Předchozí
1 z 6
Další

Studentka Rebeka Hanková zkombinovala sport a oděv. Splnila si sen

Vystudovala studijní obor Textilní a oděvní návrhářství na liberecké univerzitě a v rámci bakalářské práce vytvořila alternativní kolekci pro olympioniky.

Rebeka Hanková

Upřímně si vůbec nepamatuji, jak se zrodil nápad vydat se textilní cestou. Měla jsem podporu rodičů (jsem z lékařské rodiny), ale jak vznikla možnost, že jsem oděv chtěla dělat, to netuším. Měla jsem období, kdy jsem se vyjadřovala skrz oděv. A pak, když jsem si nemohla v obchodech nic vybrat, navrhla jsem si oblečení sama. A tak jsem se z osmiletého gymnázia v Praze přihlásila na textilku v Liberci a úspěšně složila přijímací zkoušky. Přijde mi to jako osud.

Rebeka Hanková

Ve druhém ročníku jsem začala uvažovat nad tématem bakalářské práce. Nejsem typ, co by čerpal inspiraci v přírodě či nějakém citu. Potřebuji si stanovit cíl, ke kterému bych mohla kráčet, a který bude mít smysl. Dva roky jsem tu myšlenku nosila v hlavě a pohrávala si s ní. Chtěla jsem to zkusit po svém a zajímalo mě, zda na to mám či nemám. Kolekce vznikala rok, ale šlo by to rychleji. Půl roku jsem přemýšlela, jak nápad uchopit a s pomocí šicího mistra jsem pak čtyři měsíce šila.

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky Hankové

Odmala jsem hodně sportovala, ke sportovnímu prostředí mám blízko. Olympiádu sleduji od dětství, kromě samotných disciplín mě bavil ten olympijský duch. A co jsem se začala zajímat o oděv, zjistila jsem, že kolekce určené pro letní olympijské hry se mě osobně nelíbí. U zimních ten problém nemám.

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky Hankové

Alternativní kolekce znamená, že se nebude používat. To, že se vůbec dostala informace o jejím vzniku do médií, je pro mě překvapivé. Už od začátku projektu jsem věděla, že sportovci ji nebudou mít na sobě a nebyl to ani hlavní cíl. Chtěla jsem zjistit, zda existuje i alternativní cesta, možnost vydat se odlišným směrem. A ukázalo se, že ty možnosti existují…

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky Hankové

Kolekci bych popsala jako jednoduchý, o zbytečné věci osekaný styl, kdy jsem se snažila o zmírnění barevnosti. Inspirovala jsem se i japonským filosofickým směrem wabi sabi, které oslavuje nedokonalost a dbá na jednoduchost, asymetrii a střídmost. Nazvala jsem ji Můj olympijský sen. Kolekci jsem prezentovala i na Fashion Weeku. Připadala jsem si jako v Jiříkově vidění. Byli jsme tam celá škola, reprezentovali jsme Technickou univerzitu. Poznala jsem zákulisí, viděla, jak to funguje. 

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky Hankové