Podívat se na materiály pojednávající o události, kdy zaměstnaní lidé bojovali za lepší pracovní podmínky a jež byla stoupenci minulého totalitního režimu vykládána tak, aby se dobře hodila do učebnic tehdejší doby a vypovídala o „zlých“ kapitalistech a „hodných“ dělnících, mohou zájemci do konce dubna.

Dle Radomíra Šefra, jenž výstavku uspořádal, byla příčinou konfliktu lidská závist, kdy se haratickým pracovníkům nelíbilo, že svárovští mají stejnou mzdu jako oni. Vyhrocení prý nastalo, když firma zastavila na deset dní práci. „Dělníci se dožadovali svého, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že fabrikanti dávali obživu,“ vyjádřil se Radomír Šefr z Velkých Hamrů, který v již znárodněné továrně v 70. letech minulého století pracoval.

V 19. století za majitele Liebiga pracovalo v přádelně a tkalcovně v Hamrech okolo 1 500 dělníků, v roce 1970 přes dvě stovky. Za Liebiga se vyráběly kvalitní látky, za socialismu dle Radomíra Šefra „hadry“.

V roce 1963 byl na místě odhalen pomník, který měl dění i oběti na životech připomínat. V Hamrech stojí dodnes, leč žádné pietní akty se u něho nekonají. Před deseti lety položili květiny na pomník sociální demokraté z Liberce. „Snažíme se připomínáním těchto dělnických výročí poněkud napravit dojem, který z nich udělali komunisté. Tehdy šlo o sociální problémy textilních dělníků a ne o komunistickou ideologii,“ řekl 31. března 2000 předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Liberci Ing. Ivo Palouš