Po úspěšném vystoupení amerického sopránového kontratenora Roberta Crowa, který se libereckým divákům představil v inscenaci barokní opery Julius Caesar, chystá Divadlo F. X. Šaldy další pěveckou specialitu.

Ve středu 17. listopadu vystoupí v Händelově nejslavnější opeře mladý altový kontratenor Jakub Burzyński - zpěvák, ale také dirigent a muzikolog, který se orientuje na interpretaci renesanční a barokní hudby. Liberecké publikum tak bude mít další možnost slyšet zcela specifický hlasový rejstřík, tentokrát altový.

Ti nejlepší

V Händelově době zpívali mužské sopránové a altové role kastráti. Ti nejlepší z nich, jako byl Senesino, či Farinelli, disponovali neuvěřitelným rozsahem a brilantní technikou. Jejich honoráře mnohokrát převyšovaly honoráře skladatelů, či ostatních zpěváků.

V dnešní době, kdy barokní opera zažívá na světových scénách svůj velký návrat, zpívají tyto role buď ženy, nebo muži ovládající specifickou pěveckou techniku.

Kontratenor má v „civilu“ normální, mužský hlas, ale díky svému školení dokáže obsáhnout buď altový, nebo sopránový rozsah. Jejich prostřednictvím se lze v dnešní době nejvíce přiblížit zážitku, který měli operní diváci v 18. století. Jakub Burzyński, mladý pěvec, který v současnosti patří mezi evropskou špičku, vystoupí v Liberci v altové roli Ptolemaia pouze jednou, neboť ihned poté vyráží Händelova opera i s polským kontratenorem do Německa.

Biografie

Jakub Burzyński se narodil v polském Zabrze v roce 1976. Je altový kontratenor, ale také dirigent a muzikolog. Vystudoval hudební teorii a dirigování na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích.

Speciální pěveckou techniku poté studoval na Akademii Felikse Nowowiejskiho v Bydgoszczi. Specializuje se na hudbu 16. až 18. století, které se věnuje jako interpret, i jako badatel a vědec.

Je zakladatelem vokálního souboru La Tempesta, působil ve Varšavské komorní opeře, kde účinkoval v operách Händela, Vivaldiho, či Mozarta. Představil se na mnoha festivalech po celé Evropě, například na Tage für Alte Musik v Berlíně, kde vystoupil v Janových pašijích J. S. Bacha, či v Händelově oratoriu Juda Makabejský, či Mesiáš.

Jeho debutové sólové CD s nahrávkou Vivaldiho duchovní hudby, které vydal prestižní švédský label BIS, bylo Britským internetovým portálem Music Web International oceněno jako nejlepší album roku.