Pondělí 4. září

Kino Junior, Jablonec, od 19 hodin.  Hurvínek a Kouzelné muzeum.  Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Městský stadion, Tanvald, od 14 hodin. Slavnostní otevření stadionu. Přijďte si zasportovat!!! Děti i dospělí bez omezení věku. Zájemci o in-line bruslení nechť si přinesou vybavení včetně ochranných pomůcek. POZOR!!! Medaile obdrží všichni závodníci.

Útery 5. září

Městská knihovna, Jablonec, od 17 hodin. Cassini u Saturnu končí. Astronomické okénko Martina Gembece.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30. Špína. Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem… Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal.

U Školky, Tanvald, od 14.15. Zahájení. Na ukázku práce zaměstnanců chráněných dílen občanského sdružení  D.R.A.K. s malou prodejní výstavkou se můžete přijít podívat. Akci zahájí ve 14.15 hodin patron této organizace Vlastimil Harapes. „Hodinová akce je veřejně přístupná pro všechny zájemce, kteří se chtějí pozdravit s tímto umělcem a strávit s ním příjemné odpoledne,“ doplnila Elena Horná, vedoucí asistentka práce  o. s. D.R.A.K.
Stadion Střelnice, Jablonec, od 18 hodin. Kvalifikace o ME 2016, Fotbalové utkání české reprezentace U21 s Běloruskem, www.fkjablonec.cz

Klub Na Rampě, Jablonec, 18.30 hodin. Kvíz na Rampě. Poskládejte 2-8členný tým a otestujte své znalosti.

Středa 6. září

Mírové nám., Jablonec nad Nisou, od 16 hodin. Viva Espaňa. Koncert pro deset strun pod širým nebem, vystoupí František Lamač a Karel Jiroš. V programu  zazní hudba španělských autorů Francisca Tárrega a Enrique Granadose, světových skladatelů J. Brahmse a G. Bizeta. Z české tvorby to budou vlastní skladby Karla Jiroše a hudba V. Trojana.

Foyer, Eurocentrum, Jablonec, od 16.30. S tužkou na cestách Jabloneckem a dál. Vernisáž výstavy kreseb Lukáše Černého.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Temná věž. Americký horor podle bestselleru Stephena Kinga. Existují i jiné světy než je ten náš. Boj o záchranu celého vesmíru začíná. V hlavních rolích Matthew McConaughey a Idris Elba. 

Kino Radnice, Jablonec, 19 hodin. Vernisáž Fotoklubu Balvan, od 20.00 film Fotograf.

Čtvrtek 7. září

Kino Jitřenka, Semily, od 17 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Junior, Jablonec, od 19 hodin.  Hurvínek a Kouzelné muzeum.  Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Kino Sféra, Turnov, od 10.00. Zahradnictví: rodinný přítel. Filmová trilogie ZAHRADNICTVÍ se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. RODINNÝ PŘÍTEL je melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace. Tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. Film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady. Hrají: Ondřej Sokol, Aňa Geislerová, Martin Finger, Jiří Macháček, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Karel Dobrý, David Novotný, Lenka Krobotová, Sabina Remundová

Kino Sféra, Turnov, od 19.30. Po strništi bos.

OC Central, Jablonec, 15.30–18 hodin. Kroužkofest.

Pátek 8. září

Klub na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Rampa marmeládování volná. Open-session pro všechny, kteří si chtějí společně hudebně zařádit.

Kino Jitřenka, Semily, od 14.30 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30. Po strništi bos.

Kino Sféra, Turnov, od 22.00. To. Když ve městě Derry ve státě Maine začnou mizet děti, musí skupina mladých chlapců a děvčat čelit svým největším obavám v boji proti zlému klaunovi jménem Pennywise, jehož vražedná a násilnická historie se táhne napříč staletími. Film natočen podle předlohy stejnojmenného románu Stephena Kinga, který již celá desetiletí naplňuje čtenáře hrůzou. Hrají: Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard, Sophia Lillis, Jeremy Ray Taylor, Jack Dylan Grazer,…

Hrad Valdštejn, Turnov, od 17 hodin. Koncert. Varhanní koncert Radka Rejška.

Městský park Ostrov, Semily. Ďolík fest – Varmužova cimbálová muzika.  Varmužova cimbálová muzika byla založena roku 1964 a je dnes pro svou muzikalitu vysoce oceňována doma i v cizině. Zúčastnila se mnoha mezinárodních festivalů a soutěží v Evropě i Americe a získala hodně cen. Během dlouhé historie této rodinné kapely se zde vystřídala řada muzikantů.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum 3D. Nová česká animovaná rodinná komedie. Legendární hrdinové, které dobře známe, přicházejí na plátna kin. Hurvínek musí zachránit taťuldu a kouzelné muzeum před zlým Pánem loutek.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Loganovi parťáci. Americká krimi komedie režiséra Stevena Soderbergha (Dannyho parťáci). Humorný příběh během obřího automobilového závodu NASCAR. V hlavních rolích Channing Tatum, Daniel Craig a Katie Holmes.

Dům přírody Českého ráje, Dolánky u Turnova, od 19 hodin. Můří noc. Chcete si prohlédnout noční motýly zblízka a něco zajímavého se o nich dozvědět? Těšit se můžete na přednášku s promítáním a po setmění proběhne lákání nočních motýlů na světelný zdroj a určování druhů. Celým večerem provází Petr Heřman ze Společnosti pro ochranu motýlů. S sebou si nezapomeňte přibalit vhodné oblečení (večer bude zima), baterku či čelovku, fotoaparáty a dobrou náladu. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie a je zdarma.

Základní umělecká škola, Lomnice n. Pop., od 17.30. Výstava tří absolventů. Vernisáž. Výstava tří absolventů třídy Jany Vojtíškové, nyní studentů SUPŠ Turnov. Eliška Trakalová, Eliška Strnadová a Martin Brož. Výstavu je možné zhlédnout od Po – Pá vždy od 12 do 18 hod. nebo dle domluvy na tel.: 774 672 907.

Základní umělecká škola, Lomnice n. Pop., od 18 hodin. Přednáška o umění. Přednáška Kristýny Brožové o umění a o její zajímavé práci kurátorky Národní galerie Praha.

Pátek 8. září a sobota 9. září

Areál autokempu Tanvaldská kotlina, Tanvald. 24. ročník Tanvaldských slavností. Řemeslný jarmark, místní výrobci a prodejci, divadlo pro děti, dechovka, country, pop a rock, kulturní program na venkovní scéně, občerstvení, stánkový prodej, výtvarné dílničky a soutěže pro děti, v sobotu jízdy vyhlídkového vláčku do autokempu atd.

Pátek:
Autokemp Tanvaldská kotlina od 18 hodin: Taneční zábava. K tanci a poslechu zahraje skupina Hudba Tanvald.

Sobota:
Městský fotbalový stadion na sídlišti Výšina, od 9 hodin. O pohár starosty města Tanvaldu: 22. ročník hasičské soutěže v požárním útoku. Od 9 do 17 hodin jízdy vyhlídkového vláčku - odjezdy od autoškoly Štejnar za viaduktem, dále zastávka u Sportovni haly, sídliště U můstku, autokemp. Zpět pojede vláček dolů okolo nemocnice.

Školní restaurace Scolarest, 11.30 - 14.00. Den otevřených dveří.

Vrchol Špičáku, 10.20. Slavnostní otevření Bike parku Tanvaldský Špičák.

Autokemp Tanvaldská kotlina, 9.45 Divadlo ŠUS – loutková pohádka „Červená Karkulka“. Na dolním pódiu kempu. Po celé dopoledne v areálu kempu  –  soutěže, dílničky a hry pro děti. Ukázka domácích zvířat na louce nad autokempem (Ekofarma Tanvad). 10.00 Dechová hudba Jablonečanka. 11.30 Skupina DEPOZIT - bluegrass, country, folk. 13.00 Vystoupení ZUŠ Tanvald (taneční obor, pěvecký sbor Melodia a školní big band) a kroužku Drumbeny (Středisko volného času Tanvald). 14.30 hod  Skupina Swing Grass Revival. 14.30 Divadlo ŠUS – loutková pohádka „Ekopohádky“. Na dolním pódiu kempu. 16.00 Pop-rocková skupina Těsně vedle. 17.30 hod  Skupina Memphis - populární energická pop-rock kapela z Hradce Králové. Na začátku roku 2017 jim vyšla novinka „Nad ránem“, která je stejně jako předchozí singl „Zůstávám“ v rotaci rádií a na Óčko Tv. 19.00 Jablonecká dámská skupina Country Sisters výjimečně v České republice. 20.30 Ohňostroj. 20.45 Revival Kabát Tribute s pořadem „25 let skupiny Kabát“. 22.30 K tanci a poslechu hraje skupina Domestic na dolním podiu.

Sobota 9. září

Kino Jitřenka, Semily, od 14.30 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum 3D. Nová česká animovaná rodinná komedie. Legendární hrdinové, které dobře známe, přicházejí na plátna kin. Hurvínek musí zachránit taťuldu a kouzelné muzeum před zlým Pánem loutek.

Kostel Navštívení Panny Marie, Lučany nad Nisou, od 16 hodin. Česko-německá mše. Celebrovat Mons. Anton. M. Otte, dlouholetý vedoucí pražské  kanceláře  Ackermann-Gemeinde a emeritní probošt Královské kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Hrad Kumburk, Syřenov, od 9 do 17 hodin. Kumburské svítání. Skupiny historického a scénického šermu. Orientální tance. Verdečtí střelci. Katovna, dobová řemesla, stánky.

Kostel Navštívení Panny Marie, Lučany nad Nisou, od 18 hodin. Koncert komorní hudby. Po vzoru hudebních rodin Škampových, Páleníčkových, příslušníků legendárního Smetanova kvarteta a dalších, se na začátku září sjedou do Lučan hudebníci, aby v místním prostředí chat a chalup nazkoušeli komorní program, který bude veřejnosti představen v sobotu 9. září od 18 hodin v lučanském kostele.  Zazní skladby Antonína Dvořáka a Michala Nejteka. Zahraje Tomáš Jamník, Eva Jamníková, Jan Melichar a stipendisté Akademie komorní hudby.

Zahrádkářská klubovna, Rychnov u Jablonce, od 14 hodin. Disneyho pohádkový les. Pořádá rychnovské Rodinné centrum Klubíčko.  Zájemci se potkají u zahrádkářské klubovny. Na děti čeká skákací hrad, jízdy na koních a ponících, bodyzorbing, samozřejmostí je občerstvení. Vstupné je dobrovolné.

Ekocentrum, Osada Jizerka, Kořenov, od 10.30. Pátý ročník akce Tajemná rašeliniště. Návštěvníci mohou zažít rašeliniště ze všech stran. Od centra osady k ekocentru povede interaktivní naučná stezka, v jejímž cíli si děti budou moct vyzkoušet další úkoly a hry a společně s rodiči něco vytvořit z přírodnin. V 10.30 a ve 13 hodin pak bude vyrážet od ekocentra odborník, který provede návštěvníky do míst v rašeliništích, která nejsou běžně přístupná.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Loganovi parťáci. Americká krimi komedie režiséra Stevena Soderbergha (Dannyho parťáci). Humorný příběh během obřího automobilového závodu NASCAR. V hlavních rolích Channing Tatum, Daniel Craig a Katie Holmes.

Muzeum skla a bižuterie, atelier, Jablonec, 10–14 hodin. Bižuterní kurz pro dospělé. Výroba náramku z rokajlu šitého Peyote stehem, rezervace na jaroslava.novotna@msb-jablonec.cz.

Hrad Rotštejn, Klokočí, od 13.30. VII. Pohádková noc na hradě Rotštejně. Program: Umíš správně pomoci? První pomoc v terénu, praktické ukázky ve spolupráci s Černým kříže z Jablonce nad Nisou, od 17.00 opékáni laskomin z vlastních zásob ctěného návštěvnictva, zpíváme si pro radost, 18.00 pohádková prohlídka hradu s Luciperema Bludičkou a od asi 19.30 hodin noční prohlídka hradu s kytarou.

Letní kino, Skálova ulice, Turnov, od 14 hodin. Slavíme – slavíme! Horolezecký festival. Muzeum Českého ráje pořádá horolezecký festival jako oslavu zahájení stavby stálé horolezecké expozice v Turnově. Akce proběhne od 14.00 do 22.00 hodin v areálu letního kina ve Skálově ulici. Čekají vás koncerty, horolezecká přednáška, prezentace nové expozice, prohlídka staveniště. Chystáme také dvě slavnostní chvíle – dernisáž výstavy Horolezecká fotografie 2 a odhalení základního kamene stavby. Po setmění promítneme filmy s horolezeckou tematikou. Možnost prezentace vlastní horolezecké sbírky i bleší horolezecký trh.

Hasičská zbrojnice, Paceřice, od 15 hodin. Tradiční setkání rodáků obce. Obec zve srdečně všechny rodáky na tradiční setkání.

Kino Sféra, Turnov, od 14.30. Velká oříšková loupež 2. Po událostech prvního filmu musí veverčák Bručoun se svými přáteli zabránit starostovi Oakton City zbourat jejich domov kvůli plánované výstavbě pochybného zábavního parku.

Kino Sféra, Turnov, od 17 hodin. Srdečně vás vítáme. V hlavní roli této komedie se představí ztřeštěný Christian Clavier jako Jean-Etienne Fougerole, který je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky a je dokonale odtržen od reality. Což se mu stane osudným, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku.
V přímém přenosu vzdoruje silné kritice ze strany přítomného oponenta, který jej napadá, že sice hezky píše, ale v životě se tím není schopen ani ochoten řídit. A tak Jean-Etienne, aby osobním příkladem dokázal svou vstřícnost k potřebným celého světa, veřejně vyzve jakoukoliv romskou rodinu k společnému soužití u nich doma. Stačí, když zazvoní u brány jeho sídla a budou radostně vítanými hosty. A rozohněný Jean-Etienne rovnou na kameru nadiktuje i svou adresu. Pak se nemůže divit, že u něj večer v ten samý den zadrnčí zvonek a za vraty stojí usměvavý Babik se svou početnou rodinou. Jean-Etiennovi nezbývá nic jiného než svůj veřejný slib dodržet. Netuší, že jej i jeho rodinu čeká jedna z nejtěžších životních zkoušek a hlavně brutální test míry tolerance, solidarity a humanismu. Hrají: Christian Clavier, Elsa Zylberstein, Ary Abittan, Cyril Lecomte, Nanou Garcia, Mirela Nicolau.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30. To. Když ve městě Derry ve státě Maine začnou mizet děti, musí skupina mladých chlapců a děvčat čelit svým největším obavám v boji proti zlému klaunovi jménem Pennywise, jehož vražedná a násilnická historie se táhne napříč staletími. Film natočen podle předlohy stejnojmenného románu Stephena Kinga, který již celá desetiletí naplňuje čtenáře hrůzou. Hrají: Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard, Sophia Lillis, Jeremy Ray Taylor, Jack Dylan Grazer,…

Letní scéna Eurocentra, Jablonec, 18.30 hodin. Envej – Rap concert. Koncert českého rappera a jeho Kapely.

Klub na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. DDB & KVĚTY. Disneyband, pod novým názvem DDB, křtí své 3. studiové album Zprávy z jiné reality. Jako host vystoupí stálice české alternativní scény s frontmanem Martinem E. Kyšperským. DDB (Disneyband), to jsou: Anička Olejníková (Drábková) - zpěv, kytara, příčná flétna, klavír, rytmika. Marek Štulír – baskytara, rytmika. Martin Kadlec - kytara, zpěv.
V této sestavě v květnu 2014 si zahráli v pořadu TV Noe – Cvrlikání. A po sedmi letech se Disneyband podíval také do studia rádia Proglas, do pořadu Jak se Vám líbí Během let 2014 – 2017 Disneyband zahrál nejen doma na severu, ale i v Praze, v Děčíně, v Pardubicích, v Plzni, v Jindřichově Hradci, v Hradci nad Moravicí, v Kališti, v Táboře, ve Vsetíně a také na Portě v Ústín nad Labem a v Řevnicích. Tady v roce 2016 získal Disneyband cenu za třetí místo v kategorii Interpretační Porta a 2. příčku v Portě autorské za píseň Takové nici přijdou.
V roce 2017 na pozvání Českého rozhlasu Olomouc natáčí kapela živé vystoupení v rámci pořadu NAŽIVO, které je i na Youtube. Počátky kapely sahají až do roku 2000, kdy spolu hráli jako duo pouze Martin Kadlec a Věrka Soukupová. V roce 2003 se postupně jako stálí hosté přidávali různí muzikanti, mezi nimi i Marek Štulír, který patří k současné sestavě. Po 6 letech se v Disneybandu začala měnit jména zpěvaček. Přes Kateřinu Petráňovou a Terezu Kárníkovou došlo v roce na výbornou zpěvačku a multiinstrumentalistku Aničku Olejníkovou (tehdy Drábkovou). Již tehdy byla známá například jako frontwomanka kapely Kapitola22 nebo jako kontrabasistka jabloneckých Berušek (Ladybirds). Díky ní se zvuk Disneybandu obohatil nejen o zvuk příčné flétny, ale také kapela nabrala nový dech a získala zpět náboj, který již kapele zůstal. O rok později, v roce 2013, zůstal Disneybandu na stálo i pravidelně hostující Marek Štulír.
Skupina KVĚTY existuje už od začátku tohoto tisíciletí. Po celou dobu se výrazně měnil její zvuk. Počínaje rokem 2016 hraje ve nové sestavě, zaměřené více na elektroniku.
Ačkoliv je experimentální a hledačská, počet jejích posluchačů se rozrozstl do velmi širokého spektra. Oceňovány jsou silné texty, aranžérská barevnost, brilatní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a přítomnost humoru. Od roku 2004 vydává svoje alba u Indies Scope. Téměř za všechna byla nominována na cenu Anděl, třikrát (2006, 2009, 2015) také cenu získala. Alba jsou vysoce oceňována v anketách různých rádií (Radio Wave, Proglas..) Mezi dalšími cenami získala skupina i cenu Vinyla. Martin E. Kyšperský – zpěv, kytary, elektronika, Aleš Pilgr – bicí, elektronika, zpěv, Ondřej Kyas – klávesy, synth-bass, elektronika, zpěv.

Hrad Grabštejn, Dny evropského dědictví. Speciální prohlídky nejkrásnějšími místnostmi i běžně nepřístupnými prostory. Začátky prohlídek v 11:00, 13:00, 15:00. Doprovodný program v areálu hradu: dobová kuchyně, zbroj i zbraně.

Zámek Lemberk, Noční hrané prohlídky aneb Proč pana správce kleplo.  Děj příběhu návštěvníky zavede do 17. století a poodhalí život jednoho zámeckého správce. Nevhodné pro děti do 12 let. Časy jednotlivých prohlídek: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30 a 22.00. Doporučujeme rezervaci: 487 762 305, lemberk@npu.cz

Zámek Sychrov, Koncert „Pokračovatelé mistrů“. 18.30. Koncert mladých mistrů. Účinkují: Veronika Vaněčková - soprán, Juraj Purdeš – bas. Klavírní doprovod - Augustin Kužela. Průvodní slovo - PhDr. Radmila Hrdinová. Koncertu se zúčastní a bude hovořit emeritní sólistka Opery Národního divadla v Praze paní Brigita Šulcová. Na programu jsou árie z českých a světových oper (B. Smetana, A. Dvořák, W. A. Mozart, G. Rossini, G. Verdi, V. Blodek).

TIP REDAKCE NA 9. ZÁŘÍ: Nově zrekonstruovaný tanvaldský stadion hostí hasičskou soutěž. V rámci Tanvaldských slavností se uskuteční 22. ročník soutěže v požárním útoku „O pohár starosty města Tanvaldu". Hasičská soutěž se již po třetí bude konat na městském stadionu v Tanvaldě, je zařazená do Jablonecké ligy.

Klání hasičů zahájí starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek a starostou pořádajícího Sboru dobrovolných hasičů Karel Bukvic ml.  v 9 hodin slavnostním nástupem všech soutěžních družstev pro kategorii žen a mužů. Součástí zahájení bude i pochod vlajkonošů. Ve 13 hodin proběhne slavností nástup pro dětské kategorie.

V průběhu celého dne budou k vidění soutěžní pokusy v požárním útoku mnoha soutěžních družstev hasičských sborů a to nejen z Libereckého kraje.

Sobota 9. září a neděle 10. září

Hrad Bezděz, Dny evropského dědictví na Bezdězu. V rámci dnů evropského kulturního dědictví vystoupí na Bezdězu šermíři ze skupiny Askalo v časech:  11.00 – 12.30 – 14.00. V sobotu bude ještě probíhat vystoupení v 15.30. Mimořádně bude v sobotu a v neděli zpřístupněn ochoz královské kaple a také vystavena nalezená dřevořezba z kapličky Bezdězské Křížové cesty „Kladení Krista do hrobu“. V sobotu od 9 do 15.30, v neděli od 9 do 14 hod.

Zámek Zákupy,  Jiřinky na zákupském zámku k výročí 300 let od narození Marie Terezie. Od 9 do 16 hodin. IV. ročník výstavy jiřinek se uskuteční v interiérech II. prohlídkové trasy (Zámek za císaře Františka Josefa I.), kterou si návštěvníci budou moci mimořádně prohlédnout sami bez průvodce. V rámci zahájení výstavy bude tradičně pokřtěna nová odrůda jiřinky, tentokrát jménem císařovny Marie Terezie. 

Kino Junior, Jablonec, od 15 hodin.  Hurvínek a Kouzelné muzeum.  Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Neděle 10. září

Parkoviště u Městské haly a plaveckého bazénu, od 10 do 17 hodin. Jablonecká neděle. “Mnoho sportů a na jednom místě” – netradiční představení aktivních regionálních sportovních oddílů. Skvělá příležitost pro rodiče s dětmi seznámit se s možnostmi trávení volného času a činností jabloneckých sportovních oddílů. Můžete se těšit na střelbu z laserových biatlonových zbraní, obří deskové hry, capoieru, či kanoe polo. Akci navštíví i osobnosti jako Petra Kuříková (reprezentantka v triatlonu), jablonečtí fotbalisté a další.

Kino Sféra, Turnov, od 14.30. Velká oříšková loupež 2. Po událostech prvního filmu musí veverčák Bručoun se svými přáteli zabránit starostovi Oakton City zbourat jejich domov kvůli plánované výstavbě pochybného zábavního parku.

Kino Jitřenka, Semily, od 14.30 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum. Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.

„Spejbl a Hurvínek jsou součástí životů mnoha generací dětí, řada z těch, kteří na jejich příbězích vyrostli, jsou již dnes ve věku, kdy sami mají vnoučata. Příběhy S+H, ať v divadle nebo v televizních seriálech, byly doposud vyprávěny tradiční formou – tedy jako loutkové filmy. Formální postupy a technologie se posunuly ohromně dopředu, ale to, co zůstává je příběh a hrdina, s nímž se může dětský divák ztotožnit. Hurvínek byl od počátku tímto typem kluka – rošťák s dobrým srdcem, který provádí lotroviny, neposlouchá ´taťuldu´, ale nakonec si vždycky uvědomí, co je správné. Je to kluk, se kterým chcete kamarádit, “ říká Martin Kotík.

Nový film Hurvínek a kouzelné muzeum vznikal více než osm let. Snímek vznikal pod vedením producenta a hlavního režiséra Martina Kotíka a výtvarníka Martina Zahradníka. Pracoval na něm tým špičkových scenáristů, animátorů a trikařů z různých evropských zemí. Při vzniku filmu byly využity nejmodernější technologické postupy, snímek je natočen ve 3D a přitom neztrácí nic z poetiky a humoru založeném na věčném špičkování táty se synem.

Kino Sféra, Turnov, od 17.00. Dunkerk. Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Hrají: Tom Hardy, Cillian Murphy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Aneurin Barnard, Harry Styles, Jack Lowden, Fionn Whitehead, Will Attenborough

Kino Sféra, Turnov, od 19.30. Jonas Kaufmann: Moje Itálie. Na světě není další místo, jako Itálie: to slunce, mořská sůl a vůně citrusů mísící se s kávou, svůdný pohled a nesrovnatelná hudba přímo od srdce. Anca Monica Pandelea natočila přesně takový film o Kaufmannovi, film plný italštiny, italského způsobu života a kultury a samozřejmě hudby. Jonas Kaufmann se rozhodl vzdát hold své milované Itálii a kultuře, která ho ovlivnila a přivedla k opeře. Puccini a Verdi nejsou hlavními jmény koncertu, ale hity legendárních tenorů jakými byli Enrico Caruso & Lucia Dalla ano. Koncert byl nahrán v Teatro Carignano v Turýně za doprovodu Orchestra Sinfonica Nazionalle della RAI v čele s dirigentem Jochenem Riederem. Z Kaufmannových úst zazní písně jako “Torna a Surriento”, “Cor’ngrato”, “ Mattinata”, “Parla pie piano”, “Caruso” a “Il canto”. Nahrávka živého koncertu z června 2016.

Kaplička, Prackov pod Kozákovem, od 14 hodin. VII. Obnovená pouť na Prackově. Domácí občerstvení, staročeské stánky. V kulturním programu vystoupí Monika Szántó a Podještědský soubor Horačky. Zve Spolek přátel prackovské kapličky.

Synagoga v Krajířově ulici, Turnov, od 17 hodin. Přednáška Terezie Dubinové – Spravedliví mezi národy: Zachránci Židů za II. světové války. Od 60. let 20. století uděluje jeruzalémské Muzeum holokaustu Jad va-šem titul „Spravedlivý mezi národy“ těm, kteří s nasazením vlastního života i života svých rodin pomáhali Židům.