„Vemte krosny na záda a přijďte na oblastní kolo Porty třeba pěšky," láká na sjezd folkařů a milovníků country pořadatelka Alena Vítová z kapely Berušky. Jen ti nejlepší muzikanti postoupí do národního finále Porty, které se uskuteční na konci června.

Každá soutěžní formace zahraje čtyři písně, z toho tři budou soutěžní. Porota pak vybere ty nejlepší, kteří postoupí. Finále v Řevnicích se uskuteční ve dnech 27. – 29. června. Nejlepší autorské písně postoupí do finále Autorské porty. Celým odpolednem bude provázet oblíbený moderátor Václav Vít, známý jako Fousatá beruška.

Disney i Nudličky

Publikum se může těšit na kapelu Disneyband (Liberec), Tamdoletma (Turnov), Náhodou (Šluknovsko), Makenzen (Liberec), Nudličky (Jablonec n.N.) a z jednotlivců vystoupí Anna De (Jablonec n.N.), David Stehlík (Liberec), Ondřej Papillon (Děčín), Pavel Kohn (Ostrava) a další.
„Hostem odpoledne budou mladí talenti ze Studia Kokos z Jablonce nad Nisou. Uslyšíte kapelu K.A.P., Pros!m a VéDéVéčka. Tyto kapely prezentovaly Jablonec nad Nisou v celorepublikových soutěžích Brána a Dětská Porta," slibuje Alena Vítová.

Trampové i bluegrass

Soutěž Porta je určena pro interprety zejména trampské, country, bluegrassové a folkové hudby. Od svých počátků v roce 1966 se ze skromného nápadu party nadšenců a příznivců country a trampských písní stal uznávaný festival spojený s celorepublikovým kláním umělců ve dvou kategoriích, interpretační a autorské. Doplňkovou trofej udělují diváci.

A to i přes období sporů o název „Porta", kdy zde fungovaly dvě obdobné soutěže, Porta (pořádalo Sdružení porta) a Trampská porta (ARS PORTA BOHEMICA, Česká tábornická unie a Kulturní středisko města Ústí nad Labem). Naštěstí se na podzim roku 2006 zástupci dosud „konkurenčních" PORT dohodli na jejich sjednocení od roku 2007 a spojili své síly ku prospěchu věci.