Jak píše ve své knize Poznej svůj cíl, odmalička si Zdenka Jordánová připadala „jiná“ než ostatní. Cítila se jako problém a podvědomě přijala to, že pro ni bude v životě těžké být respektovaná, natož pokud si bude stát za svými sny a názory.

Dnes, po mnoha životních kotrmelcích a nevydařeném manželství, žije svůj sen. Dokázala si vybudovat svou kariéru i rodinu. Dokáže motivovat lidi, ukazovat souvislosti vzniklých potíží, dokáže vyprodat seminář a především – vážně se životem baví!

Cesta k srdci bez berliček

Knihy Zdeňky Jordánové (Poznej svůj cíl, Láska, Moje peníze, Já řídím, Souvislosti…) lze přirovnat k bestsellerům amerických duchovních či esoterických autorů jako jsou Rhonda Byrne nebo Louise L. Hay. Ne vždy je ovšem tato pověst výhodou, neboť podobně jako výše jmenovaní i naše autorka se pohybuje v oblasti, která je konzervativní a to poměrně nemalou částí veřejnosti přijímána veskrze skepticky. Dlužno však také dodat, že větší část společnosti od politických garnitur až po smýšlení mas se dlouhodobě neukazuje jako zrovna ten ideální nástroj jak naši společnost vyvést z morální či ekonomické krize.

Lidé, kteří hledají v životě něco víc, se proto za těchto okolností pohybují mezi dvěma extrémy. Buď se snaží uvěřit vůdcům, kteří jim slibují, že za ně jejich problémy vyřeší, anebo se v té samé souvislosti uchylují do područí sekt a nejrůznějších šarlatánů, s nimiž nakonec přicházejí o poslední zbytek energie, iluzí a končí v depresi či ordinaci, mají-li ještě štěstí, velmi dobrého psychoterapeuta. Navíc, zatímco většina autorů duchovní či tzv. new age literatury myšlenky přejímá nebo se soustředí jen na povrch a kulantně obcházejí či vyloženě zatajují pravidla, jejichž dodržování někdy bolí či omezuje v pohodlí, Zdeňka Jordánová jde jinou cestou.

Jako představitelka metody One Brain se nesnaží lidem vštípit myšlenku často až tragikomického pozitivního způsobu myšlení, nepotrpí si ani na afirmace, konec konců ani na sny o milionech a životě v luxusu. Tomu odpovídá i styl, jakým píše – píše příběhy pro lidi o lidech. Píše jazykem dětí, starců, píše příběhy tak, jak vnímá.

Žena důležitých souvislostí

Jediné slovo může vystihnout tuto Češku a její knihy – souvislosti. Souvislost mezi tím, jak žijeme a co říkáme. Souvislost mezi cítěním a chtěním. A souvislost mezi podvědomím a vědomím. Neboli, jak říká: „Cílem našeho života je přijetí, přijetí všeho a všech! Přijetí neznamená být jako oni! Teprve přijímání nám umožní, abychom se svobodně rozhodli odloučit od něčeho, co nám nevyhovuje!“

A tak se svými klienty pracuje na bázi jejich života, učí je rozpoznávat jejich vnitřní blokády – z dětství, od rodičů, z minulých neúspěchů a následně je „zahojit“. Neučí ani tak, jak dosáhnout cíle, spíše jako vědět, co je náš cíl a proč ho popřípadě nelze uskutečnit. Mnohdy tak odkryje tajemství skryté hluboko pod povrchem.

„Nikdo nedělá nic, co nechce!“

Souhlasíte s touto myšlenkou? Najdou se tisíce lidí, co budou protestovat, že oni přece takový vztah ani práci nechtěli. Stejně tak nechtěli nemoc, a přesto ji mají. Jenže… sledujeme-li, co se děje v životě člověka, pak zjistíme, že se nic nestalo samo a náhodou, člověk si to totiž sám vybral. Ať už vědomě či jen způsobem myšlení. „Kdybychom si přímo a jasně řekli o to, co chceme, většinou bychom to dostali!“ odvažuje se autorka tvrdit, aby pojmenovala problém toho, že málokdo z nás si umí říct přesně o to, co chce.

Zdeňka Jordánová poukazuje na drobné, ale tím důležitější detaily – „Prosím vás, nemáte hodinky?“ „Ano mám,“ odpovídá a pak - odchází. Neboť, odpověděla přímo na to, na co se jí lidi ptají. Zde je jednoduchý klíč, který ale mnoho zoufalců stále odmítá zvednout a zasunout do zámku. Zcela konkrétně pak tedy - proč si tedy neřekneme prostě o to, kolik je hodin? Nedivme se proto, že pak dostáváme jen to, oč si řekneme. A nejčastěji - nic.
„Kdykoli se za sebe nepostavíte, ztrácíte svoji moc! Není to tím, že ONI jsou silní, ale že VY jste slabí,“ komentuje Zdeňka Jordánová naše hranice. Jsou věci, které si necháme zbytečně líbit. Jakmile stanovíme hranice vlastní ceny, život pro nás přestane být utrpením, kde vítězí jen ti druzí.

Jsme tím, co děláme

„Jsme tím, co děláme, je to tedy nějaká naše činnost, která nás bude nekonečně naplňovat, a jejím prostřednictvím budeme co nejúžasněji vyjadřovat sami sebe.“ Tím je podle ní celá filosofie ucelená a v této formě také dává smysl našemu životu. A proto, jakoukoli knihu od Zdeňky Jordánové otevřeme, vždy musíme být ochotni převzít za své činy a život plnou odpovědnost.

Pokud máte pocit, že je autorkou, které lze naslouchat, můžete tak učinit, anebo jí dokonce i oponovat. Ve středu 18. června se totiž od 18.00 hodin uvede Zdeňka Jordánová i se svým dílem na přednášce v kulturním domě Krystal v České Lípě. Je už tak pouze na vás, zda její pohled na život i lidskou osobnost a charakter posoudíte jako prospěšný či odmítnete.