Nové koště dobře mete, to je stará moudrost. Platí nejen na náčiní k uklízení ve svém pravém slova smyslu, ale i na lidi v nových funkcích. Takové nové koště má pak sílu vymést i pověstný Augiášův chlév.

Nepředpokládejme ale, že v řadách Městské policie Jablonec nějaký chlév, natož takový, jaký měl král Augiáš, existuje. Možná trochu zatuchliny, ale jinak?

Tak nebo tak, do horkého křesla ředitele Městské policie v Jablonci usedl další ředitel, jen zaměňme jméno na Roman Šípek. V uplynulém profesním životě zdatný policista do nové funkce vlétl silou a s entuziazmem, až se možná některým jeho podřízeným podlomila kolena.

Hned prý do ulic pěšky, kolem přehrady na kolech. Strážníci mají být blíže lidem, alespoň natolik, aby je člověk mohl oslovit přímo na ulici. A zvláštní „péči“ mají věnovat majitelům čtyřnohých mazlíčků, kteří venčí své němé tváře na volno. Mají zachraňovat životy, naučit se s defibrilátorem.

Jan Sedlák.Na mysl se vtírá otázka, zda tohle vše neměli strážníci umět a dle toho konat mnohem dříve. A druhá, copak to nedělali? Stačí si projít archiv zpráv městské policie na webu města. Zachráněný senior, zachráněná rodina, zastřelení šíleného psa, pěší hlídky…

Velkou radost, lépe řečeno starost, budou mít určitě strážníci – okrskáři. Těm chce nový ředitel rozdělit směny tak, aby se část pracovní doby přesunula do večerních hodin. Komu by vyhovovalo pracovat třeba od sedmi do jedenácti a pak od sedmnácti do jednadvaceti hodin? Uvidíme, jak si poradí Roman Šípek s tímto slibem veřejnosti.

Strážníci by se měli zaměřit na konkrétní cíle. Co takhle průjezdy pěšími zónami? Parkování v místech, kde auta nemají co dělat? Halekající tlupy mladých i starých v centru města? Stížnosti školy v Kokoníně kvůli rychlosti aut projíždějících přímo před dveřmi?

Na papíře a ve slovech vypadá nová koncepce pěkně. Záleží však na tom, jak bude dodržována a s jakými výsledky. Ale hlavně: strážníci městské policie by neměli mít za jeden z hlavních úkolů trestat pobíhání psů kolem přehrady. Ani podle nové koncepce.