Předchozí
1 z 6
Další

Jiří Mark se svojí ženou Šárkou v Zahradnictví u Vavřichů na Frýdštejně.Zdroj: archiv Jiřího Marka

Naše zahradnictví založil můj děda s babičkou za první republiky. V omezené míře fungovalo i za komunistické totality, kdy ho provozovali děda s babičkou a poté moje matka s tetou. Po skončení zahradnické školy jsem rodinnou tradici převzal já, a v současné době provozujeme zahradnictví s mou manželkou Šárkou.

Jiří Mark v Zahradnictví u Vavřichů na Frýdštejně.Zdroj: archiv Jiřího Marka

I když v sezóně je to práce od nevidím do nevidím, zahradničení mě velmi baví. Je hrozně fajn vidět, že se zákazníkům naše zboží líbí, že se vrací a jsou spokojeni. Milovníci květin a zahradničení mě nenajdou jen na Frýdštejně, kde mají maximální výběr sortimentu, ale také na zeleninovém trhu v Jablonci nad Nisou. Sem jezdíme už více než třicet let každé úterý, pátek a sobotu.

Jiří Mark na zeleninovém trhu v Jablonci nad Nisou.Zdroj: Deník / Lenka Brabencová

Letos poprvé se zeleninový trh konal na jabloneckém autobusovém nádraží koncem dubna. Zájem ze strany zákazníků byl obrovský. Sazba zeleniny, bylinky i květiny na balkon a zahradu byly pryč do 10 hodin, a to se trhy konají zpravidla až do 14. hodiny.

Jiří Mark na zeleninovém trhu v Jablonci nad Nisou.Zdroj: Deník / Lenka Brabencová

Zboží na trhu nikdy není dostatek. Na místě vždy zjistíte, že je něčeho málo. Den před trhem balím květiny, sazenice, bylinky až do devíti do večera, druhý den pak hned od 5 hodin ráno.

Jiří Mark se svojí rodinou na turistickém výletě.Zdroj: archiv Jiřího Marka

Komu ještě květiny od nás nezdobí balkon nebo zahradu, zajisté je už alespoň jednou viděli. Pro město Jablonec totiž každoročně připravujeme závěsné okrasné nádoby s květinami na lampy v centru města.

Jiří Mark se svojí rodinou na lyžích.Zdroj: archiv Jiřího Marka

Přestože je pro mě a mojí ženu práce obrovským koníčkem, najdu si čas i na svoji rodinu. Máme se ženou tři děti, a určitě jim chceme dát, co nejvíce zážitků. Většinou se věnujeme sportu nebo výletům. Všechny nás velmi baví lyžování. V létě pak turistika. Je pravda, že nám v zahradnictví pomůžou i děti. Je ale ještě velmi brzy předjímat, zda rodinnou tradici převezmou. To ukáže až čas.