Volby do europarlamentu jsou v Čechách stále přehlížené. Ale už se možná přece jen blýská na lepší časy. Vždyť jen na Jablonecku přišlo k eurovolbám o více než deset procent více oprávněných voličů než před pěti lety.

Přesto je však mnoho těch, kdo k volbám nejdou. V posledních letech volilo nejvíce lidí v loňských prezidentských volbách, ve druhém dokonce skoro 67 procent.

Jan Sedlák.V taktéž loňských volbách do zastupitelstev obcí přišlo na Jablonecku méně než pětačtyřicet procent oprávněných voličů. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na Jablonecku volilo necelých jednašedesát procent voličů.

Lidé k volbám nechodí z mnoha pofidérních důvodů. Že prý jejich hlas nic nezmění, že to nemá smysl, budou se tam držet stále ti samí.

Jestliže ale zůstane více než sedmdesát procent voličů sedět doma, je nasnadě, že výborné volební výsledky dokáže vykázat strana s programem, který dokáže voliče zburcovat. To se na Jablonecku zjevně podařilo Tomio Okamurovi a jeho SPD, která zde získala skoro jedenáct procent platných hlasů, což je skoro o dvě procenta více než v celorepublikovém sčítání.

Tradičně se relativně dobře dařilo ODS a nově i Pirátům, naopak ČSSD byla pro Jablonečany nevolitelná a skončila s necelými třemi procenty. Vítězem eurovoleb na Jablonecku je ale s více než dvaceti procenty hnutí ANO 2011.

A tady jsme u jádra demokracie. Zatímco lidé demonstrují proti předsedovi ANO 2011Andreji Babišovi a ministryni Benešové, velká část voličů je zjevně podporuje. Odpůrci Andreje Babiše nenašli klíč, kterak je zviklat na svou stranu.

Vše ukážou až další volby do českého parlamentu. Pokud opět zvítězí ANO 2011, půjde o hlas demokracie. Pokud zvítězí blok ODS, TOP 09 a třeba Pirátů, půjde o hlas demokracie. Protože pro demokracii jsou nejdůležitější povolební čísla, ne demonstrace.