Pondělí 9. dubna

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Jana Boušková (harfa) – Josef Špaček (housle). Program: Skladby C. Saint-Saense, S Prokofjeva, B. Smetany a M. Ravela.

Jana Boušková je označována jako talent století a je žádaná na předních světových pódiích. Absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susann McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Toto vítězství si přivezla v roce 1992 z USA a ve stejném roce získala i druhou cenu v Izraeli na jiné renomované světové soutěži s největší historickou tradicí, kde společně s nejvyšším oceněním drží též i prvenství jediné české harfistky, která byla do této významné soutěže pozvána. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku, a také se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii.

Josef Špaček - mladý český houslista (1986) se rychle etabluje jako jeden z nejlepších houslistů své generace. Pracoval pod vedením renomovaných pedagogů, například Idy Kavafianové a Jaime Lareda působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii či Itzhaka Perlmana z newyorské Juilliard School. V květnu roku 2012 se stal jedním z finalistů Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu; v roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland) a v roce 2008 získal třetí cenu a cenu poroty mladých na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena (Dánsko). V roce 2011 získal druhou cenu v prestižním klání Young Concert Artists International Auditions v New Yorku. V současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 10 hodin. Fryderyk Chopin. Hudební beseda s Věrou Štrynclovou.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 15.30 hodin. Literární klub. Městská knihovna zve čtenáře od 8 do 15 let do literárního klubu.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Zahradnictví: Dezertér. Mimořádná filmová projekce v době rekonstrukce a digitalizace městského kina.

KC Kino, Železný Brod, od 18 hodin. Na Bramboře kolem světa. O své dobrodružné cestě po celém světě pobesedují Kačka Kadlusová a Fanda Nykl. Nikdy předtím nedojeli na motorce dál než do Švýcarska, nikdy předtím neopustili hranice Evropy. I přesto se Kateřina Kadlusová a František Nykl na jaře 2016 vyhoupli do sedla staré motorky Brambory a neohroženě se vypravili na cestu kolem světa. Během roka a půl na cestách projeli 29 zemí v rámci Evropy, Asie, Severní, Střední a Jižní Ameriky. Překonali hory, projeli pouště, navštívili mimo jiné Sibiř, Mongolsko, Aljašku či Patagonii. V sedle svého železného oře ujeli asi 90 000 km.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Holky na tahu. Pro novou jarní sezónu 2018 travesti skupina Techtle Mechtle přizvala ke spolupráci profesionální travesti skupinu Kočky, která už 15 let vystupuje po celé České republice. Slečny Dolores, Stacey, Cathrin, Gina a Kelly přivážejí společně nový zábavný pořad, který nazvaly „Holky na tahu“. Pořádně rozjetá party už od samého začátku nabídne řadu známých písniček, scének a zpěvaček i zpěváků. Těšit se můžete na Hanku Zagorovou v podání slečny Dolores, Cher jako opravdovou od slečny Stacey, nestárnoucí skupinu Abba v podání slečen Cathrin a Giny, Bonnie Tyler slečny Kelly, Naďu Urbánkovou, Helenu Vondráčkovou, Věru Bílou, Lucii Bílou a řadu dalších dam, které rozhodně na správné party nemohou chybět.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Talk show: Živé ženy. Živé ženy je setkání žen, které se navzájem "živě" inspirují. Povídat si budeme s Terezou Černochovou o jejím působení v kapele Black Milk, sólové dráze a snu stát se zpěvačkou v kapele Monkey Business.

Doris Martinez je tanečnice, která vás nenechá v klidu sedět, bude povídat lámavou a milou češtinou a rozhodně i zatancuje. Jejím manželem je již několik let Ondra Ruml, ale nikdy spolu netančili. Myslíte si, že dorazí také?

Martina Ptáčková má 4 tituly z mistrovství světa v kickboxu, co její strava, muži a běžný život? Uvidíte show, která vás nabije, rozesměje i dojme! Celý program moderuje Petra Peterková, která je zároveň scénáristka i producentka tohoto "neobyčejně živého" programu.

Úterý 10. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Siena Root (SWE). Klasický rock přelomu 60. a 70. let ze Švédska. Mix hard rocku, blues a psychedelie, který vás přenese o pětačtyřicet let zpátky. Bubenická fireshow!

Kapela vznikla ve Stockholmu a dnes je považovaná za švédské pionýry tzv. root rock music. Její kariéra začala v roce 2004 vydáním vinylového debutového alba „A New Day Dawning“, tedy ještě dávno před tím, než tato retro vlna přiměla hudební fanoušky prohrabat půdy a snést dolů svoje zaprášené hi-fi gramofony. Boj o krásu analogového zvuku pokračuje. Na svých koncertech muzikanti nekompromisně používají pouze staré klasické nástroje a aparáty. Dokonce v době natáčení svého živého alba s sebou vláčeli mohutný vícestopý magnetofon. Nesmírné nadšení, s jakým se tomuto způsobu prezentace věnují, činí Siena Root něčím naprosto výjimečným.

Za třináct let existence prošla kapelou řada hudebníků. Její současnou sestavu tvoří Sam Riffer - basa, Love Forsberg – bicí, Erik Petersson – klávesy, Sanya – zpěv a Matte Gustavsson – kytara.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Nora (Domeček pro panenky). Manželství Nory a Torvalda Helmerových se zdá být vzorově šťastné. On dělá kariéru a ona je tou nejroztomilejší oddanou manželkou, jakou si ctižádostivý muž může přát. Leč v nedávné minulosti se Nora v zájmu svého manžela dopustila drobného podvodu. A teď je v pasti vyděrače.

Slavná Ibsenova hra, která byla ve své době naprosto skandální, je dnes kupodivu stále aktuální. Závěrečné rozhodnutí ženy Nory působilo tehdy nemravně emancipovaně a autorův ironický nadhled se v současnosti týká nejen tohoto rozhodnutí, ale už i samotné panenky Nory. Režie se ujal Jan Nebeský, jehož předešlé ibsenovské inscenace byly vysoce ceněny a dočkaly se uznání i na prestižních mezinárodních festivalech. Hrají: Tereza Dočkalová, Jan Teplý, Jan Hušek, Kateřina Holánová, Radek Valenta, Hana Seidlová a další.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Dělostřelecká tvrze. O československém opevnění z let 1936 – 1938 se členem Klubu Vojenské historie Praha Jiřím Duškem.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 10.30 hodin. Divadlo Koňmo: Vodnická pohádka. Takřka klasická česká pohádka s lakotnou mlynářkou, přitroublým mlynářem, hodnou Bětuškou, mazaným vodníkem a opravdovým čertem, ve které se mlýnské kolo možná zatočí a dá-li bůh, dobro nad zlem opět nečekaně zvítězí. Pro děti od 3 let.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. domácí@štěstí.hned. Komedii Jiřího Justa domácí@štěstí.hned, která vychází ze seriálu Domácí štěstí s Ivou Hüttnerovou, o manželském páru „v krizi". Hrají: Iva Hüttnerová (Vilemína Gruntorádová), Michaela Dolinová (Diana), David Suchařípa (Hugo).

Městská knihovna A. Marka, Turnov, od 16 hodin. Pohádkový podvečer. Tři podještědské pohádky. O tom, co se děje a může stát v kraji pod Ještědem. Doplněno malou dílničkou, kde si děti vyrobí malé skřítky.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 18 hodin. Přednáška: Vojtova metoda v praxi. O využití Vojtovy metody v praxi u dospělých i dětí, řešení bolesti zad a dalších diagnóz přednáší Mgr. Nikoleta Merker a Mgr. Markéta Matějčková, večerem provází MUDr. Jana Všetičková. Výtěžek bude věnován Hospicu sv. Zdislavy.

Středa 11. dubna

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 9 hodin. Krajské kolo přehlídky dětských pěveckých sbor 2018. Pořadatelem přehlídky je DPS Vrabčáci.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18.30 hodin. Kvíz Na Rampě. Poskládejte 2 - 8členný tým a otestujte své znalosti!

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Fotodílna opravdu pro každého. Povídání o fotografování a o všem, co k tomu patří pod vedením Zbyňka Cincibuse.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 14 hodin. Hrátky s pamětí II. Nahlédněte spolu s certifikovanou trenérkou Jiřinou Ziklovou na možnosti, jaké skrývá vaše paměť.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Do větru. Nové české milostné drama. Napínavý příběh tří mladých lidí odehrávající se během letní plavby kolem řeckých ostrovů. V hlavních rolích Jenovéfa Boková, Vladimír Polívka a Matyáš Řezníček.

Městská knihovna, Semily, od 17.30 hodin. Než půjdu do školy. Připravenost na školu z hlediska osobnostního pojetí dítěte. Jaké nároky dnes klade škola na děti a rodiče? Předpoklady úspěchu ve škole a případná rizika. Jak můžeme jako rodiče pomoci? Sedmý rok života z hlediska vývojové psychologie. Přednáší Mgr. Ivana Zejdová.

Kavárna KUS, Turnov, od 19 hodin. O literatuře: Ivana Myšková. Ivana Myšková (nar. 1981 v Roudnici nad Labem) vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii v Praze. V letech 2007–2013 působila v Českém rozhlase, kde pro stanici Vltava připravovala příspěvky pro pořad Mozaika i delší literární komponované pořady. V roce 2007 debutovala rozhlasovou hrou Odpoledne s liliputem (režie Natália Deáková), texty publikovala v Revolver Revue, literární příloze časopisu Respekt, Revue Pandora, Labyrint Revue, Hostu, Souvislostech a Tvaru. V roce 2012 vydala novelu Nícení (Fra), za niž byla nominována na ceny Česká kniha a Cena Josefa Škvoreckého. V květnu loňského roku jí v nakladatelství Host vyšla povídková sbírka Bílá zvířata jsou velmi často hluchá, která je nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii próza. 

I o tomto souboru povídek Ivany Myškové stále platí slova, jimiž její prvotinu Nícení charakterizovala Alexandra Berková: Text, který může zklamat polykače příběhů, ale jejž je radost číst: nejvyšší jazyková vytříbenost, kultivovanost výrazu, brilantní surfování na špici verbální vlny.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Filmový klub: Hora. Film je sestříhaný ze záběrů z 15 zemí, které se jakkoliv týkají hor a člověka. Jednotlivé dílky režisérka Jennifer Peedom spojila hudbou a také filozofickým komentářem populárního herce Willema Dafoea. V sedmdesáti minutách nabídne snímek divákovi vzrušující podívanou na souboj hor a lidí.

Snímek je oslňující analýzou naší posedlosti horami. Ještě před 300 lety byly snahy zdolat horské vrcholy považovány za něco velmi blízkého šílenství. Nikdo tehdy nepředpokládal, že by divoká a opuštěná horská krajina mohla někoho zajímat. Vrcholy hor byly považovány za místa, kde sídlí nebezpečí, nikdo je nevnímal jako místa plná krásy. Proč jsou nyní horami přitahovány miliony lidí? Dokument Hora nám ukazuje okouzlující sílu výšin a jejich věčnou moc, se kterou formují naše životy i naše sny.

Jablíčko, Spolkový dům, Jablonec, od 17.30 do 19.30. Jak se přestat trápit a dělat si starosti. Přednáška Martina Jotova. Dělání si starostí je mnohdy považováno za znak zodpovědnosti a způsob předcházení problémům. Ale skutečnost je opačná. Revoluční porozumění mysli ukazuje, jak zodpovědně řešit potíže a přitom se zbytečně netrápit.

Pravidelné dílny 3D papier TH a papier mache: tvorba masek, lampionků a dalších roztodivných bytostí a předmětů. Součástí je též kresba, malba, grafika, enkaustika a další, divadelní výuka a improvizace. Každou středu od 16 do 21 hodin v Základní škole Rychnov.

Čtvrtek 12. dubna

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Jarní zpívání s Iuventus, Gaude! Tradiční jarní koncert pěveckého sboru při ZUŠ Jablonec nad Nisou.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Batalives: Baťovské životy. Všichni žijeme v jednom městě, jen na jiném konci světa. Fenomén Baťovských měst, která svého času vznikala po celém světě podle svého zlínského vzoru, ožije v dokumentu „Batalives: Baťovské životy“. Pět hrdinů v pěti zemích na různých kontinentech ukáže život v pěti městech, jejichž vznik a historie jsou společné a jsou spojeny se jménem Baťa.

Rodinné centrum Jablíčko, Jablonec nad Nisou, od 11 hodin. Alimenty. Přednáška s vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí Radkou Němečkovou.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Travesti show Kočky a Techtle Mechtle: „Holky na tahu“. Pro novou jarní sezónu 2018 travesti skupina Techtle Mechtle přizvala ke spolupráci profesionální travesti skupinu Kočky, která už 15 let vystupuje po celé České republice. Slečny Dolores, Stacey, Cathrin, Gina a Kelly přivážejí společně nový zábavný pořad, který nazvaly „Holky na tahu“. Pořádně rozjetá party už od samého začátku nabídne řadu známých písniček, scének a zpěvaček i zpěváků. Těšit se můžete na Hanku Zagorovou v podání slečny Dolores, Cher jako opravdovou od slečny Stacey, nestárnoucí skupinu Abba v podání slečen Cathrin a Giny, Bonnie Tyler slečny Kelly, Naďu Urbánkovou, Helenu Vondráčkovou, Věru Bílou, Lucii Bílou a řadu dalších dam, které rozhodně na správné party nemohou chybět.

Čajovna U Robinsona, Semily, od 14.30 hodin. Festival Jeden svět: Stát se tím, kým jsem byl. Pětiletý Padma Angdu není obyčejný chlapec. Byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Chlapce vezme pod ochranu starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou.

Sbor Dr. Karla Farského, Semily, od 17 hodin. Historie židů v Čechách a na Moravě. Dějinami židovského osídlení a působení židovstva v našich zemích nás provede host JUDr. Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí.

Městská galerie Vlastimila Rady, Železný Brod, od 10 hodin. Workshopy „Jamming - malování bez bariér“. Součástí výstavy v Městské galerii Vlastimila Rady budou dva workshopy, jejichž cílem je prolamování hranic vnitřních a vnějších. Workshopy vedou výtvarníci a výtvarnice z experimentálního projektu Jamming, ve kterém společně tvoří umělci s mentálním hendikepem a umělci postižení akademickým vzděláním. Svobodná a uvolněná atmosféra workshopů by měla vést k odstranění vnitřních hranic, které zabraňují spontánnosti a autenticitě tvorby. Používáním konceptu Jamming, tedy společného malování, se otvírají i bariéry mezi účastníky workshopů. Zveme všechny: amatéry, profesionální umělce, studenty i úplné začátečníky.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Divadlo: 4000 Dnů. Drama napsané s anglickou lehkostí a humorem o nezbytnosti poslouchat sám sebe, a to i ve chvíli, kdy mám pocit, že sám sebe neslyším. Matka, syn a jeho partner vzpomínají na uplynulých jedenáct let. Každý z nich si to ale pamatuje jinak. Do jaké míry utváří paměť naši osobnost…? Hana Maciuchová, Ondřej Novák a Petr Stach v komorním dramatu jednoho z nejhranějších britských autorů Petera Quiltera.

Muzeum skla a bižuterie Jablonec, od 17 hodin. Otázka česko-německého soužití v meziválečném Československu. Přednáška významného historika, profesora Kvačka. Přednáška je součástí cyklu akcí k 100. výročí vzniku Československa a Evropského roku kulturního dědictví. Zaměří se jak na obecná témata, tak na podněty související s naším regionem. Posluchači se dozvědí o životě Němců nejen v Československu v letech 1918-1938, ale také o následném vývoji sudetoněmecké otázky v obou zemích i v evropském kontextu.  Pozvání na přednášky pro veřejnost přijímá profesor Kvaček jen výjimečně, jedná se tedy o neopakovatelnou příležitost“, říká Jaroslava Novotná z jabloneckého muzea.

Prof. PhDr. Robert  Kvaček, CSc. (nar. 1932) je významný český historik specializující se na období 19. a 20. století. Mezi jeho přední zájmy patří dějiny diplomacie mezi světovými válkami a v období 2. světové války a také kulturní dějiny konce 19. a počátku 20. století. Působil na Karlově univerzitě v Praze a Technické univerzitě v Liberci. Jeho publikační činnost mu vynesla několikanásobné uznání cenou Egona Erwina Kirsche za literaturu faktu.

Jablíčko, Spolkový dům, Jablonec od 10 do 11 hodin. Alimenty. Co dělat, když je otec dítěte neplatí, platí nepravidelně nebo málo? Jaké jsou možnosti se bránit? Přednáška s vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí Radkou Němečkovou.

Jablíčko, Spolkový dům, Jablonec 15.30 do 18 hodin. Klub Pavoučci. Setkávání rodin dětí s diagnostikou ADHD, PAS - porucha autistického spektra, logopedické vady. Předávání zkušeností v příjemném prostředí, pro děti program. 

Pátek 13. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Stárpej show. Třetí kolo hudební show! Hodnocení poroty bude tentokrát vynechánu a osud jednotlivých kapel budete mít v rukách právě vy! V několika koncertních večerech zahrají kapely, které se buď přihlásí do show samy, nebo je navrhnou a odhlasují sami posluchači na základě ankety na Facebooku. Během každého koncertu budou diváci klasicky po vzoru původní Stárpleje hlasovat. Váha "life" hlasů po ukončení show na Rampě bude mít klíčovou roli pro vítěze. Po posledním kole bude navíc na našich stránkách spuštěno online hlasování, které společně s hlasy diváků z jednotlivých koncertů rozhodne o tom, která kapela si podle vás zaslouží zahrát na velkých akcích. Pro kapely bude opět bezplatná účast, navíc bude odměnou pro všechny účinkující nahrávka koncertu. Největší zajímavostí by ale mohla být především možnost katapultovat se skrze tento malý festival na Rampě na venkovní stage v rámci větších festivalů a jiných akcí a zahrát si vedle zajímavých jmen hudební scény.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Penzion pro svobodné pány. Divadelní aktovka Seana O´Caseyho „Bedtime Story“ ve slavné úpravě Jiřího Krejčíka pod názvem Penzion pro svobodné pány, která byla dlouhá léta úspěšně uváděna v pražském Činoherním klubu. Komedii, odehrávající se v pokoji jednoho penzionu, kam si nájemník přivede slečnu, čímž poruší upjaté předpisy domovního řádu. V pojetí jabloneckého divadla se bude jednat o poctu klasické komedii, přioděnou do elegantního, bezstarostného a nostalgického hávu secese 1. desetiletí 20. století s akcentem atmosféry úplňkové noci, kde bláznivé situace získávají až pohádkově něžnou vůni.

Hrají: Marie Doležalová/Anna Fialová, Patrik Děrgel, Lukáš Příkazký, Kateřina Pindejová a další.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Dan Bárta & Illustratosphere. Mezi vrcholy tour 2018.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 17.15 hodin. Fakjů pane učiteli 3. Zeki Müller byl jako učitel-samouk vždy zastáncem drsných a nezvyklých metod. Přiměřené násilí na žácích mu nikdy nebylo cizí. Ať už po nich střílel, nasazoval jim pouta, využíval elektrošoky nebo je dokonce nutil se něco ve škole naučit. Nyní je zpět, silnější než dříve, plný odhodlání a touhy dostat ze svých studentů v čele s Chantal to nejlepší, co v nich ještě zbývá. Ale už toho v nich moc na vyždímání není. Uspěje při záchraně školy a jejích chovanců?

Kavárna Pokec, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Honza Vopařil – koncert.

Home Credit Arena, Liberec, od 19.30 hodin. Škwor. S blížícím se podzimem se množí dotazy fanoušků Škwor na nové album a koncertní plány na následující rok, během nějž populární rocková parta oslaví své už dvacáté narozeniny. Teď konečně nastal čas utnout všechny spekulace a začít servírovat fakta! Jubilejní desáté řadovky, která dostala název Uzavřenej kruh, se dočkáme letos v listopadu. Ale to je jen předzvěst bouře, která nastane v roce 2018, kdy kapela vyrazí na své dosud největší halové turné.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Koncert Tanvaldského hudebního jara 2018. Cyklus festivalů pořádaných ve spolupráci se zapsaným spolkem Česká kultura, pod záštitou Ministerstva kultury ČR a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Jde o 62. ročník hudebního festivalu Tanvaldské hudební jaro 2018. Letošní ročník je věnován velkým osobnostem, které utvářely identitu Československého státu.  Na prvním koncertu s názvem Pocta Karlu Hoffmeisterovi se představí klavíristka Jitka Čechová se skladbami Bedřicha Smetany. Festival bude zahájen vernisáží výstavy dětských prací Má vlast.

SD Jilm, Jilemnice, od 20 hodin. Krakonošův bál. Ukončení sezóny s živou hudbou v Jilemnici.

Městské divadlo, Železný Brod. Havrane z kamene. Zájezd do Českého Brodu s DS Tyl Železný Brod. Havrane z kamene - balada o přátelství mladé čarodějnice s vesnickou dívkou Juliánou zde bude odehrána při příležitosti vernisáže putovní výstavy Brody v Brodě. Volná místa v autobuse nabízíme široké veřejnosti. Zájemci, hlaste se na TIC Železný Brod. Odjezd je v pátek ve 12 hodin od budovy radnice a návrat cca ve 21 hodin.

Sportovní hala, Železný Brod. Česko se hýbe ve školách plných zdraví 2018. FSA Jany Boučkové zve na Českomoravský pohár v disciplíně Soutěžní Aerobik Master Class.

Kostel sv. Jiří, Přáslovice, Karlovice, od 17 hodin. Glass Gospel. Benefiční koncert, jehož výtěžek přispěje na obnovu dvou soch ukradených z oltáře v kostele sv. Jiří v Přáslavicích. Oltář prošel v minulých letech generální restaurátorskou opravou.

Sál školy, Veselá u Rovenska pod Troskami, od 18 hodin. Beseda o Karlu Hlaváčkovi. Obec Veselá u Rovenska pod Troskami zve na besedu spojenou s promítáním o Karlu Hlaváčkovi (26. 3. 1902 – 29. 12. 1987), řídícím učiteli, odbojáři a zaníceném skautském činovníkovi. O životě svého dědy Karla Hlaváčka bude vyprávět Boris Hlaváček.

Pátek 13. a sobota 14. dubna

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 16 hodin. Dětská scéna 2018. Krajská otevřená postupová přehlídka dětského divadla s postupem na Celostátní přehlídku dětského divadla Dětská scéna 2018 ve Svitavách. 13.4 – Slavnostní zahájení, I. postupová přehlídka.

14.4. – II. postupová přehlídka, inspirativní představení.

Sobota 14. a neděle 15. dubna

Zámek Sychrov. O tichém království – pohádkové prohlídky na zámku Sychrově. Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Přijeďte se podívat, zda dobro zvítězí nad zlem, tak jak to má ve správné pohádce být. Prohlídky po oba dva dny v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin.

Hrad Rotštejn, Turnov. Vítání jara na hradě Rotštejn. S písničkou a pohádkou „Jak loupežník z Podrotštejna Dobrotu sekal a co z toho vzešlo“. Hudebním doprovodem Vám bude Skupina historické hudby Trifikus z Liberce. Začátky představení v 11.00, ve 13.00 a v 15.00 hodin. V případě třeskutých mrazů, hustého deště a podobně příjemného počasí se v danou hodinu nehraje. Na hradě bude zároveň probíhat výstava studentky Univerzity Hradec Králové Mileny Zachařové s názvem „Nemám co na sebe!“ o středověkém odívání v českých zemích. Pořádají Ochrana Klokočských skal, z. s., a kastelánka hradu Rotštejn.

O víkendu hostí Plavy opět Český pohár v raftingu
Řeka Kamenice hostí závody Rafting Kamenice Plavy. V sobotu od 9 do 16 hodin, v neděli od 8.30 do 15 hodin bude korytem Kamenice plynout až 12 metrů krychlových vody za sekundu a to kvůli závodům na raftech. Hlavní závody pak začínají v sobotu v 11 hodin, veteráni vyjedou ve 12.30. Přidružený závod kanoistů pak startuje ve 14 hodin. Nedělní program startuje závodem v 9.30, veteráni nastoupí v 11 a kanoisté ve 13 hodin. Kromě těchto organizovaných akcí jsou na Kamenici vždy další vodáci a také cestovní kanceláře a agentury a to právě kvůli zvýšenému průtoku vody, která je speciálně kvůli závodu odpouštěna z josefodolské přehrady. Trať je nepřístupná pro dopravní prostředky a není vhodná pro začátečníky.

Sobota 14. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Pokáč. Mladý písničkář, nejtalentovanjší český textař a jeho "nepovedený pokus o folk".

Pokáč je jedním z nejvýraznějších mladých písničkářů a textařů na české hudební scéně. V létě 2017 vydal debutové album Vlasy, které se dlouho drželo na čele žebříčku prodejnosti. Autor singlů Vymlácený entry, Co z tebe bude nebo Mám doma kočku jako textař spolupracuje mimo jiné s Voxelem, Jakubem Děkanem nebo skupinou Mirai. Mezi jeho úspěchy patří přes 2 miliony zhlédnutí klipu Vymlácený entry na YouTube, vítězství v anketě Žebřík v kategorii Objev roku, nominace na Objev roku v anketě Český Slavík nebo vyprodaný křest alby Vlasy v pražském Lucerna Music Baru.

V rámci svého turné JARO 2018 k nám přijede Pokáč rozsévat plešatou náladu, support ostravská písničkářka Petra Gobelová.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. A ještě trochu swingu. S velkým swingovým Orchestrem Rudy Janovského a nejhezčími melodiemi 30.-60. let minulého století.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 18.15 hodiny. Luisa Millerová – Giuseppe Verdi. Francouzský dirigent Bertrand de Billy bude řídit Orchestr Metropolitní opery při obnoveném uvedení opery Luisa Millerová, která byla na repertoáru Met naposledy v roce 2006. Ve Verdiho tragédii o dívce, která se rozhodne obětovat své štěstí, aby zachránila otcův život, ztvární roli mladé vesničanky Luisy Sonja Jončeva, jejím Rodolfem bude Piotr Beczala a jako Luisin otec vystoupí Plácido Domingo. Hvězdný ansámbl doplňují Olesja Petrova v roli Federiky a bezcharakterní lotry, kteří chtějí překazit Luisino a Rudolfovo štěstí, zpívají Alexander Vinogradov, který v Met rolí Waltera debutuje, a Dmitrij Beloselskij jako Wurm.

Café Terasy Železnice, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Koncert Luboše Pospíšila.

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Country festival. 13. ročník Semilského country festivalu. Vystoupí: Fous, Střípky, KTP a Namodro. Pořádná porce kvalitního bluegrassu a folku potěší a doufáme, že i roztančí, příznivce tohoto žánru.

Huntířov nad Jizerou, Železný Brod, od 21hodin. Seven (koncert). Koncert se uskuteční v sokolovně v obci Huntířov nad Jizerou.

Městské divadlo, Turnov, od 10 hodin. Jak se krotí princezny. Zkrotit princeznu není jen tak, zvláště když jí tatínek král všechno dovolí a splní každý její rozmar: K snídani zmrzlinu, na každou procházku nové šaty, každý den narozeniny a k nim krásný dárek.

Kavárna KUS, Turnov, od 19 hodin. Mollie Schaefer, T.D.I. a Tamdoletma. Turnovské gymnázium slaví 110 let své existence. Ještě, než vše vyvrcholí velkým oficiálním abiturientským srazem na Střelnici v sobotu 13. října 2018, proběhne, stejně jako před deseti lety, série neoficiálních kulturních akcí spojených s touto školou. Vedení gymnázia připravilo ve spolupráci s KC Turnov několik klubových setkání v prostorách kavárny KUS. Indies diskotéka, autorské divadlo, koncerty kapel – vždy s přímou účastí absolventů nebo současných studentů, to vše nabízí možnost setkání aktuálních gymnazistů a jejich učitelů s absolventskými generacemi v neformální a příjemné atmosféře kavárny KUS.

Současný ředitel gymnázia Miroslav Vávra zve všechny kolegyně a kolegy, žáky, absolventy a přátele školy: „Bude nám ctí, pokud se rozhodnete tyto akce a říjnový sraz navštívit.“

Slečna Mollie Schaefer, která pochází z Alabamy v USA, v letošním školním roce pracuje v rámci Fulbrightova stipendia na Gymnáziu Turnov jako asistentka vyučujících anglického jazyka. Je autorkou originálních a specifických písní na pomezí folku a alternativy, a proto nemůže v pásmu koncertů v kavárně KUS chybět. Další z vystoupení, které s největší pravděpodobností nebude možné opakovat.

Fanda Jaroš s Vojtou Tomáškem na Gymnáziu Turnov maturovali v roce 2004. Už v časech studií se jejich hudební cesty spojily v kapele Vyfikundace. Jako alternativně-folkovo-bluesové duo Tamdoletma vystupují od dob vysokoškolských studií v Praze. Jejich nejnovější nahrávkou je album „Hey Joey“ z roku 2016, na koncertě jistě zazní i starší osvědčené hity.

Kapela T.D.I. vznikla před dvěma lety v garáži u prarodičů jednoho z tehdejších členů. Po několikaměsíční pauze se kapela rozhodla pokračovat pouze s vlastní tvorbou a celkově pozměnit svůj styl. Z původních členů kapely zbyl pouze maturant Matyáš Berndt, kvintán Kristián Šrajer a Václav Truksa z Liberce. Téměř po roce se tak kapela vrací na místo, kde odehrála svůj první koncert. V kavárně KUS zahraje v nové sestavě sérii zbrusu nových nikdy nehraných písní.

Sokolovna Přepaže, Turnov, od 20 hodin. Oldies party – Retro disco. Mejdan s hity 60.-90. let minulého století. DJ´s Michal Tůma a Michal Karabin a Aleš Mastník.

Muzeum skla a bižuterie, Jablonec, od 10 hodin. Bižuterní kurz pro dospělé pod vedením zkušené lektorky Věry Černé. Je připraven kurz na výrobu náušnic a přívěsků s použitím rybího stehu. Kurzy jsou vhodné pro středně pokročilé. Objednávky přijímáme nejpozději do neděle před konáním kurzu na tel.: 483 369 021, 778 702 892 nebo e-mail: jaroslava.novotna@msb-jablonec.cz

Neděle 15. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Pohádka o Plaváčkovi. Nedělní pohádka o třech zlatých vlasech v originálním a vtipném podání libereckého divadla Na Cestě. Tři zlaté vlasy ještě pevně drží na Vševědově hlavě a cesta k nim vede přes mnohá dobrodružství.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18.30 hodin. Rampus Kreativus. Hudební session pro všechny, kteří chtějí společně zahrát a zazpívat.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 14 hodin. Broďanka. Taneční odpoledne s dechovým orchestrem.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 10.30 hodin. Filmbrunch. Nedělní pohodovka s přáteli v kině Junior. O půl jedenácté své laskominy nabídne kavárna Pokec, posedět a pokecat s přáteli můžou návštěvníci u stolků ve foyer kina. Od 12 hodin pak následuje projekce nedělní pohodovky.

Pondělí 16. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Birth of Joy (NL). Sladký a pravdivý rock’n‘roll s nádechem psychedelie a blues šedesátých let.

Holandská rocková psychedelická kapela z Utrechtu funguje už deset let a nechává se inspirovat bluesovou a psychedelickou scénou 60. a 70. let. Ale neodříká se ani odkazu klasického rock’n’rollu či boogie a z druhé strany časové přímky modernějších tvrdších rockových variant stoner, grunge a punk. Idoly Birth of Joy (jež k názvu inspirovalo dílo filozofa Friedricha Nietzscheho) jsou MC5, The Doors nebo raní Pink Floyd. Vydali zatím pět alb, poslední nahrávkou je deska Prisoner vydaná v roce 2014.

Kapela byla jednou z hlavních tváří festivalu United Islands of Prague a měla i samostatný koncert v Praze, který měl velký úspěch.

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 10 do 12 hodin. Fyzioterapeutka v Jablíčku. Přijďte se zdarma poradit o zdravém pohybovém vývoji svých dětí s fyzioterapeutkou Markétou Matějčkovou.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Únos ze serailu. Singspiel Únos ze serailu (Die Entführung aus dem Serail), stojící na začátku Mozartova vrcholného období, vznikl na objednávku císaře Josefa II. pro vídeňský Burgtheater. Slavné Mozartovo dílo je neseno v typicky odlehčené atmosféře, hýří štiplavě rošťáckým i shovívavým humorem, ale dokáže se také – jak je u Mozarta zvykem – zastavit a ztišit v jemných a melancholických pasážích.

Příběh o věrné Konstanci a její služebné Blondě, unesených tureckým pašou Selimem do jeho harému, z nějž jsou složitě vysvobozovány svými nápadníky Belmontem a Pedrillem, je variací na mozartovsky životodárné téma hledání svobodné přirozenosti a rovnováhy v mezilidských vztazích a pochopitelně nejvíce ve vztahu mezi ženou a mužem. Propracování charakterů a hudební virtuozita sólových partů staví Mozartovu operu vysoko nejen nad díla jeho současníků, ale potvrzují i přední skladatelovu pozici mezi dramatickými umělci všech dob. Od prvního provedení se toto duchaplné dílo setkává s neustávající oblibou u diváků.

Opera je nastudována v německém originále. Hrají: Konstance: Jarmila Baxová / Tereza Mátlová Blonda, komorná: Michaela Gemrotová / Eva Kývalová Belmonte: Jan Ondráček / Milan Vlček Pedrillo, sluha: Nikolaj Višňakov Osmin, dozorce v paláci: Miloš Horák / Zdeněk Plech Selim Paša: Vladimír Štěpka.

Mírové náměstí, Jablonec nad Nisou, od 9 hodin. Zdravé složení těla. Správný poměr svalů a tukové tkáně budou zdravotníci zdarma měřit v rámci charitativního projektu Každý krok pomáhá.

SD Jilm, Jilemnice, od 19 hodin. Kapela Kapka. Nenechte si ujít hudební večer, protože krásný hudební večer je pohlazením na duši. Nádherné písničky z lidové i taneční tvorby nabídnou hvězdy Česko-slovenské televize Šlágr – Kapesní kapela Kapka s Petrem Šimáčkem a Danou Sokolovou. Přijďte se společně pobavit a zazpívat.

Kapesní kapela Kapka je široko žánrová malá kapela s překvapivými možnostmi: od lidové hudby ke klasice a etnické hudbě. Kapka je mimořádná tím, že se při svých živých vystoupeních spoléhá pouze na to, co umí skutečně zahrát a zazpívat. Zazní hudba lidová nebo taneční, ale i písničky, které si složili sami.

Kostel sv. Petra a Pavla, Semily, od 19.30 hodin. Varhanní koncert. Na posledním setkání v 61. koncertní sezóně Kruhu přátel hudby budou účinkovat varhaník Aleš Bárta, Jakub Jánský - housle a zpěv Olga Jelínková. Zazní: Johann Sebastian Bach, George Bizet, Nicoló Paganini, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Tomaso Vitali, Antonín Dvořák a další.

Úterý 17. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19.30 hodin. Antarktida. Cestovatelská beseda a povídání s Martinem Bauerem. Z Tierra del Fuego do Antarktidy a zpátky na malé plachetnici – promítání a povídání Martina Bauera z letošní česko – slovenské expedice s mnoha cestovatelskými i sportovními cíli.

Námořní jachting kolem mysu Horn Drakeovým průlivem, lezení, skialpy a splitboard, trocha pádlování a hodně filmování i focení, spousta zážitků i úžasných fotek a filmových záběrů.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Pražské čtvrti – východ. Prahu a její okolí navštívíme počtvrté s Luborem Lacinou.

Riegrovo náměstí, Semily, od 14.30 hodin. Patříme k sobě – Tančíme pro Vás. Od půl třetí lze zhlédnout na Riegrově náměstí (před Albertem) malou ochutnávku festivalových vystoupení (pouze za příznivého počasí). Pořádá Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených Semily, z. s.

KC Golf, Semily, od 18 hodin. Patříme k sobě – Galakoncert. 21. ročník festivalu, kde vystupují soubory dětí, mládeže i dospělých se zdravotním postižením z celé republiky. Festival bude slavnostně zahájen v KC Golf prvním ze tří večerních galakoncertů.

Městské divadlo, Turnov, od 19.30 hodin. Jméno. Duchaplná francouzská konverzační veselohra v linii Rodinný průvan – Bůh masakru. Čtveřice příbuzných a přátel je postavena před zdánlivě banální úkol: vysvětlit pátému členu společnosti a nastávajícímu otci Vincentovi, že pojmenovat synka Adolf není dobrý nápad. Jak to v tomto žánru bývá, všichni se příšerně pohádají, vytáhnou na sebe veškeré bolístky a traumátka z minulosti, aby vše nakonec dospělo ke zdárnému happy endu.

Riedlova vila, Desná, od 17 hodin. 2018 : 100. Vernisáž fotovýstavy Sboru dobrovolných fotografů. Antonín Bělonožník, Ivan Indráček, Vojtěch Indráček, Petr Medřický, Václav Strnad, Petr Šikola.

Středa 18. dubna

Městské divadlo, Mladá Boleslav, od 8.30 a 10 hodin. Sůl nad zlato. Volné zpracování na námět klasické pohádky. Aby autorka přiblížila příběh dnešním dětem, polidštila poněkud strnulé postavy klasické pohádky a oblékla je do kabátů normálních lidí s dobrými i špatnými vlastnostmi, které potkáváme i dnes. Setkáme se i s kozou Cecilkou, která vnáší do příběhu vtip a legraci, stejně jako král. Pohádkovou atmosféru dotvářejí písničky. Hrají: Zdeněk Košata, Milada Bendářová, Marta Sovová/Tereza Causidisová, Kristýna Kudrnáčová/Lucia Schubertová.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. iShorts; Rumunsko bez Drákuly. Černé komedie, akční filmy, surreálné sny i lehce absurdní milostné příběhy. Rumunsko neznamená jenom upírské zuby, případně drásavá sociální dramata. Přijďte se podívat na pestrou kolekci kraťasů jedné z nejzajímavějších evropských kinematografií.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 10 hodin. Patříme k sobě. Galakoncert – vystoupení handicapovaných dětí.

Městské muzeum a galerie, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Lomnické hudební nebe II. Přednáška s promítáním Jana K. Čeliše, středoškolského profesora, který se celý život zabýval hudbou, výtvarným uměním, kulturou a krajinou. V současnosti je editorem pražské společnosti České doteky hudby, fotografuje kulturní události a píše na své webové stránky.

Státní okresní archiv, Semily, od 18 hodin. Křest nové knihy Ave Maria od Vladimíry Sůvové. Setkání s autorkou úspěšného románu Čím jsou lidé živi a křest nové knihy Ave Maria

Městské divadlo, Turnov, od 19.30 hodin. Jiří Bárta - violoncello, Tereza Fialová – klavír. Jiří Bárta patří k našim předním sólistům na violoncello. Studoval u takových legend, jakými jsou Josef Chuchro a Mirko Škampa v Praze, dále u Borise Pergamenschikowa v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Dráždanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry  jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Berliner Symphoniker, je pravidelně zván na světové festivaly  a pódia. Ceněné jsou jeho nahrávky, obsahující mimo jiné všechny Bachovy violoncellové suity i Šostakovičovy koncerty s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky, oba koncerty Dvořákovy, A Dur (s klavíristou Janem Čechem) a h moll (s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem), spolupracoval  s Magdalenou Koženou na jejím albu „Songs“ pro Deutsche Grammophon oceněném Gramophone Award v r. 2004. S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“. V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře. V loňském roce se stal kurátorem festivalu Dvořákova Praha.

Terezie Fialová patří mezi nejtalentovanějších české pianistky a navzdory svému mládí je i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničnich sólistů (J. Špaček, R. Patočka, J. Bárta, S. Šaturová, C. Chapelle, E. Tzikindelean, a další). S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle a to v mezinárodním měřítku. Absolvovala pražskou HAMU u prof. Ivana Klánského a Hochschule für Musik und Theater Hamburg (N. Schmidt). Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Itálie, Holandsko, Rusko) a  vystupuje též na mezinárodních festivalech (Praha, Basilej, Hamburg, Sarajevo, Paříž, Madrid, New York). Jako komorní hráčka vyniká v klavírním triu Eben trio.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 18 hodin. Přednáška: Kurvítka v hlavě Tour. Po velkém úspěchu Debordelizace Tour přichází Ivo Toman s novou přednáškou v rámci největšího motivačního turné v ČŘ a na Slovensku v roce 2018.

Pro koho je tato přednáška určená??? Pro všechny, kteří se chtějí ve svém životě posunout dále. Pro ty, kteří si chtějí zjednodušit život. Pro ty, kteří chtějí zmenšit chaos v hlavě. Pro ty, kteří se chtějí naučit rozhodovat. Pro ty, kteří chtějí být úspěšnější a šťastnější. Ivo Toman je jedním z nejznámějších českých školitelů a odborníků na osobní rozvoj a marketing. Autor 13 knih, mnoha přednášek a videoškolení.

14. až 17. dubna

MŠ Na Vápence, Železný Brod. 40.výročí založení. Mateřská škola Na Vápence ve spolupráci s MAS Achát z.s. pořádá u příležitosti oslav 40. výročí založení školy konferenci nejen pro pracovníky regionálního školství. Program je určen nejen pro pracovníky školství, ale především pro širokou veřejnost: Pátek 13. dubna od 17,00 hodin - Setkání pozvaných pracovníků školství s pohoštěním Sobota 14. dubna od 10,00 do 16,00 hodin - Den otevřených dveří jako podpora spolupráce mateřské školy nejen se zákonnými zástupci dětí, ale i s širokou veřejností. Přijďte si prohlédnout vybavení tříd, zrekonstruované prostory MŠ, výstavu fotografii a dětských prací, videozáznamy ze vzdělávacích činností či ochutnat naši kuchyni. Připravené jsou výtvarné dílničky pro děti. Zveme i bývalé absolventy, aby si přišli zavzpomínat a nahlédnout do současnosti mateřské školy. Naopak rodičům, kteří teprve zvažují, že v budoucnu využijí pro své dítě naší vzdělávací nabídky, rády zodpovíme jakékoli dotazy. Úterý 17. dubna – představení dětí v Městském divadle jako příklad dobré praxe - netradiční, hudebně pohybové zpracování pohádky „O Červené Karkulce“ – Program zároveň věnujeme všem maminkám k jejich blížícímu se svátku. Akce je rovněž určena i pro širokou veřejnost, kterou tímto srdečně zveme.

Čtvrtek 19. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. 1000 věcí, co mě serou. Aneb Tvoje bába je komedie. Hraje Studio Palm off. "Život je krásnej, ale i tak se najde spousta každodenních vopruzů, který dokážou otrávit celej den." Inscenace vychází z populárního blogu a vzniká ve spolupráci s Divadlem F. X. Kalby. Toto divadlo je punk/undergroundovou odnoží libereckého divadla F. X. Šaldy, jehož představení jsou v Liberci neobyčejně populární.

DJ Luboš v Rožďalovicích pouští svůj nejlepší set. Bitch nesnáší Malého prince. A Attilovi začínají mladý, hezký holky vykat. Trapas. Uděláme si selfí a připojíme se k Jede, jede mašinka! Skleniček pár a pár tahů z trávy? 1000 věcí, co mě serou je monumentální epos o flusancích do tváře dobrého vkusu, které přináší dnešní doba a život. Kultovní internetový blog, nositel prestižní ceny Křišťálová lupa, konečně na divadle. „Život je krásnej, to jo. Ale i tak se najde spousta každodenních vopruzů, který dokážou otrávit celej den. A tak Achjo Bitch, Atilla, Bič Boží a Curvekiller hejtujou na 1000 věcí, co mě serou; protože znáte to, když o těch věcech budou psát, tak se jim nějak uleví nebo co…“

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Goliáš. Snaha získat kontrolu nad situací může někdy vést i k úplné ztrátě kontroly nad sebou samým.

V momentě, kdy se David dozví, že je jeho přítelkyně Jessy těhotná, zpanikaří. O několik dní později se oba dostanou ve vlaku do roztržky se skupinkou výtržníků. David je paralyzovaný celou událostí a pod tíhou okamžiku, kdy nedokázal ochránit svou přítelkyni, začne následně posilovat, aby příště dokázal rodinu ochránit. Když však začne brát steroidy, jeho osobnost se pomalu mění natolik, že se nakonec hrozbou pro Jessy a své nenarozené dítě stává on sám.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Xindl X, Ondřej Ládek: Dioptrie růžových brýlí. Divadelní představení lehce mrazivé komedie. Hraje DS Vojan z Hrádku nad Nisou.

SD Jilm, Jilemnice, od 19 hodin. Hana Zagorová a Petr Rezek se skupina BOOM!BAND Jiřího Dvořáka. Zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka Hana Zagorová. Podle beznadějně vyprodaných sálů, v nichž zpívají Hana Zagorová a Petr Rezek, by se mohlo zdát, že se píše například rok 1979. Diváci s nimi zpívají a tleskají vestoje i dnes – po čtyřiatřiceti letech. Na diváky čeká téměř dvou a půl hodinový koncert kde zazpívá Petr Rezek svoje největší hity, dále bude zpívat paní Zagorová hity svojí kariéry a během celého večera zazní duety Hanky a Petra. Celým večer doprovází skupina Jiřího Dvořáka Boom!Band.

Městská galerie Vlastimila Rady, Železný Brod, od 10 hodin. Workshopy „Jamming – malování bez bariér.“ Součástí výstavy v Městské galerii Vlastimila Rady budou dva workshopy, jejichž cílem je prolamování hranic vnitřních a vnějších.

Workshopy vedou výtvarníci a výtvarnice z experimentálního projektu Jamming, ve kterém společně tvoří umělci s mentálním hendikepem a umělci postižení akademickým vzděláním. Svobodná a uvolněná atmosféra workshopů by měla vést k odstranění vnitřních hranic, které zabraňují spontánnosti a autenticitě tvorby. Používáním konceptu Jamming, tedy společného malování, se otvírají i bariéry mezi účastníky workshopů. Zváni jsou všichni: amatéři, profesionální umělci, studenti i úplní začátečníci.

MŠ Sluníčko, Železný Brod, od 16.30 hodin. Den otevřených dveří. MŠ Sluníčko srdečně zve rodiče a děti k návštěvě jejich školky (ul. Slunečná). Prohlédnete si všechny tři třídy, šatny, ložnice, kuchyň, saunu a keramickou dílničku. Po prohlídce budovy si děti mohou pohrát ve třídách, kde se seznámí s učitelkami, které rodičům zodpoví případné dotazy.

Městské divadlo, Železný Brod, od 19 hodin. Dívčí válka. Dívčí válka je nejúspěšnější a nejhranější ze všech divadelních her v České republice.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Pohovka - Aneta Krejčíková. Šestadvacetiletá pražská rodačka již od dětství ráda tančila a zpívala. Ze všeho nejvíc se chtěla stát právě herečkou. Vidět jsme ji mohli ve filmech Zastřený hlas nebo Láska je láska, kde ztvárnila slepou dívku. Jejím posledním filmovým účinkováním byla role ve filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Hudební doprovod obstará Ondřej Halama.

Žlutá ponorka, Turnov, od 18 hodin. Malba grafickou barvou. Tvořivá dílna pro dospělé. Malujeme nejrůznějšími pomůckami (špachtle, válečky, houbičky, hadříky apod.). Kreativní tvorba pro každého, kdo má chuť užít si barev a tvoření. Počítejte s tím, že se trochu umažete.

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 15.30 do 18 hodin. Klub dvojčat. Máte dvojčata, trojčata…? Přijďte i s dětmi do Jablíčka a podělte se o své radosti i starosti s ostatními.

Tyršovy sady, Jablonec. Den Země. (M. Šípková - DDM Vikýř 483 000 500, e-mail: sipkova@vikyr.cz)

Pátek 20.dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. E!E a The Fialky. Dvě nejvýraznější tuzemské punk kapely na jarním TurnE!Ečko2018. Už po čtvrté vyráží příbramská punková legenda s pražskými punkáči na společné jarní TurnE!Ečko. A po dvou letech zavítají Na Rampu.

E!E - Punk and roll z Příbrami hrající už od roku 1987, šest řadových alb obsahuje bezpočet zlidovělých hitů. The Fialky - Pražská punk77 hrající od roku 2000. Odkazují na první punkovou vlnu, spousta singlů a čtyři alba na kontě, z nichž to poslední "Je tu ti to málo", vydané v prosinci, představí poprvé v Jablonci.     

Městské divadlo, Mladá Boleslav, od 15 hodin. Krajské kolo soutěže tanečního oboru ZUŠ 2018. Vystoupení žáků tanečních oborů Libereckého kraje.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Modrotisk: 35 let. Koncert bluegrassové stálice s místními kořeny. Kromě aktuální sestavy vystoupí i řada bývalých členů skupiny. Host: Stráníci.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Když myslím v noci na Německo. Portrét berlínské techno scény a jejích hlavních ikon. Z hudebního pohledu dalo Německo světu více než jen inspiraci pro zásadní desky Davida Bowieho, Iggyho Popa nebo Nicka Cavea. Berlín je totiž dodnes synonymem pro techno. Režisér Romuald Karmakar detailně mapuje celou scénu a její evoluci za pomoci hlavních aktérů, DJs jako Ricardo Villalobos, Roman Flugel, Sonja Moonear, Ata, nebo David Moufang (aka Move D). Nahlíží ke kořenům, vrací se zpět do 90. let, ale ukazuje i současnou podobu. Podrobná zpráva o stavu berlínského techna. 

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Hovory „W“ s Jiřím Werichem Petráškem. Jiří Werich Petrášek stíhá ve svém životě spoustu činností. Kromě toho, že je ředitelem Evropské obchodní akademie v Děčíně, působí jako moderátor, herec, dabér a bavič. Jeho hlas znají posluchači Českého rozhlasu, do jehož pořadu Mikrofórum si pravidelně zve zajímavé hosty, objevuje se před kamerou i na divadelních prknech. Není divu, zdědil totiž po svém otci pro tuto práci ty nejlepší předpoklady.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Hastrman. Nový český romantický thriller podle románu Miloše Urbana v režii Ondřeje Havelky. Příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny. V hlavních rolích Karel Dobrý a Simona Zmrzlá.

Továrna Mastných, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. VOČI (koncert).

Kino Jitřenka, Semily, od 8 do 17 hodin. Burza knih. V pátek proběhne tradiční burza knih ve vestibulu Jitřenky. K dispozici bude naučná literatura, krásné obrazové publikace, pohádky, beletrie či periodika.

Hala sportovního centra, Semily, od 9 hodin. Den elektrokola ve sportovním centru. V rámci akce „Týden pro zemi“. Možnost zapůjčení elektrokola na 2 hodiny zdarma (nutná rezervace předem).

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Úča musí pryč! Druhé abonentní představení, které je pochopitelně přístupné i široké veřejnosti. Pedagogická hořce ostrá komedie - emoce vřou, v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná. Kdo za známky nese zodpovědnost? Samozřejmě učitelka! Hrají: Petra Špalková, Linda Rybová, Kateřina Winterová, Igor Chmela, Jana Janěková ml., David Prachař. 

Čajovna U Robinsona, od 19.30 hodin. Koncert Oldřicha Janoty. Básník, hudebník, překladatel, vystudovaný žurnalista (nar. 27. srpna 1949 v Plzni). První písně napsal na sklonku 60. let. Nejdříve vystupoval jako osamělý písničkář, později coby člen folk-rockové kapely Pentagram (mj. s Jakubem Nohou). Folkovou škatulku definitivně přerostl, když v roce 1979 sestavil dodnes kultovní skupinu Mozart K. V první polovině 80. let se Janota stal jaksi mimoděk jedním z nejpopulárnějších písničkářů, ale věhlas a halas nesvědčil jeho ne prvoplánovým vizím. Raději opustil písničkovou formu a v triu s Lubošem Fidlerem a Pavlem Richterem se vrhl na novátorské experimenty s před natočenými pásky. Na přelomu 80. a 90. let se vrátil k akustickým nástrojům a spolu s Irenou a Vojtěchem Havlovými se vydával na výlety do hájemství soudobé "vážné" hudby. V posledních letech uzavírá kruh a hraje většinou sám s kytarou a křehkými, minimalismem ovlivněnými písněmi.

KC Kino, Železný Brod, od 19.30 hodin. Hastrman. Baron de Caus je moderní a osvícený člověk a taky hastrman. Středem jeho zájmu je nespoutaná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Film vznikl na motivy románu Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou.

Sobota 21. dubna

Městská sportovní hala u přehrady, Jablonec. Jablonecká perlička. TJ Sokol Jablonec n. N. Sportcentrum pořádá XXVII. ročník soutěže jednotlivkyň v moderní gymnastice.

Sobota 21. a neděle 22. dubna 

DDM Vikýř, Jablonec. Zlatá včela. Celorepubliková soutěž mladých včelařů. (M. Šípková - DDM Vikýř 483 000 500, e-mail: sipkova@vikyr.cz)

Úterý 24. dubna

Galerie N, Jablonec, od 17 hodin. Dvě generace. Kovové plastiky a obrazy Vladimíra Škody, českého výtvarníka žijícího trvale ve Francii. Vernisáž výstavy. Potrvá do 21. května.             

Středa 25. dubna

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 10 do 11 hodin. Zdravý úsměv. Preventivní program, péče o dutinu ústní u dětí i celé rodiny. Pro děti: krátká pohádka a praktický nácvik správného čištění zubů.

Čtvrtek 26. dubna

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 15 do 17 hodin. Podpůrná kojící skupinka. Setkávání těhotných a kojících maminek v příjemném prostředí Jablíčka s laktační poradkyní Eleonorou Kočí. Určeno pro každou maminku, která má zájem se dozvědět co nejvíce o kojení. Přijďte se na kojení připravit a získat cenné informace od odborníka. Nutné hlásit se předem na tel.: 777 102 614.