O víkendu padla k zemi někdejší největší teplárna v Jablonci nad Nisou. K zemi se po výbuchu pětasedmdesáti kilogramů dynamitu sesunul obří komín o výšce 165 metrů a váze tisíců tun. Jde o další krok k ekologičnosti vytápění.

Zajímavé je, jak odstřel komínu rozdmýchal vášně. Nebo spíše probudil nostalgii. Mnozí z Jablonečanů, a to doslova všech věkových kategorií za komínem smutní. Jedni kvůli vzpomínkám, druzí kvůli tomu, že si myslí, že komín mohl dále sloužit. Na sociálních sítích se objevily nápady udělat z komínu rozhlednu, další bláznivé nápady spočívaly ve výstavbě výtahu uvnitř tubusu a výstavbě restaurace na vrcholu.

Na druhé straně stojí ti, kteří odstřel schvalují a považují industriální stavby minulého režimu za odpudivé. Teď dostali malé pohlazení po duši.

Komín bývalé výtopny Brandl šel k zemi.
Jablonecká ikona šla k zemi. Odstřel si nenechalo ujít na tisíc lidí

Pravdou je, že odstřelem komínu se zcela změnil ráz údolí řeky Nisy mezi Jabloncem a Libercem. Ze zeleně už nekouká brutální stavba a údolí tak získalo zpět svůj přírodní ráz, jak tomu bylo před mnoha a mnoha lety.

Ano, komín pomáhal zahřívat tisícovky domácností, ale čas pokročil. Ať chceme nebo ne, spalování uhlí, mazutu a dalších podobných paliv se stává v historii lidstva končící kapitolou. Jak vidíme v přímém přenosu, energetická budoucnost je jinde. Bude zřejmě bolet, ale znamená budoucnost pro Zemi.

Myslím, že za nějakou dobu si na komín vzpomenou jen skalní nadšenci, ani Liberečanům nebude vadit pohled na Jablonec bez té železnobetonové obludy.