Pondělí 13. listopadu

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 10 hodin. Klapzubova jedenáctka. Bodlo, klička, klacírka, nárt, hlavička, patička – GÓL! Klapzubova jedenáctka válcuje evropská hřiště. Sportovní dokument podle předlohy E. Basse o legendárním fotbalovém týmu jedenácti bratří, kteří dobyli svět a také o tom, že fotbal není jenom o slávě a penězích, drahých dresech a značkových kopačkách, ale hlavně o radosti ze hry, fair-play a souznění na hřišti – nebo na jevišti.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 15.30 hodin. Literární klub - Tvůrčí psaní s humorem. Miluješ knihy? Je ti 8-15 let? Přidej se k nám a přijď do audiovizuálního sálu.
KC Kino, Železný Brod, od 18 hodin. Z prokletých hor do Albánie. Nová multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové o 3týdenním putování po zemi, kde ne znamená ano a kde krevní msta není dávnou minulostí.

Úterý 14. listopadu

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. James Harries (UK). Britský osobitý písničkář s hudbou melancholickou i hravou, plnou euforie vydal nový singl Lights, vydává EP a vyráží na turné.Osobitý britský písničkář James Harries se těší v České republice značné oblibě. Se svým posledním singlem Salvation se držel dva měsíce v TOP 5 na rádiových hitparádách. Album Until the Sky Bends Down si získalo skvělé ohlasy u veřejnosti i hudebních kritiků, fanoušky si však zpěvák získal i předchozím albem, které jako první na světě natočil na mobilní telefon. Časopis Rolling Stone ho označil jako „Zlatý hlas“ a světovými médii je často přirovnáván k takovým osobnostem jako Jeff Buckley, Damien Rice, Nick Drake, Neil Young nebo Van Morrison. Kromě koncertování se Harries věnuje komponování filmové hudby, jeho skladby se objevily v celkem 16 amerických, britských, českých, dánských a polských filmech (u nás jsou známé např. Lidice, Bobule, Feťáci z New Yorku…). Televizní diváci mohli Harriese zaregistrovat také v úspěšném krimi seriálu Modré stíny s titulní písní Blue Shadows. Pravidelně koncertuje ve Velké Británii, USA, po celé Evropě, hrál i v Číně a Vietnamu.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 10 hodin. Český středověk. Myslíte si, že česká historie je příšerná a nikdy nekončící nuda? A že je výčtem jmen a dat, která si nikdy nemůžete pamatovat? Tak je to představení pro vás!
 
Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. Po českých stopách na Podkarpatské Rusi. Beseda s Christou Petráskovou.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Družice a předpověď počasí. Astronomické okénko Martina Gembece (beseda).

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Svatomartinské slavnosti. Druhý pořad z podzimní trilogie o víně. Ochutnávky vína pod odborným vedením sommeliera Ondřeje Kuříka z Nové Paky spojené se zajímavým povídáním o víně.

KC Kino, Železný Brod, od 19.30. Chlapi nepláčou. V opuštěném horském hotelu probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasazené rodinou či válečnou zkušeností.

Městský park, Turnov. Poezie v ulicích. Prezentace vlastní básnické tvorby studentů SUPŠ Turnov a ZŠ Skálova bude probíhat po celý den. V případě nepříznivého počasí se akce koná v prostorách SUPŠ.

Centrum pro rodinu Jablíčko, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Internetové závislosti. Město Jablonec nad Nisou pro zájemce připravilo přednášku ve Spolkovém domě s hlídáním dětí.

Výstavní síň Zámeček, Smržovka, od 17 hodin. Hovory nad otevřenou biblí. Pravidelná setkání s kazatelem Patrikem Horváthem.

Středa 15. listopadu

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. "Hurá do opery" - mladí pěvci v Jablonci. Účinkují: Soňa Godarská - soprán - ukončila studium na Pražské konzervatoři v roce 2015. V současnosti spolu s koncertní činností je pravidelným hostem v opeře Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Mezi její nastudované role patří například Pamina v Mozartově Kouzelné flétně, Zuzanka ve Figarově svatbě téhož autora, Dvořákova Rusalka a řada dalších. Petra Koliášová - mezzosoprán - je absolventkou HAMU v Praze (v r. 2012). V posledních letech spolupracuje s pěvkyní Zorou Jehličkovou. Zúčastnila se řady pěveckých kurzů v ČR, Německu, Itálii a Polsku. Spolupracuje s komorními soubory a orchestry. Nastudované role. Olga v Čajkovského Eugenu Oněginovi, Varvara v Janáčkově Kátě Kabanové, Fenena ve Verdiho Nabuccovi a Cherubín v Mozartově Figarově svatbě. Daniel Klánský - basbaryton - je v současnosti posluchačem HAMU v Praze ve třídě prof. Magdaleny Hajóssyové. Na scéně ND v Praze již vystoupil v opeře V. Kašlíka Krakatit a v Rudé Marii J. Kučery. V představeních Operního studia HAMU zpíval Papagena v Mozartově Kouzelné flétně a Hraběte ve Figarově svatbě téhož autora. Má nastudovánu řadu operních rolí a poměrně bohatá je i jeho koncertní činnost. Klavírní doprovod: Augustin Kužela Průvodní slovo: PhDr. Radmila Hrdinová
V programu koncertu zazní árie z českých i světových oper (A. Dvořák, B. Smetana, G. Rossini, W. A. Mozart, G. Verdi, G.Bizet a další).

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Vzpomínání na Karla Koláře. Setkání přátel s promítáním dokumentů a fotek.

Bývalá restaurace KC Golf, Semily, od 18 hodin. Podvečer s dechovkou. Úspěšný projekt veřejných zkoušek dechového souboru Semilská 12 i nadále pravidelně pokračuje! Můžete se stát prvními posluchači a zpříjemnit si s dobrou dechovkou podvečery. Pro zájemce o tanec je k dispozici taneční parket.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, od 18.15 hodin. Emoce, jak je zvládnout? Srdečně zveme na přednášku a besedu s panem MUDr. Radkinem Honzákem na aktuální téma Emoce, jak je zvládnout?

Kino Sféra, Turnov, od 18 hodin. Saša Ryvolová: Uganda – trochu jiná Afrika. Prožijeme společně dobrodružství v zemi, kterou Winston Churchill kdysi nazval "Perlou Afriky". Budeme kempovat na březích velkých jezer, kde jsme slýchali z bezprostřední blízkosti řev hrochů, pozorovat z paluby lodi úžasný ptačí ráj na Kazinga Channel a setkávat se s množstvím zvířat v Národních parcích Mgahinga, Queen Elizabeth i Murchison Falls. Podnikneme trek v podhůří Rwenzori a v Kibale Forest navštívíme šimpanzí tlupu. Jako zlatý hřeb se zúčastníme výpravy za horskými gorilami v deštném pralese NP Bwindi a na závěr přijdou na pořad i nejdramatičtější okamžiky výpravy, kdy šlo opravdu do tuhého!

Centrum pro rodinu Jablíčko, Jablonec nad Nisou, od 10 hodin. Normální vs. Přirozené. Už má zase záchvaty vzteku? Ale jaké je to být dítětem v dnešní době? Interaktivní seminář na téma dopady civilizačních změn na přirozené dětství. Lektor PaedDr. Lenka Hřibová.

Centrum pro rodinu Jablíčko, Jablonec nad Nisou, od 17.30 hodin. Porozumění mysli aneb pravá podstata fungujícího vztahu. Přednáška Martina Jotova o tom, proč dobrá vůle, láska a porozumění mezi partnery jsou ve vztahu nejdůležitější a jak mohou vztahy fungovat dlouhodobě šťastně. Na přednášku je nutné se hlásit předem na tel. 773 270 271 nebo info@centrumjablicko.cz.

Čtvrtek 16. listopadu

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. TATABOJS: FUTURETRO 2017. První ze sedmi koncertů výjimečného turné skupiny.

Když na začátku léta oznámili Tata Bojs, že se chystají naživo kompletně přehrát své přelomové a nyní na 2LP nově reedované album Futuretro, hovořilo se o tom, že by se tyto koncerty mohly stát hudební událostí závěru letošního roku. A tak se také stalo. Zájem fanoušků možná překvapil i samotnou kapelu. Všechny tři pražské koncerty jsou již vyprodané! Nemusíte za nimi do Prahy, stačí ve čtvrtek 16. listopadu do jabloneckého Eurocentra. Posledních pár desítek lístků je ještě v předprodeji.
„Celé to období, ve kterém vznikalo Futuretro zaujímá v historii naší skupiny dost významné postavení a zřejmě to tak vnímají i fanoušci. Já kdybych byl náš fanoušek, taky bych asi chtěl slyšet tuhle desku celou živě s Markem a Klárou, protože to už se nemusí opakovat,” komentuje velký zájem fanoušků Milan Cais a Mardoša dodává: „Jsme rádi, že ‘žádosti’ fanoušků, ať děláme reedice našich desek na LP a ať někdy na koncertě zahrajeme všechny písničky z nějaké takové desky, byly, zdá se, vyslovovány zodpovědně. Že nás v tom nenechali!“

Ať už jste spíš futu nebo naopak retro, buďte si jisti, že Tata Bojs ve svém Futuretro módu skloubí oba fenomény s přirozeností a nonšalancí sobě vlastní. A navíc si z toho kromě jedinečné vzpomínky a 2LP budete moci odnést ještě jeden výjimečný artefakt – limitovanou edici Futuretro náušnic a broží, která vzniká ve spolupráci se šperkařem Jaroslavem Kučerou a budou jen na koncertech.

ZUŠ, Podhorská, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Poetický večer. Program si pro své příznivce připravilo literárně - dramatické oddělení. Vstupné je dobrovolné.

Městské divadlo, Železný Brod, od 19 hodin. "ZUŠka představuje" - koncertní cyklus. Pokračujeme v cyklu „ZUŠka představuje" a srdečně zveme na koncert Českého saxofonového kvartetu. Baží Vaše uši po zvuku saxofonu? Tak to pro vás máme dávku hned čtyř najednou!

KC Střelnice, Turnov, od 19.30 hodin. Podkrkonošský symfonický orchestr – 10 of best. Podkrkonošský symfonický orchestr slaví v letošním roce 10 let svého působení. Vznikl v roce 2007 a funguje jako samostatný spolek, ve kterém hraje přes 80 hudebníků ve věku od 12 do 85 let z okruhu zhruba 100 kilometrů kolem Semil, kde sídlí. PSO navazuje názvem i myšlenkou na Podkrkonošský symfonický orchestr Zdeňka Fibicha, který působil v našem regionu v letech 1954 až 1990. K obnovení činnosti PSO došlo v roce 2007, kdy přerušil činnost Komorní symfonický orchestr Krkonošského metra vedený Karlem Jakubů.
Převážně se věnuje symfonické hudbě 19. a počátku 20. století, ale i operní a duchovní tvorbě. Jako hosty si zve významné české sólisty. Pravidelně spolupracuje s různými uměleckými subjekty z regionu, s nimiž například v roce 2016 provedl Dvořákovo „Te Deum“, které jsme premiérově slyšeli právě v Turnově. Podkrkonošský symfonický orchestr má již třetím rokem italského šéfdirigenta, kterým je Graziano Sanvito.

Jablonec nad Jizerou, od 19.30 hodin. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Diváci se mohou těšit na hudební komedii, která jim poradí, jak předcházet partnerským krizím. Hraje divadelní soubor TJ Sokol Bozkov.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19 do 23 hodin. Salsa tančírna s open class. Latino tančírna vč. výuky základů tanců salsa a bachata s Martinem Rejmanem.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 22 hodin. Tunes! DJ DaROOT. Klub Na Rampě se tento večer promění v energii sálající místo, kde to skrze prověřené hity Dj DaRoot roztančí na vysokou úroveň. Afterpárty po TataBoys. Večírek se ponese ve znamení veselé přes to rozmanité hudby, široký záběr žánrů i rychlosti BPM, rezonovat bude Funky nálada a drinky potečou proudem.
DaRoot původem z Liberce se postavil za gramofony koncem roku 2003.
Ovlivněn seskupením djs Experimental Cabaret, vystupuje nejčastěji na severu naší vlasti a členem EC je dodnes. Jakožto aktivní člověk a nadšenec pro muziku uvařil se spoustou podobně smýšlejících několik projektů a kooperací. Nyní se převážně věnuje projektu Timebreak.cz, skrze něj produkuje hudební události nejen na liberecké přehradě.
Dnes už má za sebou více jak 14 let mixování, nekonečného poslechu a selektování. Za celou dobu zpestřil repertoár od původního breakbeatu téměř k nepoznání.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 17.30 hodin. Dokud nás svatba nerozdělí. Když organizujete dokonale promyšlenou, luxusní svatbu na francouzském zámečku ze 17. století, úplně si to říká o nějaký průšvih. A když se má něco pokazit, věřte tomu, že se to opravdu pokazí a nezůstane jen u toho. Profesionální svatební agentura má na nezdary celých 24 hodin a za ty se toho může stát opravdu hodně. Zvlášť když šéf agentury z přátelství zaměstná vlezlého fotografa, kterého spíš než focení, zajímá svatební pohoštění, najde záskok za kapelu, pro který je "decentní zábava" neznámým pojmem, a ženichovo půlnoční překvapení definitivně změní celou svatbu v grotesku. Nová komedie od režisérů filmu Nedotknutelní, jejíž inspirační zdroj můžeme hledat třeba u argentinských Divokých historek, potěší srdce každého, alespoň trochu škodolibého diváka.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Liga spravedlnosti. Film režiséra Zacka Snydera, natočený na motivy komiksů z vydavatelství DC Comics o stejnojmenném superhrdinském týmu, který tvoří Batman (Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadot), Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher) a Flash (Ezra Miller).

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Fantastická žena. Marina, servírka a zpěvačka, a Orlando, starší muž, se do sebe zamilují a plánují společnou budoucnost. Orlando však náhle onemocní a následně umírá. Coby transžena je Marina nucena bojovat nejen s Orlandovou rodinou, která je přesvědčena, že Marina nese za jeho smrt zodpovědnost, ale i s předsudky svého okolí, jež její sexuální identitu považuje za cosi nenormálního a zvráceného. A především za právo být sama sebou. Film byl oceněn Stříbrným medvědem na festivalu Berlinale 2017.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Travesti show skupiny Techtle Mechtle a Screamers. Známá travesti skupina Screamers opět přijíždí s nový pořadem, který tentokrát nazvali "Screamers 112".
Těšit se můžete na slečny Dolores, Paulu, Halinu, Lili, Sašu a Láďu, který Vás provede celým pořadem.
Jak samotný název napovídá, v rámci večera se objeví nejrůznější záchranné složky. Vtipy o policistech, hasičích a lékařích jsou přeci věčné. Samozřejmě nebude chybět spousta známých písniček, scének a krásných kostýmů.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Želary. Adaptace nejvyhledávanějšího bestselleru posledních let. Válečné roky převrátily život nejednoho člověka. Eliška, lékařka z brněnské nemocnice, se ocitá v nebezpečí života stejně jako všichni odbojáři po atentátu na Heydricha. Ukrývá se v horské vesnici Želary, v pozemském ráji, kam hřmění války zatím nedolehlo. Nachází tam zcela nový pohled na svět, nové hodnoty a především lásku, o jaké neměla vůbec tušení. To, co na počátku vypadalo jako ztráta identity, se mění v nalezení svého pravého já. Její příběh se proplétá s příběhy místních svérázných horalů – kořenářky Lucky, kovářského pomocníka Jozy, místního doktora, který už dávno ztratil Boha, faráře, který věří, že ho nalezne, Ženi, která žije v jeho blízkosti den za dnem, a mnoha dalších.
Nepatetický patos, nehrdinští hrdinové, a především neopakovatelná poetika, kterou jako zázrak z čistého nebe vnesla do české literatury zcela jedinečná spisovatelka Květa Legátová, to je východisko k jevištní podobě dvou mimořádných českých knih uváděných pod společným názvem Želary.

ICM Jilemnice, od 18 hodin. Skauti bez lilie. Skautské hnutí v pohnutých dobách normalizace Promítání filmu v prostorech ICM Jilemnice + debata s pamětníkem.

Základní umělecká škola, Jilemnice, od 18 hodin. 7 návyků skutečně efektivních lidí. Jiří Koun představí jednoduché životní principy, zkvalitňující osobní i profesní život. Přednáška čerpá ze stejnojmenného světového bestselleru Stevena Covey, který se stal uznávanou kapacitou podnikového i osobnostního koučinku. Před přednáškou vždy proběhne krátký koncert. Vstupné dobrovolné.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30 hodin. Liga spravedlnosti. Film režiséra Zacka Snydera, natočený na motivy komiksů z vydavatelství DC Comics o stejnojmenném superhrdinském týmu, který tvoří Batman (Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadot), Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher) a Flash (Ezra Miller).

Kulturní centrum 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Talk show: MK show 39.díl.
Populární talk show Martina Krause a jeho hostů. Hosté: Veronika Kašáková (modelka), Jakub Vágner (rybář) a Robert Sklenář (nejlepší šéfkuchař v Libereckém kraji).
Centrum pro rodinu Jablíčko, Jablonec nad Nisou, od 15.30 hodin. Klub dvojčat. Máte dvojčata, trojčata…? Přijďte i s dětmi do Jablíčka a podělte se o své radosti i starosti s ostatními.

Park Generála Mrázka, ulice Generála Mrázka, Jablonec nad Nisou, od 9.00. Slavnostní připomenutí událostí 17. listopadu - dne boje za svobodu a demokracii. U pomníku Bojovníků za svobodu vlasti a obětem bezpráví v ulici Generála Mrázka.

Spolek Huť pro život otevírá 17. – 25. listopadu v restauraci Sklářský dvůr Dočasnou kavárnu a Klub přátel Huti u příležitosti konání Prvního dobročinného jarmarku. Otevřeno o víkendech: 10-18 hodin, všední dny od 14-18 hodin. Přijďte k nám pobýt, popovídat si u občerstvení a podpořit naše dobročinné akce. Odnesete si dobrý pocit, veselou mysl a za své příspěvky mnoho krásných vánočních dárků! V pohodě, bez front a bez stresu. Návštěvou dokážete, že práce organizátorů má smysl.

Pátek 17.listopadu

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. The Dead South (Kanada). The Dead South je čtyřčlenná skupina z města Regina v kanadském Saskatchewanu, která ve svých neotřelých kreacích nápaditě propojuje prvky folku, bluegrassu, country a rocku. Výsledkem je jedinečná, moderní a autentická směsice dynamické akustické hudby.

Městské divadlo Turnov, od 19.30 hodin. Wohnout unplugged. Historicky druhá unplugged sezona oblíbené české kapely. Potvrzeným hostem je například houslista Vojta Lavička.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Liga spravedlnosti. Film režiséra Zacka Snydera, natočený na motivy komiksů z vydavatelství DC Comics o stejnojmenném superhrdinském týmu, který tvoří Batman (Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadot), Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher) a Flash (Ezra Miller).

Sokolovna, Lomnice nad Popelkou, od 20 hodin. IX. Hasičský bál. Sbor dobrovolných hasičů z Ploužnice zve na IX. Hasičský bál. K tanci a poslechu hraje skupina Futrál. Vstup ve společenském nebo formálním oblečení (rifle a košile) - kdo přijde v tričku nebo mikině nebude vpuštěn!!! Již tradičně máme připravenou bohatou tombolu, teplou kuchyni a míchané nápoje. Pro prvních 100 příchozích je připravený welcome drink.

Semily, od 16.30 hodin. 17.listopad. Vzpomínkové setkání u sochy sv. Václava při kostele sv. Patra a Pavla.

KC Kino, Železný Brod, od 19.30 hodin. Zahradnictví: Nápadník. Závěrečný díl filmové trilogie se odehrává na samém konci padesátých let. Je příběhem lásky, tentokrát lásky milenecké. Vypráví o bitvě mezi rodiči a jejich dětmi, poznamenanými válkou a komunistickým převratem. Snímek s tragikomickým nadhledem obkresluje ostrou zlomovou linii mezi předválečnou a poválečnou generací.

Salonek restaurace „Staré Lázně“, Velké Hamry, od 18 hodin. Houby a příroda pod Ralskem. Přednáška Jiřího Vondrouše pořádají Houbaři Velké Hamry.

Divadlo v Josefově Dole, od 19.30. U kočičí bažiny. Rádobydivadlo Klapý hraje hru irské dramatičky Mariny Carr U Kočičí bažiny. Marina Carr čerpá ve svých hrách zejména z motivů antické mytologie. Soubor z Klapý se často zúčastňuje amaterských divadelních přehlídek a vždy je oceňován za dramaturgii, režii i herecké výkony. I v této hře odvedla vynikající herecký výkon představitelka hlavní role Vlaďka Zborníková. Zve DS J. K. Tyl Josefův Důl.

Restaurace Na Buďárce, Paseky nad Jizerou, od 15 hodin. Představení knihy autorů Jaromíra Jecha a Evy Koudelkové: "Vlastenec, který nezapadl. Dvě století Věnceslava Metelky." Kniha se zabývá osobností preceptora, vlastence, hudebníka, písmáka a všeuměla z Pasek nad Jizerou Věnceslava Metelky (1807–1867), jehož dvoje kulatiny si v letošním roce připomínáme. V první části, plnící roli úvodu ke knize, jejímž
autorem je Jaromír Jech, je Metelkova osobnost zasazena do širšího kontextu lokálních
písmáků a vypravěčů. V části druhé se její autorka Eva Koudelková zabývá jubilantovým zevrubným životopisem a jeho hudebními, divadelními, a především literárními tvůrčími počiny. Závěr knihy tvoří rozsáhlá textová příloha, obsahující převážně texty z pera V. Metelky. Celou edici doprovází množství fotografií, ilustrací a reprodukcí autorových rukopisů.
Na akci bude možné knihu zakoupit.

Sobota 18. listopadu

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. The Windowers + The Paper cuts + Meow. Rockový koncert.

KC Golf, Semily, od 18 hodin. Jazz pod Kozákovem. 31. ročník festivalu představí virtuózní housle v rukou Jaroslava Svěceného po boku Komorního orchestru, který je složen z nejlepších pražských instrumentalistů a klasického jazzového uskupení Tom Vybíral trio. Dalším hvězdným hostem bude černý americký zpěvák Chuck Wansley a Csaba Csendes trio.

Malé náměstí, Železný Brod, od 17 hodin. Fantom opery. Taneční vystoupení skupiny Wild Fire Jablonec nad Nisou se uskuteční v Železném Brodě na Malém náměstí pod kostelem sv. Jakuba Většího. Kdo by neznal romantický příběh krásné zpěvačky a jejích dvou ctitelů z prostředí pařížské Velké opery? Vy se můžete těšit na taneční ohňové vystoupení na motivy tohoto nesmrtelného příběhu v podání dívek a žen u nás dobře známé taneční skupiny Wild Fire.

Dům přírody Českého ráje: 10:00 – 16:00 proběhne v Domě přírody tradiční tvořivá dílna pro rodiny s dětmi, tentokrát již vánočně laděná. Děti si vytvoří adventní kalendář, sněžítko, sobí zápich a v neposlední řadě také adventní perníkový svícen.  

18. listopadu pořádáme také exkurzi:Za pískovcovým fenoménem Hruboskalska. Těšit se můžete na téměř šestikilometrovou procházku Hruboskalskem - s povídáním o ochraně území, zdejší živé přírodě, geologii, geomorfologii, archeologii a historii ve světle nejnovějších výzkumů. Exkurze začíná v 9:45  na parkovišti před zámkem Hrubá Skála a bude zakončena cca v 16:00 v Informačním středisku CHKO Český ráj na Bukovině, s možností malého občerstvení. Provázet budou Petr Jenč, Lenka Šoltysová a Jaroslav Řihošek. Tato akce je zcela zdarma. Více informací na http://www.dumprirody.cz/ceskyraj/akce/za-piskovcovym-fenomenem-hruboskalska/.

Pátek 17. až neděle 19. listopadu

Zámek Sychrov. Pohádkové prohlídky - O Arvenské princezně. Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Tentokrát jsme pro Vás připravili pohádku O Arvenské princezně. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Prodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz

Filmový festival outdoorových filmů má opět zastávku v Harrachově

V Harrachově se uskuteční Mezinárodní festival outdoorových filmů, který je soutěžní putovní přehlídkou. Za čtrnáct let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený hlavně na sporty a život s outdoorovou tematikou, ale i na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové nebo cestopisné. V Harrachově máme tu možnost již potřetí, a to 17. a 18. listopadu v hotelu David wellness hotel. Součástí programu jsou také besedy se zajímavými cestovateli. V letošním roce 2017 oslaví festival patnácté narozeniny. Program najdou zájemci na webu outdoorfilms.cz nebo na webu města harrachov.cz.

Přednáška 17. listopadu od 17 hodin
Dobrovolnicí ve Sluneční škole - O několikadenním putování do školy po zamrzlé řece, výuce, půlročním pobytu a životě v odlehlém Kargyaku (Malý Tibet) v indických Himálajích ve výšce 4200 m, o návratu do vesničky a o cestě do Dharamsaly a požehnání od Jeho Svatosti dalajlámy. O tomto všem vám bude přednášet Blanka Nedvědická, česká horolezkyně, sportovkyně, průvodkyně, cestovatelka a dobrovolná učitelka v indické škole.

Přednáška 18. listopadu od 17 hodin
Z Krkonoš na Střechu světa - Ve Střední Asii se nachází velehory Pamír a Hindúkuš. Jejich hřebeny jsou vyhledávaným cílem horolezců. Oblast je unikátní i svým kulturním podhoubím. Místní samorostlí horalé, žijící v údolích, doposud udržují tradiční zvyky a způsob života. Libor Dušek z Vrchlabí a Zdeněk Jirouš z Rokytnice n. J. se s vámi rádi podělí o zážitky z horolezeckých expedic, které nedávno absolvovali. V roce 2016 s lyžemi útočili na nejvyšší horu Afghánistánu Nošak (7492 m) a letos se vypravili do Tádžikistánu na Pik Karla Marxe (6726 m). Těšte se mnoho fotek ledových štítů i snímky zachycující živobytí horalů.

Neděle 19. listopadu

Sál Parkhotelu, Smržovka, od 15 hodin. Z pohádky do pohádky. Divadelní klauniáda Divadla Hnedle vedle Tomáše Bartáka pro malé i velké diváky. Potulný komediant Tom a jeho vyprávění s pohádkovými, živě zpívanými písničkami. Vstupné 30 Kč za osobu malou i velkou.

Klub Na Rampě, Jablonec, do 19 hodin. Zimní Miniatury vol. III. Tanečně hudební večer v podání Company DaM. Vstupné 80 korun.

Pondělí 20. listopadu

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Ondřej Ruml. Čerstvý držitel ocenění Zpěvák roku v anketě Žebřík vyrazí na podzim na koncertní šňůru se svým aktuálním albem Nahubu. Jedná se o ojedinělý projekt, na tuzemské poměry naprosto neotřelý, protože zpěvák si na něm veškerou hudbu vytváří sám pouze svým hlasem. "Nepopírám, že velkou inspirací je mi Bobby McFerrin, jen jdu trochu jinou cestou, protože k tomu ještě používám přístroj looper, za pomocí kterého nahrávám svým hlasem smyčky a tak vznikají vícehlasé písně." říká Ondřej, který byl za svůj poslední počin nominován na zpěváka roku v prestižní hudební anketě Ceny Anděl 2017.

Kulturní centrum 101010, Vratislavice nad Nisou, od 18 hodin. Kam až dojedeme? 238 dní s koloběžkou. Co se dá zažít S KOLOBĚŽKOU za 238 dní? …můžete se s ní plavit na lodi 4000 km Amazonií, naštvat stádo býků, ztratit přilbu při útěku z Machu Picchu, naučit jezdit na koloběžce indiánské kmeny Shipibo, Bora a Camisea, dá se stihnout také vytlačit koloběžku do 4388m nad mořem, vařit magické lektvary pro rituál s ayahuascou a sklízet na něj se šamanem suroviny, u toho naštvat čtyři hlídače z miniterstva vnitra, být okraden o pár bot na policejní stanici a další 4 páry bot prošoupat při odrážení, při tom všem dokážete sníst 5kg místní sladkosti "dulce de leche" a i tak shodit ze své váhy 7kg , zvládnete také jet nejvyšší rychlostí z kopce 58km/h, sníst 80 porcí vajíčka v housce "pan con huevo" a vypít hektolitr Coca-Coly, spát na farmě vedle lam, v chlívku u krav, mezi slepicemi, na hasičských stanicích, v restauracích, v hostelech, v dílně na výměnu oleje, v lese, vedle bezdomovců v parku, na stavbě, v centru červeného kříže, na pláži, v posilovně, na louce, na poli, pod stromem, na benzínové pumpě, ve skladu odpadků, na lodi, na chodníku uprostřed města, no a nebo prostě u někoho cizího doma na gauči a také stihnete ujet denní rekord 157 km (v Andách 3800mnm), 3x píchnout duši, přijít o blatníky, naučit se indiánský pozdrav: "Jakon yame!" (Dobrý večer!), zlikvidovat 3 mobily, jeden tablet, ztratit bankovní kartu, vykoupat se v Pacifiku, Karibiku a Atlantiku no a vlastně ještě přejet kontinent napříč 15 zeměmi.

Městská knihovna, Smržovka, od 15 do 17 hodin. Dílna s Květou. Pracovníci dílen Domova Maxov pod vedením Květy Merklové naučí v listopadu všechny zájemce vyrábět vánoční vločky z korálků a drátku. Akce probíhá v rámci projektu Nad knihou i barvami učíme se spolu 2017 a ve spolupráci s Domovem Maxov.

Středa 22. listopadu

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Eben trio. Soubor má za sebou řadu významných soutěžních úspěchů. V létě 2013 se Eben trio zúčastnilo jako historicky první české klavírní trio prestižního festivalu Verbier Festival&Academy ve Švýcarsku. Koncertovalo ve většině států Evropy a v USA.
TEREZIE FIALOVÁ patří k nejtalentovanějším klavíristům nastupující generace. Absolvovala Konzervatoř v Brně a AMU v Praze, poté Hochschule für Music und Theater Hamburg.
ROMAN PATOČKA je rovněž výjimečnou osobností nastupující generace sólistů. Studoval na Konzervatoři a AMU v Praze, své zkušenosti prohloubil na studiích v kurzech v zahraničí. Koncertuje jako sólista, spolupracuje se špičkovými interprety.
JIŘÍ BÁRTA je jedním z nejvýraznějších violoncellistů své generace. Vyhrál řadu nejvýznamnějších mezinárodních soutěží, jeho koncertní aktivity ho zavedly z Evropy do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie, Japonska či Koreje. Koncertuje jako sólista, spolupracuje s předními českými i zahraničními instrumentalisty a orchestry, na svém kontě má mnoho nahrávek, za něž obdržel rovněž mnoho ocenění.
PROGRAM: J. Haydn - Klavírní trio G dur XV. 25 "Gypsy", J. Brahms - Klavírní trio c moll op 1001, A. Dvořák - Klavírní trio "Dumky" op. 90.

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Velký Gatsby. Poslední představení podzimní abonentní sezóny je hra o velké lásce, a ještě větší touze… V adaptaci slavného stejnojmenného románu budete mít jedinečnou příležitost vidět na jevišti Jaromíra Noska a to jak otce, tak syna!!! Třicátá léta v Americe, jejich lesk i bída v mnohém připomínají naši současnost. Klasický příběh oživuje na jevišti Divadlo A. Dvořáka Příbram a mapuje příběh Nicka, který se vydá do New Yorku za svým snem.

Kulturní centrum 101010, Vratislavice nad Nisou, od 18.30 hodin. Sebastion - Vesmírná Tour 2017. Sebastian vyráží na novou koncertní tour, novými koncertními vychytávkami, a hlavně s osvědčenými hity z dnes už platinového alba Hvězdy. Nebude chybět autogramiáda a speciální hosty, skupina Like-it.

Čtvrtek 23. listopadu

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. LACO DECZI & CELULA NEW YORK. Jazzová legenda se opět vrací do Jablonce.

Muzeum Českého ráje, Turnov, od 17 hodin. reGnerace 3. Na počátku cyklu výstav reGenerace bylo zjištění, že v posledních desetiletích turnovské muzeum věnovalo výrazně více pozornosti mezinárodní šperkařské scéně a historickému šperku než současné autorské tvorbě zdejších zlatníků a šperkařů. Výstavou reGenerace chtějí organizátoři dluh našim domácím šperkařům alespoň částečně splatit. Výstava potrvá do 14. ledna 2018.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Libuše Švormová. Spisovatelka Zuzana Maléřová si na Pohovku pozvala významnou divadelní a filmovou herečku Libuši Švormovou, jejíž jméno se pojí s velkou érou Městských divadel pražských a v současnosti především s prkny Divadla na Vinohradech.

Pátek 24. listopadu

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Horkýže Slíže: 25 let. Podzimní část turné k čtvrtstoletí skupiny na scéně.

Dům přírody Českého ráje, Dolánky u Turnova, od 17.00 do 19.00. Korálkové tvoření pro dospělé. Jak již napovídá název „Drobné dárky z korálků,“ vyrobíme si třeba andílka či sněhovou vločku, které můžete použít třeba na zdobení vánočního stromku nebo s nimi udělat radost někomu dalšímu. Počet míst je omezený, je tedy nutná bezplatná rezervace. Více info http://www.dumprirody.cz/ceskyraj/akce/vyroba-koralkovych-ozdob/.

Rodinné centrum Pohoda, Semily, od 19 hodin. Adventní vyrábění. Výroba adventních věnců a dekorací. Spousta legrace při společné práci. Příspěvek na materiál 100 korun.

ZUŠ Podhorská, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Recitál Jomnáše Halamy. Klavírní recitál studenta 2. ročníku pražské konzervatoře a bývalého žáka ZUŠ v Jablonci nad Nisou Jonáše Halamy. Tento student se připravuje na klavírní soutěž v Brně a svůj repertoár představí také jabloneckému publiku. Vstupné dobrovolné.

Pro dárce krve chystají benefiční večer v sále Hotelu Praha
Dávají ostatním zdarma to nejcennější, co mají. Svou vlastní krev. Pozvat dobrovolné dárce krve z Jablonecka na společenský večer, se stalo tradicí jako malé ocenění této velmi záslužné činnosti. Pro dárce krve je pochopitelně zvýhodněné vstupné, pro držitele zlatých křížů za 80 a více odběrů zdarma. 5. benefiční ples Českého červeného kříže Jablonec se koná v sobotu 25. listopadu v sále jabloneckého Hotelu Praha pod záštitou primátora města Petra Beitla, který je mimo jiné také dárce krve. Slovem provází vojenský kaplan Petr Šabaka. Především k tanci ale i poslechu hraje skupina Sky Way Josefa Vlka. Těšit se můžete i na program. Ples odstartuje taneční pár Ondřej Makara a Anne Jägerová ukázkou standardní tanců, v průběhu večera pobaví Ruda Hancvencl malým divadelním kusem Karmen, chybět nebude půlnoční překvapení. K plesům patří malá a velká tombola, ne jinak tomu bude i tentokrát. Přispět můžete nejen svojí účastí ale také darem na činnost ČČK v Jablonci nad Nisou.
Předprodej v Eurocentru, na e-vstupenka či v ČČK na tel. 732 542 934.

Sobota 25. listopadu

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Hradišťan a Jiří Pavlica a Smíšený pěvecký sbor Janáček. Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice.
Pěvecký sbor Janáček byl založen v roce 1949, kdy se z původně mužského sboru přetransformoval ve sbor smíšený.

Dům přírody Českého ráje, Dolánky u Turnova,  v 11.00 a ve 13.00. „Umí bakterie malovat?“ Zhruba hodinová akce se shlédnutím fotografií, povídání o mikrosvětě a kreslení kvasinkou na petriho misku, s možností odnést si svůj výrobek domů. (za 5-10 dní malíři uvidí svůj výkres) Akce je vhodná pro děti i dospělé. http://www.dumprirody.cz/ceskyraj/akce/umi-bakterie-malovat/

TJ Sokol Bzí, Železný Brod, od 10 hodin. Tradiční bzovksé vánoční trhy. Tradiční trhy spojené se zabijačkovou kuchyní se uskuteční v sokolovně v obci Bzí u Železného Brodu.
Přijďte si nakoupit adventní zboží a naladit se na vánoční atmosféru.

Zemanův statek, Stanový u Zlaté Olešnice, od 17.30. Adventní věnce u Staška. Budete tvořit z materiálů donesených nebo na moístě zakoupených, s převahou přírodnin. Malé pohoštění zajištěno.

Eurocentrum, Jablonec, od 20 hodin. …a ještě trochu swingu. Již po třetí v tomto roce je velký swingový orchestr, neboli BIG BAND, připraven Vám zahrát největší hity báječné swingové éry minulého století. Podzimní počasí je ideální ke strávení večera v příjemné společnosti s přáteli na parketu jabloneckého Eurocentra. Večerem pro tančící i netančící Vás bude doprovázet orchestr s písničkami z dobových gramodesek a filmů pro pamětníky. Kapelou, která Vám bude dělat s maximálním nasazením po celý večer společnost, je jablonecký Orchestr Rudy Janovského se svými sólisty.

Kino Junior a spodní část Eurocentra, Jablonec. Šmelc. Čtvrtý ročník jednodenního festivalu divadla a hudby Šmelc. Vystoupí zde regionální soubory jako Vozichet, Veselé loutky, Studio Hamlet ze Železného Brodu, Divadlo Kordula z Liberce, Aurora JaSBand, Vichr z hor a další… Součástí festivalu je i výtvarný koutek pro děti, stínové divadlo nebo tetování hennou. Chybět nebude ani poetický bufet. Vstupné je DOBROVOLNÉ. Více na facebook: Šmelc.

Program:
10:00 - filmy Jiřího Trnky
15:00 - Studio Hamlet: Spolu
16:00 - 3dkg - flétna - jazz
16:45 - Vozichet: Robinson
17:45 - Divadlo Kordula: Plechové pohádky
18:15 - Zura: energické funky duo
18:45 - Veselé loutky: uvádí
19:45 - Vichr z hor: Tentononc
20:30 - Parau parau: scénický tanec
21:00 - Aurora JaSband + lekce Lindy Hop

Budova ZŠ Smržovka v Komenského ulici, vstup zadním vchodem, od 9 hodin. Vánoční výtvarná dílna pro ženy. Připraveny jsou pro vás dílny s Naďou Jaškovou (tvoření z papíru – výroba náušnic, svícínku či originálního vánočního přání za pomoci techniky quilling), Květou Merklovou (výroba lapače snů a papírového anděla), Martinem Stříbrným a Petrem Klamtem (výroba vánočních andělů a vloček z korálků). Účastnický poplatek činí 30 Kč. Hotové výrobky si domů odnesete za cenu spotřebovaného materiálu. Vzhledem k omezenému prostoru je nutné se přihlásit, a to nejpozději do 22. listopadu do 15 hodin na tel.: 483 369 325, 727 806 195 nebo na e-mail: magda.rajtarova@smrzovka.cz.

Parkhotel, Smržovka, Zumba for charity aneb kluci v akci, od 14 hodin.

Výstavní síň, Zámeček, Smržovka, od 15 hodin. Vernisáž výstavy Klubík - 4 a půl roku zážitků. Přijďte se podívat a seznámit se nejen s tím, co všechno Alena Bartovská v Klubíku pro děti od jeho založení 13. dubna 2013 připravovala, ale také si třeba zabubnovat s facilitátorkou Martinou Plíškovou, pohrát si a něco malého si vytvořit. Nedílnou součástí výstavy budou nejrůznější interaktivní hrací prvky.

Neděle 26. listopadu

Kostel sv. Františka z Assisi, Turnov, od 15 hodin. Poslán jest od Boha anděl… Na prvním adventním koncertě – čistě instrumentálního rázu – zahrají Jindřich Macek (loutna) a Jitka Baštová (akordeon).

Rovensko pod Troskami. Rozsvěcení vánočního stromku. Další rok se pomalu chýlí ke konci a nastává předvánoční čas. Budeme rádi, když se i letos s námi zúčastníte rozsvícení vánočního stromu na rovenském náměstí, přijdete si poslechnout tradiční vánoční zpívání v sále radnice a prohlédnout si výstavu pohlednic Josefa Lady, kterou pro Vás připraví Klub filatelistů Rovensko pod Troskami. PROGRAM: Sál radnice: 15.30 – 16.00 hod. vystoupení Královéhradecké folkové skupiny "Zemědým" s lidovými písněmi 16.00 – 17.00 hod. „Vánoční zpívání “ v podání známé pražské hudební skupiny „Muzika Rebel“ od 15.00 hod. „Výstava pohlednic Josefa Lady“ připravená Klubem filatelistů Rovensko p. Tr. Vstup zdarma. Náměstí prof. Drahoňovského: od 15.00 hod prodej adventních věnečků a dárků s vánoční tématikou od 17.30 hod. - Slavnostní rozsvícení vánočního stromu doprovázené tradičním vystoupením dětí z rovenské základní a mateřské školy a svátečním slovem paní farářky Hany Jaluškové a paní starostky Jiřiny Bláhové. V průběhu oslav bude možné si zakoupit adventní věnečky a dárky s vánoční tématikou, které vyrobí šikovné ruce maminek a babiček dětí. Výtěžek z tohoto prodeje bude použit pro děti. Bude podáváno i něco na zahřátí - svařené víno, grog a pro děti zdarma čaj.

Sál Orlovny, J. J. Fučíka 982, Lomnice nad Popelkou, od 13 hodin. Kulinářská soutěž. Mykologického klubu v Lomnici n. P. 2. ročník. 13:00  přihlášení pokrmů do soutěže, 14:00  začátek akce pro veřejnost, 16:00  ukončení soutěže, vyhlášení vítězů. Soutěžit může každý zájemce, a to v kategoriích: Houby zavařené na sladko-kyselo; Houby pečené, zapečené a smažené; Saláty a pomazánky; Polévky, hlavní jídla a další pokrmy. V každé kategorii budou oceněna věcnými cenami dvě nejchutnější jídla.

Úterý 28. listopadu

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Chantel McGregor. Anglická kytaristka a zpěvačka na cestě vedoucí od blues k tvrdému až progresivnímu rocku předvede repertoár ze svého chystaného třetího alba.

KC Střelnice, Turnov, od 19 hodin. Jiří Suchý a Jitka Molavcová. Návrat do nejlepších let divadla Semafor.

Kulturní centrum 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Soul(ó)ženy. Jak se mladá žena vyrovnává s potřebou naplnit společenský ideál z minulého století? Za každou cenu! Říká se, že být nejlepší partnerkou znamená: být bohyní v kuchyni, dobrou matkou, nejlepší kamarádkou a v posteli děvkou.
MASO KRŮTÍ bývá označováno za dívčí punkovou divadelní formaci. Přesto, že samotné členky nevědí, co spojení těchto slov přesně znamená, nevyhýbají se mu. Poté, co v sobě objevily kolektivní zálibu v něžném punku, začaly tvrdě formovat své autorské postoje. Potřeba vyjádřit se ke generačním trendům, lásce, nenávisti a podprsenkám přetekla přes okraj čtyř sklenic plných velkých řečí a dotekla až na jeviště. A tak vznikly Soul(ó)ženy.

Pozn. 1: Nejsme lesby ani feministky.
Pozn. 2: Máme v souboru občas i dva kluky. Jeden svítí, druhý zvučí. Oba jsou hetero.
Pozn. 3: Dva ze sedmi členů souboru nejedí maso.

Středa 29. listopadu

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Čechomor Kooperativa Tour 2017. Vánoční koncert kapely, která se téměř třicet let pohybuje na výsluní tuzemské world music. České a moravské lidovky v originálních folkrockových aranžích nepřestávají chytat za srdce - autorské úpravy Karla Holase a Franty Černého zní, jako by do naší lidové tvorby patřily od nepaměti. Kapela je jako doma na nádražích i ve vyprodaných halách. Hostem koncertu bude zpěvačka Martina Pártlová.

Galerie Český ráj zve 29. listopadu od 17 hodin na vernisáž děl regionálních autorů, spojenou s ochutnávkou známých všeňských koláčů. Můžete se seznámit s perokresbami současné turnovské autorky Ivety Kleinové či s krajinnými motivy z Českého ráje, které malovali Jaroslav Korčák, Václav Starý a Eduard Brabenec. Zajímavým dílem je zobrazení skalního města Miroslavem Šilhánem, který byl současně akademickým malířem i velitelem turnovské policie. Vrcholem sbírky je velký obraz „Z Turnovska“ známého malíře Jaroslava Klápštěho. Výstavu doplňuje keramika další regionální autorky, Hany Hlubučkové. Galerii najdete v prostorách společnosti AGRA Český ráj, Všeň 124 (pod obecním úřadem). Má ve svých sbírkách zhruba 250 obrazů více než stovky autorů.

Pátek 1. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Fešáci 2017. Countryová skupina Fešáci slaví v roce 2017 padesáté výročí od svého založení.
Přivezeme také 12 umělců. To je o tři více než normálně. Jedna z nich je Hana Mladá, která byla u kapely 8 let 1984 – 1992. Zazpívá své nejlepší písně a také písně z nového alba Fešáků, které u vás pokřtíme!
Další je zpěvák skupiny Rekonvalescence Ivan Halada, který zpívá písně Jindřicha Šťáhlavského. V únoru to bude 5 let co navždy odešel do hudebního nebe a zbylo po něm spousta krásných písní (Jaro, Pojedou…). Ty všechny zazní během koncertu.
Dále jako moderátor přijede Pavel BEZI Bezouška, hlavní dramaturg Country radia. Probere celou 50. letou historii Fešáků a na plátně uvidíme i fotografie a videoklipy našich bývalých členů.
Proběhne jak křest nového alba, tak křest nové autobiografické knihy o Fešácích.
Je to opravdu výjimečný koncert. Zahrajeme to nejlepší za 50 ti leté období Fešáků a přidáme pár věcí z nového alba i vánoční písně.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. METALLICA: Quebec Magnetic. Koncertní klenot Quebec Magnetic je unikátním, precizně zpracovaným záznamem legendární show.
Takhle hraje kapela na svém vrcholu… "…a na ničem jiném nezáleží"
METALLICA uvolnila tento záznam výjimečně pro jediný večer na plátna stovky českých kin.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Tomáš Kočko a orchestr. Adventní turné. Kromě repertoáru z CD "Koleda" zazní průřez tím nejlepším ze všech doposud vydaných alb skupiny včetně ukázek z novinkového pohádkového alba pro děti!
Skupina žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou ale svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, který respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů. Dvě alba „Poplór“ (2006) a „Cestou na jih“ (2012) získala ocenění Anděl.

KC Golf, Semily, od 8.40 hodin. Hvězdička betlémská. Po úspěšné loňské návštěvě Hudebního divadla dětem M. Novozámské v KC Golf Semily se třemi hudebními pohádkami o pejskovi a kočičce, přijede toto divadlo za dětmi z mš a 1.-3.tříd zš s dalším divadelním představením. Tentokrát to bude "Hvězdička betlémská", ryze vánoční představení plné klasických vánočních koled a původních autorských vánočních písní, které jsou zakomponovány do děje příběhu o narození Ježíška a o pouti tří mudrců a pastýřů do Betléma. Ti vystupují z velké knihy - Bible a při své pouti zpívají a vyprávějí dětem tento vánoční příběh.
Dětem přiblížíme i tradici obdarovávání se v tento sváteční, Štědrý den. Hudební divadlo dětem se těší na Vaši návštěvu. Přijďte s námi přivítat první advent.
Divadelní představení pro školy a školky, ale i pro veřejnost!

Malé náměstí, Železný Brod. Vánoční trhy. Během celého dne si můžete nakoupit rozličné vánoční dekorace a naladit se tak na adventní čas. Kulturní program bude probíhat zhruba od 13 hodin. Podrobný program uvedeme na plakátech a v den konání akce na podiu. Do programu budou zapojeni žáci ze ZUŠ Železný Brod, SVČ Mozaika a děti z mateřských škol. Program zpěvem vánočních koled a následným rozsvícením stromu zakončí sbor Glass Gospel.(od 16.30 hodin).

Jablonec nad Jizerou, od 19 hodin. Pavel Vítek. Čeká vás Vánoční koncert Pavla Vítka a TOP Bandu.

Pátek 1. a sobota 2. prosince

TJ Nisa, jezdecký oddíl, krytá jízdárna, Jablonec, od 17 (v pátek), od 16 (v sobotu). Tradiční mikulášská nadílka. Můžete se těšit na čerty a anděly na koních, kteří ukážou, jak voltiž tak drezurní sestavy a další překvapení. Občerstvení zajištěno. Rodiče mohou jako vždy přinést balíček pro děti, který na konci předá Mikuláš a po ukončení programu je možnost krátké jízdy pro děti.

Sobota 2. prosince

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Tři sestry a Alkehol. Společné turné skupin Sudová přitažlivost 2017.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Tomáš Kočko a orchestr. Adventní turné. Kromě repertoáru z CD "Koleda" zazní průřez tím nejlepším ze všech doposud vydaných alb skupiny včetně ukázek z novinkového pohádkového alba pro děti!
Skupina žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou ale svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, který respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů. Dvě alba „Poplór“ (2006) a „Cestou na jih“ (2012) získala ocenění Anděl.

Městské muzeum a galerie, Lomnice nad Popelkou. Betlémy 2017. Každoroční výstava betlému. Výstava potrvá do 6.1.2018.

Zámek Lomnice nad Popelkou. Mikulášské dílny. Výroba adventních dekorací, vánoční zvyky a radovánky.

Husovo náměstí, Lomnice nad popelkou. Mikulášské slavnosti. Tradiční příjezd Mikuláše do Lomnice n. Pop. spojený s adventním jarmarkem, čertovským orlojem a velkolepým ohňostrojem.

Muzeum a Podjizerská galerie, Semily, od 9 do 16 hodin. Vánoční Jarmark.

Malé náměstí, Železný Brod, od 14 hodin. Dětské mikulášské odpoledne. TJ Sokol Hrubá Horka zve všechny děti na odpoledne plné her a zábavy do sokolovny na hrubé Horce u Žel. Brodu. Pro hodné děti přijde Mikuláš s nadílkou, ty zlobí se odnese čert. Nenechte si ujít sportovní a dovednostní hry i tanec. Občerstvení jak pro malé, tak i pro odrostlejší, je zajištěno. Vstupné pro dospělé 30 Kč, děti zdarma.

Hrad Grabštejn, od 9 do 16 hodin. Vánoce na Grabštejně. I v rámci Roku renesanční šlechty je adventní sobota nejblíže svátku svaté Barbory tradičně vyhrazena oslavě Vánoc. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.
Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Subulcus), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin), vánoční pocit navodí i oživlý betlém, pobaví Komedie o hvězdě a zajisté vás ohromí dramatický příběh o renesančním majiteli hradu Jiřím Mehlovi ze Střelic (v podání skupiny historického šermu Bibus Spiritus). Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry.
Při slavnosti se setkáte se svatou Barborou, patronkou renesanční hradní kaple, budete také moci ochutnat renesanční speciality připravené přímo na ohni!
Navíc od 10 do 15 hodin budou probíhat v místnosti v přízemí adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. renesanční vánoční betlém, adventní přáníčko, zimní zapichovátko, vánoční ozdobu a ozdobit jako sgrafito oblíbený domácí perníček.
První prohlídka vychází v 9.20, další každých dvacet minut. Rezervace na prohlídky není zapotřebí.
Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Luďka Veleho a pěveckého sboru Janáček (v 15 hodin, velký sál v prvním patře východního křídla).

Neděle 3. prosince

Mírové náměstí, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Rozsvícení vánočního stromečku. Tradiční rozsvícení vánočního stromu proběhne jako již tradičně první adventní neděli. I letos se zpívání ujme dětský pěvecký sbor Vrabčáci. Hvězdou na jabloneckém adventním nebi pak bude David Deyl. Jako každý rok, i letos najdou děti pod stromem poštovní schránku na dopisy, kam mohou vhodit svá přání pro Ježíška.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. Mikuláš dětem. Písničky, hrátky, nadílka. Bez čerta. Pro děti od 2 let. Nutná rezervace na milena@klubnarampe.cz nebo předprodej.

Riegrovo náměstí, Semily. Rozsvícení vánočního stromu. V programu nebude chybět pohádka pro nejmenší v kině Jitřenka ve 13.30 hodin (těšit se mohou na film Paddington 2), následovat budou hned dvě filmové předpremiéry. Tou první bude v 15.30 hodin film pro děti Alenka v zemi zázraků a podvečerní předpremiéra české vánoční komedie Přání k mání začne v 18.30 hodin.
Na nejmenší čeká tvořivá dílnička a připomenutí tradičních vánočních zvyků od 14 hodin v městské knihovně. Samozřejmě i letos budou moci všechny děti prostřednictvím Vánoční pošty poslat svá přání přímo Ježíškovi a nebude chybět ani zdobení perníčků. V 16.30 hodin společně rozsvítíme stromeček v dětském oddělení městské knihovny.
V programu na Riegrově náměstí vystoupí žáci základních škol v Semilech, žáci semilské ZUŠ a další.
SVČDM si pro děti připravilo drobné dárečky od Ježíška. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením a teplými nápoji. Vyvrcholením programu bude v 17 hodin rozsvěcení vánočního stromu. Přijďte si spolu s námi připomenout začátek adventu!

Kostel sv. Mikuláše, Turnov, od 15 hodin. MUSICA FORTUNA. Adventní koncert pěveckého sboru.

Hrad Grabštejn, od 10 do 14 hodin. Adventní prohlídky na Grabštejně. V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury.
Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni!

Sobota 2. a neděle 3. prosince

Zámek Sychrov, od 9 do 16 hodin. Adventní trhy na Sychrově. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. I o tomto víkendu je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku.

13. prosince

TIP REDAKCE: Evropa - náš domov představí operní celebrity

Punc výjimečnosti a mezinárodního významu nese projekt s názvem Evropa - náš domov, v jehož rámci se v Městském divadle v Jablonci nad Nisou zaskví taková jména, jakými jsou Štefan Kocán, Marina Vyskvorkina, Tomasz Janczak a Szymon Makowski. Svým zpěvem se mezi těmito věhlasnými jmény budou prezentovat i děti z jabloneckého DPS Vrabčáci, pod vedením Pavla Žura a polský DPS Zloté notki. Hudební doprovod tvoří jedno z největších a nejvýznamnějších těles naší vlasti, Pražská komorní filharmonie.

"Jedná se o jedinečný koncert se sólistou Metropolitní opery v New Yorku, který se ovšem narodil v sousedním Slovensku, Štefanem Kocánem. I ostatní účinkující jsou skutečné osobnosti klasické hudby a mě hřeje srdce při pomyšlení, že se všichni sejdou u nás v Jablonci. Dalším ohřejváčkem je i přítomnost Vrabčáků, kteří se na tuto prestižní událost pečlivě připravují," uvedl pyšně ředitel Městského divadla v Jablonci a sbormistr DPS Vrabčáci Pavel Žur.

Představme si jednotlivé aktéry luxusního slavnostního večera, který zdobí program jabloneckého divadla ve středu 13. prosince letošního roku.

Štefan Kocán - bas, sólista Metropolitní opery v New Yorku, La scaly v Itálii, Vídeňské opery v Belgii, Bavorské a Berlínské státní opery v Německu, Teatro Santiago de Chile, Vídeňské státní opery v Rakousku, Covent garden ve Velké Británii či Národního divadla v České republice. Narodil se pro nás přímo příznačně - 17. listopadu, konkrétně 17. listopadu 1972 v Trnavě. Vyrůstal v Dolnom Dubnom, ale jeho kariéra stoupala strmě již od dětství. V roce 2009 debutoval v Metropolitní opeře v New Yorku rolí krále ve Verdiho Aidě a od té doby zdevystupuje pravidelně.

Marina Vyskvorkina - sopranistka ruského původu, jejíž kariéra začala strmě stoupat v roce 1998, kdy triumfovala v bezpočtu prestižních hudebních soutěžích a stala se symbolem devadesátých let. Dodnes je vyhledávanou soprnistkou a vystupuje na předních světových scénách, mezi něž patří Grand opera v americkém Connecticutu, v Teatro Massimo v Palermu, v operních domech ve Vídni, Stanfordu, Parmě, Piacenze, ale i ve Státní opeře v Oděse, v hamburské Státní opeře i ve Státní opeře Praha.

Tomasz Janczak - ředitel Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora, sólista ve Wroclavi, Gdyni, Lublinu v Polsku, USA, Velké Británii i Německu. Szymon Makovski - mladý dirigent Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora. Je finalistou výběrového mezinárodního dirigentského kurzu v Paříži, v současnosti hostuje v řadě prestižních operních domů v Polsku, Německu, Litvě, Rakousku a Česku.

PKF Pražská komorní filharmonie - vznikla v roce1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka. Dnes se řadí k nejrespektovanějším nejen českým, ale i světovým orchestrům, což potvrzují pravidelná zahraniční turné i nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Počínaje sezónou 2015/ 16 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Mezi světovými hudebními celebritami zapějí i dva dětské soubory, jablonečtí Vrabčáci a polské Zloté nutki.

DPS Zloté nutki - dětský pěvecký sbor z Jelení Hory, který vystupoval krom domácí scény i v České republice a Německu. Působí při největší ZŠ v Jelení Hoře a čítá přes sedmdesát dětí. S jabloneckými Vrabčáky si polské děti zazpívaly v rámci oslav 25. výročí vzniku Euroregionu Nisa v Jelení Hoře. Sbormistryní sboru je Monika Frackievicz.

DPS Vrabčáci - dětský pěvecký sbor z Jablonce nad Nisou, který pod vedením sbormistra Pavla Žura účinkoval nejen na mnoha místech naší republiky, ale i v Polsku, Německu, Mexiku či USA.

Jedinečný koncert operní veličiny Štefana Kocána a Pražské komorní filharmonie v Česku nabídne milovníkům hudby melodie z pera Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Wolfganga Amadea Mozarta, Giacoma Pucciniho či Giuseppe Verdiho a dalších. Marina Vyskvorkina a  a Tomasz Janczak nezústanou pozadu a děti z pěveckých souborů vnesou mladistvý elán a energii. Každopádně se máme v Jablonci na co těšit a pokud použijeme přirovnání třešinky na dortu, jedná se tentokrát o třešinku obzvlášť sladkou a červenou.