Absence prezenční školní výuky a omezení sportovních aktivit a zájmů vedly k tomu, že se v Jablonci nad Nisou rozmohl takový nešvar. A tím se stalo shlukování mládeže, která svým problematickým chováním obtěžuje kolemjdoucí.

K popíjení alkoholu a rušení klidu se v některých případech přidala i fyzická napadení.Po stížnostech veřejnosti pohár trpělivosti přetekl a město se rozhodlo přijít s opatřeními a zaměřit se na prevenci. „Město nad problémovým až kriminálním chováním mladistvých nemůže zavírat oči. Do spolupráce chceme zapojit nejen městskou a státní policii, ale také místní sociální služby zaměřené na pomoc se závislostmi všeho druhu,“ řekl náměstek pro oblast humanitní David Mánek.

Pokuřující mládež. Ilustrační fotografie.
Výrostci v Jablonci tyranizují své okolí. Strážníkům dělají vrásky

V první řadě je potřeba si uvědomit, že u řady dětí problémy pocházejí z jejich rodin, takže tam je i řešení. V těchto případech mohou sehrát důležitou roli asistenti prevence kriminality. Vhodným krokem je zajistit i širokou nabídku volnočasových aktivit.

V této oblasti se mohou iniciovat nízkoprahové kluby či domovy dětí a mládeže.Ono totiž nestačí jen poukazovat na to, jak je mládež „zkažená“ a neustále tráví čas na sociálních sítích nebo poflakováním venku. V některých případech stačí nabídnou plnohodnotné alternativy využití volného času, zvláště pokud tyto děti nemají doma řádné zázemí.