Lidé, kteří dnes v Jablonci hledají bydlení, mají v podstatě dvě možnosti. První je platit až nehorázně drahé nájmy v bytech patřících soukromým osobám. Ale ti naslouchají trhu a byli by jen hloupí, pokud by pronajímali pod aktuálními cenami. Druhou možností je se z města odstěhovat na vesnice či do městečka, kde jsou nájmy citelně příjemnější. O hypotékách dnes už raději nemluvme, dosáhne na ni už jen málokdo. Ale přitom v Jablonci byty jsou a ne že nejsou. Takový vzkaz poslali lidem lidé z vedení jabloneckého magistrátu, když provedli kontrolu několika obecních bytů v centru města.

Prohlídka městských bytů.
Desetina bytů v majetku města je zdevastovaná. Jablonec je plánuje opravit

Jenže – v mnoha případech jsou to byty neobyvatelné. A třeba i deset let neobydlené. Zděšení ve tvářích náměstků jabloneckého primátora nad stavem městských bytů bylo s největší pravděpodobností upřímné. Stačilo se podívat na holé otlučené zdi, pocítit chlad dlouho neobývaných prostor a cítit zatuchlinu. Kdo ale může za zdevastované byty ve vlastnictví města Jablonec? Kolik vlastně těch vybydlených prostor je, když město vlastní oproti začátku devadesátých let už jen zlomek tehdejšího počtu, tedy přesně 799? Je to opravdu jen těch 77 dnes neobydlených? Odpověď zní ne, i mnozí nájemníci městských bytů žijí v bytech, které nepoznaly větší rekonstrukci dlouhé desítky let. 

Jan Sedlák.Zdroj: Deník / Petr Zbranek

Město Jablonec se v uplynulých letech chovalo ke svým bytům macešsky. Co se neprodalo, nechalo se chátrat a dožívat. Nyní se bude za deset milionů korun opravovat prvních dvacet bytů. Možná by stálo za to porovnat ceny rekonstrukcí třeba s cenami z roku 2000, vzít rozdíl, připočítat uniklé nájemné a to vše vymáhat zpětně po lidech, kteří stav městského bytového fondu dotáhli až sem. Byť se obávám, že i tady se najde pochopitelná výmluva, proč to tehdy prostě nešlo. Samozřejmě ze zcela objektivních důvodů.

Městská policie Jablonec n. N.
KOMENTÁŘ Jana Sedláka: Městská policie bez ředitele