Hned v úvodu ledna se ve velkém sále jabloneckého Eurocentra sejdou zájemkyně o tanec. Tentokrát je tématem akce I zima tančí 2010 jazz. Seminář povede lektor Jarek Cemerek.

Jazzdance vyrostl v Americe na začátku 20. století. V různých podobách se rozšířil do nočních klubů, na jeviště Broadwae, do filmu a televize. Historie a vývoj jazzového tance jsou úzce spjaty s historií amerického hudebního divadla, afro-amerických populárních tanců a vznikem formy „muzikál“.

Ať je jazz definován jakkoli, jeho základem je vždy rytmický pohyb založený na cítění a improvizaci ve spojení s jazzovou hudbou a inspirovaný městským prostředím, rytmus může zahrnovat několik rytmických linek, synkopaci a pomlky, které vytvářejí stav napětí a energie.

Základními technikami jazzového tance jsou izolované pohyby jednotlivých částí těla a charakteristické střídání momentu napětí a spontánního uvolnění celého těla. Při jazzovém tanci se naučíte „cítit“ rytmus, získáte větší rozsah pohybu, budete lépe ovládat své tělo a především se odreagujete.

Jarek Cemerek, který seminář povede, je zkušený tanečník, choreograf a pedagog. Vystudoval tanec na konzervatoři v Ostravě, dále choreografii a taneční pedagogiku na HAMU, absolvoval studijní pobyt na Divadelní Akademii v Helsinkách.

Uměleckou dráhu začal jako tanečník v Národním divadle v Ostravě, odkud přešel do Prahy a tančil v Laterně Magice a ve Státní Opeře.

Poté tancoval v Bratislavském divadle tanca, v souborech La Terra Nuova (Itálie), Tanztheaterwien (Vídeň), Thor (Brusel), Willy Dorner (Vídeň), Edita Braun (Salcburk), dále v Dance Theatre of Ireland, Stadttheater Bern (Švýcarsko) a v Royal Opera House (Londýn).

V roce 2009 založil soubor současného tance Albamora v Dánsku. Jako pedagog působil v mnoha tanečních souborech a na tanečních festivalech, na Divadelní Akademii v Helsinkách, ve Stadttheater Bern, Jayne Persch School (USA), Royal Ballet School v Holstebro (Dánsko).

V ČR vyučuje balet, moderní tanec, jazz dance a pilates ve studiu Dance Perfect Praha.

Seminář se koná v sobotu 9. ledna a v neděli 10. ledna. Bližší informace poskytne: Eurocentrum: Iva Bendová (i.bendova@eurocentrumjablonec.cz), tel.: 483 712 505, 777 747 187 nebo Jana Hamplová (j.hamplova@volny.cz), tel.: 603 701 216.