Letošní mistrovství světa se mělo konat v Petrohradu, ale Rusko o pořádání turnaje přišlo. Mezinárodní hokejová federace IIHF vyloučila Rusko a Bělorusko ze svých soutěží loni v únoru po začátku válečného konfliktu na Ukrajině a následně Petrohradu odebrala pořadatelství. Mistrovství světa tak hostí od pátku Riga a Tampere.

Teď musejí Rusové spolknout další hořkou pilulku. Organizační výbor pro lotyšskou část turnaje před šampionátem oznámil, že vlajky Ruska a Běloruska budou během mistrovství světa zakázány.

Naopak při zápasech bude povoleno nosit ukrajinskou vlajku, která bude mít stejný status jako lotyšská. Mimochodem, loni ve Finsku se v ochozech nesměly objevit ani ukrajinské vlajky.

Rusové se proti restrikcím bouří

Nařízení samozřejmě vyvolalo v Rusku ostré reakce. Pobouření Rusové s restrikcemi nesouhlasí. „To není ani tak otázka pro IIHF, ale pro organizátory, tedy Lotyše a Finy. Pokud si vzpomínáte, v Rize už byly případy, kdy byly staženy vlajky. Myslím, že je to špatně. Nelze míchat politiku s hokejem,“ vyjádřil se prezident ruské federace Vladislav Treťjak, někdejší sovětský gólman a trojnásobný olympijský vítěz.

Treťjak reagoval spíše diplomaticky, naopak jiný slavný hráč bývalé sborné si nebral servítky. „Zákaz vyvěšování ruských vlajek na tribunách na mistrovství světa je podlost. Ruská hokejová federace musí opustit Mezinárodní federaci, protože tam už je všechno shnilé,“ vzkázal rozhořčeně dvojnásobný olympijský vítěz Alexandr Koževnikov. „Správně se říká, že musíme IIHF opustit. Ne všechno v ní dlouho hnilo, ale hnilo to.“

Zatímco vyloučení Rusové a Bělorusové hrají mezi sebou sérii přípravných zápasů, zástupci světového hokeje prodloužili zákaz startů reprezentačních týmů i klubových zástupců obou zemí na svých akcích i pro nadcházející sezonu 2023/24. Příští rok v květnu tak budou chybět i na mistrovství světa, které se bude konat v Praze a Ostravě.

„Rusko a Bělorusko se nevrátí na vrcholné mezinárodní hokejové akce, dokud nebude oficiálně ukončena válka na Ukrajině,“ oznámil šéf IIHF Luc Tardif. Hokej tak na rozdíl od některých olympijských sportů odmítl následovat doporučení Mezinárodního olympijského výboru, jenž navrhl, aby sportovní federace vrátily ruské a běloruské reprezentanty zpět do mezinárodních soutěží.