Green Deal dorazil i do Jablonce. Přibývají kogenerace, městská společnost Jablonecká energetická začíná zapojovat i fotovoltaické elektrárny. Přesněji zatím spustila jednu v ulici Boženy Němcové, ale doba velí postupovat dále. A tak mají v dalších letech vyrůst další, především na střechách objektů v majetku města.

Co bylo před pouhými několika lety, kvůli nejasnostem ve financování a zapojení politiků, terčem zlých slov, se stává realitou. Fotovoltaické elektrárny budou přibývat a ne že ne.

Energetická krize je tady. Lidé mnohdy platí jen za elektřinu i více než sto procent než byli zvyklí ještě před pár měsíci. O plynu raději ani nehovořit, výjimkou nejsou i dvou a více násobné zálohy.

Střešní fotovoltaická elektrárna.
Jablonec se má stát lídrem zelené energie. Město se stane rájem fotovoltaiky

A má být ještě hůře, ceny nezačaly, jak se domnívalo nemálo odborníků stagnovat, ale naopak stále rostou. Kdy se růst zastaví už dnes raději nikdo nepredikuje. Každý si tak pomáhá jak může. Někdo shání dotace na fotovoltaické elektrárny, jiný opět oživil kotel na tuhá paliva. Výjimkou nejsou ani rodiny, které se sestěhovaly do společné nemovitosti, aby za energie ušetřily.

Ještě stále ale není tak zle, aby nemohlo být hůře. Eurounijní snaha dosáhnout co nejčistších zdrojů energie, nebere konce. A s tím jde zvyšování cen energií ruku v ruce. Vzpomeňme právě na plyn, kterého si evidentně evropské státy nasmlouvaly nehorázně málo a na krátký časový úsek.

Zaplať pán Bůh, že se nevyplnily prognózy o tuhé zimě. To bychom brečeli ještě výrazněji hlasitě.