Veřejné dopravě po Jablonci a okolních obcích již pěkných pár let kraluje společnost, která má nejasné majitele, ukryté snad někde na Kajmanských ostrovech, nebo kýho čerta. Moc toho do státní pokladny nepřináší.

Takových tady je, vždyť jakási analýza jen před pár dny odhalila, že rozpočet Evropské unie je skoro srovnatelný se sumou, o kterou přichází kvůli firmám působících v takzvaných daňových rájích. Tady jde (a teď si dosaďte, jak je libo ) o peníze, prachy, šušňáky, vatu, love, money…

Společnost Umbrella, která na dva roky vyhrála provozování žhavé jablonecké dopravy, má za sebou nepopiratelné úspěchy i jasné majitele, a pokud splní své sliby, čemuž se dá věřit, musí Jablonečané jen jásat.

Jestliže ale jablonečtí lokální politici vybrali dopravní společnost v horečné snaze alespoň jakž takž rozseknout nejasnou situaci kolem MHD, tak se nehrnou do hledání nového ředitele Městské policie. Asi opět, jako v případě dopravy, čekají na hraniční situaci.

Tady jde zjevně o méně peněz i vliv, přesto to je lukrativní post, kvůli němuž je ochotno nemálo mužů (a teď si opět dosaďte co libo) ze sebe udělat vola, trotla, hlupáka, idiota, loutku, mužika…

Nedehonestujme odvážlivce, kteří se do nerovného boje s mašinérií pouští. Naopak. Hrdinové se najdou v dopravě i na manažerských postech. Jen za dopravou i strážníky musíme vidět politiky. To oni ohýbají podmínky a nezřídka vyberou zjevnou hloupost, jen když jde na ruku jim.

S dopravcem, zdá se Jablonečanům, měli nakonec šťastnou ruku. Snad se to přes obstrukce, klientelismus a kamarádšoft povede i s vedením městské policie.