O takovém využití hudby se dozvěděla při studiu speciální pedagogiky, kde bývá tento druh terapie hojně využíván. „Bohužel v pedagogice je muzikoterapie vysvětlována pouze okrajově a hodně lidí tuto techniku provádí špatně. Vypadá to, že si s klienty jen hrajeme, ale tak to není,“ říká Nitschová. Jak vypráví, hudba je jejím životem a provází ji od mládí. Později studovala na konzervatoři a stala se profesionální flétnistkou. Na rozdíl od jiných v ní ovšem hledala cosi dalšího. „Říkala jsem si, že to nemůže být jen o poslechu krásné hudby a o tom, že nejlepší je ten, kdo zahraje melodii nejrychleji,“ vzpomíná Nitschová.

Její cesta k muzikoterapii byla ale dlouhá. Na myšlenku léčení za pomoci melodie a rytmu písně ji přivedl až její syn. „Učil se tehdy hrdelní zpěv na uměleckoprůmyslové škole. A já si všimla, že když ho poslouchám, nebo když si sama tento zpěv zkouším, mám lepší náladu. Dokonce mě občas přestalo i něco z ničeho nic bolet,“ popisuje své první setkání s léčivými účinky hudby. První kurz muzikoterapie a arteterapie, kde je využíváno umění, absolvovala v roce 2005. „Kurz mě naprosto nadchl. Věděla jsem, že to je to, co jsem hledala. Zde mi poodkryli, o co se jedná,“ uvádí hudebnice, která se oboru dále věnovala na Palackého univerzitě v Olomouci.

Rytmus je základ

S muzikoterapií slavila úspěchy například ve výchovném ústavu, kde pracovala. „Kluci přivítali hudbu a práci s ní s nadšením. Dokonce jsme vytvořili velký projekt, kde jsme hudebně ztvárnili všechny přírodní živly. S ním jsme dokonce objeli několik soutěží,“ dodává. V současné době pracuje mimo jiné s dětmi z dětského domova a se seniory.

Základem muzikoterapie je rytmus, ten se propojuje i s melodií a harmonií. Rytmus je ale dle slov Bohumily Nitschové úplným základem: „Už v pradávných kmenech byl šaman, který svůj zpěv doprovázel například tlučením holí o zem,“ vysvětluje. Muzikoterapie pod jejím vedením se může zúčastnit každý. Na druhé setkání do Městské knihovny v Jablonci nad Nisou zavítalo přes deset zájemců. Lekce provedla návštěvníky základy muzikoterapie, správného dýchání, protažení, ale i uvolnění při tvorbě a poslechu muziky. „Muzikoterapeutického workshopu jsem se zúčastnila už v létě u přehrady. Moc se mi líbil, a tak jsem neváhala a přišla znovu. Člověk se uvolní, zlepší se mu nálada a hned má veselejší den,“ říká Jitka, která přivedla i kamarádku Olgu.

Bohumila Nitschová ráda zapojí každého. „Využíváme celou řadu hudebních nástrojů od bubínků přes chřestidla až po různé koncovky, fujary a nástroje vyrobené z oříšků,“ vysvětluje. Díky zájmu vzniknou možná v budoucnu v Jablonci i pravidelná muzikoterapeutická setkání.