VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden a další víkend? Tady je naše tradiční nabídka akcí na několik dní dopředu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

10.9.2017
SDÍLEJ:

Zámek Hrubý Rohozec.Foto: Lucie Uhlířová

Pondělí 11. září

Kino Junior, Jablonec, od 18 hodin.  Hurvínek a Kouzelné muzeum.  Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Úterý 12. září

Městská knihovna Jablonec, od 17 hodin. Partnerské vztahy. S psycholožkou Klárou Hákovou z poradny pro rodinu a manželství o mezilidských a partnerských vztazích.

Kino Sféra, Turnov, vždy od 19.30. Vary v kině Sféra. Od úterý 12. září do neděle 17. září se v kině Sféra uskuteční minifestival „Vary v kině Sféra“, v rámci kterého můžete vidět pět nejlepších filmů z letošního ročníku karlovarského festivalu. „Snažíme se přenést trochu té festivalové atmosféry i do Turnova a nabídnout divákům, kteří letos v Karlových Varech nebyli, shrnutí toho nejzajímavějšího, co se letos na tamním festivalu objevilo,“ komentuje záměr akce dramaturg kina Pavel Krupař. Celý festival zahájí v úterý v rámci projekce filmového klubu romantická komedie Pěkně blbě, která zahajovala právě i festival v Karlových Varech. Ve čtvrtek přijde na řadu nový český snímek Křižáček s Karlem Rodenem, kterému se podařilo v Karlových Varech vyhrát hlavní soutěž. V pátek se dočkáme amerického dramatu Oklamaný od oscarové režisérky Sofie Coppoly, ve kterém se představí Colin Farrell a Nicole Kidman. Ve Varech byla možnost zhlédnout také obnovenou předpremiéru kultovního snímku Terminátor 2: Den zúčtování unikátně ve 3D a právě tento akční trhák s Arnoldem Schwarzeneggerem v nejlepší formě nás čeká v sobotu. Celou přehlídku zakončí nedělní kontroverzní dokument Svět podle Daliborka režiséra Víta Klusáka, který sleduje příběh českého neonacisty a ve Varech se o něm vedly dlouhé diskuze.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Anastasia. Nevšední příběh lásky, ve kterém se setkávají lidé dvou světů. Úspěšný městský podnikatel a žena, která žije uprostřed přírody. Ze setkání těchto tvou lidí se narodí nejenom syn, ale také hluboké a čisté poselství pro šťastný život na Zemi.
Proč a nač Vesmír rozsvěcuje hvězdy nad člověkem se dozvíte v novém činoherním představení Anastasia, ve kterém zazní mnoho písní na téma lásky.
"Ti, kteří dokáží pochopit své předurčení a podstatu nekonečnosti začnou žít šťastně, věčně se převtělujíce, neboť svými myšlenkami sami vytvoří svou šťastnou nekonečnost". Tak trochu jiné divadlo..Tak trochu jiný večer… Léčivé doteky vibrací, energií, přetrvávající moudrosti…  V druhé části večera hlasový mág Patrik Kee obejme emoce do náruče originálních tónů, které vyvěrají z ticha duše a vpíjí se hluboko do srdce. Gabriela Filippi a její herecký partner Mario Kubec se  svými  pohotovými reakcemi a přirozeným vtipem budou i v druhé polovině večera skvělou společností. Přijďte se zregenerovat láskou a humorem. Představení, které vám změní život, tak jako tvůrcům samotným. Představení podle stejnojmenného světového knižního bestselleru  Vladimira Megreho.

Klub Na Rampě, Jablonec, od 17.30 začáteční, 19.15 pokročilejší. Workshop afrického bubnování. Vede Tomáš Kerle, specialista na tradiční i moderní západoafrické rytmy, hráč na klasickou bicí soupravu, basové bubny, djembe a rozmanité perkuse… Tomáš Kerle: Hráč na klasickou bicí soupravu, basové bubny, djembe a rozmanité perkuse. Specializuje se na tradiční i moderní západoafrické rytmy. Obzvláště rád doprovází hudebně rozmanitá taneční představení a pohybové performance. Zabývá se výukou hry na djembe a basové bubny v rámci kurzů a workshopů Afrobeatz. Kouzlu hry na bicí nástroje propadl ve svých patnácti letech, kdy zkoušel napodobit své tehdejší bubenické idoly z punkové a hardcorové scény. Studium etnomuzikologie na FHS UK mu přiblížilo nesmírně bohatý svět lokálních hudebních forem z celého světa. V průběhu studia se stále více začal zajímat o hudbu subsaharské Afriky a společně s tím také o tradiční západoafrickou hru na djembe. Tyto nové hudební horizonty jej postupně zavedly na fascinující cestu objevování rytmu ve všech jeho rozmanitých podobách.
Absolvované workshopy africké hudby: V roce 2008 se zúčastnil dvouměsíční hudební stáže v Guineji-Conakry se zaměřením na djembe a basové bubny. V roce 2011 strávil dva měsíce v Mali, kde se učil hře na basové bubny a balafon. V roce 2014 absolvoval u perkusisty Hearna Gadoise čtvrtletní workshop Rytmus jako propojení se zdrojem života. V Česku se pravidelně účastní rozmanitých bubenických workshopů (Pěčín, Letní jazzová škola).

Učitelé a vlivy: Prvním učitelem, který jej uvedl do hry na djembe a basové bubny, byl v roce 2002 skvělý hudebník Ephraim Goldin. Mezi jeho další učitele africké polyrytmie patří Janos Crecelius, Louis Cesar Ewande, Koungbanan Kondé, Lancei Kanté, Mansa Camio, Famoudou Konaté, Drissa Koné, Sega Cissé, Sedou Balou. Z moderních afrických stylů jej nejvíce oslovuje malijské blues, afrobeat a západoafrické pojetí funku v sedmdesátých letech minulého století. Co se týče bicí soupravy, nechává se inspirovat především těmito mistry: Tony Allen, Stanton Moore, Jeff Ballard, Luke Flowers, Danny Carey.

Kapely, projekty, výuka: Spoluzaložil kapely Pararingapatam, Marimba Mama a Barati Squad, skládá hudbu k vystoupení taneční skupiny Firedance Company. V uplynulých letech spolupracoval s fireshow skupinami Pa-li-tchi a Firelovers. V poslední době se podílel například na hudebně-tanečně-divadelním projektu Jsi to, co vidíš - vidíš, to, co jsi pod vedením známé německé choreografky a tanečnice Nataschy Noack, který měl premiéru na festivalu Rytmy Afriky 2012. Hudebně doprovází pravidelnélekce afrického tance (Akasha Markelová, Monika Rebcová, Simona Prokůpková) a také africké hudebníky a tanečníky v rámci jejich workshopů (Daudet Grazai, Mohamed Bangoura, Omou Mariko, Drissa Koné). Od roku 2012 působí v mezinárodním projektu Allstar Refjúdží Band jako perkusista. Od roku 2013 spolupracuje s pražskými DJ's Cabaret Maňana jako živý hudební doprovod na jejich afro-latin hudebních večerech v Paláci Akropolis. V roce 2014 začal spolupracovat se site-specific hudebním ansámblem Topos Kolektiv na rozmanitých hudebně-performativních projektech (hudebně-vizuální projekt Nečtiny v rámci programu Plzeň 2012, site-specific představení na Nákladovém nádraží Žižkov, Sound Kitchen scéna na Pražském Quadrienalle 2015).

Kromě hraní se intenzivně věnuje hudební a rytmické pedagogice - společně se svou ženou Terezou celoročně vyučuje africké rytmy v rámci kurzů a workshopů Cesta rytmu. Metodika těchto seminářů je inspirována jak postupy evropských muzikoterapeutů, tak i intuitivní výukou západoafrických učitelů.

Středa 13. září

Dům česko-německého porozumění, Rýnovice, Jablonec, od 16 hodin. Mšeno neznámé III. Procházka s Christou Petráskovou.

Kino Jitřenka, Semily, od 17 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. To. Americký horor podle stejnojmenného románu Stephena Kinga. Budeš se taky vznášet. Parta bývalých kamarádů musí čelit hrůzné pomstě. „To“ pořád žije a nic nenechá náhodě.

Čtvrtek 14. září

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Divadelní představení: Sborovna. Hraje Divadlo Pavla Trávníčka. Sborovna je původní česká komedie, která řeší problematiku učňovské mládeže prostřednictvím učitelského sboru. Je to nemilosrdná mozaika celé naší společnosti, která nejen pobaví, ale přinutí diváka se zamyslet,  v čem to vlastně žijeme.

Klub Na Rampě, Jablonec, od 20 hodin. Ohrožená semínka (Seed: The Untold Story). Dokument o bance s rostlinnými semínky na Špicberkách. Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik. Každé semeno totiž v sobě koncentruje a nese minulé životní cykly přírody i člověka a je současně zárodkem budoucích. Farmáři a ostatní aktivisté se snaží uchránit poslední zbytky lokálních rostlinných variant, které ve světě geneticky modifikovaného typu zemědělství zbývají. Proti potravinářským nadnárodním gigantům se zdá jejich boj jako výkřik do tmy. Avšak kdo ví, zda tyto banky nebude lidstvo již brzy nezbytně potřebovat.

Kino Sféra, Turnov, od 10 hodin. Srdečně vás vítáme. V hlavní roli této komedie se představí ztřeštěný Christian Clavier jako Jean-Etienne Fougerole, který je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky a je dokonale odtržen od reality. Což se mu stane osudným, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku.

Městské divadlo Jablonec, od 19 hodin. Musica Florea – Sbor Collegium Floreum. Dirigent: Marek Štryncl. Program: A. Dvořák - Symfonie č. 9 e moll "Z nového světa", Hymnus "Dědicové Bílé Hory".

Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České Republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků tvoří nezbytný základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé.
Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální skladby symfonické, operní a oratorní od počátků baroka po 20. století.

Soubor hostuje na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly (např. Magdaléna Kožená, Phillipe Jaroussky, Nancy Argenta, Veronique Gens, Paul Badura – Skoda, Susanne Rydén, Orlando Consort, Les Pages et les Chantres du Centre de Musique Baroque de Versailles, Le Poeme Harmonique, Boni Pueri). Obdržel řadu prestižních ocenění (např. nejvyšší ohodnocení francouzského časopisu Diapason za nahrávku díla J. D. Zelenky Missa Sanctissimae Trinitatis, Studio Matouš 1994; „Zlatá Harmonie 1997“ za nejlepší domácí nahrávku roku – Bachovy árie s M. Koženou, Polygram 1997; Cannes Classical Award - MIDEM  2003 za nahrávku korunovační opery Sub olea pacis et palma virtutis J. D. Zelenky, Supraphon 2001). V roce 2009 obdržel soubor diplom za nejlepší interpretaci děl  J. S. Bacha na festivalu v chorvatském Varaždinu .

Od roku 2002 pořádá Musica Florea vlastní koncertní řady s důrazem na prezentaci nově objevených děl i skladeb, které si zasluhují návrat k interpretační původnosti.

Pátek 15. září

Kino Jitřenka, Semily, od 17 hodin. Hurvínek a Kouzelné muzeum.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Emoji ve filmu. Americký animovaný rodinný film. Vítejte v tajném světě uvnitř našeho mobilu. Veselý svět smajlíků a jejich napínavé dobrodružství. České znění.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Který je ten pravý? Americká romantická komedie. Nový začátek není pro začátečníky. Vždyť život přeci začíná až po čtyřicítce. V hlavní roli „pravá blondýnka“ Reese Witherspoon.

Tyršovy sady, Jablonec, od 19 hodin. Náš koncert Tygroo v Tyršákách. "Koncert, na který se složilo 30 kulturních hrdinů. Koncert, kterým jsme dopomohli kapele Tygroo k vydání jejich první desky. Koncert, kterým se pokusíme na jeden večer oživit Tyršovy sady. Koncert, kterým zahájíme Blešák z půdy," píší organizátoři v pozvánce.

Městské divadlo Jablonec, od 19 hodin. Perfect day. Úspěšná kadeřnice Barbs má na první pohled úplně všechno: prosperující firmu, popularitu, exkluzivní byt, přátele a pečlivou matku. Ovšem jedno jí chybí - nějak nestihla mít dítě a zbývá jí posledních pár let, kdy se to musí podařit. Jenže manželství se jí rozpadlo, nejbližší přítel je homosexuál a potencionální otcové z nejrůznějších důvodů selhávají. Barbs si připadá absolutně nenaplněná. K čemu je žití na vysoké noze, když na vás v obrovském bytě nikdo nečeká?
Na co máte spoustu peněz, když je nemáte s kým utrácet? A co teprve, když je vám 40 a biologické hodiny bijí jako o závod? Lov na kvalitního dárce spermatu se pro ni pomalu ale jistě stává prioritou a posedlostí. Romantická a svižná komedie, která netradičním způsobem ironizuje (anti)feministická klišé. Hra Perfect days je vtipným důkazem toho, že život pro nás vždy chystá něco úplně jiného, než si plánujeme.

Klub Na Rampě, Jablonec, od 20 hodin. Už jsme doma. Koncert české avantgardní rockové kapely. Počátek kapely sahá do Teplic roku 1985. Po půl roce existence do kapely přešli dva členové legendární teplické skupiny FPB a z původní sestavy zůstali jen dva lidé. Tím se ustavila první významná čtyřčlenná sestava UJD – Jindřich Dolanský, Miroslav Wanek, Romek Hanzlík a Julius Horváth.
Hudba UJD je již od počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Pokud jde o stylovou charakteristiku, je velmi obtížné ji zařadit, jak v České republice tak v zahraničí není nic podobného k nalezení. Jisté jsou punkové kořeny a vliv avantgardní hudby v podání hnutí Rock in Opposition, The Residents nebo Magmy. Z kapel alespoň trochu podobých je možné uvést Sleepytime Gorilla Museum, The Ex, NeZdali, Dog Faced Herrmans, Degenarate Art Ensemble aj. Na české scéně patří UJD do duchovní rodiny skupin jako jsou Psí vojáci, Dunaj, Dybbuk, Ženy, Krásné nové stroje, Zkopce a nebo Dvouletá fáma. Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD  po roce 1989 do evropských  klubů  a  vzápětí i na severoamerický kontinent, Japonska či Nový Zéland. V USA a Kanadě odehráli více než 700 koncertů, díky nimž jsou tam dnes pravděpodobně nejznámější českou rockovou kapelou. Fanoušky však mají prakticky po celém světě.

Galerie Kaplička, Mšeno, Jablonec 18 hodin, Site-Specific Instalace. Vernisáž instalace Petry Lacinové.

Sobota 16. září

Městské divadlo Jablonec, od 19 hodin. Úžasná svatba. Hrají: Honza Lála, Iva Halamová, Lukáš Frydrych, Lenka Dvořáková, Lucie Václová, Jana Kouřilová. Bill a Ráchel jsou šťastný pár, který má před svatbou. Jenže den před svatbou se Bill probudí v hotelu s dívkou - ovšem slečna není jeho nastávající žena. Ve stresující situaci nepodá pomocnou ruku ani pokojská. Do všeho se vloží nevěsta s vlastní maminkou…

Hrad Valdštejn, Turnov, od 17 hodin. Duo Quintana – Od Středozemního moře do království českého. Poprvé na Valdštejně vystoupí Duo Quintana, které tvoří pražská harfenistka a sopranistka Kateřina Ghannudi a loutnistka Ilaria Fantin pocházející z italské Vicenzy.

Protržená přehrada, Desná v Jizerských horách, od 10 hodin. Pochod proti proudu jako vzpomínka na protržení přehrady na Bílé Desné. První ročník vzpomínkové akce na tragédii protržení přehrady na Bílé Desné. Všichni aktivní i sváteční turisté jsou tak zváni k novému pochodu nazvanému Proti proudu. Vydat se na něj můžete mezi 10. a 11. hodinou ze tří míst. Z parkoviště u horské chaty Smědava (trasa dlouhá 7,5 km), ze hřiště v Albrechticích v Jizerských horách (trasa dlouhá 6 km) a ze hřiště v Desné (trasa dlouhá 6 km). Startovné je zdarma. Ve 14 hodin pak proběhne u památníku obětem neštěstí na přehradě bohoslužba. 

Farní zahrada sboru Českobratrské církve evangelické, Jungmannova ulice, Jilemnice, do 9 do 13 hodin. Jilemnický bleší trh. První Jilemnický bleší trh. Přijďte prodávat, nakupovat nebo jen pobýt. Máte-li doma nepotřebné věci, které by mohly posloužit někomu jinému, přijďte se zúčastnit. Stačí vám pouze deka či plachta, kde své věci vystavíte. Můžete si vzít i skládací židli, stolek nebo věšák na ramínka, pokud prodáváte šaty, halenky, sukně či podobné. Pro všechny případy (indiánské léto je vrtkavé povahy) se může hodit igelitová plachta na přikrytí vašich věcí. K dobré náladě nám zahraje Petra Fišerová na flétnu a Celestýna Krausová na kytaru. Pro děti zde bude přichystán dětský koutek a další překvapení. Připravena je bohatá bleší tombola, kam každý prodejce věnuje tři věci ze svého stánku a vy je potom můžete vyhrát. O občerstvení se postará sbor ČCE v zahradní kavárně, kde si budete moci pochutnat na domácích dobrotách. Výdělek z této akce bude věnován Montessori škole Na horu v Jilemnici.
Vstup na trh je zdarma. Pokud chcete prodávat, prosíme o zaregistrování se na emailu: jilemnickyblesak@seznam.cz nebo na telefonu: 777 878 030. Registrační poplatek činí 50 Kč na místě, tři věci do tomboly, plus příspěvek 10% z tržby, jenž bude určen na výše zmíněnou podporu Montessori školy Na horu.

Hrad a zámek Frýdlant: Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války. Jedná se o součást I. prohlídkové trasy. Albrecht z Valdštejna koupil frýdlantské panství v roce 1622 za 150 000 zlatých. Za doby jeho vlády Frýdlant hospodářsky vzkvétal a byl povýšen na vévodství frýdlantské. Po roce 1634, kdy byl Valdštejn zavražděn v Chebu, panství připadá Matyáši z Gallasu. Od 9 do 16 hodin.

Panteon, Malá Skála, od 9 hodin. Celodenní prohlídka maloskalského panteonu. „Připomeneme si souvislosti, uvidíme dosud nevídané. Je to pro příznivce romantismu, přírody, Malé Skály a panteonu vytvořeného Fr. Z. Römischem. Bude to romantické, překvapující, příjemné,“ zve historik umění David Junek, který provede 15 šťastlivců po původní trase 200 let staré, na místa dochovaných, skrytých i zaniklých pomníků a nápisů.

Fotbalové hřiště, Zásada, od 14 hodin. STOP den. Tradiční akce s největším počtem prezentovaných složek IZS v regionu. Těšit se můžete na množství praktických ukázek od psovodů, přes vyprošťování po leteckou záchrannou službu.

Zámek Sychrov: Krajské dožínkové slavnosti. Pro naše předky dožínky představovaly oslavu dobré sklizně obilovin, plodin nezbytných pro jejich živobytí. Letos se tato starodávná tradice po několikaleté přestávce vrací na zámek Sychrov. Návštěvníky čeká akce plná hudby a zajímavého programu.

Kino Jas, Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. Velká oříšková loupež 2.  Po událostech prvního filmu musí veverčák Bručoun se svými přáteli zabránit starostovi Oakton City zbourat jejich domov kvůli plánované výstavbě pochybného zábavního parku.

Náměstí Českého ráje, Turnov, od 11 hodin. Rohozecké loučení s létem. Již tradiční Rohozecké loučení s létem. Dorazte i s dětmi.

Tanvaldská kotlina, Tanvald, od 9 hodin. Autošťouch. Informace  728 557 367. Helma nutná.

Pivovar Volt, Palackého, Jablonec, od 14 hodin. Oslava založení pivovaru Volt.  Program akce konané v zahradě pivovaru:
14:00 poslech swingu, popíjení piva
16:30 - 17:00 lekce swingového tance Lindy Hop
17:00 - 18:00 vylaď se do 30. let, tanči a soutěž o nejkrásnější kostým, šťastlivci s nejlepším převlekem budou odměněni
18:00 - 19:00 Aurora JaSBand
19:00 - 19:20 vyhlášení soutěže o nejkrásnější kostým
19:20 - 21:00 Aurora JaSBand
21:00 - 22:00 tanec a volná zábava na reprodukovanou hudbu Monolith Audio

Memoriál záchranářů z Manhattanu  
Liberec – Memoriál záchranářů z Manhattanu, tradiční závod hasičů, policistů a zdravotnických záchranářů, už posedmnácté uctí památku obětí útoků z 11. září 2001 v New Yorku. Dějištěm soutěže se stane, stejně jako v předchozích letech, výšková budova a přilehlé parkoviště sídla Libereckého kraje. Závod se uskuteční v sobotu 16. září. Závodníky čeká silový víceboj (od 9.15 po slavnostním nástzupu) a výstup (od 10 hodin) do 17. patra a 21. podlaží s plnou výbavou a v dýchacích maskách. V silovém víceboji budou muset soutěžící například překonat dvoumetrové bariéry, přesunout závaží tlučením palicí, přemístit figuríny po vyznačené trase a další úkoly. Během výstupu do výškové budovy mají hasiči zapnuté dýchací přístroje, na sobě mají přilbu a zásahový komplet. V jiné předepsané výstroji závodí záchranáři a policisté.

16. a 17. září


Hrad Bezděz: Jedna země, jeden král… Hra pro děti. Víkendová představení s názvem Jedna země, jeden král… Účinkuje historická skupina Pancharti. Prožijte se svými dětmi šermířský den na hradě. Začátky: 11.00; 12.30; 14.00. V sobotu i v 15.30 hodin.

Zámek Hrubý Rohozec: Rok renesanční šlechty – Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na stavební vývoj objektu. Společně se projdeme po nejstarších částech původního krajířovského pozdně gotického zámku. Mimo jiné uvidíte také běžně nepřístupné prostory, jako je východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda. Prohlídky odcházejí v 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 hodin.

Zámek Zákupy: Mimořádné prohlídky zázemí císařova osobního výtahu na zámku Zákupy – Dny evropského dědictví. Mimořádné prohlídky zázemí císařova osobního výtahu z roku 1870 a zámecké půdy naposledy před několikaletou generální rekonstrukcí krovů. Srdečně vás zveme ke speciálním prohlídkám císařova osobního výtahu z roku 1870. Prohlídka vás zavede nejen k vlastní výtahové kabině s luxusním vybavením, ale také do běžně nepřístupného technického zázemí v podobě stanic výtahu ve všech třech podlažích a strojoven včetně té nejdůležitější na zámecké půdě. Délka prohlídky: 20 minut. Od 9 do 16 hodin.

Kino Sféra, Turnov, od 14.30 hodin. Hurvínek a kouzelné muzeum. Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.
Kino Sféra, Turnov, od 17.00. Americký zabiják. Film natočen podle špionážního románu American Assassin známého amerického spisovatele Vince Flynna.

Železný Brod, od 10 hodin. Skleněné městečko 2017.  11. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě, jejichž společným jmenovatelem je SKLÁŘSTVÍ železnobrodského regionu a vše, co s ním souvisí je tu! Akce představuje jedinečné setkání sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců, příznivců a obdivovatelů sklářského řemesla.
Oficiální zahájení celého festivalu se uskuteční v sobotu 16. září 2017 od 10 hodin na Malém náměstí, za přítomnosti starosty města Františka Lufinky, ředitele sklářské školy Libora Doležala a jejich hostů, zástupců místních podnikatelů, představitelů krajské správy, studentů a pedagogů sklářské školy.
O podrobném programu vás budeme pravidelně informovat. Sledujte nás!!! Všechny informace rovněž na www.sklenenemestecko.cz.
 

Neděle 17. září

Eurocentrum, Jablonec, od 14 hodin. Chotyňská 12° Naveta Big Band. Taneční odpoledne pro seniory

Kino Junior, Jablonec, od 15 hodin.  Hurvínek a Kouzelné muzeum.  Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Výstavy

Vlastivědné muzeum, Vysoké nad Jizerou, denně mimo pondělky a mimo čtvrtek 28. září, od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin, a to až do 30 září.  Horské boudy v Krkonoších a Jizerských horách. V podkrovní obrazárny najdete putovní výstavu o horských boudách obou stran krkonošských hor, která byla připravena pracovníky Státního oblastního archivu v Litoměřicích – Státního okresního archivu Semily a jejich spolupracovníky z dalších ústavů.

Přízemí Městského úřadu, náměstí dr. Karla Kramáře, Vysoké nad Jizerou,  až do pátku 29. září k vidění vždy v tamní pracovní době. Výstava ku 150. výročí úmrtí a 210. výročí narození sklenařického rodáka, paseckého podučitele a houslaře Věnceslava Metelky (* 1807, + 1867). Připravil ji Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, nyní veřejnosti na delší čas uzavřený.

Oblastní galerie, Liberec, do 1. října denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každý čtvrtek vstup zdarma! Giacometti - Picasso - Chirico. Poprvé zde můžete spatřit obrazy takových velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, Alberto Giacometti, Salvador Dalí či Jean Dubuffet. Výjimečná díla evropského moderního umění pocházejí ze soukromé sbírky známého rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana. Liberec je po Augsburgu a Vídni třetím a také posledním evropským městem, kde je tato mimořádná výstava k vidění.

Představí více než 150 obrazů a soch od 60 světově uznávaných autorů, z nichž mnozí v České republice ještě nikdy nevystavovali. „Kromě děl klasické moderny zde najdeme také významný soubor rakouského poválečného umění, především akcionismu, kdysi radikálního a agresivního hnutí, které ale veřejnost již akceptovala a přijala jako významný příspěvek Rakouska do světové kultury,“ říká ředitel liberecké galerie Jan Randáček. Návštěvníci se tak mohou těšit na obrazy, grafiky a sochy Alberta Giacomettiho, Pabla Picassa, Giorgio de Chirica, Kurta Schwitterse, Jeana Dubuffeta, Francise Bacona, Marii Lassnig, Arnulfa Rainera, Güntera Brusa a mnoha dalších. „To jsou jména, na která se jinak jezdí do Berlína či do Vídně,“ upozorňuje Randáček.

Všechna díla pocházejí se soukromé sbírky bývalého mnichovského galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit skutečně unikátní kolekci několika set uměleckých děl významných osobností evropského výtvarného umění 20. století. Původně byla výstava představena v Kunstsammlungen und Museen Augsburg a poté v galerii Belvedere ve Vídni. Liberec je posledním městem, kde ji budou moci návštěvníci spatřit. „Výstavu se nám sem podařilo dostat především díky naší dlouhodobé spolupráci s augsburskými kolegy,“ vysvětluje Jan Randáček. „Příprava výstavy byla výjimečně náročná, ale jsem opravdu rád, že ji Liberec nakonec získal. Myslím, že na letní turistickou sezónu bude určitě velkým lákadlem! A protože se protáhne až do začátku října, mohou ji navštívit v novém školním roce také školy.“  

Erbovní sál, zámek Jilemnice, do 1. října. Výstava: Jan Vejrych (1856 - 1926), český architekt a stavitel. Akce přiblíží jednoho z nejvýznamnějších architektů přelomu 19. a 20. století, rodáka z Horní Branné. V Jilemnici projektoval stavbu dívčí školy a spořitelny. Je autorem významných projektů jako je hotel Paříž v Praze, radnice v Pardubicích, Kolíně a Kladně, zámek ve Zruči nad Sázavou a v Holovousích i mnoha dalších vynikajících objektů. 

Výstavní prostor Kotelna, Železný Brod. Výstava Kara Sevde (Temná láska) umělce Heshama Malika. Někteří lidé věří, že umění se musí skutečně prožít, nikoli být pouhým objektem pozorování. Umělec Hesham Malik právě toto dokáže. Umí plně diváka napojit na sebe a své představy, čímž publiku umožňuje prožít naplno emoce a příběh, skrývající se v daném obrazu. Jeho nově připravovaná výstava s názvem “Kara Sevde” neboli Temná láska divákům tyto zážitky zcela jistě přinese. Kara Sevde je turecký výraz, který doslova znamená Temná láska. Její podstatou je stav mysli člověka, který je zamilován tak mocně, že jeho touha zcela pohlcuje jeho smysly a člověk je oslepený vlastní láskou. Soubor Temná láska se představuje ve dvou formátech. Na 20 plátnech a 12 dřevěných oboustranných výtvarných realizacích autora. Každé dílo je doprovázeno popisem příběhu, který se před očima diváka odehrává. Unikátní formát surového dřeva nabízí jedinečný zážitek prožít a uchopit aspekty lásky v její barevnosti stejně jako ji nahlédnout v dualitě černábílá.

Autor: Redakce

10.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Night Light Marathon

Night Light Maraton nabídne nový závod na 10 kilometrů

Společnost Royal Castle Development koupila chátrající zámeček někdejšího spolku Schlaraffia v Jablonci u autobusového nádraží.

Zámeček Schlaraffia se prý přesune jen po Jablonci

Parkování v areálu jablonecké nemocnice funguje. Lze platit i kartou

Jablonec n. N. – V parkovacím automatu na parkovišti v areálu jablonecké nemocnice, kde se hradí poplatek za parkování, je zprovozněna možnost úhrady také platební kartou.

Série dopravních nehod pokračuje, hasiči vyjížděli i ve středu

Liberecký kraj – Také ve středu ráno vyjížděli krajští hasiči k několika dopravním nehodám.

Andělská Hora zve na sochy, Kryštofovo Údolí na betlém

Liberecký kraj – Na výstavu soch, plastik a objektů Moniky Immrové do kostela v Andělské Hoře u Chrastavy zve v sobotu 25. listopadu 2017 v 17 hodin známý liberecký grafik a kurátor Jan Měřička.

Rozloučili se s hrdinou, veterána uctily čestné salvy

Albrechtice v Jizerských horách - Stovky lidí se přišly rozloučit s válečným veteránem, hrdinou Jaroslavem Mevaldem na pohřeb do kostela v Albrechticích v Jizerských horách. V roce 2014 byl těžce zraněn na misi v Afghánistánu, 10. listopadu náhle zemřel. Bylo mu 39 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT