Architekti sice nezuří doslova, ale facka směřovaná v podstatě i samotné České komoře architektů pěkně mlaskla. Proč vlastně přišla? Oficiálním důvodem má být ušetření peněz za soutěž. Jelikož ale architektonické soutěže bývají už z podstaty nejlevnější příležitostí, jak se dostat k smysluplnému, životaschopnému i líbivému projektu, nelze tomu věřit doslova. Zajímavé také je, že vyhlášení soutěže odsouhlasilo jablonecké zastupitelstvo. Dnes z celé záležitosti jako sláma z bot vykukuje politikaření a osobní animozity.

Architektonickou soutěž na Sluneční lázně a okolí přehrady totiž vymysleli hlavně Piráti, konkrétněji odstoupivší náměstek primátora David Chuchlík, a Společně pro Jablonec, tedy odvolaný uvolněný radní pro participaci Petr Klápště. Ano, ten Chuchlík a ten Klápště, kteří společně se svými kolegy poukazovali na střet zájmů taktéž již odvolaného primátora Milana Kroupy, lídra jablonecké ANO. Ten se nakonec mohl opřít jen o své spolustraníky a byl odvolán.

Areál Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou
Z Jablonce vyhnali architekty, k přehradě se sjeli zbytečně

Navíc se zajímali o roli, jakou sehrál v celém zamotaném případu kolem společnosti Grepa a kamerového systému Miloš Vele, v inkriminovaných dobách náměstek primátora, později ředitel společnosti Telmo, která s Grepou na kamerovém systému spolupracovala.

ANO u vesla jabloneckého korábu přece jen zůstalo, když si zanotovalo právě s ODS. Nová koalice si tak na tu starou, která jim pila krev víc a víc, zřejmě vyšlápla. Aby hoši věděli, jak to také může na komunálu vypadat. A jak se má vládnout. Paradoxní přitom je, že pro vyhlášení soutěže byli původně i zastupitelé za ANO. Teď zřejmě obrátili a těší se přízni svého koaličního partnera. I na to chce mít silný žaludek.

Ostatně v poslední době převládá pocit, že silné žaludky musí mít značná část jabloneckého politického spektra tak nějak povšechně.