Předchozí
1 z 5
Další

Díky jejich odvaze a empatii mohou jiní žít. Jsou hodni následníků. Ludvík Loprais je rekordman v pravém smyslu slova. Díky své obětavosti zachránil řadu lidských životů. V minulém týdnu překročil milník 250 bezpříspěvkových odběrů krve.

Ludvík Loprais.

„Já bych mohl chodit dál, ale oni už mne nechtějí. Kvůli věku to byl můj poslední odběr,“ říká Ludvík Loprais z Alšovic na Jablonecku. Limitem pro dárcovství je totiž věk 65 let. Přestože je v dobré zdravotní kondici, tuto svou životní etapu uzavřel. Poprvé daroval krev v roce 1973, když mu bylo devatenáct let.

Ludvík Loprais.

Na takové rekordmany pamatuje Český červený kříž svým nejvyšším vyznamenáním pro dobrovolné dárce krve. Příští rok při slavnostním setkání v pražském Malostranském sále přijme z rukou prezidenta ČČK JUDr. Marka Jukla medaili Dar života. Dosud si jej od rok 2008, kdy se medaile uděluje, převzalo 445 lidí z celé České republiky. Každé dva roky k nim přibude dalších, zhruba sto padesát oceněných.

Ludvík Loprais.

Krev se v České republice od dárců bezplatně odebírá od roku 1960. Mohlo by se zdát, že krve a dárců je dost. Opak je pravdou a registr dárců rok od roku zeštíhluje. A co by proto Ludvík Loprais vzkázal váhavcům: „Nebojte se toho, krev je potřeba.“

Ludvík Loprais.

Za svůj profesní život se dostal Ludvík Loprais i do dramatických situací, kdy šlo o zdraví. Byl totiž šéfem jablonecké Městské policie. A k dalším rizikům, tedy autům, to má také hodně blízko ještě z dalšího pohledu. Jeho bratranec je vynikající jezdec ze slavného Dakaru Karel Loprais.

OCENĚNÍ. V rámci výročí 20 let existence jablonecké městské policie došlo kromě exhibičního fotbalového utkání strážníků také na předávání ocenění. Za dlouholetou službu u městské policie byl oceněn například Ludvík Loprais.