Sympozium zahájili v pondělí 16. srpna a potrvá celý týden, během kterého budou účastníci tvarovat dubové a bukové kmeny.

Tématem letošního ročníku je Afrika. Cílem je vytvořit soubor soch s africkou tématikou. Díla jednotlivých autorů se stanou součástí exteriérů zoologické zahrady v Liberci, stejně jako tomu bylo v předchozích letech.

„Naše sdružení vzniklo přibližně před devíti lety a snaží se o rozšiřování kulturního prostoru v Liberci. Chceme dát příležitost mladým autorů. V současné době máme několik pravidelných projektů, jako je například právě Etnořez. Jiné jsou zaměřeny třeba na hendikepované. Příchodem nového ředitele ZOO v Liberci se otevřela možnost začít nějakým zajímavým způsobem měnit a vylepšovat prostředí zahrady. Tak vzniknul Etnořez, který každoročně zahradu obohatí o sochařské artefakty, které svým námětem odpovídají předem připravenému místu a koncepci,“ popsal vznik sympozia Etnořez jeho organizátor a člen sdružení Artefaktum Zdeněk Santer.

Téma jednotlivých ročníků se předem pečlivě vybírá. V loňském roce byla tématem Pohádka, letos je to Afrika. Výběr tématu ovlivňují i konečná jména autorů. Na letošním seznamu jsou Jaromír Bernart, Jožka Indra, Václav Křížek, Jan Švadlenka a maďarský sochař Marin “Mičo“ Vardolov. Poslední jmenovaný bude zpracovávat masku bohyně pralesa.

Návštěvníci zoologické zahrady budou mít celý týden možnost sledovat, v jednom z prvních výběhů za branou zahrady, postupující práci všech autorů. Umístění sochařů do jednoho z volných výběhů je podle Zdeňka Santnera vtipem organizátorů a odlehčením celé akce.

Slavnostní vernisáž všech sochařských děl proběhne v pátek 20. srpna od 17.00 hodin a bude spojená s posezením s účastníky sympozia.