Čeští hokejisté jsou po dvou zápasech na mistrovství světa v Rize stoprocentní, přesto jim k úplné spokojenosti něco chybí. Kouč Kari Jalonen totiž počítá padlé. Každá výhry byla vykoupena jednou obětí.

„Není to dobré. Jsou dva odehrané zápasy a máme dva zraněné hráče,“ povzdechl si reprezentační kouč Jalonen.

V zahajovacím utkání se Slovenskem (3:2) dostal tvrdý hit na hlavu Filip Chlapík. Debutant na mistrovství světa zápas nedohrál a neobjevil se ani v následujícím utkání s Kazachstánem. I bez něj Češi vyhráli v klidu 5:1, ale přišli o dalšího forvarda. A dokonce rovnou o centra první formace.

Na marodku přibyl Filip Chytil. Zámořská posila z New Yorku Rangers dostala v první třetině nešťastně hokejkou do obličeje a zápas nedohrála. „Necítil se dobře. Nebyl v nemocnici, zůstal v kabině, ale teprve v pondělí uvidíme, jak na tom bude,“ nechtěl předjímat Jalonen.

Druhý den přišla špatná zpráva. Ani jeden z Filipů v pondělí proti Lotyšsku nenastoupí. „Je to nepříjemné, protože nevíme, kdy kluci budou moct hrát,“ pokrčil rameny asistent  kouče Libor Zábranský. Hlavně absence Chytila znamená velkou komplikaci. „Je náš elitní centr, takže chybět bude. Snad to bude jen dnes.“

Na české hráče se v Rize lepí smůla

„Doufám, že už jsme si všechno vybrali. Není nic příjemného, když na začátku turnaje přijdou zranění. Snad bude Filip v pořádku a nebude to nic vážného. Potřebujeme každého hráče,“ zdůraznil člen prvního útoku Dominik Kubalík, který si přispal proti Kazachstánu dva góly. O hattrick se připravilo křídlo z Detroitu neproměněním nájezdem.

Na české hráče se v Rize lepí smůla. Chytil s Chlapíkem nejsou jediní, kteří laborují se zraněním. Už před vstupem do turnajem přišel Jiří Smejkal na tréninku o zuby. I se zlomenou čelistí ale dál pokračuje. Jiří Černoch zase „přežil“ srážku kolena na koleno.

„Musíme otočit štěstěnu zpátky na naši stranu,“ řekl Jalonen a před novináři se otočil dokola. „Snad to takhle zafunguje,“ snažil se finský kouč odlehčit situaci.

Jestli tím štěstěnu přivábil zpátky na český tým, to zjistí hned v pondělí večer, kdy obhájci bronzu nastoupí od 19.20 proti domácímu Lotyšsku.