Jedná se o obrazy malíře Jizerských hor Václava Kocuma, který výstavu uspořádal k 150. výročí narození spisovatele Gustava Leutelta (1860 – 1947).

Vyvrcholením lyrické části díla tohoto spisovatele, jehož zdrojem a námětem byl život v oblasti Jizerských hor, se stal soubor novel Kniha o lese. A právě tato kniha zaujala Václava Kocuma, neboť Leuteltovy dojmy se shodují s jeho vlastními osobními prožitky. „Moje tvorba je syntézou mých osobních prožitků s lyrickými impresemi Leuteltovými,“ uvedl výtvarník.

Vernisáž se odehrála za velké účasti veřejnosti, mezi hosty nechyběl ani starosta Jablonce Petr Tulpa, starosta Josefova Dolu Jan Miksa, jablonecký znalec historie, radní a zastupitel Václav Vostřák a další. „Jsem mile překvapen účastí,“ sdělil muž zvaný Kořen, který pomáhá malíři s instalací obrazů. „A povídání paní farářky bylo skvělé,“ dodal.

Kromě slavnostní řeči kurátora výstavy Milana Brože, promlouvala na vernisáži také farářka Církve československé husitské Miroslava Mlýnková. Už jen její černý oděv s červeným kalichem působil nevšedním a dějinami opředeným dojmem, svá slova zakončila modlitbou.

Jednotlivé proslovy doprovázela varhanní hudba a zpěv v podání manželů Truncových, čímž získala vernisáž obrazů i podobu minikoncertu.

Výstava Horské lesy je vlastně druhou částí cyklu třech výstav na počest výročí narození josefodolského rodáka Gustava Leutelta. První se uskutečnila už v březnu v Liberci a vernisáž třetí bude přesně na den spisovatelova narození 21. září v Josefově Dole. U této slavností příležitosti otevřou v obci i nové muzeum.

Na soubor obrazů Horské lesy v Jablonci se mohou lidé přijít podívat do kostela Dr. Farského do 17. září. „Tu možnost mají jen třikrát,“ zmínil však Václav Kocum. Kostel je totiž pro veřejnost otevřený jen v úterý a také v sobotu 11. září na Den památek.