V pokojích laminátová podlaha, v chodbě a koupelně dlažba. Před pokládkou finální podlahové krytiny je, nechcete-li mít doma „designové schůdky“, nutné sladit všechny pokoje do jedné úrovně. K určení výšky potěru v každé místnosti je třeba spočítat vrstvy budoucí podlahy a odečíst je od konečné úrovně.

Schodiště zabere malou místnost

Stavba schodiště čeká každého, kdo uvažuje o obytném podkroví. Skládací dřevěné nebo kovové půdní schody jsou pro obytné podkroví naprosto nevhodné a navíc nemohou splnit ani předpisy. Vybudování kvalitního schodiště si navíc vyžádá také zásahy do stávajícího přízemí.

Jak může dopadnout fušerská pokládka vinylové podlahy:

Zdroj: Youtube

Typickými obtížemi jsou například nemožnost splnit minimální průchozí šířku 90 centimetrů či výšku a šířku nášlapné plochy schodu. Schodiště musí splňovat řadu dalších parametrů. Mezi nimi je rovněž maximální počet 16 stupňů neboli schodů v jednom rameni. Do většiny rodinných domů se tak musí instalovat schodiště dvouramenné s mezipodestou.

„Pokud nelze schodiště realizovat v rámci interiéru, může vám projektant do půdního prostoru navrhnout samostatné venkovní schodiště. Stát se to může třeba vlivem nedostatku místa uvnitř domu, protože si schodiště obvykle vyžádá minimálně 2x3 metry půdorysu přízemí. Pokud je dvouramenné, nejde o zanedbatelnou obytnou plochu. Nakonec tak schody na půdu vydají na jeden menší pokoj,“ říká architekt Lukáš Houšť.

Bod nula

„Musíte si určit bod nula neboli bod nášlapné vrstvy, protože je velký rozdíl, jestli budete na podlahu pokládat vinyl o tloušťce 2 milimetrů nebo dřevo. Rozdíl ve finální výšce může dosahovat dokonce několika centimetrů. Od podlahy se poté odvíjí, jak vysoko budou instalované zásuvky, vypínače, digestoře, ale také okna či dveře,“ říká Josef Voborník, prezident Cechu podlahářů ČR.

Dalším tradičním nešvarem při pokládce podlahové krytiny bývá špatná příprava podkladů. Na půdách jsou to většinou pronesené trámy nebo prkna. Výškový rozdíl jednotlivých částí podlahy půdy může být klidně i více než 5 cm. Špatně srovnaný povrch stojí za řadou problémů, které se objeví při užívání podlahy.

Finální část výstavby nového schodiště pana Denise Strossera.
Super nápad a šikovné ruce. Na schodiště použil trámy z bouračky, ušetřil tisíce

„90 procent průšvihu s podlahami vznikne, protože si domácí kutilové nezvládnou správně připravit podklad. Kdejaký podlahář, který začíná, nebo má jen pár let praxe, to neumí, ale aspoň k tomu má příslušné nářadí,“ usmívá se Voborník.

Pokud jsou podlahy správně navržen a je určena výška bodu nula, mohou teprve nastoupit všichni řemeslníci a udělat svoji práci. Jako poslední se vrátí podlahář a položí finální podlahu. Vše je nyní připraveno ke stěhování nábytku i obyvatel.