Předchozí
1 z 4
Další

Petr KalpakcisZdroj: archiv

„Po válce se sem na sever přistěhovali utečenci z občanské války v Řecku, mezi nimi můj tatínek a pak zplodil mne,“ vysvětluje padesátník s atletickou postavou s tím, že řecky se domluví jen tak, aby se v místě neztratil. „Moje děvčata vědí, že řečtina existuje, ale není síla na to je tu řeč naučit. Přesto mám podmínku, aby si alespoň jedna nechala moje příjmení,“ směje se.

Petr KalpakcisZdroj: archiv

V Jablonci je relativně velká komunita s řeckými kořeny. Jednou za rok pořádají na Žižkově vrchu řeckou zábavu, jezdí i do Dvora Králové na řecké zábavy s tradicemi a tancem. Co napůl jižanovi chybí pod Jizerskými horami? „Když vynechám moře a slunce, tak určitě pohoda, která všude na jihu funguje. Tady se všichni za něčím honí a neumějí odpočívat,“ míní Kalpakcis. On sám je ale velmi aktivní, zřejmě geny hyperaktivity zdědil po mamince.

Petr KalpakcisZdroj: archiv

Čím je starší, tím ale více touží po pohodě. Užívá si ji i ve fitku, které vlastní. Největší v Libereckém kraji. Ale to je současnost, přestože ho sport provázel od útlého dětství. V pěti letech začal spolu se sestrou s gymnastikou. „Začali jsme trénovat a dařilo se nám opravdu velmi dobře. Jako oddíl TJ Bižuterie jsme měli skvělé výsledky na špičce české republiky,“ vzpomíná.

Petr KalpakcisZdroj: archiv

Gymnastice věnoval pětadvacet let sportovního života a prakticky toto odvětví se mu stalo profesí. Nejprve jako trenér právě gymnastiky. „V základu je gymnastika jeden z nejlepších průpravných sportů do budoucna,“ míní Petros. Od ní už je jen krůček k fitness. V začátcích sídlil pod střechou v Rehavitalu a v Liberci, před deseti lety se s rozmachem přestěhovali do bývalého Telekomu. Založili sportovní klub a po právu jsou největším indoorovým areálem s mnoha sály o rozloze čítající patnáct set metrů čtverečních. Nejen fitness, ale i kick box, skupinové aktivity, jóga i tanec a další. „Snad se nám podaří dokončit do příštího roku i volnočasový cvičební outdoorový areál v Rýnovicích,“ uzavírá Jablonečan s řeckými kořeny.