Tisíce lidí z Jablonecka a statisíce po celé republice se musí vyrovnat s krachem distributora energií Bohemia Energy a jejích dceřiných firem. A všichni se musíme srovnat s brutální inflací. Zdražuje prakticky vše a ještě bude. Krize, o které se hovořilo již na sklonku minulé dekády je tady.

Propouští nebo budou propouštět mnohé podniky vázané na automobilový průmysl. To je, tváří v tvář nedostatku čipů, fakt, který nezlomíme.

Jablonec je s automobilovým průmyslem těsně spjaté. Je doslova prošpikován továrnami a fabričkami závislých na autoprůmyslu. Najdeme tu provozy nadnárodních společností i chráněné dílny navázané na automobilní průmysl.

Ilustrační snímek
Nárůst cen plynu bude dramatický. Zdraží až o dvě třetiny, domnívá se šéf ČEZ

Ve městě, odkud vyjížděly nákladní vozy LIAZ, to ani nemůže být jiné. Na autoprůmyslu jsou tu závislé celé rodiny, které, pokud nemají přímo strach z budoucího vývoje, hledí vpřed s vráskami na čelech.

Vše přitom záleží na firmách kdesi v Číně nebo Japonsku, kde ostatně jedna obří továrna na čipy vyhořela. Lodě údajně nestíhají dovážet zboží, přitom některé přístavy utlumují činnost.

Doufejme, že bude lépe, ale bude to bolet. Zvlášť s přihlédnutím k energetické krizi, která se zřejmě ještě prohloubí poté, co třeba Německo vypne jaderné elektrárny.

Končící vláda Andreje Babiše přišla s návrhem dočasného zrušení DPH z cen energií. Jedním dechem oponoval bezmála jistý budoucí premiér Petr Fiala, který je proti škrtům DPH. Šlo by bratru o pár stokorun ročně, ale i ty se počítají, zvlášť v době, kdy hrozí velké propouštění v automobilovém průmyslu a službách na něj navazující. Ale musí se platit dluh za protikoronavirová opatření.