Pondělí 16. října

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Líbánky na Jadranu. Komedie o stanování v chorvatském kempu, lásce po padesátce i v pětadvaceti, dvojčatech, prázdninovém opalování, šnorchlování a koloběhu života nejen na Jadranu.
Manželé Eva a Bob si vyjedou připomenout svou svatební cestu, aby se připravili na blížící se každodenní důchodové soužití. Vydrží čelit tak velkému množství společně tráveného volného času? Budou si mít ještě vůbec co říct? A jakou roli během jejich dovolené sehrají mladí milenci, kteří si v kempu postaví stan vedle nich? Hrají: Eva Holubová, Bob Klepl, Marika Šoposká, Václav Jílek/Štěpán Benoni.

Kino Radnice, Jablonec, od 20 hodin. Scorpions forever. Padesát let historie rockové legendy Scorpions, jejich cesta na vrchol, těžké roky, kdy zpěvák a zakládající člen přišel o svůj unikátní hlas, návrat mezi rockovou elitu, zpověď blízkého okolí, včetně manželek, zákulisí legendárního koncertu v Moskvě a současný život rockových hvězd, které stále vyprodávají největší haly světa, to vše v unikátním dokumentu.

Kino Junior, Jablonec, od 17.30. Zahradnictví: Dezertér. Dezertér je druhá kapitola trilogie Zahradnictví, rodinné ságy, kterou Jan Hřebejk s Petrem Jarchovským považují za své „životní dílo“. Film je příběhem mužů, kteří nasazovali životy v boji za svobodu. Přežili vlastní smrt, aby opětovně čelili ztrátě nadějí, ve které věřili a ke kterým se upínali. Každý z nich se snaží znovu nalézt “domov”.

Úterý 17. až čtvrtek 19. října

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18 a od 20 hodin. XV. MF outdoorových filmů. Filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové ale i cestopisné.

Úterý 17. října

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Muzikoterapie - léčení hudbou II. Pod vedením Bohumily Nitschové si můžete zahrát na různé hudební nástroje. Terapie je zaměřená na celkové uvolnění a harmonizaci těla.

Městské divadlo, Turnov, od 19.30. Sólo - Radim Vizváry. Best of z pantomimické tvorby Radima Vizváry, který za toto představení získal Cenu Thálie 2016 za mimořádný jevištní výkon v kategorii balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr. Od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo. Jeho pantomima je moderní, čistá a aktuální. A i když se nechává ovlivňovat jinými styly, nakonec se vždy vydává vlastní cestou. Radim Vizváry vám představí klasická i současná, poetická i komická díla. Smát se i brečet pak můžete bez jediného Radimova slova – k jeho umění totiž nejsou potřeba. Vyjádření je čistě tělesné a pojí pohybovou virtuozitu s herectvím. Zkrátka uvidíte, co dnes znamená pantomima.

Městská knihovna Jablonec nad Nisou, od 14 hodin. Madagaskar. Promítání cestopisného filmu zdarma.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 10.30 hodin. Dášeňka, čili život štěněte. Představení Divadelní asociace Marky Míkové pro děti od 3 let.

Lidové sady, Liberec, od 19.30 hodin. Jan Burian. Antidepresivní říjnový večer (koncert).

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Klub seniorů - Halloween. Tradiční posezení při živé hudbě pro všechny seniory (55+). Občerstvení zajištěno. Vstup volný. Od 16 hodin tvořivá dílna.

Dům s pečovatelskou službou, Železný Brod, od 10 hodin. Hrátky s pamětí. Sociálně-aktivizační služba pro seniory a pro pečující rodiny pod vedením Zdeňka Choury (pracovník v soc. službách, člen České alzheimerovské společnosti).

Kulturní centrum Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Talk show: MK SHOW 38. díl. Hostem říjnové charitativní talk show Martina Krause bude momentálně nejlepší český rapper Marpo spolu s TroubleGang.
Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina, s rappem začínal už ve třinácti, v současnosti vystupuje nejen s TroubleGang, ale také kapelou Chinaski, kde hraje na bicí.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30 hodin. Sibiřský deník. Celovečerní film je inspirovaný životním osudem Melánie Vanagsové, která jakoby přežila jen proto, aby svůj příběh mohla vyprávět. Příběh šestnácti let strávených v sibiřském vyhnanství. Stalinova Rudá armáda vtrhla do Lotyšska, rodinu novinářky Melánie Vanagsové a další tisíce lidí bez meškání a slitování deportoval Sovětský svaz do vyhnanství na promrzlé Sibiři. Násilně odloučena od otce a manžela zde MelánijaVanagsová se svým synem strávila dlouhých šestnáct let živořením na tenké hranici mezi životem a smrtí. V příšerných podmínkách jako otrok se Melánija udržovala naživu jen pro svého syna a pro naději, kterou vkládala do dopisů manželovi. Do dopisů, které nebyly nikdy odeslány a které ani neměly adresáta. Po smrti Josifa Stalina se mohla vrátit zpět do Rigy, celý svůj další život mohla však pracovat pouze v podřadných zaměstnáních. Po roce 1990 vydala knihu o svém životě, na jejímž základě vznikl film Sibiřský deník. Krutý a téměř lyrický, který svůj příběh hrůzy vypráví tiše a bez velkých gest.

Radnice, obřadní síň, Železný Brod, od 17 hodin. Žákovské matiné. Malý školní koncert pro začínající i pokročilé žáky hudebního oboru ZUŠ Železný Brod.

Středa 18. října

Městské divadlo, Turnov, od 19.30 hodin. Quasi trio. Turnovský hudební večer. Služebně nejmladším účinkujícím této sezóny bude Quasi trio. Klasické klavírní trio bylo založeno v roce 2015 a řadí se k nejlepším souborům své generace v naší republice i mimo ni. Tvoří ho mladí talentovaní hudebníci:
Roman Hranička začal hrát na housle ve svých 6 letech, kdy se stal žákem Magdaleny Mickové. Dále vystudoval Gymnázium Jana Nerudy a Akademii múzických umění u doc. Jindřicha Pazdery. Již na gymnáziu se stal členem Snítilova kvarteta. Absolvoval zahraniční stáž v Londýně u prof. Johna Glickmana. Několikrát vystoupil v cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty.
Klavíristka Kateřina Ochmanová se narodila v Turnově a hudbě se začala věnovat na Základní umělecké škole v Semilech, kde ji na klavír učila matka Jarmila Ochmanová a otec Petr Ochman na akordeon. Vystudovala konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze ve třídě MgA. Ivo Kahánka, Ph. D., absolvovala obsažnou prací Ženy u klavíru. Vystupuje sólově a v komorních seskupeních u nás i v zahraničí.
Judita Škodová se narodila v Praze. Na violoncello začala hrát v 6 letech v Hudební škole hlavního města Prahy pod vedením Miroslavy Kavalové, poté pod vedením profesorů Mirka a Martina Škampových studovala na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením na Komenského náměstí v Praze, které v roce 2010 absolvovala. V roce 2010 se stala studentkou prof. Miroslava Petráše na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde v loňském roce absolvovala s titulem magistra.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. IShorts; Děti: Zažít, vyrobit, vychovat. Děti. Všichni jsme jimi byli, většina z nás si někdy hrála na jejich výrobu a někteří je mají nebo budou mít. Na všechny tyhle stádia se dívají tvůrci kraťasů z pásma iShorts; Děti: Zažít, vyrobit, vychovat. Většinou s legračním nadhledem, ale vždycky z trochu nečekaných úhlů. Přijďte se mrknout. Ochranu i tikající hodiny pro jistotu s sebou!

Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Marie Terezie - Česká královna bez mýtů. Přednáška profesora Čechury chce připomenout výročí narození významné panovnice. Pokusí se osvětlit její vztah k českým zemím a nastíní její početné reformy. Vstup zdarma.
Jaroslav Čechura je český historik specializující se na období raného novověku a novodobé hospodářské a sociální dějiny Čech ve středoevropském kontextu. Vzhledem k nebývalému rozsahu knižní tvorby, která cílí nejen na odborného, ale i laického konzumenta, tak Čechura náleží k nejvýznamnějším současným českým představitelům historie orientované především na lidovou kulturu a konkrétní příslušníky nižších společenských vrstev.

Městské divadlo Jablonec, od 8.30 a od 10.30 hodin. Lékařem proti své vůli. Jedna z méně známých her klasika francouzské i světové komedie Jeana Baptista Poquelina (1622 – 1673), syna dvorního čalouníka, vystudovaného právníka, poté kočovného herce, režiséra a dramatika. Aby coby komediant neohrozil pověst rodiny, začal v 21 letech používat pseudonym Moliére, jméno, které dodnes znají lidé po celém světě.

Čtvrtek 19. října


Městské divadlo Jablonec, od 10 hodin. Pejprbój. Pejprbój je obyčejný kluk, který zažívá nezvyklá dobrodružství ve velkém papírovém světě, kde se mu zdají i papírové sny. V jednom z nich ho ale zajme děsivá příšera. Radim ho nakonec jako rytíř na svém papírové koni zachrání a díky velké odvaze obou dvou vše nakonec dobře dopadne. Radim Vizváry dokáže s papírem neuvěřitelné věci a děti při tom rozvíjí svou představivost. Jedná se o pantomimické představení držitele Ceny Thálie 2016.

Městské divadlo Jablonec, od 19 hodin. Sólo - Radim Vizváry. Best of z pantomimické tvorby Radima Vizváry, který za toto představení získal Cenu Thálie 2016 za mimořádný jevištní výkon v kategorii balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr. Od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo. Jeho pantomima je moderní, čistá a aktuální. A i když se nechává ovlivňovat jinými styly, nakonec se vždy vydává vlastní cestou. Radim Vizváry vám představí klasická i současná, poetická i komická díla. Smát se i brečet pak můžete bez jediného Radimova slova – k jeho umění totiž nejsou potřeba. Vyjádření je čistě tělesné a pojí pohybovou virtuozitu s herectvím. Zkrátka uvidíte, co dnes znamená pantomima.

Společenský dům, Jilemnice, od 19 hodin. Manuál zralé ženy. Chcete být obletovaná, krásná, věčně mladá? Poslechněte si milostné příběhy, které vás inspirují, zasmějte se erotickým zkušenostem ostatních, samy se zeptejte na všechno, co vás zajímá a nechte si poradit! A hlavně se přijďte zasmát! Manuál zralé ženy je určen ženám od dvanácti do sta let, je ale i pro muže, protože právě díky manuálu budou lépe rozumět svým partnerkám a možná i sami sobě. Hraje: Halina Pawlowská.

Městské muzeum a galerie, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Co nám to zpívá na zahradě. Přednáška RNDr. Zdeňka Mrkáčka zaměřená na zpěv ptáků kolem nás.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, p. o., Železný Brod, od 8 do 16 hodin. Den otevřených dveří na SUPŠS. Srdečně zveme žáky základních škol a jejich rodiče, pedagogy a výchovné poradce, aby naši školu navštívili a seznámili se s jejím chodem.

Kulturní centrum Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Padesátka. Jizerskohorská komedie s Ondřejem Pavelkou, Jakubem Prachařem a Markem Taclíkem. Pavka je nejstarším žijícím členem tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Bojí se, že syn Jura nedokáže naplnit jeho odkaz. Místo Jizerské padesátky ho totiž zajímají manželky rolbařů a členů horské služby. Pavka kvůli tomu nemůže jet rolbou, jak se před rolbaři stydí, a každý druhý den nosí zásoby do své horské chaty až z Bedřichova v krosně. Krosna, kterou vláčí na svých bedrech, je čím dál tím těžší. Ne proto, že by horalek, rumu na grog nebo párků bylo víc. Ale proto, že na Pavku stále více doléhá tíha těžkého osudu Bulánových. Osudu, který je stejně mrazivý, jako zmrzlé sliny vyčerpaných běžkařů.

19. až 21. října

Kulturní centrum golf, Semily. Semilský paroháč. Divadelní spolek PODIO a Klub přátel divadla při KC Golf Semily si dovoluje pozvat malé i velké diváky na již 19. ročník přehlídky divadelních souborů Semilský paroháč, která se koná ve všech prostorách KC Golf Semily a v sále radnice. Vstupné dobrovolné.

Pátek 20. října

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Mucha. Brněnská pseudopunková formace míří do Jablonce! Afterpátry: DJ DaRoot.
Mucha (femipunk) je brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem a zejména svými provokativními písněmi oslavující mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života. Kapela vydala tři alba, a to Slováckou Epopej (2013) a Josefene (2014). Třetí album Nána vyšlo v listopadu 2016.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. J.A.R. Česká funková jednička na podzimní části turné k novému albu.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Musica Fortuna slaví 30 let! Turnovský smíšený pěvecký sbor Musica Fortuna si přichystal oslavy výročí založení. Při této příležitosti „Fortuňáci“ nahráli nové CD, a tak se můžeme těšit i na křest…

Muzeum a galerie firmy Detesk, Železný Brod, od 9 hodin. Zuzana Kadlecová / Obrazy. Výstava obrazů.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 9.30 hodin. Nosáčkova dobrodružství. Divadelní představení pro děti. Hraje Hravé divadlo.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Bajkeři. Nová česká letní komedie plná slunce a pohody. Veselé dobrodružství na dvousetkilometrovém cyklovýletu. V hlavních rolích Adam Mišík, Celeste Buckingham a Hana Vagnerová.

Kulturní kavárna KUS, Turnov, od 20 hodin. Ovčie Kiahne. Kacanovská agropunková kapela Ovčie Kiahne vystupuje již jedenáctým rokem. „Naším stylem je agropunk. Natočili jsme pět studiových CD, odehráli stovky koncertů, stáli jsme na pódiích známých festivalů a objezdili Českou republiku křížem krážem po boku našich kamarádů z Visacího zámku. Jedenáct let také pořádáme festival Pro svobodný Tibet v našich domovských Kacanovech. Jsme parta kámošů z Českého ráje, kteří se úplně náhodou pustili společně do muziky.“ říká frontman kapely Honza Bílý. Hostem bude KůLNA BAND z Liberce.

Výběr z díla Dalibora Matouše
Semily – Čtyři desítky obrazů z celoživotního díla turnovského avantgardního malíře Dalibora Matouše (1925-1992) budou od pátku 20. října vystaveny v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech. Unikátní díla, která se jeho dceři, Vlastě Matoušové, mimochodem uznávané ilustrátorce knih s přírodní tématikou, podařilo výjimečně soustředit převážně od soukromých majitelů, tu v 17 hodin představí Petr Štěpán. Autor Rodák z Horní Branné, který po válce studoval v ateliéru Františka Tichého, byl údajně jedním z posledních žáků Emila Filly. Matouš za svého života kvůli svým názorům brzy upadl v nemilost tehdejšího komunistického vedení. To mu zabránilo vystavovat a účastnit se veřejných soutěží. Avšak malíř, který se ponejvíce věnoval zátiší, po celý život v ústraní pilně pracoval, s přestávkami učil na základních i středních školách, působil i v amatérských uměleckých skupinách regionu a své mimořádné znalosti z výtvarného a veřejného života nezištně předával dětem i dospělým. Semilská výstava jeho nejlepších prací potrvá do konce listopadu. (gr)

Pátek 20. až neděle 22. října

Home Credit Arena, Liberec, od 9 do 17 hodin. Dům a bydlení. XIII. ročník prodejní a kontraktační výstavy zaměřené na úpravu a zařízení interiérových a exteriérových částí našich obydlí, která je spojena s výstavou „Autosalon Liberec“. Letos tato akce nově proběhne v Home Credit Areně. Arena nabízí moderní výstavní prostor multifunkční haly. K dispozici zde budou jak vnitřní prostory, tak kryté i nekryté venkovní prostory.

Sobota 21. října

Zámek Sychrov, od 17 hodin. Čaj o páté v zámecké oranžerii na Sychrově. Čaj o páté – setkání s herečkou a moderátorkou Michaelou Dolinovou.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 13 hodin. Burza vinylů. Přítomnost prodejců z okolí vítána.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Hush a Human Face. Společný "rampácký" dvojkřest nových alb dvou kapel. Hush na domácí půdě pokřtí své 6. album nazvané Meditation, Human Face pak své první eponymní album.

TJ Sokol, Bzí, Železný Brod, od 14 hodin. Badminton Bzí Cup. Přijďte si zapinkat ve smíšených dvojicích při badmintonovém turnaji.

Kulturní centrum Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 10 hodin. Workshop: FOTÍME GLAMOUR A FASHION 2017. V praxi si sami vyzkoušíte naaranžovat vhodné i náročnější pózy tak, aby modelky nevypadaly fádně, jak zvýraznit jejich přednosti a potlačit nedostatky Zkušený fotograf vám vysvětlí, ukáže a následně si sami vyzkoušíte, jak funguje optika vzhledem k deformacím postavy, kdy využít stativ a kdy ne, jak a kdy svítit na jedno/více světel, kdy použít denní světlo a další vychytávky.
Šimon Pikous - autorizovaný fotograf MŠMT pro profese Fotoreportér, Portrétní fotograf, Produktový a dokumentační fotograf, Fotograf pro DTP studio. Šimon Pikous je také jedním z hlavních učitelů Liberecké školy fotografie, která si klade za cíl vzdělávat v oboru obrazového vnímání. Vstupné: 1 789 Kč. Kapacita kurzu je omezena, délka cca 7 hodin.

Kulturní kavárna KUS, Turnov, od 19 hodin. Jakub Noha Band. Současné hudební uskupení Jakub Noha band vzniklo v roce 1992. Vlastní tvorba tohoto hudebního uskupení se pohybuje na pomezí folku, blues a rocku. Hosty budou Jiří Konvrzek a skupina Za-Beat. Koncert a křest alba.

Štola, hráz, přehrada, Jablonec. Zpřístupnění štoly pod hrází. Prohlídka štoly pod hrází v rámci výstavy Jablonecké moře. Zájemci budou chodit po organizovaných skupinách, Povodí Labe otevře štolu na 6 hodin.

Neděle 22. října

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. O kohoutkovi a slepičce. Půvabnou pohádku zahraje divadelní spolek Matičky ze Semil.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Skleněný zvěřinec. Tuto slavnou hru napsal americký autor Tennessee Williams se silně autobiografickými prvky ze své vlastní rodiny.
S humorem i dojetím a s tou největší upřímností líčí život opuštěné matky Amandy, která svou láskou a touhou udělat své děti co možná nejšťastnějšími, nadělá v rodině velikou paseku. Postava syna Toma je zosobněním samotného Tennessee Williamse a jeho sestra Laura je původně jeho pravá sestra Rose.
Tato rodinná tragikomedie je o nás, o každém z nás, je to zrcadlo nastavené do našich směšných rodinných kotrmelců. Z lásky se totiž udělají ty nejkrásnější i ty nejhorší věci. Společně s Amandou, Tomem, Laurou a nápadníkem Jimem, se smějeme i pláčeme sami nad sebou.
Hrají: Simona Stašová, Jaromír Nosek/Filip Cíl, Andrea Daňková/Kamila Trnková, Adam Vacula/Zdeněk Piškula.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 14 hodin. Podkrkonošská dechovka. Taneční odpoledne pro seniory.

SLEDUJTE TAKÉ NAŠE STRUČNÉ TIPY NA KULTURU V MODRÉ LIŠTĚ POD HLAVIČKOU.