Kapacity nemocnic se plní natolik, že vedení Libereckého kraje již přemýšlí nad převozy nemocných do sousedního Německa. Od dnešního rána přibyla obyvatelům Česka další povinnost a to zatím uložit roušky do šuplíku a nakoupit respirátory minimálně třídy FFP2.

To bude znamenat velké díry do rozpočtů domácností. Levné respirátory zmizely z marketů jen se zaprášilo a lidé jsou tak odkázáni na dobře zásobené lékárny nebo zkoušek hledat ochranné pomůcky na internetu.

A že to jsou někdy pěkné sumy. Na internetu se dá totiž narazit na respirátor i bratru za třicet korun. Pokud by ho měl člověk nosit dle pokynů, nemusí mu stačit jeden na den. Takže dva. Krát počet členů domácnosti. Pokud je vás doma pět, měli byste na den deset respirátorů, celkem za 300 korun. Krát třicet dní a jste na devíti tisících.

To si může dovolit jen málokdo. Zvlášť v případě, že je na nemocenské nebo pobírá příspěvek při ošetřování rodiny. To je ale také špatně. Rozhodnutí naší vlády dohání mnoho obyvatel do stavu nouze. Dochází peníze. A to nejen živnostníkům, ale už i zaměstnancům a firmám.

A tak je vcelku jasné, že lidé budou nosit jeden respirátor několik dní, ne-li týdnů. Pokud si je vláda jistá tím, že respirátory mohou zlepšit epidemiologickou situaci, měl by zajistit jejich dostatečné množství v rozumné cenové hladině.