Předchozí
1 z 5
Další

Evangelický farář Tomáš Matějovský.

Je totiž evangelickým farářem a jeho církev jej poslala sloužit do Děčína. „U nás je to tak, že člověk po určité době změní působiště, sbor, město i lidi. Nám (mně a manželce) se do Prahy nechtělo a na vesnici zase jako Pražák nemám. No a Děčín nám padl do oka,“ popsal svou cestu do Děčína Matějovský. Dříve sloužil v Libicích nad Cidlinou a v Jablonci nad Nisou. Přestože se již několikrát kvůli práci musel stěhovat, v Děčíně by rád, pokud vše půjde dobře, zůstal až do důchodu.

Evangelický farář Tomáš Matějovský.

Matějovský se narodil v roce 1964 v Praze, po střední škole vystudoval Evangelickou teologickou fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 2017 je seniorem Ústeckého seniorátu České církve evangelické. Jako kněz začal působit ve středních Čechách na podzim 1989.

Evangelický farář Tomáš Matějovský.

„Já jsem nastupoval k 1. říjnu 1989, čili ten nástup byl pak poznamenán 17. listopadem a tou totální změnou všeho. U nás ta změna režimu byla dosti zásadní. Na spoustu věcí jsem nebyl připravený. Například výuka ve škole nebo možnost vstupovat do veřejného prostoru, což před tím nešlo. Dělat věci bez státního dozoru, to taky nešlo. Naši profesoři nás na to nepřipravovali, protože to nikdo nečekal, takže to byla velká improvizace,“ popisuje začátek svého kněžského působení. Až do roku 1998 působil v Libicích, následně do roku 2013 v Jablonci nad Nisou.

Evangelický farář Tomáš Matějovský.

Oproti katolickým farářům mohou mít ti evangeličtí rodiny, což řadu lidí překvapí a zaskočí. „K poznání skutečnosti bohužel nedochází tak často, jak bych si přál. Je to pro mnoho lidí potěšitelné zjištění, že jsme normální lidé, že žijeme v normálním věrném manželství, máme děti a vnoučata a s tím spojené starosti a radosti,“ říká o svém životě Matějovský.

Evangelický farář Tomáš Matějovský.

Ten zajišťuje chod sboru po odborné stránce. V neděli dělá bohoslužby, v týdnu se pak schází s lidmi rozdělenými podle generací. Na starosti má také návštěvy členů sboru, svatby, křty nebo pohřby. Děčínský sbor a především evangelický kostel se snaží co nejvíce otevřít veřejnosti. Pořádá proto pravidelně každou středu tzv. Happy Hours, kdy může do kostela přijít kdokoliv.