Pátek 1. prosince


Místní vlastivědné muzeum v Železnici, od 18 hodin. Adventní koncert. Tradiční, moderní i autorské koledy v podání zpěvačky Terezy Vaňkové již doprovodí na klavír Unholy Mark. Vstupné 50 Kč.

Krkonošské muzeum, Jilemnice. Za třpytem Vánoc. Výstava vánočních ozdob připravená ve spolupráci s Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem.

Sobota 2. prosince


Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 16 hodin. Vánoce s Nisankou 2017. Pásmo lidových zvyků, tanců a písní z Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší. Účinkují: FOLKLORNÍ SOUBOR NISANKA, NISANKA PLUS A MALÁ NISANKA z Jablonce nad Nisou a host Musica Rustica.

Centrální parkoviště, Tanvald, od 16.30. Rozsvícení vánočního stromu. Hudba, živý Betlém a bohaté občerstvení. Vystoupení dětského sboru Melodia ZUŠ Tanvald a doprovodný orchestr učitelů.

Autokemp tanvaldská kotlina, Tanvald, od 18 hodin. Mikulášská besídka. Pekelná show dorazí na Kotlinu! Přijde několik čertů a potrestají hříšníky za jejich činy. Kdo se rád bojí, ten u toho nesmí chybět. Dětský program 18.00 - 20.00. Připravili jsme dětskou show s přehlídkou a fotogramiádou s čerty a malé potěšení pro ty nejmenší. Večerní program 21.00 - 04.00. DJ VALI – skladby ve stylu Oldies party.

Jilemnice - Rokytnice nad Jizerou a Martinice v Krkonoších. Andělská projížďka 2017. Chcete si děti užít pekla trochu jinak? Zveme vás na Andělskou projížďku ve zvláštním parním vlaku s Mikulášskou nadílkou a programem Čertovské kapely.

Tylovo divadlo, Lomnic nad Popelkou, od 10 hodin. Ženich pro čertici aneb Sedmimílové boty. Veselá pohádka s melodickými písničkami v rámci letošních Mikulášských slavností vypráví jednoduchou, ale vtipnou zápletku o čertici Teofile, která využila nesnází ševce Pápěry k tomu, aby získala ženicha. Král Tonemám a jeho pobočník hrabě Kýval chamtivě sbírají po celém království vše, co se jim namane. Navštíví i chalupu ševce Pápěry a jeho ženy Nanynky, kteří králi slíbí, že mu švec ušije sedmimílové boty. A protože takové boty mají jenom v pekle, rozhodne se čertice Teofila, že boty vymění za ženicha. A když se do toho vloží i kmotra Vědělka, vznikne z toho veselý příběh, který pobaví nejen děti, ale i jejich rodiče. Osoby a obsazení: Salamandr (starý čert) – Vladimír Kopáček j.h.; Čertice Teofila - Jolana Fraňková; Švec Vendelín Pápěra – Jakub Charvát; Ševcová Nanynka – Blanka Fišerová; Kmotra Vědělka – Hana Svobodová; Král Tonemám I – Milan Hercik; Hrabě Kýval – Petr Svoboda.

Sokolovna Hrubá Horka, Železný Brod, od 20 hodin. Mikulášská zábava. ČČK Hrubá Horka zve na večerní zábavnou akci do sokolovny na hrubé Horce u Žel. Brodu. Příjemné posezení při dobré hudbě a u dobrých horeckých specialit. K poslechu a tanci hrají Kapelníci. Vstupné 70 Kč.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 15 hodin. Rozsvícení vánočního stromečku. V sobotu před první adventní nedělí společně rozsvítíme vánoční strom v atriu Desítek. Těšit se můžete na vánoční program, o který se postarají naše mateřské školy a folklórní soubor Šafrán. Připraveny jsou výtvarné dílničky, horký čaj zdarma pro děti a samozřejmě adventní trhy. Předpokládané rozsvícení stromečku bude v cca 17:30 hodin.

Rokytnice nad Jizerou, od 13 hodin. Vánoční trhy a advent. Čekají vás vánoční trhy spojený s kulturním programem, rozsvícením stromu a ohňostrojem. Během prosince Vás zde čeká ještě spousta dalších zajímavých akcí.

Neděle 3. prosince


Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. O dvanácti měsíčkách. Pohádka, která vznikla ve spolupráci s mateřskými a základními školami v mosteckém regionu. Inscenace využívá výtvarných návrhů dětí na dané téma, které vznikaly v rozmezí půl roku. Jde o ojedinělý projekt, v němž je dětská kresba výraznou inspirací pro vznik scény, loutek a kostýmů. Kromě toho, že jde o divadelní zpracování známého pohádkového příběhu o hodné Marušce, ošklivé Holeně a zlé Maceše, podporuje inscenace O dvanácti měsíčkách autorskou dětskou tvorbu a komunikaci (nejen) mosteckých škol a školek s Divadlem rozmanitostí v Mostě.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 10 do 17 hodin. Advent s Vikýřem. Tvořivé dílničky. Materiál na výrobu dárků a dekorací bude k dispozici za mírný poplatek.

Kostel sv. Anny, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. Adventní zpívání. Zapálení první adventní svíce v kostele za doprovodu adventních melodií. Než se vydáte, stejně jako stovky a tisíce Jablonečanů, na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, přijďte si užít komornější atmosféru první adventní neděle do kostela svaté Anny a přilehlé fary. Společně zapálíme první svíci, poslechneme si adventní melodie a pak se můžete zahřát v bývalé faře (dnes Dům J. a J. V. Scheybalových) teplým čajem. Společnost vám tu budou dělat Krakonošové, podhorský strejci, víly, čerti i draci…. Děti vezměte s sebou! Vstup zdarma.
Program:
15.00 h., kostel sv. Anny, zapálení první adventní svíce, Adventní zpívání
16.00 h., kostel sv. Anny, Adventní zpívání ¬– koncert adventních melodií v podání smíšeného komorního sboru MyJenNěkdy a souboru žesťových nástrojů Brass Jablonec
15.00–19.00 h, Dům J. a J. V. Scheybalových, Vánoční pohádky s Miloslavem Jágrem – otevření interaktivní vánoční výstavy
17 h., Mírové nám., Rozsvícení vánočního stromu před jabloneckou radnicí

Železniční trať Lomnice nad Popelkou - Stará Paka - Nová Paka. Mikulášské parní vlaky. Parní vlak odjíždí z Lomnice v 8:10, 11:21 a 14:10 do Nové Paky a zpět se vrátí v 10:31 a 13:49, s doprovodem Mikuláše, andělů a čertů. Na lomnickém nádraží bude také vystaveno modelové kolejiště a dopoledne zavoní libštátské bramboráky pana traťmistra.

Zvonice na hřbitově, Lomnice nad Popelkou, od 11.45 hodin. První adventní zvonění s novými zvony. První zvonění novými zvony Maria, Eliška a restaurovaným zvonem Mikuláš. Ve zvonici se opět po sto letech rozezní všechny tři velké zvony. Otevřena bude také budova zrekonstruované márnice, v níž nalezne útočiště stálá expozice o historii lomnických zvonů.
Program akce:
11:45 - zpívání se skupinou Alejmelí
12:00 - první zvonění
12:10 - slavnostní projevy
12:30 - komentovaná prohlídka zvonice i expozice o lomnických zvonech v márnici
13:00 - komentovaná prohlídka hřbitova s kronikářkou města Lenkou Morávkovou
Nebude chybět možnost malého občerstvení na zahřátí.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 16 hodin. Adventní koncert SPS Bořivoj. Tradiční Adventní koncert smíšeného pěveckého sboru Bořivoj na lomnickém zámku.

Těpeře, Železný Brod, od 14.30 hodin. Dětská mikulášská diskotéka.

Běliště, Železný Brod, od 16 hodin. Peklo na Bělišti. Máte doma malá zlobidla? Nebo naopak moc hodné děti, které chcete nechat pochválit od Mikuláše a anděla? Neváhejte přijít k nám do Pekla. Ve venkovních prostorech Běliště bude připraveno Peklo, kde se děti setkají s Luciferem, čerty, Mikulášem a andílky.

Kostel sv. Jakuba Většího, Železný Brod, od 18 hodin. J. J. Ryba: Česká mše půlnoční. Účinkuje: Pěvecký sbor Antonína Dvořáka a Turnovské orchestrální sdružení.

Jilemnice, od 17 hodin. Rozsvícení vánočního stromku. Na tradiční události Rozsvícení vánočního stromu se můžete těšit na pěvecké vystoupení dětí ze ZUŠ a na živý betlém.

Pondělí 4. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Marek Hilšer. Setkání a diskuze s občanským kandidátem na post prezidenta ČR. MUDr. Bc. Marek Hilšer Ph.D. je lékařský vědec a pedagog, za kterým nestojí žádná politická strana, ale přesvědčení, tým dobrovolníků a dobrovolní dárci.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 10.30 hodin. Kytice. Jevištní podoba sbírky balad Kytice z pověstí národních (1853), nejslavnějšího díla miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena a jednoho z nejznámějších děl české literatury vůbec. Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kytice? Zemřela matka a do hrobu dána? Na topole podle skal? Nechoď dceruško k jezeru? Hrej si – tu máš kohouta? Dej sem dítě? Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku? Naše inscenace vás přesvědčí, že Kytice rozhodně nepatří jen do zaprášené archivní poličky s označením „povinná školní četba“!
Kytice jako národní poklad, otevírající před námi svět magických balad i moudrostí našich předků. Kytice jako výsostná poezie s romantickým odérem i hororovou patinou. Kytice jako téma viny, trestu a daností zákonů lidských i přírodních. Kytice jako kniha, kterou všichni známe, ale na kterou jsme už možná trochu zapomněli… V hradeckém podání zobrazují svět magických příběhů i moudrost našich předků, příběhů romantických i hororových, příběhů s tématem viny, trestu a danosti zákonů lidských i přírodních. Brožkovo nastudování obsahuje balady - Mateřídouška, Zlatý kolovrat, Štědrý večer, Holoubek, Vodník, Poklad a Svatební košile.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 10 hodin. Vánoční hudba. Beseda o hudbě s Věrou Šrynclovou.

KC Střelnice, Turnov, od 19.30 hodin. Čochtan vypravuje - Divotvorný hrnec. Nestárnoucí muzikál Jiřího Voskovce a Jana Wericha Divotvorný hrnec v osobité úpravě nejslavnějšího českého představitele vodníků Josefa Dvořáka. V komediálním příběhu, zasazeném do pomyslného jihoamerického státu Missitucky, hraje vlastně hlavní roli hrnec plný zlata. Jihočech Josef Maršálek jej před odchodem z domova ukradne třeboňskému vodníkovi Čochtanovi v naivní víře, že díky němu v Americe snadno zbohatne a své jediné dceři Káče tak zajistí bezstarostný život. A protože zmíněný hrnec má navíc kouzelnou moc splnit tři přání, není tu nouze o překvapivé dramatické zápletky. Divotvorný hrnec není ovšem pohádkou v tradičním slova smyslu, protože v něm převládají ryze lidské problémy. Hrají: Josef Dvořák, Karel Gult, Stanislava Topinková-Fořtová, Markéta Hrubešová, Rostislav Trtík, Jan Burda, Jiří Veit, Blanka Tůmová, Vlasta Kahovcová, Lambrini Chaciosová, Nela Friebová

Úterý 5. prosince

Jilemnice, od 16 hodin. Mikulášská nadílka. Čeká Vás příchod Mikuláše, andělů a čertů, světelná show, rozdávání drobných dárků dětem a hudební vystoupení.

Mateřské centrum Pohoda, Semily, od 17 hodin. Mikulášská party. Čeká nás legrace, hry a přijde Mikuláš s andělem. Pro děti do 6 let.

Středa 6. prosince


Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Studio Palm Off: Jak sbalit ženu 2.0 Divadelní verze českého bestselleru Tomáše Baránka o technologii milostného lovu. Jste nešťastně zamilovaní? Chcete se konečně seznámit s dívkou? Chcete získat ženu, která vás ignoruje (anebo nazpět tu, která vás opustila)? Nová hra Studia Palm Off se tentokrát bude věnovat především milostným vztahům a stereotypům, které v nich panují. Autor knižní předlohy působil několik let jako vztahový poradce a posbíral řadu poznatků o mužských stereotypech a nejčastějších komunikačních chybách, které muži při navazování vztahů dělají. Jeho úspěšná knižní příručka (byla již přeložena také do slovenštiny a polštiny) je zároveň doplněná i řadou praktických cvičení, a tak si přímo říká o divadelní podobu…

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Snoubení vína s čokoládou. Třetí pořad z podzimní trilogie o víně. Ochutnávky vína pod odborným vedením sommeliera Ondřeje Kuříka z Nové Paky spojené se zajímavým povídáním o víně. K poslechu zahraje Kytarové duo Lucie Vilimovská a Lucie Kobrlová.

SD Jilm, Jilemnice, od 19 hodin. Galakoncert Eva Urbanová a Moravské klavírní trio. Eva Urbanová - soprán. Moravské klavírní trio: Jana Ryšánková – klavír, Jiří Jahoda – housle, Miroslav Zicha – violoncello. První dáma české opery Eva Urbanová za doprovodu renomovaného Moravského klavírního tria zazpívá to nejlepší z oper světového repertoáru.
Díky fascinujícímu jevištnímu výrazu a zvučnému hlasu se Eva Urbanová stala první dámou české operní scény. Již bezmála dvacet let patří k největším hvězdám pražského Národního divadla a sklízí ovace v zahraničí včetně newyorské Metropolitní opery. K nejvýznamnějším trofejím Evy Urbanové patří Cena Thálie za Kostelničku v Janáčkově Její pastorkyni a americká cena Grammy za nahrávku Celeste Aida: Famous Opera Arias (Nebeská Aida: Slavné operní árie). V roce 2003 získala v Torontu ve spolupráci s Kanadskou operní společností cenu Dora Mavor Moore za vynikající operní představení, opět za ztvárnění Kostelničky. Její nahrávka Fibichovy Šárky pod taktovkou sira Charlese Mackerrase byla v roce 2001 nominována na Grammy, v roce 2003 byla Eva Urbanová jmenována Rytířem řádu umění a literatury Francie.
Moravské klavírní trio se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997. Hned v následujícím roce se soubor úspěšně prezentoval na soutěži v italském Vercelli. Za dobu své dvacetileté existence ansámbl absolvoval stovky koncertů v ČR i v zahraničí a je pravidelným hostem nejrůznějších hudebních festivalů. Kromě stěžejních skladeb triového repertoáru prověřených sítem času se soubor věnuje i interpretaci současné tvorby žijících autorů, společným projektům s jinými instrumentalisty (klarinet, viola). Nepřehlédnutelnou činností souboru je je též spolupráce tria se špičkovými operními sólisty všech hlasových kategorií (E. Urbanová, Š. Margita, Y. Tannenberger, P. Berger, M. Isochi, R. Samek a mnoho dalších), pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru. Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s živým ohlasem široké hudební veřejnosti.

Čtvrtek 7. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19.30 hodin. Redbull X-Alps 2017 – Stanislav Mayer. Povídání, fotky, videa, vizualizace a zážitky z neskutečného příběhu. Stanislav Mayer, jako nejúspěšnější český paraglidingový závodník, se opět postavil výzvě překonat Alpy jen za pomocí padáku a vlastních nohou. Čekala ho trasa dlouhá 1138 km ze Salzburgu do Monaka. Standa ušel 580 km a uletěl více jak 1000 km. Během dvoutýdenního úsilí zažil i se svým týmem neskutečné zážitky, o které se s vámi podělí ve vyprávění a promítání v Klubu Na Rampě.

Místní vlastivědné muzeum v Železnici, od 15.30 hodin. Krajina v zimním hávu. Výstava obrazů a kreseb Jana a Jarmily Smetanových. Bude zahájena vernisáží a potrvá do 26.1.2018.

Městské divadlo, Železný Brod, od 19 hodin. Táta / one mam show. Světově úspěšná divadelní komedie o mužích a ženách, ve které se každý najde… aneb "humorná zpověď novopečeného otce Romana Pomejbo". Připravte si kapesníky, protože budete plakat smíchy i dojetím. Vstup dětí do našeho života všechno změní. Být dobrým tátou si vyžaduje hodně odvahy, odhodlání a zručnosti. Pánové, nejste v tom sami, přijďte se podívat, jak se to dá s humorem zvládnout – náš TÁTA má skvělé nápady a tajné finty! Ženy se naopak na chvíli dostanou do hlavy mužům a pochopí vše dosud nepochopené. A pokud ještě děti nemáte, anebo vám už odrostly? Nevadí, určitě se v mnohých situacích najdete i vy.

KC Střelnice, Turnov, od 19 hodin. iMuza – koncert k Vánocům. Těšit se můžete na krásné vánoční skladby v podání dětského pěveckého sboru Carmina a orchestru Turnovské orchestrální sdružení ve spolupráci s profesionálními umělci z Liberce a Prahy. Jak již název napovídá, není to "pouze" vánoční koncert, nýbrž koncert k Vánocům - je to umělecký dárek, který si budete moci rozbalit spolu s námi. Na koncertě totiž uvítáme vzácného hosta - houslového virtuóza Bohuslava Matouška. Na podiu se navíc v sólových skladbách představí také děti a mladí talentovaní umělci Turnovska. Tyto děti během loňského roku projevily velkou píli a snahu ve svém uměleckém vzdělávání a my je nyní odměníme možností zahrát si sólově s orchestrem a s velkou uměleckou osobností, jakou je právě houslista Bohuslav Matoušek. Součástí koncertu je také doprovodný program - výtvarná dílna pro děti i dospělé. Zde budou mít návštěvníci všech věkových kategorií možnost aktivně se zapojit do malby společného vánočního obrazu. Dílna bude otevřena od 18:15 hodin v Zrcadlovém sále KC Střelnice. Patronkou dílny je akademická malířka Michaela Maupicová.
Vstupné na koncert i doprovodný program je dobrovolné.

Pátek 8. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19.30 hodin. Kohoutí stopa a The LAB. Dvojkoncert kapel, hrajících coververze známých skladeb. The LAB je parta muzikantů z Jablonce nad Nisou v čele s Andy Lethamem (zpěv, harmonika) a Pavlem Novákem (solová kytara). Další členové jsou Matyáš Fous (kytara), Štěpán Kocourek (bicí), Pavel Zdobinský (baskytara). Repertoár skupiny The LAB se skládá z klasické rockové muziky (Hendrix, Clapton…) & blues (B. B. King, Stevie Ray Vaughan …). Pražská kapela (R&B, pop, funk) Kohoutí stopa hraje svižnější přejaté písně různých žánrů, kterými se snaží roztančit publikum (S. Wonder, Beatles, Queen, Kool & The Gang…). Zvukem i vzhledem zaujme atraktivní dívčí dechová sekce (až na jednu výjimku - sólista na saxofon z doprovodného orchestru Ennia Morriconeho a George Michaela) složená z trubky a 4-5 alt saxofonů. Sólistkou kapely je krásná talentovaná zpěvačka Alena Medveděva, basuje nám Pavel Zdobinsky z Jablonce. Kapela obsadila třetí místo v soutěži kapel "VŠE hledá talent 2017".
Obsazení: Alena Medvedeva (zpěv), Martin Mošna (zpěv), Václav Sýba (kytara), Jirka Čonka (bicí), Pavel Zdobinský (baskytara), Andrea Hořínková (sax), Veronika Janouchová (tenor sax), Helena Hausmannová (sax), Pavel Dvořák (sax), Bětka Borůvková (trubka).

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 9 a 10.30 hodin. Vyšla hvězda nad Betlémem. Hra Pavla Vašíčka je montáží textů ze stejnojmenné knihy Josefa Voláka, písní Adama Michny z Otradovic, lidových vánočních zpěvů a fragmentů lidových vánočních her českého baroka. Adventní období je už neodmyslitelně spjato s přeplněnými hypermarkety a hektickými přípravami oslav, stejně jako záplavou novinových článků, které si toto třeštění berou na mušku a žehrají na vyprázdněný charakter současných Vánoc. Stalo se tradicí Divadla Drak uvádět v tomto čase jako protiváhu všemu výše zmíněnému hry s biblickou tématikou a namísto kárání je pozvat ke společnému estetickému zážitku opírajícímu se o základní příběhy naší křesťanské tradice a jejich humanistického poselství. Inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem v tomto plně navazuje na předchozí Štědrej večer nastal a Hej, Mistře! Soustřeďuje se přímo na pasáže z Nového zákona, které se vážou k narození Ježíše (Zvěstování, Zrození, Pastýři, Tři králové, Vraždění neviňátek, Útěk do Egypta, Návrat do Galileje) a tvoří tak duchovní podklad vánočních svátků.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Moje hra. Andělská komedie Divadla Kalich Praha s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Moje hra je komedií o životě, jakkoli hlavnímu hrdinovi jeho život právě protekl mezi prsty. Slavný spisovatel Josef Jankulovski opustil tento svět nečekaně a s poměrně starosvětským přáním: chtěl po své partnerce, aby uspořádala soukromou smuteční slavnost na jeho počest. V obývacím pokoji se proto u vystaveného Mistra schází šest žen různého věku, postavení i světonázoru, z nichž každá sehrála v životě vyhlášeného bonvivána osudovou roli… Magie divadla umožní Jankulovskému už z „druhého břehu“ mluvit s jeho poslední ženou. Na rozdíl od nás obyčejných smrtelníků tedy oba mají vzácnou možnost říci si spoustu věcí, na které v každodenním shonu nemáme (nebo kolikrát možná nechceme mít) čas a u kterých zpětně litujeme, že jsme je nestihli vyslovit.Komedie Moje hra odkrývá s nadhledem, odzbrojující upřímností a především humorem zákoutí vztahu muže a ženy a otevírá řadu třináctých komnat. Současně fandí životu: za jeden vyhaslý nabídne hned dva nové! Pod pseudonymem autora Mojí hry Petra Abrahama se skrývá divadelní režisér Petr Novotný. Režie se ujal Jan Kačer. Osoby a obsazení: Mistr Jankulovski – Jiří Bartoška, Mladá paní – Jana Janěková ml., Paní Matka – Radana Hermanová, Ordinérní blondýna – Zuzana Bydžovská, Bejvalka – Adéla Kačerová, První láska – Vlasta Peterková, Poslední omyl – Adéla Koutná, Funebrák – Martin Kubačák.

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Vánoce s Gentleman Singers a s Musicou Bohemicou. Spojení dvou vynikajících ansámblů navodí krásnou vánoční atmosféru. Musica Bohemica a Gentlemen Singers je unikátní spojení, které vždy připraví originální program složený ze skladeb tradiční české lidové kultury a soudobých skladatelů, zpravidla napsaných přímo pro tato tělesa. Oba ansámbly mají za sebou více než desítku společných koncertů po celé České republice.

Muzeum a Podjizerská galerie, Semily, od 17 hodin. Sviť hvězdo jasná… Výstava lidových jesliček rozmanitých podob z nejrůznějších materiálů, které jsou neoddělitelnou součástí atmosféry vánočních svátků. Několik desítek betlémů zaplní prostor Pojizerské galerie i výstavní sál a určitě si je rádi prohlédnou nejen děti a sběratelé. Výstava potrvá do 4.2.2018.

Sobota 9. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. INSANIA a První hoře. Dvojkoncert kapel: INSANIA - je kultem na tuzemské tvrdě alternativní scéně, První hoře - futuristický punk/ jazzový kabaret. Legenda tvrdě alternativní scény hraje svůj osobitý crossover tvrdých kytar s moderními syntezátory a samply. Skupina INSANIA, která dodnes kolísá na pomezí hardcore a metalu, nasadila od samého počátku ve své tvorbě zběsilé tempo. Po několika koncertech a po vydání dema „Possessed by Insania“ v roce 1988 srazila kapelu v rozletu k zemi brněnská StB, která v satanisticky laděných textech spatřovala výzvu k odboji proti systému. Insania se stáhla do podzemí a dále působila pod maskovacím názvem SKIMMED, pod nímž roku 1990 vydává LP „New Insanity“, jednu z prvních nezávislých desek v tehdejším Československu. V roce 1992 zakládající člen Poly obnovuje Insanii v novém složení s bubeníkem BlackDrumem, zvolňují tempo a vydávají se hudebně do temnějších vod, ovlivněni v té době přírodní mystikou a J.R.R. Tolkienem. Za dobu svého působení m.j. třikrát převzala Cenu Anděl, řada ocenění pochází také z rockově zaměřené ankety Břitva včetně zařazení skupiny do "Galerie legend".
První hoře po dvou letech ohlásili svůj comeback se zbrusu novým výbušným albem Křehký mechanismus pozemského štěstí! Kapela vyrostla z podhoubí české alternativy a od dob přelomového alba „Lamento“ si svou tvorbou získává fanoušky napříč všemi žánry. První hoře charakterizují energická a spontánní vystoupení s divadelními prvky v čele s postavou pana Klauna – akordeonisty. Významnou roli hrají také texty se silnou výpovědní hodnotou, které jsou dílem zpěváka a lídra skupiny Milana Urzy. Zmiňované album „Lamento“ z roku 2008 si vysloužilo žánrovou cenu Anděl za rockovou desku roku a v roce 2011 bylo také oceněno v hudebních cenách Břitva cenou nejvyšší - ALBUM DESETILETÍ.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Iva Bittová a Čikori. Skupina představí aktuální, velice vydařené album At Home.

Městské divadlo, Železný Brod, od 10 hodin. Tři princezny na krku. Repríza autorské pohádkové komedie Karla Svobody v podání DS Tyl Železný Brod.

Městské muzeum, Železný Brod, od 14 hodin. Andílkování. Hravé, smavé a andělské odpoledne pořádá RC Andílek.

Kostel Nejsvětější trojice, Bzí, Železný Brod, od 16 hodin. XII. Adventní koncert Gloria i Gaudium. Česká historická píseň (zvláště adventní) mezi „kostelem a hospodou“ … zahraje soubor Fragium 16. Soubor historické hudby ve složení Darina Jašíková (barokní housle), Martina Záhorová (flétna a zpěv), Jan Záhora (varhany), Jiří Bartoš Sturz (zpěv, tromba marina (trumšajt) a úvodní slovo).

Hrad Valdštejn, od 14 hodin. Vánoce s vévodou. Vánoční setkání s vévodou Albrechtem z Valdštejna. Povídání o historii i Vánocích spojené se zdobením stromečku. Přineste vlastní ozdobičku a budeme zdobit společně. Nebude chybět malé pohoštění. Vstupné: dospělí 80,- Kč, děti 50,- Kč, rodinné 220,- Kč.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 14, 15, 16 a 17 hodin. Pro rodiče s dětmi: Mikulášská besídka 2017. Mikuláš se svojí družinou letos opět dorazí do Vratislavic a přinese dětem bohatou nadílku, kterou najdou v Mikulášském balíčku. Mikulášský balíček: 90 Kč. Každý balíček obsahuje Mikulášskou nadílku od čerta a Mikuláše, fotku na památku, vstup pro jedno dítě a až 4 dospělé. Vstup na akci je možný pouze po zakoupení Mikulášského balíčku. Mikulášské balíčky se budou prodávat výhradně v předprodeji v Infocentru KC VRATISLAVICE 101010, zakoupení na místě nebude možné. Pro děti bude připraven hodinový program plný písniček, omalovánek, sladkostí a další zábavy, pro dospělé stručné kartičky, kde budou moci nechat Mikulášovi a čertovi vzkaz.

Riedlova vila, Desná, od 17.00 a od 19.30. Vanoční dvojkoncert.  Letos uslyšíte, kromě spousty krásmých českých i nečeských i neceskych koled, i čtyři vánoční skladby, ktere jste zcela jiste jeste nikdy neslyseli (neb jsou od naseho dvorniho skladatele Petra Tomeše).

Sobota 9. a neděle 10. prosince, sobota 16. a neděle 17. prosince

Hrad Grabštejn, od 10 hodin. Adventní prohlídky na Grabštejně. V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni!
Během prohlídky uvidíte: malé nádvoří, apartmá vrchního nadlesního (kuchyně, spižírna, toaleta, ložnice, salon, předpokoj), vstupní renesanční síň, kapli sv. Barbory, vrchnostenskou kancelář, pokoj hraběnky Josefíny, rokokový salon, sál s renesančním krbem, hodovní síň, ložnici Jiřího Mehla ze Střelic. Součástí prohlídky je i možnost vstupu na věž s výhledem do oblasti trojzemí.

Středa 6. až neděle 10. prosince

Běliště, Železný Brod, od 9 do 17 hodin. Vánoční trhy na Bělišti. Tradiční vánoční trhy. Možnost nákupu vánočních dárků a naladění se na adventní čas. V prostorách národopisné expozice Městského muzea na Bělišti bude připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží.

Pátek 8. až neděle 10. prosince

Centrum Palace Plus, Jablonec nad Nisou, od 9 hodin. Vánoce palace plus. Pozvánka na třetí ročník předvánoční akce pro děti i dospělé - těšit se můžete na tvůrčí dílny, kde svým blízkým vytvoříte krásné vánoční dárečky a dekorace…

Neděle 10. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. MUSICA BOHEMICA & IUVENTUS, GAUDE! Předvánoční setkání souboru Jaroslava Krčka a dětí pěveckých sborů ZUŠ Jablonec nad Nisou.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 14.30 hodin. Mikulášské pohlazení. Zábavné odpoledne pro děti i dospělé s čertem a Mikulášem.

Kostel sv. Jakuba Většího, Železný Brod, od 18.30 hodin. Ch. Gounod: Mše na počest sv. Cecilie. Krásný hudební zážitek vám zprostředkuje pěvecký sbor Janáček z Jablonce n. Nisou.

Hrad Valdštejn, od 14 hodin. Vánoční koncert turnovských skautů. Letošní řadu tradičních a oblíbených vánočních koncertů na Valdštejně zahájí svým vystoupením Turnovští skauti. Vstupné dobrovolné.

Ovečkový betlém, Smržovka, od 16.30. Bronzová neděle. Program: soutěže o nejlepší nepečené cukroví – výrobky přineste nejdéle do 16 hodin – hodnotit budou opět návštěvníci adventního odpoledne, dílničky pro děti – výroba ozdob z šišek a šmelcu. Host: farář Starokatolické církve Karel Koláček.

Kostelík sv. Josefa, Loučná, od 17 hodin. Druhá adventní neděle. Flaystr hraje gospely a bluegrass.

Pondělí 11. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Vánoční koncert BIG "O"BANDU MARKA OTTLA. Koncert špičkové liberecké skupiny se zpěvákem a textařem Danem Bártou. V pořadu vystoupí dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Divadlo: ART. Opravdu máte rádi své přátele? A co když si jednoho dne koupí nepochopitelně drahou věc, například obraz? Slavná francouzská komedie, v níž tři se hádají, ale vy se budete rozhodně smát! Hrají: Karel Heřmánek, Josef Carda a Zdeněk Žák. Solidní vztah tří přátel se ocitá na tenkém ledě ve chvíli, kdy si jeden z nich pořídí velmi drahý obraz. Co Marka, Borise a Ivana vlastně spojuje? Tahle otázka dokáže ty tři zavést pěkně daleko. Až téměř na konečnou jejich dlouholetého přátelství. Zdánlivě banální estetický spor se zvrhne v nesmírně vtipnou hádku o hodnotách života a podstatě skutečného přátelství. V současnosti jedna z nejslavnějších francouzských komedií posbírala snad všechny prestižní ceny ve Francii i v zahraničí. Trojici přátel si v různých inscenacích ve světě zahráli např. Pierre Arditi, Fabrice Luchini, Albert Finney, Tom Courtenay či Alan Alda.

Úterý 12. prosince

Městské divadlo, Železný Brod, od 17 hodin. Tradiční vánoční koncert ZUŠ. Účinkují: žáci všech oborů, svými výkony potěší sólisté i různá komorní a souborová seskupení.

Městské divadlo, Turnov, od 17 a 19.30 hodin. Musica Fortuna. Musica Fortuna, smíšený pěvecký sbor, zve všechny své příznivce na tradiční vánoční koncert 12.12. do městského divadla. Kdo nestihl křest CD - Musica Fortuna, V nejlepších letech na oslavách 30 letého výročí, může se těšit na křest CD vánočního. Atmosféru oživí zajímavý host a večerem bude jako vždy provázet pan dirigent Vítězslav Čapek.

Středa 13. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 19.30 hodin. K2. Klára. Krásno. Povídání a promítání s horolezkyní Klárou Kolouchovou, nejen o K2. Klára Kolouchová je jediná rodilá Češka, která kdy stála na vrcholu nejvyšší hory světa, Mt. Everestu. Je to zkušená horolezkyně, která má za sebou úspěšné výstupy na nejvyšší hory Jižní i Severní Ameriky a Evropy. Je to všemožně schopná žena, ale k fotografii a filmu si příliš hluboký vztah zatím nevybudovala. Zkrátka fotí na automat… A protože chtěla mít na svůj pokus o K2 celoživotní vzpomínku, přizvala si k sobě Petra Jana Juračku, fotografa, pilota dronů a nadšeného horala teoretika. Petr nikdy předtím nestál výš, než ve třech a půl kilometrech. Jak to celé dopadlo? No přeci světovým rekordem! Tedy… skoro. Dokument K2. KLÁRA. KRÁSNO. se promítá na letošním MF outdoorových filmů, u nás o něco dříve. Klářino promítání a povídání nebude pouze o K2, ale i o dalších expedicích.

Klub Ulita v SVČ Sluníčko, Lomnice nad Popelkou, od 14 hodin. Vánoční Ulitodiskotéka. Moderní diskotance – prostě diskotéka, jak má být. Vánoční kolo štěstí a vánoční překvapení s dárkem po každého účastníka. Přijít můžeš kdykoliv mezi 14,00 – 16,00 hodinou. Tak neváhej a TANČI DOKUD MŮŽEŠ!!! Tance na x-boxu a …

KC Kino, Železný Brod, od 19 hodin. Vlasta Redl - recitál. Recitál skladatele, textaře a zpěváka, spisovatele, studiového hráče, aranžéra, hudebního režiséra a producenta, autora divadelní a filmové hudby Vlasty Redla v Železném Brodě. Jeho hudební tvorba je žánrově nevyhraněná, a proto těžko definovatelná, snadno rozpoznatelný je ale jeho osobitý autorsko-aranžerský rukopis, který často kombinuje…

Čtvrtek 14. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Janek Ledecký - Vánoční tour 2017. Klasické vánoční písničky, ale i hity jako Budu všechno, co si budeš přát, Proklínám nebo Pěkná, pěkná, pěkná a samozřejmě Sliby se maj plnit o Vánocích. To je program, se kterým populární zpěvák Janek Ledecký dokáže vždy před Vánocemi vyprodávat sály v Česku. Na sklonku letošního roku se s populárním programem vrátí do českých měst po jednadvacáté. Vánoční turné Janka Ledeckého nabízejí sérii koncertů s pravou sváteční atmosférou. Ani letošní rok se tradice nezmění. V každém městě zpěvák navíc přivítá speciálního hosta - tamější dětský pěvecký sbor. „Za doprovodu předního českého smyčcového kvartetu M. Nostitz Quartet a Jankových hudebních kolegů baskytaristy Davea Mendéze, bubeníka Hanze Sedláře a klávesisty Mavla Muchy, které doplní dívčí vokály. Lidé uslyší nejen písně Ryba rybě, Sliby se maj plnit o Vánocích, ale také Na ptáky jsme krátký a další,“ popisuje promotérka koncertu Hana Petřinová.
Vánočně laděné písně, Jankovy stěžejní hity i songy z nového alba. Takové bude Vánoční turné 2017, na kterém Janka Ledeckého vedle kapely doprovodí i místní dětský pěvecký sbor Vrabčáci. Janek Ledecký je jednou z našich nejznámějších hudebních hvězd. Poprvé si získal pozornost publika jako frontman rockové kapely Žentour. Ta vydala své první album Žentour 001 v roce 1987. V roce 1989 vyhrála TV hitparádu „Triangl“ s písničkou „Utajený světadíl“ hned 3× za sebou a v létě získala s „Promilujem celou noc“ Bratislavskou lyru na nejprestižnějším Československém mezinárodním hudebním festivalu. Následoval singl „Všechno bude fajn“ a Žentour byl definitivně katapultován z rockových klubů na stadiony. Album Žentour 003 se stalo nejprodávanějším na trhu. Následovalo album Žentour 005 s legendárním hitem „Proklínám“. Dvě zlaté a platinové desky posunuly Žentour na první místa radiových a televizních hitparád. Janek Ledecký pokřtil spolu s Ondřejem Hejmou, producenty Honzou Ponocným a Jonášem Ledeckým a s vydavatelem Ladislavem Vajdičkou nové, po deseti letech první sólové autorské album Na konci duhy (BrainZone). Ledecký v něm navazuje na svou silnou písničkářskou éru devadesátých let. V Hard Rock Cafe Praha představil i videoklip k singlu Já se vracím od Tomáše Krejčího.

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Zpívání mezi Betlémy II. V pořadí druhé vystoupení písničkářky Českého ráje paní Marušky Špačkové v lomnickém muzeu plné písniček s vazbou na náš kraj. V druhé části programu zazní i řada známých klasických koled. Přijďte se vánočně naladit a zazpívat si s námi!!

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 18.30 hodin. Vánoční koncert. Tradiční vánoční koncert pěveckých sborů Základní školy T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Talk show: MK SHOW 40. Díl. Hosty listopadové charitativní talk show Martina Krause bude hudební duo Jakub Ondra - Štěpán Krtička a zpěvák Jan Bendig.

Kino Junior, Jablonec n. N., od 10.30. Radujme se, veselme se. Divadlo U staré herečky hraje adventní představení pro děti od 3 let.

Kostel Proměnění Páně, Josefův Důl, od 17.30. Vánoční koncert dětí ZUŠ Tanvald.

Středa 13. až sobota 17. prosince

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou. Vánoční slavnosti. Tradiční adventní trhy s celodenním adventním programem a více než stovkou prodejců na Mírovém náměstí a v areálu Eurocentra.
Středa až pátek: 9–18 hodin
sobota: 9–13 hodin

Tradiční trhy s celodenním programem a více než stovkou prodejců

Středa 13. 12. 2017

10:00 MŠ Hláska
10:15 DPS Notička
10:30 MŠ Kapička
10:45 DPS Sluníčko
11:00 MŠ Mšeňáček
11:15 MŠ Vratislavice n. N.
13:00 Bonus kvartet (Roudnice n. L./Litoměřice)
14:00 Kvartet trubačů Podkrkonošské dechovky (Nová Paka)
15:00 Divadlo 100 opic: Josef, můj kochaný (Praha)
16:00 Pueri, gaudete!
16:30 SPS Janáček

15.00–17.00 Divadelníci Vikýř: Oživlý Betlém s dobročinnou akcí pro pejska a kočičku

Čtvrtek 14. 12. 2017

10:00 MŠ Slunečná
10:15 DPS Pod Peřinkou
10:30 MŠ Pampeliška
10:45 MŠ Montessori
11:00 MŠ Mechová
11:30 DPS Fialenky
13:00 Dechový kvintet ZUŠ Železný Brod
14:00 Brass Quintet Železný Brod
15:00 Mladá dechovka
16:00 Rychnovské trio
16:30 Folklórní soubor Šafrán: Živý Betlém
17:00 Rosex (Liberec)

15.00–17.00 Primátorský svařák se sbírkou pro Svaz  tělesně postižených ČR z. s. okresní organizace Jablonec n. N.

Pátek 15. 12. 2017

10:00 DPS Cimbálek
10:30 DPS Skřivánek
11:00 DPS Zvoneček
12:00 DPS Rolnička
13:00 SPS Izerína
14:00 ZUŠ Jablonec nad Jizerou
14:30 Celestýnka
15:30 Jablonecká píšťalka
16:00 Harmonia (Tanvald)
16:30 Generace Gospel Choir (Jablonec n. N./Liberec)

Sobota 16. 12. 2017

10:00 Pardubičtí pozounéři
11:00 Pardubičtí pozounéři
12:15 Pardubičtí pozounéři

Vánoční dílna
Ekocentrum, areál Eurocentra, pavilon S1
Čtvrtek 14. 12. a pátek 15. 12. 9–18 hodin, sobota 16. 12. 9–14 hodin
Tvoření vánočních ozdob a dalších drobných dárků z přírodních materiálů pro děti i dospělé.

Pátek 15. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Vypsaná fiXa. Známá pop-punková kapela z Pardubic. Tentokrát přicházejí se svou novinkou "Tady to někde je".
Deska je přes půl roku venku, zpětná vazba od lidí je až nečekaně hodně dobrá a nejčastěji slyšíme, že "to" tam opravdu je, a jako celek drží celá nahrávka úžasně pohromadě. Proto jsme se rozhodli, že ji na šnůře zahrajeme celou tak, jak je od začátku až do konce. Zároveň je to i naposled, kdy takhle zazní, takže kdo ji chce slyšet, má jedinečnou možnost, která se už nikdy nebude opakovat. Druhá polovina koncertu bude samozřejmě patřit starším prověřeným písním,“ prozrazuje o turné zpěvák Márdi a dodává: Dlouho jsme přemýšleli, jak to celé pojmout, zkoušeli jsme najít vhodnou předkapelu, ale nakonec nás napadlo, že by si lidé zasloužili i trochu jiný zážitek, než je hudba. A tak před naším koncertem proběhne veřejné čtení, které obstaráme my sami. Někdo bude číst a někdo bude vytvářet zvukovou kulisu. Bude to takové "Čtení na dobrý koncert". Obsah čtení bude opět vycházet z našeho alba Tady to někde je.“

Místní vlastivědné muzeum v Železnici, od 18 hodin. Adventní koncert. Účinkují: Eva Ondráčková - panova flétna, Marek Ondráček - klávesové nástroje a jejich hosté. Vstupné dobrovolné.

Kulturní centrum Hotel Praha, Jablonec, od 19 hodin. Adventní koncert a prezidentský kandidát. Bude prostor na popovídání s kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem, i na svařák dojde.

Řadu adventních setkání připravuje v nejrůznějších místech České republiky prezidentský kandidát Michal Horáček, spisovatel, textař a sociální antropolog. Kromě besedy se můžete těšit na známé hudební interprety i lokální kapely a umělce. Již třetí adventní setkání proběhne v Jablonci nad Nisou. Vystoupí mažoretky Jablonecká Jablíčka, soubor Základní umělecké školy Jablonec nad Nisou Jazztet a muzikálová diva Kamila Nývltová.

KC 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19 hodin. Těla. Tradiční vánoční koncert a navíc speciální host: Tlupa tlap (folk-rock z východočeského Pilníkova, který zní už od roku 1995). 19.00 door open, 20.00 TLUPA TLAP, 21.00 TĚLA.

Sobota 16. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 21 hodin. Horečka sobotní noci. Největší rockové hity na plátně uvádí Petr Vobořil. Předvánoční, poslední horečka v tomto roce.

Eurocentrum, Jablonec n. N., od 20 hodin. Krucipüsk. Koncert skupiny na turné k novému albu Sine amore nihil. Host: Lidopop

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Vánoce s Magdalénou. Bohuslav Martinů - Příběhy o Mariích. Hudba: Bohuslav Martinů - Hry o Marii, Čtyři písně o Marii. Autor hudební koláže: Bohumír Rellich. Choreografie: Lidmila Rellichová, Magdaléna Pupík Rellichová. Světelný desing: Martin Šulc. Účinkují: žáci a studenti Tanečního a pohybového studia Magdaléna z.s., Konzervatoře Duncan Centreé a Dětský sbor Vrabčáci. Představení je součástí projektu "Mariánský kult v českém uměleckém prostředí".

Náměstí 3. května, Železný Brod, od 17 hodin. Živý Betlém. Vyhlížíte vánoční hvězdu, která oznamovala narození Krista Pána? Přijde vás zlákat k cestě do Betléma. Objeví se v sobotu 16. prosince v 17 hodin na náměstí před radnicí v Železném Brodě. Prvně se tak stalo v roce 2011. Na cestě do Betléma – do Ochranovského sboru (na Brodec) – vás doprovodí i andělé a můžete si s nimi cestou zazpívat koledy. Cestou potkáte krále Heroda a před cílem na farním palouku také pastýře. Svatá rodina vás přivítá ve velkém sále. Tak vyzrajeme na případné nevlídné počasí. Po klanění králů vás svatá rodina pozve k občerstvení a zahřátí v malé modlitebně. Pro koho není snadná cesta z náměstí, může přijet přímo do cíle a počkat na průvod v teple.

Hrad Valdštejn, od 14 hodin. Vánoční koncert souboru Provaz Kacanovy. O druhý vánoční koncert na Valdštejně se postará sousedský pěvecký spolek Provaz z Kacanov. Vstupné dobrovolné.

Jilemnice, od 8.25 hodin. Vánoční jarmark. Bohatý kulturní program zakončený ohňostrojem, který moderuje Petr Ticháček.

KC Golf, Semily, od 17 hodin. České Vánoce s dechovou hudbou. Hostem večera bude dětský pěvecký sbor ŘETÍZEK ze Železného Brodu. Zazní české, moravské vánoční písně, koledy, a také známé hity Karla Gotta, Waldemara Matušky či Marty Kubišové. Předvedou se sólisti zpěváci a sólisti instrumentalisté. Řídí Daniel Bismiler a Josef Hlubuček. Pořadem bude provázet divadelník a zpěvák Jirka Pošepný.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Nothingham. V čase adventním zahraje NOTHINGHAM své skladby v akustickém aranžmá. Známá turnovská skupina Nothingham se po roce a půl vrací na pódium Městského divadla, kde v červnu 2016 oslavila dvacet let své existence. Po úspěšné letní premiéře rockového oratoria „Jan Křtitel“ kapela připravila dvouhodinový program složený z novinek i osvědčených starších písní, tentokrát v nerockovém akustickém aranžmá. Vedle známé čtveřice muzikantů se můžeme těšit na plejádu hostů, kteří neobvyklý zvuk Nothinghamu ještě více obohatí.
Nothingham:
Petr Tesař – bicí nástroje
Marek Boňko – klávesy
Jan Bouzek – kytara
Pavel Mlejnek – baskytara

Schowankova vila, Jiřetín, od 17 hodin. Koncert v Jiřetíně. Sbor dobrovolných muzikantů Desná.

Neděle 17. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. Vánoční besídka Kokos. Vánoční koncert vybraných žáku hudebního studia Kokos.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Swingové Vánoce 2017. Po úspěšném a beznadějně vyprodaném turné v roce 2016 jsou tu Swingové Vánoce se svými sólisty a fantastickým big bandem i letos. Dvouhodinovým koncertním programem publikum provázejí swingový zpěvák Jan Smigmator a držitelka prestižní ceny Thálie multižánrová zpěvačka Dasha, mj. kolegové z úspěšného rozhlasového pořadu Klub Evergreen, který v letošním roce oslavil pět let na vlnách Českého rozhlasu Dvojka. Oba zpěváky i tentokrát doprovodí Big Band Felixe Slováčka, jeden z nejlepších swingových orchestrů evropské hudební scény. Galakoncert je složen ze slavných vánočních evergreenů zlaté éry swingu, včetně skladeb orchestrů Glenna Millera a Counta Basieho, písní Franka Sinatry, Elly Fitzgerald, Tonyho Bennetta, Michaela Bublého, Barbry Streisand, ale také hitů pop music v originálních big bandových aranžmá.
Vedle Jana Smigmatora, Dashy a Felixe Slováčka se na scéně v doprovodu big bandu představí jako sólistka i špičková saxofonistka Markéta Smejkalová známá z nejrůznějších hudebních projektů napříč žánry (Orchestr Václava Hybše, Swinging Q, Sto zvířat, European Youth Jazz Orchestra, atd.).

Kaple Jednoty bratrské na Brodci, Železný Brod. Adventní koncert - Řetízek. Tradičně v neděli pro vás bude zpívat místní dětský pěvecký sbor Řetízek. Dětský pěvecký sbor Řetízek je sbor dvaceti dětí ve věku od 9 do 17 let, který působí od roku 1976 při Základní umělecké škole v Železném Brodě. Zakladatelem sboru je sbormistr a hudební pedagog Josef Hlubuček. Řetízek často doprovází komorní orchestr složený ze žáků a absolventů ZUŠ v Železném Brodě, na klavír a varhany ho doprovází Miloslava Vacíková a Romana Blaschkeová. Repertoár Řetízku je mimořádně obsáhlý – od gregoriánského chorálu a písní ze středověkých kancionálů, přes skladby většiny slohových období včetně děl současných hudebních skladatelů, až ke spirituálům a populární hudbě, obsahuje též mnoho českých, moravských a slovenských národních písní. Významné místo v repertoáru Řetízku zaujímá hudba současných hudebních skladatelů, např. Jiřího Laburdy, Petra Ebena, Antonína Tučapského a dalších, jejichž skladby tento sbor s vděčností a s velkým uznáním a úspěchem interpretuje doma i v zahraničí. Vstupné dobrovolné.

Městské divadlo, Železný Brod, od 19 hodin. Vánoční galakoncert. Soubor Musica Dolce Vita (Daniela Demuthová, mezzosoprán; Žofie Vokálková, flétna a Zbyňka Šolcová, harfa) slaví letos 10. jubilejní koncertní sezónu. Při této příležitosti vám zprostředkuje hudbu z nejkrásnějších skladeb světových a českých autorů na harfu a flétnu doplněné mezzosopránem. V programu zazní mimo jiné tyto skladby: J. S. Bach: Altová árie „Bereite dich, Zion“ z Vánočního oratoria, A. Vivaldi: Čtvero ročních dob – Zima (largo), vánoční písně z barokních kancionálů, A. V. Michna: Vánoční noc a směs českých koled v úpravě J. Krčka.

Kostel Nejsvětější trojice, Vratislavice nad Nisou, od 17 hodin. Vlasta Horváth - Vánoční koncert. Vystoupení Vlasty Horvátha a dětských vratislavických pěveckých sborů, které zazpívají nejen vánoční koledy. Přijďte si užít předvánoční koncert a atmosféru! Chybět nebude stánek s horkými nápoji, cukrovím a křupavým pečivem. Vstup: ZDARMA
Vlasta Horváth – český zpěvák a vítěz druhé řady Česko hledá superstar, držitel Českého Slavíka za rok 2005 v kategorii Objev roku. Jeho debutové album Místo zázraků získalo platinovou desku a v anketě Deska roku bylo nejprodávanějším debutem za rok 2005. Vlasta alternuje s Kamilem Střihavkou v rockové opeře Oidipus Tyranus a působí jako pedagog na Mezinárodní konzervatoři Praha, kde vyučuje interpretaci v oboru Rockové opery a Pop.

Starokatolický kostel, Jablonec n. N., od 14 hodin, Sbor dobrovolných muzikantů. Spolu s Classicis Tanvald sekundují Petrovi Tomešovi (varhany).

Ovečkový betlém, Smržovka, od 16.30. Stříbrná neděle. Program: Skauti přivezou obyvatelům Smržovky Betlémské světlo v 17 hodin, ochutnávka tradiční rybí polévky, dílničky pro děti – malování skleněných zvonečků.

Eurocentrum, Jablonec n. N., od 14 hodin. Celestýnka. Taneční odpoledne s dechovým orchestrem pro seniory.

Kostelík sv. Josefa, Loučná, od 17 hodin. Třetí adventní neděle. Hrají KarMarádi, jazz se saxofony.

Pondělí 18. prosince

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 18 hodin. Vánoční koncert ZUŠ. Vánoční vystoupení žáků ZUŠ Lomnice n. Pop. spojená s prodejem výrobků žáků.

Úterý 19. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Hej, Mistře! Osud hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, skrývající ještě i dnes řadu tajemství, uchvátil režiséra Michaela Taranta a dramaturgy Věru Maškovou a Zdeňka Janála natolik, že se vydali po jeho stopách, aby se inspirovali jeho životem a dílem a vytvořili autorskou divadelní inscenaci – aby na pozadí dobových i uměleckých souvislostí vyprávěli o životní pouti významného hudebního skladatele, a to především prostřednictvím jevištních obrazů. A tyto scénické obrazy samozřejmě nevynechají ani hudební ukázky samotných Rybových skladeb – jednak za přítomnosti živých muzikantů a jednak s využitím sborových zpěvů. Inscenace Hej, Mistře! se pokouší objevit nový pohled na osobnost Jakuba Jana Ryby, bez nánosů a klišé, které v minulosti tohoto skladatele postihly. Navíc v roce, kdy si připomínáme 250 let od jeho narození a 200 let od jeho úmrtí. Ryba nebyl skladatelem jen jednoho díla – České mše vánoční – ale jeho dílo je bohaté ve velké šíři instrumentální i tematické, je prodchnuté radostmi i smutky jako Rybův život sám. Spoluúčinkuje Komorní smyčcový orchestr Bona Nota a Dětský folklorní soubor Radost Pardubice pod vedením Jitky Vítkové.

Středa 20. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. XXIV. Adventní koncert DPS Vrabčáci. Účinkují: DPS Vrabčata, Vrabčáci a jejich hosté - zpěvák Josef Vágner ml. a DPS Javořičky Plzeň. Klavírní doprovod: Romana Halamová; Uvádí: Lucie Peterková. Na prknech místního kulturního stánku se se svým repertoárem objeví rovněž partnerský Plzeňský dětský sbor B. Smetany se sbormistryní Bedřiškou Koželuhovou a klavírním doprovodem Dany Pytelkové. Krom dětských hlásků však zazní i hlas Josefa Vágnera, který Adventní koncert ozdobí nejen svým hitem „Mně sílu dáš“, jelikož mu bude patřit samostatná část programu.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 20 hodin. Koncert Těla 2017. I letos první vánoční dárek, hudební, dostanete s předstihem, tradiční vánoční koncert liberecké legendy Těla, která si jako hosta pozvala skupinu Tlupa tlap. Základy, na nichž skupina Těla vznikla, byly položeny už na podzim 1992, od té doby má na svém kontě desítky hitů a stovky koncertů nejen v domácím Liberci, ale i v klubech a na festivalech po celé republice, holandské turné či spolupráci s takovými jmény, jako jsou Michal Dvořák ze skupiny Lucie, Bára Basiková, Michal Malátný (Chinaski) nebo asi neoceňovanější česká jazzová zpěvačka Jana Koubková.

Čtvrtek 21. prosince

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Linha Singers - Vánoční koncert 2017. Soubor Linha Singers tvoří skupina zpěváků a instrumentalistů, jejichž hudební řeč nerespektuje vžité a uznávané hranice jednotlivých hudebních žánrů. V letošním roce je tomu již 54 let, co se soubor Linha Singers věnuje originálnímu způsobu interpretace instrumentální hudby. Každý zpěvák souboru zastupuje nějaký hudební nástroj, takže všichni dohromady tvoří malý komorní orchestr. Nejde o karikaturu či lacinou zábavu, naopak, lidský hlas ve své osobité kráse dokáže často vyjádřit autorovy myšlenky mnohem přesvědčivěji než nástroj, kterému byly věnovány. Věříme, že „Linhovci“ vás o tom přesvědčí. Rodinné stříbro (letos skutečně padesátiletého!) vokálně instrumentálního souboru Linha Singers tvoří typické vokální transkripce drobných děl velkých mistrů 17.-19. stol. Aranžmá z pera zakladatele a doposud uměleckého vedoucího Jiřího Linhy získavají jako vždy svou lehkost na swingovém tepu doprovodné kapely. Těšit se můžete na autory zvučných jmen (W.A.Mozart, F. Schubert, A. Rejcha, J.A. Benda, B. Marcello a další). Větší část koncertu je věnována kantorské vánoční muzice. V dějinách české hudby je zvláštní kapitola, kterou ostatní evropské země postrádají. V 18.stol., kdy především z náboženských důvodů opustili českou zem skladatelé věhlasných jmen, vznikla u nás tzv. „kantorská hudba“, díla vesnických učitelů, kteří dělili svou pozornost mezi školu, církev a šlechtu. Byli to výborní hudebníci, kteří vedli chrámové sbory a orchestry a hráli v zámeckých kapelách. Jejich skladby jsou jednoduché, zpěvné a hlavně velmi optimistické. Toto údobí je reprezentováno jmény jako T. Kolovrátek, T.N. Koutník, J.I. Linek, K.V. Holan Rovenský, J.J. Ryba, J. Schreier a další. Snad i vám jejich skladby přinesou radost a vánoční náladu.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Koncert Hany Zagorové s Boom! Bandem Jiřího Dvořáka a hostem Petrem Rezkem. Vrcholem předvánočního kulturního programu v Lomnici nad Popelkou bude bezesporu koncert stálice české populární hudby a jedné z nejoblíbenějších českých zpěvaček Hany Zagorové s Boom! Bandem Jiřího Dvořáka a hostem Petrem Rezkem. Na diváky čeká téměř dvouapůlhodinový koncert, během kterého zazní největší hity obou interpretů i jejich duety (Maluj zase obrázky, Duhová víla, Málokdo ví, Biograf láska, Ta pusa je tvá, Já se vznáším ad.). Zkrátka písničky, které s nimi i dnes diváci nadšeně zpívají a tleskají k nim vestoje.

Eurocentrum, Jablonec, od 19 hodin. Závěrečný věneček s vyhlášením soutěže Princezna z tanečních TOPDANCE a Princezna Deníku.

Pátek 22. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 22 hodin. Vichr z hor a nůž. Tradiční předvánoční vystoupení jabloneckého divadelního spolku, poté koncert rockové kapely Nůž. Nůž - kapela z trosek jiných kapel. Kapela z Jablonce i Prahy. Kapela z lásky k hudbě a pro ni. Hudba proti světu. Je to Vaše Kapela… Pýca - zpěv, Danie - kytara a zpěv, Martin - kytara a zpěv, Vojta - baskytara, Jan Nikendey - bicí.

Areál firmy 4soft (bývalé garáže ČSAD), Tanvald, od 14.30 hodin. Vánoční svařák. Vánoční koledy, gulášek, svařák, grog, punč, cukroví…

ZUŠ Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Vánoční koleda. Společně s Jakubem Hojkou představí svou Vánoční koledu. Vystoupení v délce asi 45 min a závěrečnou prohlídku výstavy si v předvánočním čase nenechte ujít. Vstupné dospělý 30 Kč, děti 15 Kč.

Kulturní dům, Nová Ves nad Popelkou, od 18 hodin. Vánoční koncert Musica Bohemica.

Náměstí 3. května, Železný Brod, od 17 hodin. Zpívání pod vánočním stromem. Tradiční vánoční akce, při které účinkuje pěvecký sbor Řetízek za doprovodu dechové hudby Broďanka. Přijďte se společně s námi naladit na vánoční atmosféru. Zpívání koled v podání dětského pěveckého sboru Základní umělecké školy Železný Brod Řetízek, následují vánoční melodie v podání dechové hudby Broďanka. Během akce si můžete domů odnést i Betlémské světlo, které zde budou rozdávat skauti.

Na návsi, Harrachov, od 17 hodin. Sbor dobrovolných muzikantů z Desné.

Neděle 24. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 23 hodin. Ježíšek tu nechal pro Vás… Dárek, hudbu na přání a pohodu.

Kostel Krista Spasitele, Frýdlant, od 23 hodin. Půlnoční bohoslužba.

Zoologická zahrada, Liberec, od 9 hodin. Vánoční Zoo. Jako již každý rok i letos bude na Vánoce vstupné do zoologické zahrady dobrovolné. Můžete také přinést nějaký dáreček našim zvířatům - ovoce, ořechy, míče, hasičské hadice, košíky apod. Otvírací doba je tento den zkrácená, pokladny zavírají již ve 14:00 hodin.

Home Credit Arena, Liberec, od 13 do 15 hodin. Vánoční bruslení. Vstup bude pro všechny zdarma, brusle si přineste vlastní (půjčovna bude na Štědrý den uzavřena), občerstvení bude zajištěno. Pro vstup využijte vchod P (plocha). Užijte si vánoční atmosféru s celou rodinou v Home Credit Areně!

Botanická zahrada, Liberec. Štědrý den v botanické zahradě. Vstup zdarma pro všechny návštěvníky.

Hrad Valdštejn, od 14 hodin. Vánoční koncert souboru I Dilettanti. O Štědrém dnu přispěje na Valdštejně ke sváteční atmosféře koncert souboru I Dilettanti. V odpoledni před Štědrým večerem vybízíme k procházce spojené s krásným hudebním zážitkem. Vstupné: 60,- Kč, děti zdarma.

Ovečkový betlém, Smržovka, od 13 do 15.30. Zlatá neděle. Program:. Ukázka štědrovečerních zvyků, setkání se sousedy.

KarMarádi, jazz se saxofony

Kostel sv. Antonína, Bedřichov. Půlnoční mše.

Pondělí 25. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Co zůstalo pod stromkem. Muzika, filmy a akční dárky.

KC Golf, Semily, od 21 hodin. Štěpánská zábava. Tradiční povánoční odlehčení s tancem nás čeká na rockovém koncertě SVR. Pro všechny démony a démonky zahraje Semilský Výběrový Rock. Hudební večer zahájí předkapela Jiří Schelinger LMB Retro Band.

Úterý 26. prosince

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 22 hodin. Afterpárty po koncertě Superherokillers.

Zámek Sychrov, od 16 a 18 hodin. Známé a krásné vánoční melodie na zámku. Na programu: Antonio Scarlatti, Giuseppe Giordani, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, César Franck, nejkrásnější světové koledy – výběr, nejkrásnější české koledy – výběr. Účinkují: Karolína Žmolíková (soprán), Ludmila Juránková (klavír), Jan Pohořalý (trubka).

Hrad Valdštejn, od 14 hodin. Vánoční koncert souboru Musica Fortuna. Ke svatoštěpánskému odpoledni na Valdštejně patří již takřka neodmyslitelně koncert známého turnovského pěveckého souboru. Přijďte si poslechnout písně spojené s Vánocemi a třeba si i společně zazpívat. Vstupné: 60,- Kč, děti zdarma.

Radnice, Rovensko pod troskami. Štěpánská mazanice. Taneční zábava, hraje Rouden Band.

Kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti, Železný Brod, od 13.30 hodin. Koledování na Poušti. Srdečně zveme na tradiční koledování o druhém svátku vánočním na svatého Štěpána. Na základě hlasování koledníků v minulém roce zahájíme „Francouzskými koledami“, které nacvičí kostelíčkový filharmonický sbor. Poté se budou moci přidat všichni přítomní s koledami českými. Přijďte se potěšit srdečnou pouštěckou atmosférou. Kdo bude chtít koledníky a spolukoledníky potěšit či odměnit, ať vezme nějaké vánoční dobroty nebo jiné rychle využitelné kalorie či dárky s sebou. Už teď každému dobrodinci srdečně děkujeme. A něco teplého na zahřátí těla i ducha připravíme. Přejeme všem koledníkům i nekoledníkům, krásné prožití svátků vánočních a mnoho štěstí a zdraví v Novém roce.

Středa 27. prosince

Divadlo, Josefův Důl, od 18.30. Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách… hraje DS Bozkov.

Čtvrtek 28. prosince

Autor: Redakce