. srpna

Hrad Valdštejn, Turnov, od 9 do 17 hodin. Dětské hry a klání. Dobové hry a soutěže v prostoru hradu pro malé i velké děti. Odměna pro úspěšné účastníky.

Středa 9. srpna 

Hrad Grabštejn. Vystoupení sokolníka Vrágy. Ukázky výcviku dravců, možnost fotografování s dravcem na ruce, výklad o dravcích a sokolnictví. Čas vystoupení bude uveden na webu hradu a na pokladně. Vstupné jednotné 60 Kč, děti do 6 let zdarma.

Kostel Nejsvětější Trojice, Mšeno, Jablonec, od 17 hodin. Koncert v rámci akce Jablonecké kostely otevřeny. Český večer, Jiřina Dvořáková Marešová (varhany), Jiří Bachtík (trubka) 

Čtvrtek 10. srpna

Hrad Valdštejn, Turnov, od 11 hodin. Prohlídky s loupeživým rytířem. Prohlídky pro děti s místním loupeživým rytířem spojené s hledáním pokladu a zlomením kletby. Začátky prohlídek v 11 a ve 14 hodin. Upozornění: V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Divadlo v Josefově Dole, od 18 hodin. Ať žijí duchové, hrají Divadelní spolek Vojan Mladá haluz z Desné. Od premiéry filmové verze letos uplynulo 40 let a pohádka i po těchto letech pořád baví další děti, ale i dospělé.

Městské divadlo, Jablonec, od 19 hodin. Operní gala. Mezinárodní dirigentský a pěvecký workshop je pořádán v rámci Projektu Evropská Hudební Akademie Teplice 2017. Dirigenti a solisté jsou připravováni pod vedením šéfdirigenta opery DJKT Norberta Baxi, solistky Národního divadla v Praze Heleny Kaupové a vedoucí nastudování Metropolitní opery v New Yorku Carol Isaac. Program:  W. A. Mozart - Le nozze di Figaro, B. Smetana - Prodaná nevěsta (výběr).

Hrad a zámek Frýdlant, od 9 do 16 hodin. Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války. Jedná se o součást I. prohlídkové trasy. Albrecht z Valdštejna koupil frýdlantské panství v roce 1622 za 150 000 zlatých. Za doby jeho vlády Frýdlant hospodářsky vzkvétal a byl povýšen na vévodství frýdlantské. Po r. 1634, kdy byl Valdštejn zavražděn v Chebu, panství připadá Matyáši z Gallasu.

Hrad Trosky, od 19 do 22 hodin. Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vemte s sebou.. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 korun.

Čtvrtek 10. srpna až neděle 13. srpna

Eurocentrum Jablonec, od 10 hodin. Křehká krása. Prezentace sklářských a bižuterních firem, sklářských škol, turistických regionů, prezentace výroby vánočních ozdob, tvůrčí dílny, předvádění výroby, módní přehlídky a hudební vystoupení.
Doprovodný program

Čtvrtek 10. 8.
10:45 Ajeto Glass Dixieland – dixieland
13:00 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 1. část
14:00 Swing Grass Revival – swing / bluegrass
15:30 Superhero Killers – funk, soul
17:00 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 2. část

Pátek 11. 8.
12:30 Nudličky – bluegrass
14:00 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 1. část
15:00 Big Band Železný Brod – swing
16:30 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 2. část
18:00 Jaroslav Uhlíř

Sobota 12. 8.
12:30 Flastr – bluegrass
14:00 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 1. část
15:00 Funk Corporation – funk, soul
17:00 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 2. část

Neděle 13. 8.
11:00 Berušky – folk, country
12:30 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 1. část
13:30 Big’O’Band – pop, soul
15:00 módní přehlídka Made in Jablonec 2017 / 2. čás

Pátek 11. srpna

Přírodní divadlo, Rokytnice nad Jizerou, od 17 hodin. Letní příroďák s překvapením. Letní pohodová odpolední akce v krásném prostředí starého Přírodního divadla v Rokytnici nad Jizerou. Doprovodný program - divadélko pro děti - pohádka o Zakleté labuti, koncert místní country kapely NABOSO i promítání letního kina tentokrát s podtitulem "se zázraky". Nebude chybět opékání buřtů na ohni a přátelská atmosféra.

Před Střelnicí, Turnov, od 19.00 hodin. Free Balkan Quintet. Lidové písně z Bulharska, Rumunska, Arménie, Řecka a Moldávie, které si skupina upravuje do nejrůznějších aranží. Výsledkem je energická a strhující směs. Turnovské léto 2017. Vstup volný.
Sál hospody "U Tichánků“, Vysoké nad Jizerou, od 18 hodin. Nezbedná pohádka. Divadelní v podání ochotníků u Vysokého nad Jizerou.

Valdštejná lodžie, Jičín, od 21 hodin. Kabaret Valdštejnského Imaginária. Pojízdný barokní kabaret oživlých obrazů a snů o Albrechtu z Valdštejna. Hudebně-divadelní koláž magických scén pojednává o Valdštejnově cestě za slávou, o jeho bitvách a slavnostech. Vyobrazuje jeho vztah k císaři, hvězdáři Keplerovi a představuje Valdštejnův sen o komponované krajině v Jičíně. Divadelní tým: Beata Bocek, Tomáš Běhal, René Vitvar, Jiří Vydra.

Pátek 11. srpna až sobota 12. srpna

Letní kino, Turnov, od 19 hodin. Filmový víkend 2017.  Turnovské letní kino se i v tomto roce stane dějištěm víkendového filmového maratónu pod hvězdami. Páteční noc bude „Legendární“, sobotní pak „zběsilá“.
Promítané filmy: Pátek – Legendární noc: Král Artuš: Legenda o meči; Loupež ve velkém stylu; Logan: Wolverine. Sobota – Zběsilá noc: Baby driver; Pobřežní hlídka; Strážci Galaxie Vol. 2.
Všechny filmy budou promítány v původním (anglickém) znění s českými titulky. Během obou nocí na vás čeká také tradičně bohaté občerstvení v podobě grilovaného masa, svijanského piva a exkluzivně nově i destilátů Tatratea. Oba večery také proběhne losování o zajímavé ceny.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Lásky a nelásky aneb něco málo z Dekameronu. Autor: G. Boccaccio. Scénář a režie: Vlasta Fischer. Divadelní představení v rámci Léta na zámku 2017 v podání Divadla Kapsa Andělská Hora. Příběh první melanský a Příběh druhý padovský se pokusí herci sehrát tak, jak by si pan Boccaccio přál nebo jak se asi mohly přihodit. Příběh první melanský vypráví o tom, jak si žoldnéř Gulfardo od přítele půjčí peníze, a když mu přítelova žena přislíbí za jistý obnos jisté služby, začne se odvíjet velmi úsměvný příběh. Příběh druhý padovský vypraví o jistém měštěnínu Markovi, který náhle dědil po tetičce, a o jeho dobrém příteli Nellovi, který se neostýchá proti příteli spojit s Markovou vlastní ženou Tessou, aby mu od té sumy pomohli.

Sobota 12. srpna 

Zámek Hrubý Rohozec, Turnov, od 9 do 17 hodin. Varhanní soboty. Při prohlídce kaple vám varhaník Radek Rejšek zahraje na původní zámecké varhany. S menšími skupinami (do 13 osob) průvodce vystoupá na hudební kruchtu, kde představí historii a funkce varhan a přidá malou hudební ukázku. Tato akce je součástí prohlídkového okruhu „Reprezentační prostory“.

Železniční trasa Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět a Turnov – Semily a zpět. Dle jízdního řádu. Motorovým vlakem Českým rájem. Z Turnova vlaky vyjíždějí v 9.02 hodin, zastavují na všech zastávkách na trase, příjezd do Rovenska p. Tr. v 9.36 hodin. Odjezd v 10.25 hodin, příjezd do Turnova v 10.59 hodin.Směr Semily vlak z Turnova vyjíždí ve 13.32 hodin, do Semil přijede ve 14.22 hodin. Odjezd je v 15.36 hodin, příjezd do Turnova v 17.06 hodin (od 16.02 do 16.51 hodin vlak stojí ve stanici Malá Skála).  Vlak je tažený legendární lokomotivou řady T 334 „Rosnička“. V Rovensku p. Tr., Turnově a v Semilech bude na motorový vlak navazovat vyhlídkový historický autobus, který vás zaveze na zajímavá místa po okolí. Z Rovenska je připravena vyhlídková jízda ke Troskám (příjezd zpět vždy před odjezdem vlaku), v Turnově se podíváte na Dlaskův statek a zámek Hrubý Rohozec, v Semilech vyjedete na Kozákov.

Mamutí skokanský můstek, Harrachov, od 9 hodin. Závod Red Bull 400. Závod jednotlivců a družstev spočívající ve vyběhnutí na vrchol skokanského můstku K120.

Skiareál Pizár, Paseky nad Jizerou, od 9 hodin. BikeMusicFest. Nejtěžší cyklistické setkání v Pasekách.  Více informací na www.bikemusicfest.cz.

Tajvan, přehrada, Jablonec, od 14 hodin. Přehrada Art Fest 2017.  Multižánrový festival pod širým nebem.

Rozhledna Bramberk, Lučany n. Nisou, od 13 hodin. Bramberské hudební slavnosti. Od 13 hodin u rozhledny Bramberk vystoupí kapely Veranda, Vejlupci a Funngrass. K rozhledně bude od 13 hodin jezdit výletní vláček z Horního Maxova od kostela, kde je konečná MHD. Místní komunikace od křižovatky na Malé Straně bude pro motorová vozidla v době konání akce zcela uzavřena. Na příchozí bude čekat bohaté občerstvení, pro děti pak i jízdy na koních a další zábava. V průběhu akce mohou zájemci přispět na další opravy rozhledny, která se v roce 2014 stala po dramatické dražbě majetkem města. Přispět na rozhlednu lze také prostřednictvím veřejné sbírky na číslo účtu 80039-963239399/0800, do textové zprávy jméno dárce. Díky sbírce je už úvěr, který si musela radnice na nákup rozhledny vzít, splacen. Podařilo se opravit okna a ochozy, střechu a plášť budovy.

Muzeum Jizerských hor, Osada Jizerka, Kořenov, od 15 a od 20 hodin. Sluníčkové odpoledne a Hvězdičková noc. Na téma krásy vesmíru, pozorování hvězd spojené s poutavým vyprávěním a prohlídkou muzea. Od 15 hodin pozorování Slunce dalekohledy. Ve 20 hodin naváže povídání Hvězdáře Pepína na téma „Krásy vesmíru“, které proběhne v Muzeu Jizerských hor. Po setmění a zároveň po přednášce vám za jasného počasí ukážeme dalekohledy jizerskohorskou oblohu. A určitě také zahlédnete nějaký meteor z každoročního letního roje Perseidy, který bude tuto noc právě v maximu. Srdečně vás zvou Hvězdář Pepíno, Jizerská oblast tmavé oblohy, Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav AV ČR a Muzeum Jizerských hor / ČSOP Jizerka. Vše je zdarma.

Areál hradu Vranov-Pantheon, Malá Skála, od 19 hodin. Šumný jazz. S jazzovou formací ze Semil se octneme již potřetí v jiném čase. 

Zámek, nádvoří, Lomnice n. Pop. Nádvoří Zvířátka a loupežníci. Hraná pohádka v rámci cyklu Léto na zámku 2017 v podání Divadla Kapsa Andělská Hora na nádvoří zámku Lomnice n. Pop. Prodloužený provoz Zámecké kavárničky, prodej občerstvení zajištěn.  

Ovocný trh, Tržní ulice, Jablonec nad Nisou, od 9 do 16 hodin. Tatrhy v Jablonci. Na své druhé zastávce se putovní městské trhy vydávají z Liberce do Jablonce. Na Tatrzích se potkává skvělé jídlo a pití s designem, kulturou i poklady z půdy. Program: stánky s jídlem a pitím, designéři a módní market, bleší trh, živá hudba a divadlo, workshopy, program pro děti na celý den, přístřešky proti slunci a dešti, bezhotovostní platby na většině stánků, parkování kousek od parku.
Netradiční putovní trhy oživí tržnici u jabloneckého autobusového nádraží. Poprvé se zde uskuteční Tatrhy, které nabídnou nejen výrobky a jídlo, ale také zážitek v podobě divadla a workshopů. „Tatrhy jsme plánovali přibližně rok. Chtěli jsme v městechi v létě rozproudit života umožnit každému, aby předvedl, co dělá nebo v čem vyniká,“ říká organizátorka Veronika Iblová.

První úspěch sklidili organizátorky trhů v libereckém Resslově parku. Originální Tatrhy nesou své jméno dle místa. „Název události sám vyplynul. Vznikl ze spojení slov tady a trhy,“ vysvětluje Iblová.

Bezesporu nejzajímavější částí je Bleší trh. „Každý může přinést věci, které již nepotřebuje a prodat je někomu dalšímu,“ dodává organizátorka. Takzvané „blešáky“ se v zejména zahraničí těší velké oblibě.

U stánků v blízkosti parčíku u Nisy budou moci návštěvníci ochutnat dobré jídlo, shlédnout tvorbu designerů, zakoupit si výrobky či se zaposlouchat do hudby.

V rámci Tatrhů zazní hudební Duo Zura, Veselé loutky, středověká hudba a také zde vystoupí jablonecký rodák a umělec Martin Trdla. „Velmi se těším, a to nejen kvůli tomu, že si mohu koupit nějaký sortiment z tržnice. Vždycky jsem tam chtěl v sobotu ráno jít, ale nikdy nevstal dříve než v poledne. Na akci představím malé best of z mé básnické tvorby a se svým kytaristou Radkem Krausem z naší kapely Nádoby moji poezii doplníme několika písněmi,“ prozrazuje Trdla.

Volejbalové hřiště, Dolánky u Turnova, od 14 hodin. Summer Pirate Party. Plážový volejbal, hry pro děti.  DnB & TECHNO After party w/ Monkey Boom crew & Komunita Netecze. K poslechu nám bude hrát svobodná hudba, zahrají kluci z Monkey Boom a Komunita Netecze, začneme DnB, minimal a postupně budeme zrychlovat ;) Psytrance, Hc a zahraje nám i Ivan Bartoš.

Berkova louka, Janov nad Nisou, od 9 hodin. Hasičské loučení s prázdninami. Sbor dobrovolných hasičů Janov nad Nisou připravil oblíbenou letní akci věnovanou hlavně dětem a ve večerních hodinách i rodičům. Účastníci akce: SDH Janov nad Nisou, HZS LK stanice Jablonec nad Nisou, ZZS LK stanice Jablonec nad Nisou, HS stanice Bedřichov, PČR Jablonec nad Nisou, Obecní police Janov nad Nisou, VSČR věznice Rýnovice, Marius Pedersen a.s.

10:00 - statická ukázka veškeré techniky
12:30 - ukázka kynologie Policie ČR a Vězeňské služby ČR
13:30 - společná ukázka složek IZS (SDH Janov nad Nisou, HZS LK stanice Jablonec nad Nisou , ZZS LK stanice Jablonec nad Nisou a Obecní Police Janov nad Nisou)
14:30 - ukázka Horské služby stanice Bedřichov
15:30 - ukázka Vězeňské Služby ČR Věznice Rýnovice (Jednotka pod jednotným velením a eskorta odsouzeného)

Doprovodný program: Po celý den možnost pro děti i tatínky stát se popelářem a zkusit si válet popelnici u automobilu komunálních služeb Marius Pedersen a.s. Hasičský stánek z občerstvením, soutěže pro děti v areálu Berkova Louka, oblíbená lanovka, koně, skákací hrad. Po 20. hodině živé vystoupení skupiny Dangar six.

Zámek a park Dětenice, od 12 do 19 hodin. Středověký food festival.  2. ročník.
Francká říše a Barbarský sever. Chobotnice, ústřice, rybičky, krevetky, olihně, mušličky, opékané celé divoké čuně, kuří hnátky, jehněčí klobásky, uzený kapr, srdíčka, jazyky, domácí koláčky a spoustu dalších dobrot. Masakr žrádla, chlastu a brutální zábavy. Vstup zdarma. Na co se můžete dále těšit? Rytířské klání, poběhlice, tanečnice, středověká kapela, Chill Out House - Champagne bar s DJs a samozřejmě tucet sudů domácího dětenické piva. Kde jinde by se měl konat Středověký food festival, než v resortu, kde se nachází první Středověká krčma na světě.

Muzeum Škoda, Mladá Boleslav a Liberecko, od 8 hodin. Slet eMBeiXu 2017. Pro všechny fanoušky a obdivovatele  Škoda 1000 / 1100 MBX / MB / MBG.

8 hodin registrace u Muzea Škoda v Mladé Boleslavi
11.00 výlet Křížem krážem Českým rájem
14.00 Zámek Mnichovo Hradistě
18.00 Zámek Svijany
22.00 start Půlnoční rally – je otevřená pro všechny veterány a motorky do roku výroby 1987. Cíl zámek Svijany a setkání s Bílou paní.

Hrad Valdštejn, Turnov, od 19 hodin. Divadýlko na dlani – Bylo nás pět aneb Kluci nestárnou. Představení na motivy slavné knížky Karla Poláčka oceněné na celostátní divadelní přehlídce ve Volyni..

Sobota 12. srpna a neděle 13. srpna

Hrad Bezděz, od 11.00 do 16.00 (krátké šermířské vystoupení v 11.00, 13.00 a 15.00). Rytíři a manové. Středověký hrad Bezděz byl jako ostatní královské hrady symbolem královské moci a zároveň správním centrem v severních Čechách. Jeho vojenskou posádku tvořili především manové, nižší šlechtici, kteří vojenskou službou spláceli králi pronájem sousedních statků. V průběhu soboty a neděle uvidíte, jak žili vojáci na hradě, jak byli vyzbrojeni, jak se cvičili ve zbrani, jak se stravovali. Příběhy ze života hradní posádky. Představí se šermíři z SHŠ Tartus  Česká Lípa a SHŠ Bohemica Sanguis Praha. Vstupné: plné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

Hrad Grabštejn, od 11 a 13 hodin. Vystoupení sokolníka Vrágy. Návštěvníci během ukázek uvidí sokola, poštolku, raroha, káně Harrisovu, výra velkého a sovu pálenou. Ukázky výcviku dravců, možnost fotografování s dravcem na ruce, výklad o dravcích a sokolnictví. Vstupné jednotné 60 Kč, děti do 6 let zdarma.

Kostel sv. Josefa, Hrubá Skála, od 16.30 hodin. XVI. ročník Letních koncertů vážné hudby - Jakub Pustina. Populární barytonista po návratu z jarního moskevského turné přiveze zcela nový repertoár i talentované mladé přátele. Doprava je možná turistickými autobusy z Turnova. Odjezd v 15.25 hod. z terminálu – červená trasa, zpět v 17.55 a 18.23 hodin od zámku – žlutá trasa.

Neděle 13. srpna

Zámek Zákupy, od 8 hodin. Výstava ohařů. Tradiční speciální výstava Klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů a Klubu krátkosrstý ohař a Okresního mysliveckého spolku. Výstava je otevřena pro plemena: maďarský ohař drátosrstý, maďarský ohař krátkosrstý, německý drátosrstý ohař, německý krátkosrstý ohař, pudlpointr, slovenský hrubosrstý ohař. Soutěží se v kategoriích: nejlepší pár psů, nejlepší chovatelská skupina, nejlepší Progeny Group.

Dlaskův statek, Dolánky u Turnova, od 11.00, ve 13.00 a v 15.00 hodin. Loutkaři dětem na Dlaskově statku. Tři úkoly pro čerta, hraje LS Spojáček Liberec.

Sluneční lázně, přehrada, Jablonec, do 19 hodin. Kola dokola od 19 hodin a Sto zvířat od 20.30, koncert.

Výstavy

Vlastivědné muzeum, Vysoké nad Jizerou, denně mimo pondělky a mimo čtvrtek 28. září, od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin, a to až do 30 září.  Horské boudy v Krkonoších a Jizerských horách. V podkrovní obrazárny najdete putovní výstavu o horských boudách obou stran krkonošských hor, která byla připravena pracovníky Státního oblastního archivu v Litoměřicích – Státního okresního archivu Semily a jejich spolupracovníky z dalších ústavů.

Přízemí Městského úřadu, náměstí dr. Karla Kramáře, Vysoké nad Jizerou,  až do pátku 29. září k vidění vždy v tamní pracovní době. Výstava ku 150. výročí úmrtí a 210. výročí narození sklenařického rodáka, paseckého podučitele a houslaře Věnceslava Metelky (* 1807, + 1867). Připravil ji Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, nyní veřejnosti na delší čas uzavřený.

Zemanův statek, Stanový – Zlatá Olešnice, červenec a srpen, pouze soboty a neděle 10 - 17 hodin. Jarmila, Jan a Jaromír Smetanovi - Stezky dědictví.

Oblastní galerie, Liberec, do 1. října denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každý čtvrtek vstup zdarma! Giacometti - Picasso - Chirico. Poprvé zde můžete spatřit obrazy takových velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, Alberto Giacometti, Salvador Dalí či Jean Dubuffet. Výjimečná díla evropského moderního umění pocházejí ze soukromé sbírky známého rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana. Liberec je po Augsburgu a Vídni třetím a také posledním evropským městem, kde je tato mimořádná výstava k vidění.

Představí více než 150 obrazů a soch od 60 světově uznávaných autorů, z nichž mnozí v České republice ještě nikdy nevystavovali. „Kromě děl klasické moderny zde najdeme také významný soubor rakouského poválečného umění, především akcionismu, kdysi radikálního a agresivního hnutí, které ale veřejnost již akceptovala a přijala jako významný příspěvek Rakouska do světové kultury,“ říká ředitel liberecké galerie Jan Randáček. Návštěvníci se tak mohou těšit na obrazy, grafiky a sochy Alberta Giacomettiho, Pabla Picassa, Giorgio de Chirica, Kurta Schwitterse, Jeana Dubuffeta, Francise Bacona, Marii Lassnig, Arnulfa Rainera, Güntera Brusa a mnoha dalších. „To jsou jména, na která se jinak jezdí do Berlína či do Vídně,“ upozorňuje Randáček.

Všechna díla pocházejí se soukromé sbírky bývalého mnichovského galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit skutečně unikátní kolekci několika set uměleckých děl významných osobností evropského výtvarného umění 20. století. Původně byla výstava představena v Kunstsammlungen und Museen Augsburg a poté v galerii Belvedere ve Vídni. Liberec je posledním městem, kde ji budou moci návštěvníci spatřit. „Výstavu se nám sem podařilo dostat především díky naší dlouhodobé spolupráci s augsburskými kolegy,“ vysvětluje Jan Randáček. „Příprava výstavy byla výjimečně náročná, ale jsem opravdu rád, že ji Liberec nakonec získal. Myslím, že na letní turistickou sezónu bude určitě velkým lákadlem! A protože se protáhne až do začátku října, mohou ji navštívit v novém školním roce také školy.“  

Galerie U Zlatého beránka, Turnov, do 31. srpna, Humor pod sklem. V prvním patře infocentra na náměstí Českého ráje je výstava kresleného humoru výtvarníka a malíře Pavla Starého. Autor kreseb je výtvarně vzdělaný, spolupracoval s mnoha deníky a časopisy, kde úspěšně prezentoval své umění humorné kresby. Vstup na výstavu je zdarma.

Muzeum, Lomnice nad Popelkou, do 3. září, mimo pondělí 9 – 16 hodin. Výstava drahých kamenů – 21. ročník. Pracovníci muzea a lomničtí kamenáři srdečně zvou širokou veřejnost na tradiční letní výstavu drahých kamenů, a to tentokrát již po jednadvacáté; letos se zaměřením na krásu minerálů nejen z českých lokalit, ale doslova téměř ze všech kontinentů světa.  Do svých sbírek nechají nahlédnout jak kamenáři z Lomnice, tak i ze vzdálenějších míst. Jmenovitě se jedná o pány Jiřího Boudného, Luboše Hromádka, Vladimíra Kmínka, Ladislava a Roberta Krotilovi, Josefa Patočku, Miroslava Zemana a rodinu Holubových. Zcela poprvé při této příležitosti budeme spolupracovat s kolegy z Muzea Českého ráje v Turnově, kteří se pochlubí zajímavými ukázkami, jež ukrývají jejich depozitáře. Autoři výstavy již nyní mohou slíbit řadu unikátních přírodních skvostů výjimečné kvality, které nejsou běžně k vidění. Pro zájemce o zakoupení bude zajištěn široký sortiment sbírkových kamenů, pohledů a kamenářské literatury, chybět nebude ani videoprojekce krátkých populárně-naučných filmů.  Jako každý rok výstavu doplní přehlídka krajinomaleb, konkrétně akademického malíře Oldřicha Oplta, jednoho z výtvarníků, který mistrně zachytil přírodní krásy Českého ráje a Podkrkonoší.

Krkonošské muzeum, Jilemnice, do 10. září, mimo pondělí (8-12 a 13-16).  Krása perníku. Z dílny Dany Holmanové, držitelky titulu Nositel tradic.

Erbovní sál, zámek Jilemnice, do 1. října. Výstava: Jan Vejrych (1856 - 1926), český architekt a stavitel. Akce přiblíží jednoho z nejvýznamnějších architektů přelomu 19. a 20. století, rodáka z Horní Branné. V Jilemnici projektoval stavbu dívčí školy a spořitelny. Je autorem významných projektů jako je hotel Paříž v Praze, radnice v Pardubicích, Kolíně a Kladně, zámek ve Zruči nad Sázavou a v Holovousích i mnoha dalších vynikajících objektů. 

Státní zámek Sychrov, Sychrov, o prázdninách každou neděli, vždy v 10, 13 a 15 hodin. Sokolnické ukázky s dravými ptáky. Atraktivní podívaná na volné létání dravců, které je doprovázeno odborným výkladem profesionálního sokolníka o historii i současnosti sokolnictví u nás i ve světě. Dozvíte se více o způsobu využití dravců, jejich ochraně, výcviku, chovu a odchovu v zajetí a zpětného návratu do přírody. V romantickém prostředí anglického zámeckého parku Sychrov máte možnost shlédnout kroužení a přílety našich i cizokrajných kání, strhující let rychlých sokolů i majestátní let orlů. Sovy předvedou, že umí létat i ve dne, nízké průlety ukáže krkavec velký, náš největší pěvec a s některými druhy si můžete také změřit své dovednosti. Přesvědčíte se, že tito ptáci jsou nejen krásní na rukavici nebo posedech, ale především ve vzduchu, kde jsou opravdovými králi oblohy. Vzhledem k tomu, že se jedná o venkovní produkci, mohou být jednotlivé ukázky ovlivněny vývojem počasí popř. i jinými důvody.

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou, do neděle 27. srpna. Karel Franta – Obrazy. Přehlídka tvorby pražského malíře a ilustrátora Karla Franty, držitele řady našich i mezinárodních ocenění, především za jeho tvorbu pro děti v knihách i časopisech, která se koná v rámci hudebně-dramatického festivalu Lomnické kulturní léto. 

Autor: Redakce

6.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
61

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Tenis. Ilustrační foto.

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Ženu nejprve okradl, pak ji v jejím bytě několikrát napadl

Jablonec n. N. – Jablonečtí policisté sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, kterých se v minulosti dopustil.

Po letech znovu otevřou štolu pod hrází jablonecké přehrady

Jablonec nad Nisou – V sobotu 21. října se štolou pod hrází přehrady Mšeno opět ponesou hlasy a kroky mnoha lidí. Od 10 do 16 tu proběhnou komentované prohlídky.

Kam za sportem o víkendu 20.–22. říjen

Na Jablonecku se sportuje naplno. Nechybí fotbal, hokej, volejbal, házená a další sporty. Na prosečských kurtech se bude hrát tenis o 15 000 dolarů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení