A zase našli chlapci a děvčata na radnici téma, u kterého mohli někteří z nich svést svou žabomyší válku o pravdu. Měli vyvěsit tibetskou vlajku nebo neměli? Ze dvou táborů se na nedávném jednání zastupitelů postupně vykrystalizovali nejlepší diskutéři. A přestřelka začala.

„Kdyby mělo vyvěšení vlajky zabránit v kontraktu v Číně, tak bych tam nejel,“ hřměl Jindra Berounský a na pomoc si vzal argumenty od svého zcestovalého bratra, který o porušování lidských práv a genocidě ví své. Ctil by tradici a basta: „Jenže radní si říkali: jsme připokakaní.“

V Jablonci letos nevyvěsili 10. března tibetskou vlajku na radnici. Jen pár dní před tím se delegace s primátorem Petrem Beitlem, šéfem krajského hospodářské komory Vladimírem Opatrným a zástupcem svazu výrobců bižuterie Milanem Kohoutem vrátila z čínského Beihai, kde stvrdili smlouvu o spolupráci mezi oběma městy.

Jak přísloví říká: Postřelená … se ozve… „Zdržela jsem se hlasování,“ hájila zase svou pravdu radní a senátorka Soňa Paukrtová.

Podle senátorky není tato problematika vůbec jednoduchá. Senát se sice hlásí k dodržování lidských práv v Tibetu, ale nevede debaty s kým a jak obchodovat: „Nepovažuji to za projev zbabělosti.“ Otázka: věšet x nevěšet se rozšířila na další zastupitele. „Měli by o tom hlasovat zastupitelé a ne pár osob ve vedení,“ hodila v plén návrh Jaroslava Fojtíková, mimo zastupitelky také ředitelka paseckého Domova důchodců.

Druhý muž na radnici se také vložil do debaty. Podle Petra Tulpy jde o demonstrativní čin, který nemá jiný konkrétní efekt. Rozhodnout tedy mohou jen radní. „Pak by někdo chtěl, aby se k tomu dělalo referendum,“ přitvrdil Tulpa ve svém příspěvku.

Ale Jindřich trval na svém, že nejde ani spočítat, kolik je bezpráví: „Sepíšeme s několika dalšími dopis, ve kterém vyjádříme jasně, že se za postup města stydíme.“ Mrzí jej především, že zmizela symbolika podpory.

Než stihl primátor tuto velmi plodnou diskusi ukončit, ještě se o slovo přihlásil Radoslav Topol: „V Tibetu to zatím nevědí, že jsme ji nevyvěsili. Teda dokud to Berounský nevykecá. Až to vykecá, tak nám ubude tibetských turistů.“

Po závěrečném příspěvku celé rozpravě nasadil korunu muž v zadní lavici, když polohlasně prohlásil: „Já bych tu fangli vyvěsil na půl žerdi.“

Řekněte sami, nemá náhodou Jablonec druhou divadelní scénu? Sice tam někdy hrají drama, ale poměrně častěji hodnotnou komedii.