Dosavadní primátor a jednatel společnosti Grepa Milan Kroupa kolem sebe kope. A že má velké nohy, bolí to pořádně. Tentokrát občanské demokraty. V médiích je označil za ty, kteří se chtějí znovu přisát na penězovody, které údajně magistrátem protékaly za doby jejich vlády.

Jak se zdá, politici ODS jsou z toho všeho bezradní, byť to zprvu vypadalo, že s ANO našli společnou řeč a jelikož přibrali do party i tři zastupitele Starostů pro Liberecký kraj, zdálo se jasné, že vzniká nová koalice. Zcela jiná, než ta původní, jen s ANO na stejných pozicích.

Když se ale proti hlasování Starostů proti odvolání primátora ohradil sám šéf a hejtman Libereckého kraje v jedné osobě Martin Půta, zdá se, že i Starostové nyní uhnou. Teď babo raď.

Milan Kroupa a ANO skopli z Rady města zastupitele ze sdružení Společně pro Jablonec, tehdy ale kopali i občanští demokraté. A Starostové.

Jablonecký primátor Milan Kroupa na zasedání ustavujícího zastupitelstva na podzim roku 2018
ODS chce odvolat primátora. Atmosféra v jabloneckém zastupitelstvu houstne

Na druhou stranu pak kopali se Společně pro Jablonec Piráti, jediný zastupitel za SPD je loajální Milanu Kroupovi, dva zastupitelé Nové budoucnosti pro Jablonec zatím hrají ve skrytu, když se po zvolení pokopali mezi sebou.

Pokopaní jsou tak všichni. Hlavně kvůli kamerovému systému, které provozuje společnost Telmo, jejímž šéfem je Miloš Vele (ODS), ale spíš primátorova Grepa.

Politici tak tápou, s kým, proč a jak se mají domluvit na dalším vládnutí nad Jabloncem. Není to dobrá zpráva zvlášť v době, kdy se obyvatelé seznámili s faktem, že současný nejčelnější představitel magistrátu dokáže jedním tlačítkem oslepit ulice města, ať už to má od bezpečnostních orgánů schválené či ne.

Politika je o kompromisech, tvrdí mnozí politici. Pokud ale v tom kterém orgánu sedí lidé, v jejichž rukou je i jiná velká moc, jimž kompromis nic moc neříká a jež dokáží hlasovat jen ve stranickém a ne ve společenském zájmu, přichází chaos. A přesně takový chaos teď panuje ve vedení města Jablonec.