Jablonec je městem prvorepublikových vil. Málokteré město v Česku podobné velikosti se může pyšnit takovou hustotou nádherných staveb architektů německého původu. Některé domy nejsou v dobrém stavu, především, tam, kde je socialistický režim využil jako sídla svých organizací. Některé škody jsou nevratné. Skoro.

Když se Pavel Kubíček při snaze investovat peníze rozhlížel po Jablonci, zrak mu padl na vilu Artemis Werde, jednu z mnoha vil, které v Jablonci projektoval architekt Robert Hemmrich. I tady předchozí režim úřadoval svižným krokem. Parkety zalepené pod hned několika vrstvami linolea, zcela chybějící originální dřevěné obložení a stropní kazety, místo nich sololit, jak tomu bylo v sedmdesátých osmdesátých letech minulého století běžné.

Sídlil tu dětský domov, údajně s přísnějším režimem než bylo obvyklé. Ostatně tomu nasvědčují i okna v několika pokojích, kde chybí kličky k otevírání. Ale ani demokratický režim si, alespoň v počátcích nové éry se stavbou vrásky nedělal. A tak když došlo v devadesátých letech k opravě střechy, skončily staré tašky v hluchých prostorách střechy a nahradil je šindel, taktéž ve své době moderní. Pavel Kubíček se ale rozhodl vrátit vile její kouzlo.

Nachází staré plány, fotografie i písemné vzpomínky na vzhled vily, kterou ve své době navrhl Němec obchodníkovi ze židovské rodiny. Investor nachází shodnou řeč s památkáři. V tom je možná jistá paralela mezi osudy rodiny původního majitele a architekta jeho vily. Mnohdy problematické vztahy se mohou někdy protnout a vytvořit symbiózu. Ale v Jablonci je ještě dost krásných vil, které na takovou symbiózu čekají. Mnohdy více než sto let.