Příjemný kulturní zážitek mohou zájemci spojit s dobrou věcí. V úterý 19. října koncertuje od 19 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci pražský komorní soubor Atlantis Collegium.

Výtěžek z úterního koncertu, který pořádá Orchestr Atlantis a Česká Händelova společnost, bude věnován na opravy okenních vitráži v jabloneckém kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

V programu zazní skladby Georga Friedricha Händela, Heinricha Ignaze Bibera a Antonia Vivaldiho. Účinkují: Pavla Švestková - mezzosoprán a komorní soubor Atlantis Collegium ve složení Jitka Vojtíšková a Lukáš Beran – housle, Renata Machačová – viola, Kristina Kocinová – violoncello, Vítězslav Podrazil – umělecký vedoucí – cembalo.

Jde o 4. koncert cyklu Hudba pro obnovu kulturních památek. Cyklus se pořádá nejen v Praze ale i v dalších městech po celé republice.

„Cyklus koncertů finančně zajišťuje sponzor, který si nepřeje být jmenován. To je trochu nezvyklé, většinou chtějí být sponzoři zviditelňováni. Prý to ale není až tak neobvyklé, jak se může na první pohled zdát. O těch „neviditelných“ prostě nevíme,“ poznamenal umělecký vedoucí souboru.

Pavla Švestková

Absolvovala Pražskou konzervatoř u profesorky Yvony Škvárové, sólistky opery Národního divadla v Praze.

Studovala autentickou interpretaci barokní hudby na mezinárodních interpretačních kursech ve Valticích pod vedením Poppy Holden (Velká Británie) a prof. Jiřího Kotouče.

Spolupracovala m.j. s Borisem Krajným, Felixem Slováčkem, s klavíristy Jaromírem Klepáčem a Danielem Wiesnerem, s klavírním kvartetem Ensemble Martinů, japonskou klavíristkou Kuniko Watanabe a v literárně hudebních představeních s hercem Janem Šťastným.

V roce 2008 účinkovala v rámci sólových recitálů v Německu, Rakousku a v Maďarsku. Rok na to se jako sólistka představila v Holandku, Bulharsku, Estonsku, Belgii, USA a Japonsku.

Od roku 2008 vystupuje s Orchestrem Atlantis a komorním souborem Atlantis Collegium. Specializuje se především na přednes obtížných barokních koloraturních partů.

Vítězslav Podrazil

Rodák z Jablonce absolvoval obor dirigování na pražské AMU v Praze ve třídě prof. Václava Neumanna. Během studia pracoval jako asistent dirigenta v opeře Národního divadla v Praze pod vedením šéfa opery Zdeňka Košlera. V letech 1987 – 1990 byl dirigentem plzeňské opery a od r.1991 do r.1992 šéfdirigentem Komorní opery Praha. V té době vedl také Symfonický orchestr plzeňské konzervatoře.

V roce 1993 založil Orchestr Atlantis a komorní sdružení Atlantis Collegium, které je tvořeno užším výběrem sólistů a členů tohoto orchestru.

Kromě všeobecně známých skladeb tvoří velkou část repertoáru Orchestru Atlantis a Atlantis Collegia duchovní hudba, méně známé skladby starých mistrů a díla soudobých autorů.

Někteří čeští a zahraniční skladatelé napsali své skladby přímo pro Orchestr Atlantis nebo jeho komorní sestavu: Premasiri Khemadasa (Srí Lanka), Max Stern (Izrael), Petr Pokorný, Vlastislav Matoušek, Jan Děd, Karel Šimandl, Vít Clar, Stanislav Jelínek, Kazuhiko Hattori (Japonsko), Karel Janovický (Velká Británie), Mark Kopytman (Izrael).

Vítězslav Podrazil s pražským Orchestrem Atlantis několikrát vystoupil v Jablonci na společných koncertech se smíšeným sborem Janáček. S komorním souborem Atlantis Collegium účinkovali v Eurocentru.

Se sólisty Orchestru Atlantis vystupovali v rozmezí zhruba deseti let na koncertech pro základní a střední školy v Eurocentru, v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova a přímo v některých školách.

„Termín „výchovné koncerty“ nemám moc rád, ale tak nějak bývají tyto akce nazývány. Třeba přijdou nějací absolventi jabloneckých základních a středních škol, na kterých naše koncerty zanechaly nějaké následky,“ zve na úterní koncert umělecký vedoucí souboru.