Pondělí 28. srpna

Kino Junior, Jablonec n. N., od 18 hodin. Temná věž. Temná věž Stephena Kinga, ambiciozní a rozsáhlý příběh od jednoho z nejuznávanějších světových autorů, se konečně dostává na filmová plátna. Roland Deschain, poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém a je odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Po strništi bos. Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník… Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž rodinná tvůrčí dvojice vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí.

Letní kino, Jablonec n. N., od 20.30. Baby Driver. Talentovaný mladý řidič Baby, který zajišťuje zločincům únik z místa činu, je ve své práci tím nejlepším z oboru i díky hudbě, kterou si během ní pouští. Když se Baby setká s dívkou svých snů, vnímá to jako příležitost opustit život zločince a začít znovu. Poté, co je ale mafiánským bossem přinucen zúčastnit se další akce, která je předem odsouzena k neúspěchu, ocitá se v ohrožení jeho život, láska i svoboda.

Hrad Valdštejn, Turnov, od 11 hodin. Prohlídky s loupeživým rytířem. Prohlídky pro děti s místním loupeživým rytířem spojené s hledáním pokladu a zlomením kletby. Začátky prohlídek v 11 a ve 14 hodin. Upozornění: V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Hrad Trosky, Turnov, od 19 do 22 hodin. Návrat do středověku. Večer plný šermu, sokolnických ukázek, divadla a hudby.

Letní kino, Skálova ulice, Turnov, od 21 hodin. Barry Seal: Nebeský gauner.

Úterý 29. srpna

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Jablonec n. N., od 17 hodin. Koncert: Holandský večer. Táňa Gricová a Drahoslav Gric (varhany). Když se řekne "holandští mistři", představíme si většinou zástupce malířského umění, ale i varhanní tvorba měla v Holandsku své autory a ti se nespokojili se hrou jednoho varhaníka. Na závěr si tedy hru hned dvou varhanníků užijí i varhany firmy Gebrüder Rieger z Krnova, které mají tři manuály a na 2 500 píšťal. Prospekt varhan byl navržen jako nedílná součást interiéru kostela architektem Josefem Zaschem a není bez zajímavosti, že jejich stavbu financovala významná místní bižuterní firma Gebrüder Jäger. Letos v dubnu to bylo 85 let, co byl chrám vysvěcen a předán svým farníkům k užívání. Varhany měly vždy v jeho službě významnou roli a není divu, že čas a červotoči si začínají vybírat svou daň. Snad se do příštího jubilea podaří najít dost zdrojů i energie k záchraně největších jabloneckých varhan.

Hrad Valdštejn, Turnov, od 13 hodin. Audience u vévody Albrechta z Valdštejna. Setkání se známou postavou českých i evropských dějin. Začátky audiencí vždy ve 13, 14, 15 a 16 hodin.

Eurocentrum Jablonec, od 15 hodin. Rozárčina postýlka. Pohádkové dobrodružství o malé nepořádné Rozárce a jejím oblíbeném plyšáku Myšáku. Divadlo Dívadlo Praha.

Letní kino, Jablonec n. N., od 20.30. Velká oříšková loupež 2. Po událostech prvního filmu musí veverčák Bručoun se svými přáteli zabránit starostovi Oakton City zbourat jejich domov kvůli plánované výstavbě pochybného zábavního parku.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 18 hodin. Dunkerk. Událost, která ovlivnila náš svět. Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Ve filmu se objeví herecké hvězdy Tom Hardy, Cillian Murphy či Kenneth Branagh.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Barry Seal: Nebeský gauner. Bílý dům, Pablo Escobar. Tyhle všechny vodil za nos. Barry Seal, pilot dopravního letadla, který se nechal naverbovat CIA i jihoamerickými narkobarony, to umí dobře hrát na všechny strany. Režisér úspěšného sci-fi Na hraně zítřka, Doug Liman, se znovu spojil s Tomem Cruisem a natočili příběh podle skutečné události, jenž je jedním slovem neskutečný.

Letní kino, Skálova ulice, Turnov, od 21 hodin. Annabelle 2: Zrození zla.

Středa 30. srpna

Kino Junior, Jablonec n. N., od 14.30 hodin. Milovník na přechodu. Coby neodolatelný seladon městských bazénů měl Maximo jediný cíl – klofnout bohatou starší dámu, nechat se vyživovat a vést sladký život. Klaplo to dokonale. Každá zlatá žíla ale někdy vyschne. Povede se Maximovi oprášit své zašlé umění svůdce a obnoví slávu svých žlutých plavek? Předá tajemství milovníka svému malému synovci?

Kino Junior, Jablonec n. N., od 17.30 hodin. Po strništi bos. Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník… Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Režie: Jan Svěrák

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Temná věž. Temná věž Stephena Kinga, ambiciozní a rozsáhlý příběh od jednoho z nejuznávanějších světových autorů, se konečně dostává na filmová plátna. Roland Deschain, poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém a je odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů.

Letní kino, Jablonec, od 20.30. Dunkerk. Událost, která ovlivnila náš svět. Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Ve filmu se objeví herecké hvězdy Tom Hardy, Cillian Murphy či Kenneth Branagh.

Mírové náměstí, Jablonec, od 20.30. Bohemia Voice. Koncert vokálního kvarteta. Elin Špidlová (mezzosporán), Zuzana Seibertová (soprán), Bronislav Palowski (tenor), Lukáš Sládek (basbaryton).

Výstavní prostor Kotelna, Železný Brod, od 15 hodin. Výstava Kara Sevde (Temná láska), vernisáž umělce Heshama Malika. Někteří lidé věří, že umění se musí skutečně prožít, nikoli být pouhým objektem pozorování. Umělec Hesham Malik právě toto dokáže. Umí plně diváka napojit na sebe a své představy, čímž publiku umožňuje prožít naplno emoce a příběh, skrývající se v daném obrazu. Jeho nově připravovaná výstava s názvem “Kara Sevde” neboli Temná láska divákům tyto zážitky zcela jistě přinese. Kara Sevde je turecký výraz, který doslova znamená Temná láska. Její podstatou je stav mysli člověka, který je zamilován tak mocně, že jeho touha zcela pohlcuje jeho smysly a člověk je oslepený vlastní láskou. Soubor Temná láska se představuje ve dvou formátech. Na 20 plátnech a 12 dřevěných oboustranných výtvarných realizacích autora. Každé dílo je doprovázeno popisem příběhu, který se před očima diváka odehrává. Unikátní formát surového dřeva nabízí jedinečný zážitek prožít a uchopit aspekty lásky v její barevnosti stejně jako ji nahlédnout v dualitě černábílá.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Velká oříšková loupež 2. Americký animovaný rodinný film. Další příhody veverčáka Bručouna, který musí s kamarády zachránit jejich domov před zbouráním.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Zabiják a bodyguard. Americká akční komedie. Nikdy ho nepouštěj z očí. Příběh nejlepšího bodyguarda na světě, který musí hlídat nájemného vraha při jeho cestě k soudu. V hlavních rolích Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson a Gary Oldman.

Letní kino, Skálova ulice, Turnov, od 21 hodin. Po strništi bos.

Čtvrtek 31. srpna

Letní scéna, Jablonec, od 17 hodin. Tami Neilson. Kanaďanka Tami Neilson projela Severní Ameriku s rodinnou kapelou The Nielsons, kde hrála se svými rodiči a dvěma bratry. V roce 2007 přesídlila na Nový Zéland, kde založila svou skupinu, pohybující se na pomezí country a soulu. Od roku 2009 sbírá jedno ocenění za druhým.

Hrad Trosky, Turnov, od 19 do 22 hodin. Západ slunce a stmívání. Večerní prohlídky bez programu. Foťáky, dalekohledy a baterky si vezměte s sebou. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč.

Hotel Even, Sedmihorky, od 20.00. Čechomor. Oblíbená skupina v čele s Karlem Holasem a Františkem Černým přiváží na Sedmihorské léto v originálním pojetí české, moravské a slovenské lidové písně. Zažijte megahity jako Proměny, Velické zvony, Mezi horami, Místečko a mnoho dalších.

Městské divadlo, Jablonec, od 19 hodin. Ivo Kahánek – klavír. Klavírní recitál. Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby.

Letní kino, Jablonec, od 20.15. Loganovi parťáci. Nemají styl, ale mají plán. Elegantní lupiči parťáka Dannyho měli styl, vkus, sex appeal, padnoucí obleky a technické vychytávky. Loganovi parťáci jsou ošuntělí vidláci s delším vedením, jeden z nich dokonce nemá ruku, zato mají nápad a plán, jak ukrást opravdu velký balík peněz. Komedii Loganovi parťáci natočil jako vlastní anti-verzi ke své slavné Dannyho lupičské trilogii režisér Steven Soderbergh.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 18 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum. Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Po strništi bos. Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník… Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Režie: Jan Svěrák.

Železný Brod, od 10 hodin. Prázdninový čtvrtek aneb po stopách skleněného skřítka. Poslední. Do projektu jsou zapojeny a výhody nabízí: Městské muzeum Železný Brod, sklářská expozice – navlékání korálků Běliště – dopolední hravé dílny pořádá RC Andílek Žel. Brod a Semínko země Semily Památková rezervace Trávníky – komentovaná procházka s průvodce (sraz v 10 hodin na TIC) V památkové rezervaci Trávníky jsou instalovány nové informační panely, které jsou doplněny historickými fotografiemi. K novým panelům je vydán i informační materiál, který je zdarma k dostání v TIC. Zvonice – od 12 hodin prohlídka interiéru s komentářem dlouholetého zvoníka Vladimíra Hlubůčka s možností vyzkoušet si zvonění (po dohodě lze zajistit i prohlídku interiéru kostela sv. Jakuba Většího) Minimuzeum skleněných betlémů – činnost v korálkové dílně s 50% slevou Městská galerie Vlastimila Rady – prohlídka pouze potmě, výtvarné dílny, herna, vstup pro děti zdarma Městské koupaliště Železný Brod – při předložení letáčku s razítky mají děti do 15 let vstup zdarma Ateliér Pavlíny Čambalové – vitrografie – tisk ze skleněných destiček DT Glass s. r. o. – možnost vyfouknutí si skleněné kouličky Glasstech, s. r. o. – 10% sleva na zboží zakoupené ve firemní prodejně AAC, s. r. o. – exkurze do výroby s možností tvorby vinutých perlí Lampglas s. r. o. – 50% sleva na exkurzi do sklářské výroby SUPŠS – sklářská dílnička DETESK – exkurze do výroby, prohlídka muzea Stačí z výše uvedených navštívit pouze osm míst a za nasbíraná razítka si vyzvednout skleněného skřítka přímo na TIC Železný Brod. Putujte ve čtvrtek po Železném Brodě, zažijete mnohem více než v kterýkoliv jiný prázdninový den a sbírejte razítka, získáte tak skleněného skřítka.

Hrad Valdštejn, Turnov, od 11 hodin. Prohlídky s loupeživým rytířem. Prohlídky pro děti s místním loupeživým rytířem spojené s hledáním pokladu a zlomením kletby. Začátky prohlídek v 11 a ve 14 hodin. Upozornění: V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Letní kino, Skálova ulice, Turnov, od 21 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum.

Zámek, Lomnice nad Popelkou, od 16 hodin. Letní pimprlení na zámku – Pletené pohádky. 4. a současně závěrečná loutková pohádka v rámci cyklu Léto na zámku 2017, se kterou do Lomnice opět zavítají oblíbení turnovští Čmukaři. Prodloužený provoz Zámecké kavárničky.

Kostel Navštívení Panny Marie, Lučany nad Nisou, od 18 hodin. Kvarteto Martinů. Lubomír Havlák – 1. Housle; Libor Kaňka – 2. Housle; Zbyňek Paďourek – viola; Jitka Vlašánková – violoncello. Zazní skladby Josepha Haydna, Antonína Dvořáka a Pravoslava Kohouta. Dobrovolné vstupné věnují na restaurování původní výmalby kostela.

Kino Jitřenka, Semily, 17 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Jitřenka, Semily, 19.30. Po strništi bos.

Pátek 1. září

Letní kino, Jablonec, od 20.15. Hurvínek a kouzelné muzeum. Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Hřiště nad pivovarem, Malý Rohozec, od 20 hodin. Letní jino - Whiplash. Promítání pro dospělé. "Vemte si s sebou sedátko či deku," radí organizátoři Rohozecký okrašlovací spolek. Vstupné dobrovolné.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum. Nová česká animovaná rodinná komedie. Legendární hrdinové, které dobře známe, přicházejí na plátna kin. Hurvínek musí zachránit taťuldu a kouzelné muzeum před zlým Pánem loutek.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Po strništi bos. Nová česká komedie Jana Svěráka. Film čerpá ze vzpomínek na dětství Z. Svěráka, které prožil za války na venkově. V hlavních rolích Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Jan Tříska a Oldřich Kaiser.

Městská galerie Vladimíra Rady, Železný Brod, od 17 hodin. Podzimní sklářská výstava je věnována osobnosti malíře a grafika Zdeňka Juny, jenž by v letošním roce oslavil 120. narozeniny.
Zdeněk Juna spojil svůj tvůrčí život na dlouhých dvanáct let s Železným Brodem a železnobrodskou sklářskou školou. Byl jedním z „otců zakladatelů“ školy a svým výtvarným projevem, pedagogickým působením a rozvíjením zušlechťovacích technik ovlivnil na dlouhou dobu podobu železnobrodského skla. V Železném Brodě zanechal několik výtvarných děl, která můžeme ve veřejných budovách obdivovat do dnešních dnů. Výběr z jeho široké tvorby sklářské, ale i malířské a grafické bude až do 1. října.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Annabelle 2: Zrození zla. Výrobce panenek se svou manželkou přijmou několik let po tragické smrti jejich dcerky do svého domu řádovou sestru a několik dívek ze zavřeného sirotčince. Zanedlouho se stanou terčem aktivit Annabelle, posedlého výtvoru výrobce panenek.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 17.30 hodin. Loganovi parťáci. Nemají styl, ale mají plán. Elegantní lupiči parťáka Dannyho měli styl, vkus, sex appeal, padnoucí obleky a technické vychytávky. Loganovi parťáci jsou ošuntělí vidláci s delším vedením, jeden z nich dokonce nemá ruku, zato mají nápad a plán, jak ukrást opravdu velký balík peněz. Komedii Loganovi parťáci natočil jako vlastní anti-verzi ke své slavné Dannyho lupičské trilogii režisér Steven Soderbergh.

Kino Jitřenka, Semily, 17.30 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Jitřenka, Semily, 20.00. Tulipánová horečka. V 17. století Amsterdam a celou zemi zachvátila "tulipánová horečka". Jediná cibulka exotické květiny měla hodnotu desetinásobku průměrné mzdy a svému majiteli mohla přinést nesmírný majetek. Přesto je pro bohatého obchodníka Cornelia Sandvoorta (Christoph Waltz) největším štěstím svatba s mladičkou Sophií (Alicia Vikander). Cornelis si objedná její portrét u nadějného malíře (Dane DeHaan). Sympatický a talentovaný mladík Sofii okouzlí, a protože on její sympatie opětuje, zrodí se vášnivá, ale zakázaná láska. Aby svůj vztah utajili, milenci se víc a víc zamotávají do spleti podvodů a lží. Jejich nadějí na společnou budoucnost je vzácná tulipánová cibulka, díky které by získali mnoho peněz.

Sobota 2. září

Hřiště, Sokolovna Bzí, Železný Brod, od 14 hodin. Dětská olympiáda. T. J. Sokol Bzí zve na soutěž a hry nejen pro děti.

Zahrada u Berndrů, nad pivovarem,Malý Rohozec, od 20 hodin. Letní kino - Zootropolis - Město zvířat. Promítání pro děti. Vemte si s sebou sedátko či deku," radí organizátoři Rohozecký okrašlovací spolek. Vstupné dobrovolné. 

Koupaliště, Valteřice, od 10 hodin. Ahoj léto. Zábava a soutěže nejen pro děti. Od 10 do 14 turnaj v plážovém volejbale. Od 13 do 18 soutěže pro děti a miniolympiáda. Od 14 do 15 pilates. Až do půlnoci hudba k tanci i poslechu.

Nádvoří Pivovar Rohozec, Malý Rohozec, od 16 hodin. Rohozecké prázdniny – Záskal fest na Rohozci. Ovčie Kiahne, AFD, Bikiny, Těsně vedle, Nasekáč, Alco Coma, Ruda Hancvencl.

Hasičská zbrojnice, hřiště, SDH Proseč nad Nisou, od 15 hodin. Hasičské loučení s létem. Ukázka techniky, historického šermu, vyjížďky na koni, hudební zábava.

Před KC Střelnice, Turnov, od 15 hodin. Básníci ticha – festival hudební alternativy. Uslyšíte to nejlepší ze současné české alternativní hudební scény. Vltava či Květy a největším lákadlem je Půlnoc. Jako první vystoupí formace ZA-BEAT!, rockoví folkaři, kteří speciálně pro letošní Básníky ticha připravují dokonce několik novinek. Následuje Vltava s ikonickými hity „Prasátko“ či „Bezvadnej chlap“ s nezaměnitelným Robertem Nebřenským v čele. Dále se představí písničkář Mirek Kemel, kterému bude sekundovat Josef Prexl, oceňované uskupení Květy a také brněnské uskupení Mucha. Večer potom symbolicky uzavře skupina Půlnoc, která vznikla v roce 1988 na základě tehdy se rozpadlých The Plastic People Of The Universe.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum. Nová česká animovaná rodinná komedie. Legendární hrdinové, které dobře známe, přicházejí na plátna kin. Hurvínek musí zachránit taťuldu a kouzelné muzeum před zlým Pánem loutek.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Barry Seal: Nebeský gauner. Americký krimi thriller. CIA. Bílý dům. Pablo Escobar. Tyhle všechny vodil za nos. Napínavý příběh znuděného dopravního pilota, který začne pracovat pro CIA. V hlavní roli Tom Cruise.

Kaple Spálov, od 15 hodin. Vernisáž. Volné sdružení výtvarníků a občanské sdružení Cervus Semilensis připravilo vernisáž výstavy v kapli na Spálově. Zároveň proběhne XXII. podzimní setkání milovníků umění. Akce začíná v 15 hodin. Svá díla představí B. Havlíčková, L. Havrda, P. Hejný a další.

Skalní hrad Pantheon, Malá Skála, od 19 hodin. HLASkontraBAS. Ridina Ahmedová a Petr Tichý. Koncert pro ženský hlas a akustický kontrabas. Čistá, obnažená hudba bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji. Intenzivní cesta do čiré radosti ze zvuku. Setkání dvou zkušených osobností české hudební scény. Více informací o umělcích na www.hlaskontrabas.cz

Klub Na Rampě, Jablonec, od 21.00. Horečka sobotní noci. Největší rockové hity na plátně uvádí Petr Vobořil.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 15.00 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum. Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Loganovi parťáci. Nemají styl, ale mají plán. Elegantní lupiči parťáka Dannyho měli styl, vkus, sex appeal, padnoucí obleky a technické vychytávky. Loganovi parťáci jsou ošuntělí vidláci s delším vedením, jeden z nich dokonce nemá ruku, zato mají nápad a plán, jak ukrást opravdu velký balík peněz. Komedii Loganovi parťáci natočil jako vlastní anti-verzi ke své slavné Dannyho lupičské trilogii režisér Steven Soderbergh.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 17.30 hodin. Po strništi bos. Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník… Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Režie: Jan Svěrák.

Letní kino, Jablonec, od 20.15. Po strništi bos. Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník… Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Režie: Jan Svěrák.

Hrad Trosky, Turnov, od 10 do 16 hodin. Sokolník a jeho hrad. Po celý den poutavý výklad o historii sokolnictví, ukázky krmení, lovu a příletů dravých ptáků.

Kino Jitřenka, Semily, 17.00. Tulipánová horečka. V 17. století Amsterdam a celou zemi zachvátila "tulipánová horečka". Jediná cibulka exotické květiny měla hodnotu desetinásobku průměrné mzdy a svému majiteli mohla přinést nesmírný majetek. Přesto je pro bohatého obchodníka Cornelia Sandvoorta (Christoph Waltz) největším štěstím svatba s mladičkou Sophií (Alicia Vikander). Cornelis si objedná její portrét u nadějného malíře (Dane DeHaan). Sympatický a talentovaný mladík Sofii okouzlí, a protože on její sympatie opětuje, zrodí se vášnivá, ale zakázaná láska. Aby svůj vztah utajili, milenci se víc a víc zamotávají do spleti podvodů a lží. Jejich nadějí na společnou budoucnost je vzácná tulipánová cibulka, díky které by získali mnoho peněz.

Kino Jitřenka, Semily, 20.00. Po strništi bos.

Kino Jitřenka, Semily, 14.30 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kristiánov, Jizerské hory, Bedřichov, od 9 hodin. Sklářská slavnost na Kristiánově. Na Kristiánově se po letech bude opět tavit sklo! Vydejte se pěšky nebo na kole do bývalé sklářské osady Kristiánov. Kromě stálé expozice zde na vás v tento den čekají stánky se sklářským a bižuterním zbožím, tvůrčí dílny, hudba a divadlo.


Hostinec u Boučků. Boučkův statek, Malá Skála, od 20 hodin. Cimbálová muzika České filharmonie.

Neděle 3. září

Kino Junior, Jablonec n. N., od 15 hodin. Auta 2. Legendární závoďák Blesk McQueen z ničeho nic zjistí, že ho nová generace závodních aut poslala mimo závodní dráhu, kterou nade vše miluje. Zpátky do hry mu může pomoci pouze mladá talentovaná trenérka Cruz Ramirezová, která by sama chtěla prorazit, a vzpomínky na báječného Doktora Hudsona Horneta.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 18 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum. Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 20 hodin. Po strništi bos. Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník… Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Režie: Jan Svěrák.

Dlaskův statek, Dolánky u Turnova, od 11.00, ve 13.00 a v 15.00 hodin. Loutkaři dětem na Dlaskově statku. Perníková chaloupka, hraje LS Na Židli Turnov.

Masarykovo náměstí, Jilemnice, od 12 hodin. Rozloučení s létem. Zahrají kapely Fous, Medůzy a Vzháčka. Součástí programu bude skákací hrad a dílničky pro děti. Program: 12.00 - zahájení chytání pstruhů z kašny, 13.00 - ukázky hasičské techniky, 14.00 – Fous, 16.00 – Medůzy, 17.30 – Vzháčka.

Zámek – nádvoří (za nepříznivého počasí velký sál zámku), Lomnice nad Popelkou, od 16 hodin. Tři středověké frašky. Divadelní představení pro zasmání a pobavení, ale i zamyšlení v podání ochotnického souboru Tři na tři Nová Paka uzavře letošní cyklus kulturních akcí Léto na zámku 2017. Diváky rozesmějí tři středověké frašky autora Hanse Sachse „Žhavé železo“, „Chtěl vysedět telata“ a „Fraška o kádi“, ve kterých lidská slabost, hloupost, pýcha, lenost a závist nezná hranic. I v dnešní době se člověk rád zasměje lidským slabostem, které přetrvaly věky: hlouposti, pýše, lenosti a závisti, rád se pobaví nad příběhy, které dnes méně poučují, ale o to víc baví. Prodej vstupenek v ceně 80 Kč od 15.30 hodin v pokladně na zámku.

Kino Jitřenka, Semily, 20.00. Tulipánová horečka. V 17. století Amsterdam a celou zemi zachvátila "tulipánová horečka". Jediná cibulka exotické květiny měla hodnotu desetinásobku průměrné mzdy a svému majiteli mohla přinést nesmírný majetek. Přesto je pro bohatého obchodníka Cornelia Sandvoorta (Christoph Waltz) největším štěstím svatba s mladičkou Sophií (Alicia Vikander). Cornelis si objedná její portrét u nadějného malíře (Dane DeHaan). Sympatický a talentovaný mladík Sofii okouzlí, a protože on její sympatie opětuje, zrodí se vášnivá, ale zakázaná láska. Aby svůj vztah utajili, milenci se víc a víc zamotávají do spleti podvodů a lží. Jejich nadějí na společnou budoucnost je vzácná tulipánová cibulka, díky které by získali mnoho peněz.

Kino Jitřenka, Semily, 17.00. Po strništi bos.

Kino Jitřenka, Semily, 14.30 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Výstavy

Vlastivědné muzeum, Vysoké nad Jizerou, denně mimo pondělky a mimo čtvrtek 28. září, od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin, a to až do 30 září. Horské boudy v Krkonoších a Jizerských horách. V podkrovní obrazárny najdete putovní výstavu o horských boudách obou stran krkonošských hor, která byla připravena pracovníky Státního oblastního archivu v Litoměřicích – Státního okresního archivu Semily a jejich spolupracovníky z dalších ústavů.

Přízemí Městského úřadu, náměstí dr. Karla Kramáře, Vysoké nad Jizerou, až do pátku 29. září k vidění vždy v tamní pracovní době. Výstava ku 150. výročí úmrtí a 210. výročí narození sklenařického rodáka, paseckého podučitele a houslaře Věnceslava Metelky (* 1807, + 1867). Připravil ji Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, nyní veřejnosti na delší čas uzavřený.

Oblastní galerie, Liberec, do 1. října denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každý čtvrtek vstup zdarma! Giacometti - Picasso - Chirico. Poprvé zde můžete spatřit obrazy takových velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, Alberto Giacometti, Salvador Dalí či Jean Dubuffet. Výjimečná díla evropského moderního umění pocházejí ze soukromé sbírky známého rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana. Liberec je po Augsburgu a Vídni třetím a také posledním evropským městem, kde je tato mimořádná výstava k vidění.
Představí více než 150 obrazů a soch od 60 světově uznávaných autorů, z nichž mnozí v České republice ještě nikdy nevystavovali. „Kromě děl klasické moderny zde najdeme také významný soubor rakouského poválečného umění, především akcionismu, kdysi radikálního a agresivního hnutí, které ale veřejnost již akceptovala a přijala jako významný příspěvek Rakouska do světové kultury,“ říká ředitel liberecké galerie Jan Randáček. Návštěvníci se tak mohou těšit na obrazy, grafiky a sochy Alberta Giacomettiho, Pabla Picassa, Giorgio de Chirica, Kurta Schwitterse, Jeana Dubuffeta, Francise Bacona, Marii Lassnig, Arnulfa Rainera, Güntera Brusa a mnoha dalších. „To jsou jména, na která se jinak jezdí do Berlína či do Vídně,“ upozorňuje Randáček.
Všechna díla pocházejí se soukromé sbírky bývalého mnichovského galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit skutečně unikátní kolekci několika set uměleckých děl významných osobností evropského výtvarného umění 20. století. Původně byla výstava představena v Kunstsammlungen und Museen Augsburg a poté v galerii Belvedere ve Vídni. Liberec je posledním městem, kde ji budou moci návštěvníci spatřit. „Výstavu se nám sem podařilo dostat především díky naší dlouhodobé spolupráci s augsburskými kolegy,“ vysvětluje Jan Randáček. „Příprava výstavy byla výjimečně náročná, ale jsem opravdu rád, že ji Liberec nakonec získal. Myslím, že na letní turistickou sezónu bude určitě velkým lákadlem! A protože se protáhne až do začátku října, mohou ji navštívit v novém školním roce také školy.“

Muzeum, Lomnice nad Popelkou, do 3. září, mimo pondělí 9 – 16 hodin. Výstava drahých kamenů – 21. ročník. Pracovníci muzea a lomničtí kamenáři srdečně zvou širokou veřejnost na tradiční letní výstavu drahých kamenů, a to tentokrát již po jednadvacáté; letos se zaměřením na krásu minerálů nejen z českých lokalit, ale doslova téměř ze všech kontinentů světa. Do svých sbírek nechají nahlédnout jak kamenáři z Lomnice, tak i ze vzdálenějších míst. Jmenovitě se jedná o pány Jiřího Boudného, Luboše Hromádka, Vladimíra Kmínka, Ladislava a Roberta Krotilovi, Josefa Patočku, Miroslava Zemana a rodinu Holubových. Zcela poprvé při této příležitosti budeme spolupracovat s kolegy z Muzea Českého ráje v Turnově, kteří se pochlubí zajímavými ukázkami, jež ukrývají jejich depozitáře. Autoři výstavy již nyní mohou slíbit řadu unikátních přírodních skvostů výjimečné kvality, které nejsou běžně k vidění. Pro zájemce o zakoupení bude zajištěn široký sortiment sbírkových kamenů, pohledů a kamenářské literatury, chybět nebude ani videoprojekce krátkých populárně-naučných filmů. Jako každý rok výstavu doplní přehlídka krajinomaleb, konkrétně akademického malíře Oldřicha Oplta, jednoho z výtvarníků, který mistrně zachytil přírodní krásy Českého ráje a Podkrkonoší.

Krkonošské muzeum, Jilemnice, do 10. září, mimo pondělí (8-12 a 13-16). Krása perníku. Z dílny Dany Holmanové, držitelky titulu Nositel tradic.

Erbovní sál, zámek Jilemnice, do 1. října. Výstava: Jan Vejrych (1856 - 1926), český architekt a stavitel. Akce přiblíží jednoho z nejvýznamnějších architektů přelomu 19. a 20. století, rodáka z Horní Branné. V Jilemnici projektoval stavbu dívčí školy a spořitelny. Je autorem významných projektů jako je hotel Paříž v Praze, radnice v Pardubicích, Kolíně a Kladně, zámek ve Zruči nad Sázavou a v Holovousích i mnoha dalších vynikajících objektů.