Jde o reakci na to, jak si řidiči po Jablonci zvykli parkovat. Tuhle auto v pěší zóně, tuhle zase na sídlišti, zaparkované tak nešťastně, že blokuje tři místa. A protože podobných případů je stále více, nadchází doba represe.

Dneska si už nikdo z kompetentních nevzpomene, proč botičky v Jablonci přestali před lety používat. Snad v tom byla jistá míra empatie, snad snaha o domluvu, nejspíše ale nevole velké části řidičů. A tak se politici (zřejmě před volbami) rozhodli, že botičky zamknou do skříní. Tak nebo tak, výsledek je po těch letech tristní.
Na parkovišti v Podhorské stojí už pěkných pár měsíců malé starší auto. Na kapotě i sklech má sprejem napsáno, že je to autovrak. A vepředu stejným zeleným lakem sarkastické „Parkovné neplatím už dva roky.“

Snad se na tomto a dalších autovracích ve městě 1. listopadu botička objeví. Strážníci slibují, že když se jim majitel neozve do třiceti dnů od přiložení zádržného systému nepřihlásí, auto nechají odtáhnout.

V tomto případě jde o správný postup, který měl fungovat po celou dobu trvání možnosti přikládání botiček, tedy od roku 1993. Správné je, když botičku dostane i vozidlo, které stojí na místě, kde nemá co dělat, tedy v pěší zóně či v zákazu stání.

Problém nastává v okamžiku, kdy strážníci začnou dávat botičky hlava nehlava, jak se stávalo v mnoha městech v republice. Nadužívání zádržného systému jen zvedne vlnu nevraživosti vůči městské policii.

Je teď na vedení jabloneckých strážníků, jak se ke staronové pravomoci postaví. Pokud bude opatření znamenat pročištění parkovišť a volná prostranství v centru, má to smysl.

Pokud ale začnou dávat botičku každému, kdo překročí o pět minut zaplacenou parkovací dobu, vděku se nedočkají. Naopak, v Jablonci budou po mnoha letech zase jen za „černé šerify“, kteří umí jen buzerovat.