V letošním roce se titulem nejoblíbenější dívčí jméno v Libereckém kraji mohou pyšnit všechny Anny. Dalšími nejčastějšími jmény jsou Karolína, Natálie a Tereza. Mezi narozenými chlapci zvítězilo jméno Lukáš, druhý v pořadí byl Jakub a třetí až čtvrtá příčka patřila Adamovi společně s Vojtěchem.

„Během prvního měsíce se v Libereckém kraji narodilo celkem 178 děvčat a 187 chlapců. Jméno Anna si v lednu letošního roku vybralo deset rodičů, pro Lukáše se rozhodlo třináct z nich,“ přiblížila Dagmar Scholzeová z Českého statistického úřadu s pobočkou v Liberci.

K civilnímu jménu přibývá křestní
Pro věřící rodiny je odmyslitelným okamžikem také slavnostní křest novorozence, kterých se na Jablonecku koná zhruba čtyřicet ročně. Křest se konal například včera v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. „Ve škole mu budou říkat civilně Jáchyme, ale jinak se syn jmenuje Jáchym Jan Křtitel,“ vysvětlil Jan Macek.

Zatímco jméno pro dcerku měli s manželkou Ludmilou vybrané hned, a měla to být Markéta, u chlapeckého jména to bylo prý těžké vybírání. „A navíc začínat od J, jako všichni muži u nás v rodě,“ prozradil Jan Macek s tím, že Jáchym byl prostě sympatický oběma.

Pokřtění miminka považuje Macek za akt tradice nebo přesvědčení. Módy určitě ne. Ale vždy tomu tak nebývalo.

Křest jako výraz vzdoru či tradice
Za komunismu bylo téměř vše, co se dotýkalo církve haněno či zasouváno do ústraní. „Rodiče se brali v kostele, ve stejném mne pokřtili, i když nejsme věřící rodina,“ svěřila se devětačtyřicetiletá žena s tím, že medailonek od kmotry opatruje jako oko v hlavě.

O křest požádala v Církvi československé husitské v osmdesátých letech i pro svou dceru. „Poprosila jsem porodníka, aby jí šel za kmotra. Rád přijal a měl slzy v očích,“ svěřila se.

Druhorozeného potomka už ale pokřtěného nemá. Její kamarádky prý tehdy připravovaly křtiny, ale navzájem se předháněly, jak honosně to všechno zorganizují. „Když mi jedna řekla, že se to teď nosí, nevěřila jsem vlastním uším,“ vysvětlila. Věří, že doba se za těch patnáct let už určitě změnila.