Ministr Válek si dupnul a vláda zapracovala. Asi za měsíc se látka HHC dostane na seznam zakázaných drog. Kdyby se nepřiotrávily desítky dětí a mladých lidí, nic by se nedělo. Povzbuzující gumídky si mohlo v automatu koupit každé movitější děcko. Samozřejmě je to selhání vlády a úřadů.

Nic proti prodeji povzbuzujících prostředků podle pravidel. I osvícený protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se za to přimlouvá. Ostatně alkohol si také mohou zakoupit jen dospělí a řada aktivit jako řízení vozidel je pod jeho vlivem zakázána. To je rozumné a lidi s tím souhlasí.

Kateřina Perknerová
Dobrý den pro právní stát

Kdyby si však odlivku zelené mohlo pořídit dítě na každém rohu, vyvolalo by to bouři nevole.

Stát se vymlouvá, že výrobci jsou rychlejší a přicházejí se stále novými a novými drogami. Nemusíte však být zrovna Einstein, abyste přišli na předpis zaručující, že jakákoli potenciální návyková látka by se neměla dostat do rukou nikomu, kdo nedovršil osmnáctku. (Samozřejmě lze stanovit i vyšší hranici.)

Vláda plánuje seznam takzvaných psychomodulačních látek, které budou dospělým povoleny. Návrh zákona je zaparkován ve sněmovně a ztratil se mezi ukřičenými mimořádnými schůzemi. Teď na něj snad po veřejném poprasku přijde řada. Nejspíš ale potrvá léta než nahradí současné zastaralé předpisy, které nepřiměřeně trestají prodej marihuany a na druhou stranu umožňují prodej podobných drog dětem.

Luboš Palata
Zbytečný summit skončil úspěchem. Za pár minut

Fialova vláda původně počítala s legalizací marihuany už v roce 2024. To byl především požadavek koaličních Pirátů. Nyní ale kabinet počítá s pozvolným zařazováním látek na seznam „povolených drog“. Vše budou zkoumat odborníci a není zdaleka jisté, zda se vše stihne v tomto volebním období.

Zastánci legalizace za jasných pravidel argumentuj především tím, že omezí černý trh a tím, že žádná země, která ji zavedla se v žádném ohledu „nezhroutila“. Přímo povolena je v řadě států USA, v Kanadě a a v zemích jižní Ameriky. Jinde, včetně Česka není držení malého množství trestáno.