Pod vedením dirigenta Luboše Lachmana to byla jejich první velká zkouška „Zkoušíme smyčce zvlášť a dechovou sekci zvlášť a jednou měsíčně si o volné sobotě zahraje orchestr dohromady, což je pro nás svátek,“ uvedl Luboš Lachman. A když se podaří, že se sejde všech dvacet členů dohromady, je to dle jeho slov malý zázrak. Stěžejní hráči chodí totiž do tanečních, někteří jsou zase nemocní, jiní dojíždějí do škol či pracují. A jelikož jsou všichni nezastupitelní, nelze je nikým nahradit. Najít tedy všem vyhovující termín zkoušky není jednoduché.

A pak se může také stát, že se nejedná o zkoušku, ale o koncert, basklarinetistka onemocní a co teď. Zrovna jako dnes, kdy má hrát od 15 hodin dechová sekce orchestru v jabloneckém Eurocentru důchodcům v rámci Týdne seniorů swing. "Musím ji zastoupit," řekl dirigent.

Jablonecký komorní orchestr vznikl před pěti lety a začínal se sedmi členy. Dnes jich má dvacet a i to svědčí o jeho úspěšné práci. Věk hráčů se pohybuje od deseti do třiceti let. Jsou to jednak žáci Základní umělecké školy v Jablonci, a jednak její absolventi. V současné době hledají v hudebním tělese druhého flétnistu či flétnistku. Měl by to být schopný muzikant, věk ani vzdělání nerozhoduje.