Výstavu, která nese název Temné světlo, doplní také obrazy pražské výtvarnice Petry Orieškové.

Obrazy Ivana Kolmana vlastní ve svých soukromých sbírkách sběratelé po celém světě, v Japonsku, Rusku, Americe, Kanadě a mnoha státech Evropy. Portrét Svaté Anežky vytvořil na objednávku Arcibiskupství v Praze jako dar Vatikánu, kam také skleněný obraz v roce 1989 z Liberce doputoval.

Své obrazy tvoří unikátní metodou pískování a broušení, která je nejen v tuzemsku ojedinělá. Zkušenosti řadu let předával studentům na jablonecké Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné škole.

Individuelně se Ivan Kolman věnuje uměleckému vývoji postiženého Petra Šrámka, který tvoří své obrazy štětcem drženým v prstech na nohou.

Výstava je prodejní a část výtěžku z prodaných děl bude věnována Nadaci Leontinka pro realizaci projektů na pomoc zrakové postiženým dětem. Obrazy Ivana Kolmana jsou k vidění denně od 10.00 do 18.00 až do 13. prosince.

Mužskou přímost dotváří ženský důraz na cit

Dva někdejší spolužáci z pražské UMPRUM se nyní znovu sešli v jednom prostoru. V libereckém designovém studiu Exx v Mrštíkově ulici vystavuje své skleněné obrazy zdejší výtvarník Ivan Kolman, a spolu s ním pražská malířka Petra Oriešková své oleje.

“Plátna Petry Orieškové mají většinou jako svůj hlavní motiv vztahy mezi lidmi. Myslím si, že se vhodně doplňují se skleněnými obrazy Ivana Kolmana. Kolmanovy obrazy jsou mužsky přímé, rovné, kdežto oleje Petry Orieškové takové žensky snové. Svou citovostí vytvářejí jakýsi protipól liniím Ivana Kolmana,“ řekla kurátorka výstavy Eva Vlastníková.

„Už si ani nepamatuju, kdy naposledy jsem v Liberci vystavoval. Je to několik let. Sám bych tento prostor nezaplnil, proto jsem pozval do Liberce Petru Orieškovou, mou spolužačku z pražské UMPRUM,“ poznamenal Ivan Kolman.

„Sám zde představuji asi dvacet skleněných obrazů. Jsou průřezem mé tvorby za posledních deset let,“ dodal výtvarník, který zhruba 15 let učil na Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou.

Obrazy vyrývá do skleněných tabulí

Ivan Kolman tvoří své skleněné plastiky metodou pískování a broušení, která je nejen v České republice ojedinělá.

Své mystické objekty vyrývá do skleněných tabulí, což je pro výtvarníka velice fyzicky náročná metoda.

Jeho obrazy vlastní soukromí sběratelé po celém světě. V roce 1989 vytvořil také například skleněný portrét Svaté Anežky na objednávku Arcibiskupství v Praze jako dar Vatikánu.

„Na výstavu mne pozvali organizátoři s tím, abych nad ní převzal záštitu. Řekl jsem ano, protože bych se jako Liberečan styděl, kdybych chyběl někde, kde je tak krásné umění,“ konstatoval předseda Senátu Přemysl Sobotka.

„Překvapilo mne, že je v tomto designovém klubu tak pěkný prostor. Pak mne také k tomu, abych výstavu zaštítil, přesvědčilo i to, že část z výtěžku z prodaných děl pomůže zrakově postiženým,“ doplnil.

Petra Oriešková často sahá ke snovým námětům. Její díla jsou známá po celé Evropě. Věnuje se především figurální tvorbě.

Několik skleněných obrazů Ivana Kolmana pořadatelé zevnitř prosvítili, čímž vynikla jejich mystičnost.